Конспект уроку зарубіжної літератури в 6 класі
Автор: вчитель російської мови та зарубіжної літератури Харитонова Людмила Ярославівна
Урок зарубіжної літератури за пропонованою темою побудований з використанням різних методичних прийомів, за допомогою яких педагоги зможуть досягти вироблення в учнів навичок самостійного творчого мислення, формування предметних компетентностей школярів
Урок зарубіжної літератури в 6 класі
Тема: Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі». Подорож у часі й просторі Скруджа.
Мета: ознайомити учнів з біографією Ч. Діккенса, підготувати учнів до сприйняття і розуміння змісту повісті, її ідейному спрямуванні, композиції твору, розвивати творчі здібності, вміння аналізувати художній текст, формувати вміння встановлювати логічні зв’язки; сприяти формуванню гуманістичних ідеалів – милосердя, добра, справедливості.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Ч. Діккенса, виставка книг письменника, текст твору «Різдвяна пісня в прозі», ілюстрації до твору, картки для роботи в групах.
Випереджувальне домашнє завдання:
▲ прочитати повість Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі», з’ясувати особливості світосприйняття письменника;
▲ підготувати інтерв’ю з письменником, повідомлення про історію створення повісті «Різдвяна пісня в прозі»
Милосердя, співчуття, щедрість – ось на що
мав би я спрямувати свою діяльність.
Ч. Діккенс
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Слово вчителя.
Читання вірша українського поета Г. Чупринки:
Од небесного Едема
Світла зірка Віфлеєма
Путь небесну провела,
Путь, де люди без поміхи
Взнали щастя самовтіхи
Без розпусти і без зла.
Взнали щастя не в розкошах,
Не в хоромах і не в грошах,
А в душевній чистоті;
І в любові, і в єднанні,
В віковічному братанні,
В братній щирості святій.
- Бесіда.
– Про яке світле свято йде мова у творі?
– Про які важливі питання змушує задуматися поезія?
– З чим асоціюється у вас це свято? (Любов, духовна чистота, таїна, казка, чарівність,)
- Складання сенкану.
Різдво
Світле, величне
Очищає, творить, дарує,
Торжество добра і милосердя
Свято
Вчитель: у світлі дні Різдва кожна людина чекає на диво, а на сьогоднішньому уроці таким дивом буде для нас зустріч з великим письменником-гуманістом Ч. Діккенсом та його твором «Різдвяна пісня в прозі».
ІІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку.
IV. Сприйняття навчального матеріалу.
- Інсценізація. Інтерв’ю з письменником.
- Ваше ім’я?
- Ч. Діккенс.
- Де і коли ви народилися?
- 7 лютого 1812 року в Лендпорті, поблизу Портсума в Англії.
- Розкажіть про свою родину.
- Мій батько, дрібний чиновник, був людиною чесною, доброю, однак легковажно ставився до грошей, не вмів їх заробляти, що створювало проблеми для нашої великої родини. У мене було дві сестри і троє братів.
- Ваші найяскравіші спогади дитинства?
- Їх було дуже мало, адже змалку довелося заробляти на хліб. Я працював по 16 годин на добу на фабриці вакси за мізерну платню – 6 шилінгів на тиждень.
- Коли у Вас з’явився інтерес до літератури?
- Ще у дитинстві я багато читав, писав віршовані п’єси та прозу, брав участь в аматорських виставах, а ще майже кожного дня я відвідував читальний зал Британського музею. Я читав захоплено і наполегливо, що допомогло мені стати письменником.
- Коли до Вас прийшла літературна слава?
- У 1833 році я опублікував своє перше оповідання, яке підписав ім’ям «Боз». «Нариси Боза» стали популярними. Однак попереду були роки важкої праці й визнання після написання романів «Олівер Твіст», «Записки Піквікського клубу», «Домбі і син», «Девід Копперфілд» та інші.
- Що було для Вас було найбільшою нагородою?
- Найбільшою нагородою для мене була любов читачів. Я вірю в те, що немає нікого сильнішого за людину, що будь-яке зло можна побороти, а мої книги допомагатимуть у цій боротьбі.
Проблемне запитання: Твір Ч. Діккенса має поетичну назву «Різдвяна пісня в прозі». Як ви думаєте, чому саме так назвав твір письменник? (Різдвяні пісні особливі, відрізняються піднесеністю, святковістю, адже в них відображено радість від перемоги добра над злом, а в звичайному житті теж є місце диву, коли відбувається очищення душі людини від зла).
- Повідомлення учениці про історію створення повісті «Різдвяна пісня в прозі».
- Теорія літератури: поняття «повість». Доведіть, що твір Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі» – це повість.
- Робота з текстом.
– Хто є головним героєм твору? Зачитайте, яким ми бачимо його на початку твору?
– Яке враження справив на вас Скрудж? Чому?
– Чи любить герой Різдво? Зачитайте. Як він зустрічає свято?
– З якою метою з’являється до Скруджа привид Марлі? Про що він попереджає його? Чому автор, розповідаючи про ці події, використовує прийом фантастики?
- Аналіз композиції твору:
Завдання – співпраця (логічне)
Розмежуйте подані літературні терміни відповідно до їхньої ролі в повісті «Різдвяна пісня в прозі», дотримуйтесь логіки. Визначте їх роль у творі.
Запис на дошці: кульмінація, експозиція, інтер’єр, зав’язка, портрет, розвиток дії, розв’язка
Очікуваний запис в учнівських зошитах:
Елементи сюжету: експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка.
Позасюжетні елементи: портрет, інтер’єр.
- Робота в групах
I група: користуючись ілюстраціями, текстом твору скласти план подорожі Скруджа у Минуле.
II група: користуючись ілюстраціями, текстом твору скласти план подорожі Скруджа у сучасне.
III група: користуючись ілюстраціями, текстом твору скласти план подорожі Скруджа у Майбутнє.
Перевірка виконання завдання учнями. Оцінювання.
- Проблемні питання.
– Чому переродження Скруджа відбувається під час Різдва? (Це світлий час Добра і Радості)
– Прочитайте останні рядки твору. Як ви їх розумієте? («принцип Добра завжди перемагає», а ми повинні бути добрими, людяними, милосердними, не піддаватися впливу злих сил. )
V. Рефлексія уроку. Застосування технології «Мікрофон»
– Яким, на вашу думку є художній світ Ч. Діккенса, і як він відображений у повісті «Різдвяна пісня в прозі»?
Слово вчителя: Великий гуманіст Ч. Діккенс жив з непереможною вірою в силу добра, в духовне відродження, утвердження можливості перемоги добра над злом у душі людини.
VI. Домашнє завдання:
▲ – Дібрати цитати до образу Скруджа.
– Подумайте, у чому особливості композиції та сюжету твору?
▲ – Підготувати розповідь про одну із подорожей Скруджа від першої особи.
– Намалюйте малюнки до твору, що ілюструють подорожі Скруджа у часі (за
бажанням).
В роботі відчувається креативність вчителя. Дібрано різноманітні методи навчання – це великий плюс заняття. Робота в групах є насиченою. Інтерактивні методи навчання дадуть гарну можливість учням самореалізуватися. Дякую.
Досить сучасний урок. Урок, що проводиться не для учнів, а разом з ними. Це урок, на якому присутній демократичний стиль спілкування, де діти вчаться здобувати знання, а не отримувати готові, де жоден з них не боїться висловлювати свою думку і доводити її. Так тримати!
Вчителька проявила творчий підхід до розв”язання конкретних завдань відповідно до наявних умов та можливостей.Створила атмосферу дружнього спілкування,високою відповідальністю всіх учасників навчально-виховного процесу за результатами спільної праці.До своєї педскарбнички:ефективне використання кожної робочої хвилини навчального заняття.Дякую