mail@urok-ua.com

Конспект уроку зарубіжної літератури на тему: “Сімейні цінності у повісті Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»”

Автор: учитель української мови та літератури, зарубіжної літератури Бобокало Ірина Вікторівна

учитель української мови та літератури, зарубіжної літератури Бобокало Ірина ВікторівнаТема. Сімейні цінності у повісті Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»

Мета: дати уявлення про важливість впливу сім׳ї на розвиток і виховання людини, виявити суть основних ідейних шукань Марини Аромштам; розвивати вміння працювати з художнім текстом, навички пошуково-дослідницької роботи, усне і писемне мовлення, емоційно-образне, аналітичне мислення; виховувати поважне ставлення до родини, сімейних цінностей, моральні якості школярів, активну життєву позицію, вміння об’єктивно оцінювати як позитивні, так і негативні сторони життя

Тип уроку: комбінований

Обладнання: текст твору, ілюстрації до твору, портрет письменниці

Хід уроку

І. Організаційний момент

Виявлення емоційної готовності до уроку (кольоровий настрій)

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

ІIІ. Сприйняття навчального матеріалу

  1. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Усе найкраще, що є на землі, починається з родини. Без неї, як без природи, людство обійтися не може. Мамина ласка, бабусина доброта, дідусева мудрість, тепло хатнього затишку у колі рідних на все життя залишають глибокий слід у душі та серці кожної дитини.

Сімейні цінності  – це те, що дійсно важливе, цінне, шановане усіма членами родини. Для більшості з нас сімейні цінності однакові: любов, батьківство, вірність, довіра, зв’язок з предками, будинок.

Слово «сім’я» зрозуміле для всіх. Воно завжди поряд з кожним із нас. А що є для кожного з вас сім׳я? (відповіді учнів)

Так, дійсно, сім’я – це батьки, будинок, діти, турбота, радощі і нещастя, які долаються разом, звички і традиції. Людина народжується і живе в сім’ї, саме в сім’ї вона отримує перші уявлення про себе і світ, це місце, де кожна людина почуває себе захищеною, місце, у якому вона відновлює витрачені сили.

Питання сімейних стосунків турбували людей давно. До неї зверталися у своїй творчості письменники різних поколінь, не обійшла її стороною і Марина Аромштам. Я хочу запропонувати вашій увазі легенду

Легенда

Дуже давно жила дивовижна сім’я. Сім’я величезна – 100 чоловік, і панували в ній мир, любов, спокій. Чутка про неї долетіла до верховного правителя. І вирішив він відвідати цю сім׳ю. Коли він переконався, що це правда, то запитав Старця, голову сім׳ї : « Як у вас виходить жити ніколи не сварячись, не ображаючи одне одного?». Тоді Старець взяв папір, написав на ньому 100 слів  і віддав правителю. Той швидко прочитав і здивувався: на папірці було написано 100 разів одне слово – РОЗУМІННЯ.

  • Як, на вашу думку, ця легенда стосується теми сьогоднішнього уроку? (відповіді учнів)

IV. Дослідження тексту

  1. Бесіда на з’ясування первинного сприйняття тексту

Які ваші враження від повісті ?

Що, на вашу думку, буде центром обговорення на нашому уроці?

  1. Аналіз тексту

 Про що  твір Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»? ( Про дітей, про школу, про стосунки між учнями в класі, між дітьми і дорослими, про дитячі страхи і переживання. Так, Наталка складно переживає період розлучення батьків, намагається звернути на себе увагу, про перше кохання головної героїні до однокласника Єгора, про надію, адже Марсем  сподівається, що її учні навчаться управляти бісами , і що їхні «янголи ніколи не відпочиватимуть»; про вірність, про взаємодопомогу, про добро і моральні цінності…)

– Назвіть і коротко охарактеризуйте головних героїв повісті. У чому, на вашу думку, особлива Аліна? Свою відповідь підтвердьте цитатами з тексту (Ситуація з малюнком неваляшки, епізод з квітами, малювання вази)

– Які ще проблеми хвилюють Аліну? ( Це, в першу чергу, проблема відсутності батька, який вже багато років живе у Франції і займається там своєю улюбленою справою – математикою. Не дарма повість починається з міркувань Аліни про те, що « все могло б скластися інакше, якби у мене був тато». Дівчинка живе з мамою і дідусем, який має величезний вплив на формування характеру Аліни. Він, мудрий і стриманий, знаходить підхід до дівчинки у будь-якій ситуації, відчуває, що їй потрібно в першу чергу, звертає увагу на найменші дрібниці, навіть ті, котрі залишалися поза увагою мами.)

– Яку роль відіграла Марсем у формуванні характеру головної героїні твору та її однокласників? ( У кожного з героїв багато труднощів: це і перше кохання, і сімейні складності – багато родин знаходяться на межі розлучення або за його межею, тут і поведінка нового учня Кравчика, і ситуація з Валентинкою. Але всі ці негаразди долаються завдяки любові, турботі і неординарному підходу до своєї професії вчительки Марини Семенівни).

  1. Теорія літератури

Визначення конфлікту повісті

Конфлікт –  зіткнення, боротьба, на яких побудовано розвиток сюжету в художньому творі; протиріччя як принцип взаємодії між образами літературного (епічного або драматичного) твору. Конфлікт визначає ідейну спрямованість і композиційно організовує художній твір на всіх рівнях, надаючи кожному образу його якісну визначеність в протиставленні іншим образам.

Схема до повісті

Проблематика твору – аспект змісту твору, на якому акцентує свою увагу автор. Коло проблем, охоплених авторським інтересом, питань, поставлених у творі, становить його проблематику. Дозвіл поставленої у творі художнього завдання – частина творчого процесу письменника, що знаходить своє втілення в проблематиці його твори.

Проблематика художнього твору безпосередньо пов’язана з авторським задумом. Вона може бути відображена «напряму», коли цікавлять художника проблеми явлені у тексті незалежно від образної системи твору

 Яких проблем торкається Марина Аромштам у своїй повісті?

Проблеми твору:

  • Проблема виховання духовності
  • Проблема зіткнення молодших школярів із дорослим життям
  • Проблема «батьків і дітей»
  • Проблема неповних сімей

 Розкрийте зміст назви повісті.

( У кожної людини є янгол, що відповідає за її вчинки. і якщо людина чинить правильно, то він летить туди, де потрібен більше. І таким чином, у світі на одну біду стає менше. Якщо ж людина поводиться неправильно, янгол повинен залишатися поряд, виправляючи її помилки. Неможна сплутувати крила янголів поганими вчинками. Треба виховувати у собі внутрішній стрижень, вічні моральні цінності: розуміння, віри, терпіння, доброти, любові, допомоги ближньому, поважного ставлення до родинних цінностей.)

V. Підбиття підсумків уроку

 Які питання, порушені в повісті, вас найбільше зацікавили?

–  Чи сподобалася вам повість? Що взяли для себе?

–   Складіть сенкан на тему «Сім׳я»

–   Що скріплює вашу родину ? (Презентація «Моя родина» (випереджальне завдання))

–   Про яку родину ви мрієте? Якою б хотіли бачити свою майбутню сім׳ю?

Підсумкове слово вчителя

Сім׳я була і залишається основою всього життя людини. Кожен з вас живе у родині і по-своєму щасливий.

«Мій будинок – моя фортеця». Бережіть одне одного, цінуйте родину, поважайте батьків, будьте поряд зі своїми близькими. Адже все починається з сім׳ї

VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці

VІІ. Домашнє завдання

  1. Підготувати розповідь про сімейні цінності своєї родини
  2. Дати письмову відповідь на запитання «Чи відпочивають мої янголи?»

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Шановно Ірино Вікторівно! Вітаю Вас з Новим Роком! Прочитала конспект Вашого уроку і була дуже вражена.Урок стверджує , що основою всіх цінностей є АБСОЛЮТ ДОБРА. Як мало ми говоримо з дітьми про сімейні відносини, відповідальність перед дітьми. Повчальна легенда про Розуміння, думаю, стане ключовою в роздумах над твором Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи»” Дякую за чудовий урок Етики для майбутніх тат і мам. Хай Вам щастить!

  2. Ще ніхто до кінця не огягнув найбільшу таємницю цього світу – людську душу.У кожного своє бачення і критерії.Але на уроці діти думають,усвідомлюють і дискутують.Після такого уроку учні матимуть власну думку та вмітимуть довести її,а це головне.Гарна легенда.Дякую

  3. Урок-це енциклопедія сімейних цінностей, словник людських душ.Головне завдання уроку,якого досягла вчитель, це виховання учнів.Чого варта легенда? Головне на уроці не тільки інтерактивні технології чи ігрові вправи ,а кінцевий результат- це душа і почуття учнів.Дякую Вам.Порада : трохи допрацювати конспект,щоб ніхто не зробив Вам зауважень.

  4. Конспект уроку розрахований на учнів достатнього і високого рівнів. Хотілося б, щоб Ви добавили інтерактивні та ігрові вправи. Домашнє завдання слід диференційювати.