Конспект уроку зарубіжної літератури на тему: “Сімейні цінності у повісті Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»”
Автор: учитель української мови та літератури, зарубіжної літератури Бобокало Ірина Вікторівна
Тема. Сімейні цінності у повісті Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»
Мета: дати уявлення про важливість впливу сім׳ї на розвиток і виховання людини, виявити суть основних ідейних шукань Марини Аромштам; розвивати вміння працювати з художнім текстом, навички пошуково-дослідницької роботи, усне і писемне мовлення, емоційно-образне, аналітичне мислення; виховувати поважне ставлення до родини, сімейних цінностей, моральні якості школярів, активну життєву позицію, вміння об’єктивно оцінювати як позитивні, так і негативні сторони життя
Тип уроку: комбінований
Обладнання: текст твору, ілюстрації до твору, портрет письменниці
Хід уроку
І. Організаційний момент
Виявлення емоційної готовності до уроку (кольоровий настрій)
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІIІ. Сприйняття навчального матеріалу
- Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Усе найкраще, що є на землі, починається з родини. Без неї, як без природи, людство обійтися не може. Мамина ласка, бабусина доброта, дідусева мудрість, тепло хатнього затишку у колі рідних на все життя залишають глибокий слід у душі та серці кожної дитини.
Сімейні цінності – це те, що дійсно важливе, цінне, шановане усіма членами родини. Для більшості з нас сімейні цінності однакові: любов, батьківство, вірність, довіра, зв’язок з предками, будинок.
Слово «сім’я» зрозуміле для всіх. Воно завжди поряд з кожним із нас. А що є для кожного з вас сім׳я? (відповіді учнів)
Так, дійсно, сім’я – це батьки, будинок, діти, турбота, радощі і нещастя, які долаються разом, звички і традиції. Людина народжується і живе в сім’ї, саме в сім’ї вона отримує перші уявлення про себе і світ, це місце, де кожна людина почуває себе захищеною, місце, у якому вона відновлює витрачені сили.
Питання сімейних стосунків турбували людей давно. До неї зверталися у своїй творчості письменники різних поколінь, не обійшла її стороною і Марина Аромштам. Я хочу запропонувати вашій увазі легенду
Легенда
Дуже давно жила дивовижна сім’я. Сім’я величезна – 100 чоловік, і панували в ній мир, любов, спокій. Чутка про неї долетіла до верховного правителя. І вирішив він відвідати цю сім׳ю. Коли він переконався, що це правда, то запитав Старця, голову сім׳ї : « Як у вас виходить жити ніколи не сварячись, не ображаючи одне одного?». Тоді Старець взяв папір, написав на ньому 100 слів і віддав правителю. Той швидко прочитав і здивувався: на папірці було написано 100 разів одне слово – РОЗУМІННЯ.
- Як, на вашу думку, ця легенда стосується теми сьогоднішнього уроку? (відповіді учнів)
IV. Дослідження тексту
- Бесіда на з’ясування первинного сприйняття тексту
– Які ваші враження від повісті ?
– Що, на вашу думку, буде центром обговорення на нашому уроці?
- Аналіз тексту
– Про що твір Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»? ( Про дітей, про школу, про стосунки між учнями в класі, між дітьми і дорослими, про дитячі страхи і переживання. Так, Наталка складно переживає період розлучення батьків, намагається звернути на себе увагу, про перше кохання головної героїні до однокласника Єгора, про надію, адже Марсем сподівається, що її учні навчаться управляти бісами , і що їхні «янголи ніколи не відпочиватимуть»; про вірність, про взаємодопомогу, про добро і моральні цінності…)
– Назвіть і коротко охарактеризуйте головних героїв повісті. У чому, на вашу думку, особлива Аліна? Свою відповідь підтвердьте цитатами з тексту (Ситуація з малюнком неваляшки, епізод з квітами, малювання вази)
– Які ще проблеми хвилюють Аліну? ( Це, в першу чергу, проблема відсутності батька, який вже багато років живе у Франції і займається там своєю улюбленою справою – математикою. Не дарма повість починається з міркувань Аліни про те, що « все могло б скластися інакше, якби у мене був тато». Дівчинка живе з мамою і дідусем, який має величезний вплив на формування характеру Аліни. Він, мудрий і стриманий, знаходить підхід до дівчинки у будь-якій ситуації, відчуває, що їй потрібно в першу чергу, звертає увагу на найменші дрібниці, навіть ті, котрі залишалися поза увагою мами.)
– Яку роль відіграла Марсем у формуванні характеру головної героїні твору та її однокласників? ( У кожного з героїв багато труднощів: це і перше кохання, і сімейні складності – багато родин знаходяться на межі розлучення або за його межею, тут і поведінка нового учня Кравчика, і ситуація з Валентинкою. Але всі ці негаразди долаються завдяки любові, турботі і неординарному підходу до своєї професії вчительки Марини Семенівни).
- Теорія літератури
Визначення конфлікту повісті
Конфлікт – зіткнення, боротьба, на яких побудовано розвиток сюжету в художньому творі; протиріччя як принцип взаємодії між образами літературного (епічного або драматичного) твору. Конфлікт визначає ідейну спрямованість і композиційно організовує художній твір на всіх рівнях, надаючи кожному образу його якісну визначеність в протиставленні іншим образам.
Проблематика твору – аспект змісту твору, на якому акцентує свою увагу автор. Коло проблем, охоплених авторським інтересом, питань, поставлених у творі, становить його проблематику. Дозвіл поставленої у творі художнього завдання – частина творчого процесу письменника, що знаходить своє втілення в проблематиці його твори.
Проблематика художнього твору безпосередньо пов’язана з авторським задумом. Вона може бути відображена «напряму», коли цікавлять художника проблеми явлені у тексті незалежно від образної системи твору
– Яких проблем торкається Марина Аромштам у своїй повісті?
Проблеми твору:
- Проблема виховання духовності
- Проблема зіткнення молодших школярів із дорослим життям
- Проблема «батьків і дітей»
- Проблема неповних сімей
– Розкрийте зміст назви повісті.
( У кожної людини є янгол, що відповідає за її вчинки. і якщо людина чинить правильно, то він летить туди, де потрібен більше. І таким чином, у світі на одну біду стає менше. Якщо ж людина поводиться неправильно, янгол повинен залишатися поряд, виправляючи її помилки. Неможна сплутувати крила янголів поганими вчинками. Треба виховувати у собі внутрішній стрижень, вічні моральні цінності: розуміння, віри, терпіння, доброти, любові, допомоги ближньому, поважного ставлення до родинних цінностей.)
V. Підбиття підсумків уроку
– Які питання, порушені в повісті, вас найбільше зацікавили?
– Чи сподобалася вам повість? Що взяли для себе?
– Складіть сенкан на тему «Сім׳я»
– Що скріплює вашу родину ? (Презентація «Моя родина» (випереджальне завдання))
– Про яку родину ви мрієте? Якою б хотіли бачити свою майбутню сім׳ю?
Підсумкове слово вчителя
Сім׳я була і залишається основою всього життя людини. Кожен з вас живе у родині і по-своєму щасливий.
«Мій будинок – моя фортеця». Бережіть одне одного, цінуйте родину, поважайте батьків, будьте поряд зі своїми близькими. Адже все починається з сім׳ї
VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці
VІІ. Домашнє завдання
- Підготувати розповідь про сімейні цінності своєї родини
- Дати письмову відповідь на запитання «Чи відпочивають мої янголи?»
Дякую ви мені дуже допомогли
Шановно Ірино Вікторівно! Вітаю Вас з Новим Роком! Прочитала конспект Вашого уроку і була дуже вражена.Урок стверджує , що основою всіх цінностей є АБСОЛЮТ ДОБРА. Як мало ми говоримо з дітьми про сімейні відносини, відповідальність перед дітьми. Повчальна легенда про Розуміння, думаю, стане ключовою в роздумах над твором Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»” Дякую за чудовий урок Етики для майбутніх тат і мам. Хай Вам щастить!
Ще ніхто до кінця не огягнув найбільшу таємницю цього світу – людську душу.У кожного своє бачення і критерії.Але на уроці діти думають,усвідомлюють і дискутують.Після такого уроку учні матимуть власну думку та вмітимуть довести її,а це головне.Гарна легенда.Дякую
Урок-це енциклопедія сімейних цінностей, словник людських душ.Головне завдання уроку,якого досягла вчитель, це виховання учнів.Чого варта легенда? Головне на уроці не тільки інтерактивні технології чи ігрові вправи ,а кінцевий результат- це душа і почуття учнів.Дякую Вам.Порада : трохи допрацювати конспект,щоб ніхто не зробив Вам зауважень.
Конспект уроку розрахований на учнів достатнього і високого рівнів. Хотілося б, щоб Ви добавили інтерактивні та ігрові вправи. Домашнє завдання слід диференційювати.