Конспект узагальнюючого уроку в 2 класі на природі у формі змагання з учнями та батьками класу.
Автор: вчитель початкових класів Костроменко Світлана Миколаївна
На уроці школярі повторюють у цікавій формі пройдений матеріал за 2 клас з української мови, математики, літературного читання, природознавства, основ здоров’я, курсу «Я у світі», фізичної культури,розвитку продуктивного мислення. Змагання проходить на природі між учнями та батьками класу.
Узагальнюючий урок-змагання на природі в 2 класі
Мета: повторити пройдений матеріал з предметів за 2 клас; розвивати розумові здібності, логічне мислення, швидкість реакції, кмітливість; формувати вміння та навички організаційної роботи, комунікації, самостійності, відповідальності, бажання вчитися та вміння вчитися; пропагувати здоровий спосіб життя; виховувати згуртованість між батьками та учнями, бажання змагатись та перемагати; шанобливе ставлення до оточуючого середовища.
Обладнання : малюнки до математичної розминки, математичні ребуси, деформовані прислів’я, 4 м’ячі для естафет, 4 ручки, листочки для підрахування балів, малюнки-обкладинки підручників, малюнки та картки для загальних питань.
Тип уроку : змагання
Місце проведення : річка Псел
Термін проведення : травень, кінець ІІ семестру
Урок проводжу в формі змагання. Перед початком очищуємо територію, де будемо проводити заняття. Проводжу бесіду з охорони природи. Утворюю 3 команди учнів та 1 команду батьків. Усі обирають собі капітанів та назву. У процесі гри за правильну відповідь учасники набирають бали. Якщо команда не знає відповіді – її дають учні з іншої команди й заробляють бал собі. Обираємо членів журі серед дітей та батьків.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
ІІ. Конкурси – запитання.
1.Українська мова хоче перевірити чи знаєте ви:
– З яких частин складається текст? (початок або зачин, основна частина, кінцівка)
– Які є види речень за метою висловлювання? (розповідне, спонукальне, питальне)
– На які питання відповідають іменники? (хто? що?)
Батькам . -На які питання відповідають прикметники? (який? яка?…)
– На які питання відповідає дієслово? (що робити? що зробити?…)
– Що називається коренем? (спільна частина споріднених слів)
– Скільки голосних звуків в українській мові? (6)
– Батькам. Розкажіть правило щодо ненаголошених е та и в корені слова? (щоб з’ясувати, яку букву писати в ненаголошеному складі, треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.) Наведіть приклади.
- Перевіримо знання, які ви отримали з предмету « Літературне читання» та посібника до нього «Перлинка».
– Назвіть автора рядків з цього вірша «Що ромашки – білявенькі, чорнобривці – чорнявенькі»? Яку назву він має? (Тамара Коломієць, «Нагідка»)
– Назвіть автора оповідання «Як ми літали в космос»? (Всеволод Нестайко)
– Хто написав казку «Лис Микита»? (Іван Франко)
– Батькам. Чим відрізняються авторські казки від народних?
– Утворіть прислів’я та поясніть як ви його зрозуміли.
А. Хто багато читає, • • так і знайдеш.
Голова без розуму, – • • той більше знає.
Як підеш, • • як ліхтар без свічки.
Б. Добре того вчити, • • а розуму в них багато.
Казки маленькі, • • так і їстимеш.
Як посолиш, • • хто хоче все знати.
В. Погана та пташка, • • а дитя матері.
Птах радіє весні, • • той і багато вміє.
Хто багато робить, • • якій своє гніздо не миле.
Г. Батькам.
Що посіяв, • • той і має.
Хто дбає, • • думай про наслідки.
Коли щось робиш, • • те й пожнеш.
3.”Природознавство” запитує:
– На які три періоди поділяють осінь? ( рання осінь, золота осінь, підзимок)
– Що називають нерестом?( період розмноження риб)
– Які осінні явища відбуваються у житті звірів? ( накопичення жиру, линяння)
– Батькам . Що таке рівнодення? ( коли день і ніч тривають по 12 годин)
– Назвіть день весняного рівнодення? ( 23 березня)
– Коли найкоротший день і найдовша ніч у році? (22 грудня – сонцеворот)
– Яку групу птахів не можна побачити взимку в нашій місцевості: осілих, перелітних,зимуючих? (перелітних)
– Коли найдовший день і найкоротша ніч у році? (22 червня – сонцеворот)
– Батькам. Для чого створили Червону книгу? (державний документ, у якому є перелік багатьох рідкісних рослин та тварин, що зникають)
- Основи здоров’я хоче, щоб ви згадали декілька порад, як зберегти своє здоров’я та оточуючих :
– Чого бояться мікроби?(води та мила)
– У чому полягає небезпека «швидкої їжі»?(мало вітамінів;забагато цукру, солі, жиру;в таку їжу додають підсилювачі смаку, барвники, консерванти)
– Щоб зуби були здорові, …( чистити їх уранці і ввечері)
– Батькам. Доповнити речення. Засмагати зранку можна до… (10 год) або надвечір після… (16 години)
– Причиною яких захворювань може стати алкоголь? (отруєння, травмування,тяжких хвороб серця, шлунка, печінки)
– Які бувають перехрестя? ( регульоване , нерегульоване)
– Батькам. Як переходити дорогу на регульованому та нерегульованому перехресті? (на регульованому – на зелений сигнал світлофора; на нерегульованому – де є знак «Пішохідний перехід» ).
- Математика пропонує свої завдання:
1) розв’язування арифметичних задач.
– Олесь купив ручку за 25 грн, а гумку – у 5 разів дешевшу. Яка вартість покупки Олеся? ( 25:5)+25=30 грн
– У відрі 35 помідорів, а в мисці — у 5 разів менше. На скільки менше помідорів у мисці, ніж у відрі? 35 – (35:5)= на 28 помідорів
– У чотирьох коробках лежало по 3 іграшки. Принесли ще одну коробку, в якій було 5 іграшок. Скільки іграшок в усіх коробках? ( 3•4) +5 =17 іграшок
– Батькам . Мама зібрала на городі 8 кг огірків, а помідорів – на 16 кг більше. У скільки разів більше помідорів, ніж огірків зібрала мама? ( 8+16): 8=3( рази)
2) гра на кмітливість «Зайве число».
– Знайдіть у кожному рядку “зайве” число. Доведіть, чому воно зайве.
22 37 44 88 77 55
51 53 54 55 57 59
10 20 40 60 80 100
11 20 28 29 38 47
3) геометричні питання.
– Що таке рівняння? (рівність, що містить невідоме)
– Що таке кут? (фігура, утворена двома променями, що мають спільний початок)
– Яку фігуру називають прямокутником? (чотирикутник, у якого всі кути прямі)
– Що називають квадратом? (прямокутник, у якого всі сторони рівні)
4) гра «Не скажу». За моїм завданням присутні лічать, наприклад, від 1 до 40, а замість чисел, які діляться на 4, говорять «Не скажу!». Перелічуємо ланцюжком.
- Нудьгувати не для нас! Ребусам настав вже час! Згадаємо урок розвитку продуктивного мислення.
Кожна команда отримує на листочку ребус, розгадує його.
100 ляр
– Кого називають столяром? Фахівець,який займається обробкою дерева та виготовленням виробів з нього.
100 лиця
– Як називається столиця нашої країни?
40 а
– Що цікавого ви можете розповісти про сороку? Руйнівниця гнізд,має багато здібностей, може впізнавати себе в дзеркалі.
Бдж + г, ілка
– Що цікавого ви можете розповісти про бджілку? Коли жалить – помирає. Народжується бджола без отрути, а з’являється вона тільки на 10 день.
Фізкультхвилинка запрошує на урок фізкультури. Кожна команда готує по 4 загальнорозвивальні вправи та 1естафеті з м’ячем
- Загальні питання . Останній конкурс для командирів .
1.Назвати ім’я, яке не зустрічається у казці Миколи Носова.
- Незнайко;
- Знайко;
- Зазнайко;
- Пілюлька.
2.Назвати, що або кого мірошник не давав у спадщину синам із казки Ш.Перро ” Кіт у чоботях”
- млин;
- собака;
- кіт;
- осел.
3.Назвати овоч, який не зустрічається в українській народній пісні ” Ходить гарбуз по городу”.
- огірки;
- буряки;
- гарбуз;
- морква.
- Якого героя не існує в казці ” Ріпка”?
1) баба;
2) мишка;
3) онук;
4) собачка.
5.Розташуйте послідовно місяці року за календарем.
- жовтень;
- червень;
- січень;
- березень.
- Розташуйте послідовно дні тижня.
- середа;
- неділя;
- понеділок;
- субота.
7.Розташуйте ці плоди за розмірами, починаючи від найменшого.
- малина;
- диня;
- чорниця;
- персик.
8.Розташуйте ці числа по порядку, починаючи з найменшого.
- 100;
- 1;
- 35;
ІІІ. Підсумок уроку. Підраховуємо кількість балів.
ІV. Нагородження переможців.
Використана література
№ з/п | Назва | Автор | Клас | Видавництво | Рік видання | Накази |
1 | Літературне читання (підручник) | В.О.Науменко | 2 | Грамота | 2012 | Наказ МОНМСУ від 07.02.2012 №118 |
2 | Перлинка( додаток до підручника «Літературне читання», 2 клас | В.О.Науменко | 2 | Генеза | 2014 | Лист ІІТЗО від 11.01.2014 № 14. 1/12 – Г-19 |
3 | Українська мова (підручник) | М.Д.Захарійчук | 2 | Грамота | 2012 | Лист ІІТЗО від 03.07.2012 № 14. 1/12 – Г-154 |
4 | Математика | Ф.М. Рівкинд Л.В. Оляницька | 2 | Освіта | 2012 | Наказ МОНМСУ від 07.02.2012р №118 |
5 | Природознавство
| І.В. Грущинська | 2 | Освіта | 2012 | Наказ МОНМСУ від 07.02.2012 №118 |
6 | Основи здоров’я
| І.Д.Бех Т.В.Воронцова В.С.Понаморенко С.В.Страшко | 2 | Алатон | 2012 | Наказ МОНМСУ від 07.02.2012 №118 |
7 | Планета міркувань. Навчальний посібник з розвитку мислення | О.Гісь | 2 | Інститут сучасних підручників | 2015 | Лист МОН України від 14.07.08 № 1.4/ 18-1764 |
8 | Логічні вправи – корисні й цікаві | В.Бутрім | Київ «Шкільний світ» | 2007 |
Світлана Миколаївна обрала незвичайну форму повторення й узагальнення вивченого за рік матеріалу. Діти з радістю продемонструють батькам, чого вони навчилися у 2 класі, а батьки… батьки теж згадають багато цікавого зі шкільної програми і… будуть стиха пишатися своїми розумними школяриками.
Поєднання дітей та батьків – чудова ідея! Спільні змагання, взаємо допомога та взаємо підтримка зміцнюють родинні стосунки. Якщо цей урок-змагання проводиться на березі водоймища, має бути проведений інструктаж з безпеки біля водоймища. Дякую.