mail@urok-ua.com

Конспект уроку зарубіжної літератури для 8 класу з теми “Річард Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон». Втілення прагнення до високої мети в образі чайки Джонатана. Художній конфлікт і можливість його подолання”.

Автори: вчителі зарубіжної літератури Волкова Юлія Вікторівна, Некіга Лариса Миронівна

Волкова Юлія Вікторівна, Некіга Лариса МиронівнаУрок розроблений за романом Р. Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» до розділу «Сучасна література», сприятиме становленню особистісних якостей сучасної молоді.


 

Тема: Річард Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон». Втілення прагнення до високої мети в образі чайки Джонатана. Художній конфлікт і можливість його подолання.

Мета: допомогти учням простежити еволюцію головного героя, проаналізувати мотиви й наслідки його вчинків, розвивати критичне мислення учнів, навчити формулювати та висловлювати особисте ставлення до проблем, порушених у творі, здійснити аналітичне дослідження повісті

Р. Баха; виховувати активну життєву позицію, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.

Обладнання: тексти притчі, портрет Л. Костенко, відеоролик «Б. Ступка читає поезію Л. Костенко «Крила».

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв’язки: зарубіжна література –українська література, музичне мистецтво

Епіграф: «Істинному Джонатану – Чайці, що живе у кожному з нас».  Р. Бах (посвята до повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон»)

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і мети уроку

III.Аналітичне дослідження повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон»

1. Аналіз 1 частини

– Де відбуваються події твору? (На березі моря у зграї чайок)

-Чому Джонатан йде проти всієї Зграї, не підкоряється їй? (Він незадоволений рослинним існуванням, тому віддає перевагу не щоденній бійці за риб’ячі голови, а вільному польоту)

– Чи були вдалими його спроби навчитися літати? (Не завжди, бо він дуже часто падав.)

«Стрімкий ривок уперед, потім – униз, відчайдушний змах крил, вертикальне падіння. А потім – і так щоразу – його ліве крило завмирало на підйомі, він хилився набік, припиняв махати правим крилом і, безладно перевертаючись у повітрі, кулею мчав униз.

Він ніяк не міг здолати цей підйом на великій швидкості. Він зробив десять спроб – і всі десять разів, коли швидкість перевищувала сімдесят миль за годину, втрачав рівновагу і стрімголов летів у воду»).

– Яке відкриття зробив Джонатан під час нічних польотів? («Короткі крила. Короткі крила сокола! Ось тобі й відповідь. Який я був дурний! Усе, що мені треба, – це маленьке, крихітне крило; все, що мені треба, – це скласти крила, так, щоб у польоті ворушити самими кінчиками! Короткі крила».)

– Роблячи один експеримент за другим, Джонатан не зупиняється на досягнутому і піднімається на висоту 5 тисяч футів. Що стало найбільшою його перемогою на цій висоті? (Він переборов свій страх перед небом та польотами.)

– Чому Джонатан впав? (Він ще не досить вправно володіє своїм тілом та крилами, тому й не зміг зупинитися.)

– До яких наслідків призвело те, що Джонатан навчився-таки літати? (Зграя вигнала його, він став вигнанцем.

«Ти нам більш не брат, – нарешті промовили чайки одна по одній, а потім з поважним виглядом затулили собі вуха і повернулися до нього спинами».)

– Чому Зграя не підтримує Джонатана і називає його відступником? (Зграя не хоче нічого міняти в своєму житті, інших чайок все задовольняє.)

– Що втратила Зграя, вигравши Джонатана? (Можливість пізнати щось нове,

вони відмовилися «повірити в чарівну красу польоту, хоча їм варто було тільки відкрити очі, щоб її побачити».)

– Чи шкодує Джонатан, що він живе на самоті? (Ні, адже він навчився літати, спати в повітрі, тримати курс уночі, мандрувати разом із вітром, він позбавився від страху, суму, злостивості і «жив дуже довго і був по-справжньому щасливим.»)

– Куди кличуть Джонатана дві самотні чайки? Як ви зрозуміли їх слова : «Ми прилетіли, щоб забрати тебе у височінь, щоб забрати тебе додому»? (Чайки забирають Джонатана на Небо, бо одне навчання скінчилось, і настав час навчатися чогось нового.)

2. Аналіз 2 частини

– Чим небесні чайки відрізнялися від земних? (На Небі Джонатана розуміли і підтримували.)

– Яке заняття було головним для небесних чайок? Зачитайте. (Небесні чайки вивчали мистецтво польотів та вдосконалювали його. «Це були просто дивовижні птахи, і кожен з них тренувався щодня, багато годин поспіль, вивчаючи все нові та нові таємниці повітроплавання».)

– Чому старійшина Чіанг вважає Джонатана унікальним? ( Бо Джонатан дуже щвидко вчиться, він за короткий проміжок часу зміг багато чого опанувати.)

– Якщо Джонатан так багато вже вивчив, то він вже не хоче навчатися чогось нового? (Ні, хоче, бо він просить Чіанга розказати йому про ідеальну швидкість.)

– Що таке абсолютна швидкість? Чому її не можна виміряти? (Це досконалість, а вона не має меж.)

– Навіщо Старійшині і Джонатану володіти абсолютною швидкістю? (З її допомогою можна опинитися в будь-якому місці. « Перелетіти можна куди завгодно і за будь-який час, коли захочеш, – сказав Старійшина. – Я побував скрізь і всюди, куди міг полинути думкою.»)

– Коли Чіанг покинув Небеса, він попросив Джонатана усвідомити, що таке любов. Як ви гадаєте, навіщо? (Бо все, що ми робимо, робиться через любов до дому, родини, оточуючих, батьківщини.)

– Чому Джонатан все частіше згадував Землю? (Він розмірковує про таких чайок, якою був колись сам, «які намагаються вирватися за межі вроджених обмежень, осягнути значення польоту, що виходить за грань поняття про нього лише як про спосіб добути скоринку хліба.»)

– Чи зрозумів Джонатан своє призначення? (Так, він усвідомив, що народився для того, щоб бути Вчителем для тих, «хто шукав і кому потрібен був лише шанс, щоб відкрити істину для себе».)

– Хто такий Флетчер Лінд? Чим доля цієї чайки схожа на долю Джонатана? (Це молода чайка, яка теж зазнала багато горя і страждань від Зграї. Він, як і Лівінгстон став вигнанцем, а ще, більш за все він хоче літати.)

– Які загальнолюдські цінності вміщує Р. Бах в слова Джонатана в кінці 2 частини? Зачитайте. («Не суди їх надто суворо, Флетчере! Вигнавши тебе, чайки зашкодили тільки собі, і настане день, коли вони це зрозуміють, коли вони побачать те, що ти бачиш зараз. Прости їх і допоможи їм зрозуміти».

«Чайко Флетчере Лінд, чи так сильно ти хочеш літати, що зможеш простити Зграю, і навчатись, і колись повернутись до них і передати їм свої знання?» Автор говорить про прощення тих, хто тебе образив, скривдив. Ідея прощення запозичена з Біблії.)

3. Аналіз 3 частини

– Скільки учнів з’явилось у Джонатана? (Разом із Флетчером їх було ще 6.)

– Чого прагне Джонатан навчити своїх учнів? (Він хоче, аби вони зрозуміли, що вони вільні, нічим не обмежені. «Усе, що нас обмежує, треба відкинути. Ось навіщо ми маємо опанувати високу швидкість, і малу швидкість, і фігурний політ…»)

– Навіщо Джонатан вирішив повернутися на Землю? (Бо вони вільні летіти туди, куди їм заманеться, вони вільні бути такими, якими вони є. Він прагне показати вихід з рутинної буденності до наповненої змістом, цікавого життя.)

– Якої істини навчив Джонатан Флетчера? (Він навчив його любові до Зграї, до кожної чайки, бо треба бачити в ній лише добро, а не ненависть, треба допомагати кожному, щоб вони змогли побачити свою істинну сутність.)

– Джонатан передає право бути Вчителем Флетчеру. Чому він покидає свого найкращого учня? (Бо його чекають інші чайки, яких треба багато чому навчити, бо Флетчер уже здобув стільки знання, що може і сам передавати їх іншим птахам. «А тобі не спадало на думку, що десь можуть бути інші зграї та інші Флетчери, що їм учитель потрібний іще більше, ніж цьому Флетчеру, бо він уже знайшов шлях до світла?»

– Коли Флетчер-учень перетворюється на Флетчера-Учителя? (Це сталося тоді, коли Флетчер зрозумів, що ніяких обмежень немає, що він вільний в своїх думках і діях.)

4. Слово вчителя.

Джонатан залишив земний світ і продовжив шлях вдосконалення.

– Що ж він, а разом із ним ми зрозуміли? (Разом з Джонатаном ми розуміємо, що в цьому світі немає нічого неможливого, все залежить лише від сили духу і спрямованості ідей.)

5. Слово вчителя.

Так, діти, згодна. У кожному разі, прочитавши цю повість, ти раптом зупиняєшся і розумієш, що тобі необхідно багато про що подумати, багато в чому розібратися, дуже багато чого зрозуміти і, що ще важливіше – дуже багато чого необхідно зробити.)

IV. Узагальнення по темі уроку

1. Бесіда з учнями

– Яким є головний конфлікт повісті? (Конфлікт між сірою масою людей (Зграя) та особистістю (Джонатан)

– Як вирішується цей конфлікт в повісті? (Зграя вважає, що вони не здатні пізнати сенс життя, бо він недосяжний, вони кинуті у цей світ лише для того, щоб їсти та жити доти, доки вистачить сил. З цим категорично не згоден Джонатан, яким керує жага пізнання: «Тисячі років ми рискаємо в пошуках риб’ячих голів, але зараз нарешті стало зрозуміло, навіщо ми живемо: щоб пізнавати, відкривати нове, бути вільними».)

– Визначте основну ідею твору. ( Жити – це не боятися робити щось нове, розвиватися, самовдосконалюватися, не стояти на місті, постійно йти вперед.)

– Чому для розкриття головної ідеї Р. Бах звернувся до образу чайки? (Тому що тільки в польоті ми уявляємо собі абсолютну свободу, сяяння безкраїх небес і п’янливо-чисте холодне повітря. А хто як не чайка є найяскравішим втіленням безмежної свободи!)

2. Перегляд відеоролика (Б.Ступка читає поезію «Крила» української поетеси Л. Костенко)

3. Слово вчителя.

Слухаючи поезію «Крила» Л. Костенко, ви, мабуть, звернули увагу на символічне значення «людських крил».

Цікавим є те, що в образному значенні крило — те, що високо підносить, обгортає. Крила стають ознакою злету, натхненням, свідченням «Божої іскри», що дається лише обраним.

4. Бесіда з учнями

– Для чого людині потрібні крила, адже вона не літає?

(Образ крил ужитий не в прямому, а в метафоричному значенні як символ мрії, натхнення, піднесення, творчої праці, це духовні крила людини)

– У яких випадках говорять, що в людини виросли крила за плечима?

(У випадках, коли хтось перебуває в стані піднесення, відчуває приплив сил, енергії, натхнення для великих звершень.)

– Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це говориться в поезії?

(Людські крила з правди, чесності, довір’я, з вірності в коханні, з вічного поривання, із щирості, щедрості, з пісні або з надії, або з поезії, або з мрії.)

5. Висновок.

І ліричний герой Л. Костенко, і чайка Джонатан Лівінгстон стали крилатими, тобто, такими, хто усвідомив перевагу духовного над матераільним і став вільним від земних кайданів. Тому ліричному герою Л. Костенко «грунту не треба», а Джонатан зрозумів, що він вільний, бо межі досконалості немає.

6. Слово вчителя.

Чайка має ім’я. Воно теж не випадкове, бо Джонатан Лівінгстон – ім’я славетного американського льотчика 30-х років XX ст. З 1928 по1933 роки містер Лівінгстон завоював 79 перших міст, 49 других та 15 третіх у 139 гонках по всій країні. Він переміг в 1929 році в гонці через всю країну з Нью Йорка до Лос Анжелесу та отримав $13,910 .

V. Підведення підсумків уроку

  1. Виявлення етапів духовного зростання Джонатана.

Композиція повісті складається з 3 частин, і це не випадково, бо Р. Бах показав 3 ступені духовного вдосконалення Джонатана.

Запис схеми до зошитів:

1- усвідомлення ідеї свободи;

2- досягнення досконалості;

3-прагнення поділитися знанням вищої істини з учнями, щоб вони також втілили ідею Великої Чайки – всеосяжну ідею свободи.

  1. Робота з епіграфом

– Як ви зрозуміли епіграф уроку? (Прагнення до самопізнання, до вдосконалення свого життя живе в кожній людині.)

  1. Рефлексія
  • Складання сенканів на тему «Джонатан Лівінгстон»

Приклад сенкану:

Джонатан Лівінгстон

Вільний, крилатий

Літав, навчався, вдосконавлювався

Живе, щоб відкривати щось нове

Ідея свободи

  • Метод незакінченого речення:

Сьогодні на уроці я зрозумів, (дізнався, здивувався…)

VI. Домашнє завдання: написати міні-твір на тему «Досконалість немає меж».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Вітаю Вас, Юлія Вікторівна і Лариса Миронівна ! Ваш Урок – це дискусія, роздуми, міркування… Спонукаючи учнів думати, Ви розвиваєте не тільки критичне і логічне мислення, а й зв’язне мовлення учня, допомагаєте формувати Свою позицію. “Включення” до творчої співпраці, до діалогу з Р.Бахом, спонукаєте до пошуку істини, але не диктуєте, а розв’язуєте проблеми разом з учнями, нарівні з ними.На крилах Вашого креативного уроку Ви даєте вирости крилам натхнення, свободи і щастя у вихованців. Чайка Джонатан Лівінгстон живе в кожному з нас, тому здорово, що урок завершується Методом “Незакінченого речення…” Це сучасний урок Літератури – Мистецтво СЛОВА! Молодці! З Різдвом Вас!

  2. Цікавий матеріал, добре продуманий конспект уроку. Цей твір узагалі має неабиякий виховний потенціал та актуальність , особливо у сучасному світі. Велике значення. на мій погляд, має використання на уроках принципів компаративістики. Дуже доречним є посилання на творчість великої української поетеси Ліни Костенко. Використання комп’ютерних технологій, уривків із кінофільму також можна використовувати на подібних уроках. Дякую, колеги, успіхів і творчих ідей!