Звук [Ш], позначення його на письмі буквами Ш, ш (ша)
Автор: вчитель-логопед Вздихалкіна Єлізавєта Олександрівна
Мета: Закріплення навичок правильної звуковимови звука ш в словах, реченнях, зв’язному мовленні.
Завдання:
- закріплення навичок правильної звуковимови звука ш в словах, реченнях, зв’язному мовленні;
- розвиток фонематичного сприйняття та слуху;
- розширення й уточнення словника;
- розвиток пам’яті, просторової орієнтації;
- розвиток дрібної моторики рук;
- виховання самоконтролю.
Обладнання: малюнки.
Хід заняття:
- Артикуляційна гімнастика.
- «Оплески язичка»;
- «Почистити зубки»;
- «Смачне варення»;
- «Гойдалка»;
- «Годинник»;
- «Гойдалка» – «Годинник»;
- «Чашечка».
- Постановка мети заняття.
На столі малюнки: шапка, мишеня, м ’яч, машинка, кішка
– Що зображено на малюнках? Що розташовано у центрі? (у правому верхньому куті, у лівому нижньому куті, у лівому верхньому куті, у нижньому правому куті?)). Який малюнок зайвий? Чому?
– Назвіть 1-й звук у слові шапка?Назвіть звук, який найчастіше чується у словах? Цей звук сьогодні головний, тому постарайтеся вимовляти його правильно.
- Уточнениння артикуляційного укладу та характеристика звука Ш. Обговорення різниці звуків ш і букви Ш.
- Введення героя (дівчинка Шипілочка).
Завдання від Шипілочки:
Згадати віршики, які ви знаєте на звук ш.
- Фонематичне сприйняття звука Ш:
Гра «Впіймай звук Ш»
Серед ряду слів, які будуть названі, вам треба упіймати, плеснувши у долоні, звук ш і потупотіти ногами, якщо почуєте у слові звук ж.
Жабка, машина, шуба, жайворонок, жито, шило, мишеня, кошеня, ягня, пшоно, каша, Маша.
-придумай свої слова зі звуком Ш.
- Фізхвилинка. Віршик «Шматок сальця».
Розвиток дрібної моторики. Склади малюнок з сірників «Мишеня»
- Автоматизація звука Ш у словах:
Гра “Живе – неживе“
На карточці зображені: машинка, кішка, пушка, мишка, шишка, шафа.
– Назвіть “живі” предметы. (потім”неживі”)
Карточка прибираються.
– Згадайте, які «живі» предмети були зображені, а тепер назвіть по памяті нежеві предмети. Складіть речення з будь-яким із слів.
- Автоматизація звука Ш у словосполученнях, реченнях.
– Шипілочка придумала вам цікаве завдання. Необхідно послухати речення і виправити їх, бо кожне з них має помилки. Давайте спробуємо виправити речення.
– Лист пише дідуся.
– Наша мишка піймала кішку.
– Камінчик знайшов Пашу.
– На шубу вішають вішалку.
– Камиші сидять у жабці.
– У картоплю поклали мішок.
– Шматок сальця з’їло мишеня.
- Автоматизація звука Ш у зв’язному мовленні.
– Послухайте розповідь Шипілочки про дуже смачну кашу і пригадайте, як треба вимовляти звук ш у словах.
Маша і Даша їдять пшоняну кашу.
Пшоняну кашу роблять із пшона.
Пшоно купила бабуся.
Бабуся наварила горщик пшоняної каші.
Кашкою нагодувала кішку.
- Підсумок заняття.
– Про який звук сьогодні ми з вами говорили на занятті?
– Пригадайте його правильну артикуляцію.
– Зараз перед вами лежить чорно-білий малюнок. Замалюйте будь-ласка тільки букви Ш і побачите, що у вас вийде.
Додаток
Багато різноманітних вправ, ігор для перевірки алгоритмів дій. Використано різні види наочності. Ефективне використання дидактичного матеріалу під час уроку. Методично правильно побудований урок.