Конспект відкритого тематичного заняття “ЗНАЙОМСТВО З НАРОДНИМИ МУЗИЧНИМИ ІНСТРУМЕНТАМИ”
Автор: Музичний керівник Присвітла Ганна Андріївна
Заняття основане на методиці Карла Орфа. Карл Орф підкреслював, що елементарна музика – це не музика сама по собі: вона пов’язана з рухом, танцем і словом; її треба самому створювати, в неї потрібно включатися не як слухачеві, а як її учасникові. Вона живиться земними соками, природність, пов’язана з рухом тіла: кожен здатен її вивчить і пережити; вона близька дітям.
Мета:
- ознайомити дітей з музичними інструментами, формувати уміння правильно називати музичні інструменти;
- викликати у дітей бажання займатися музикуванням, розвивати ритмічний та тембральний слух;
- розвивати музичні здібності через гру на музичних інструментах, використовуючи елементи методики Карла Орфа, точно відтворювати ритмічний малюнок, прислухатися один до одного граючи в оркестрі;
- розширити знання про будову та способи гри на деяких музичних інструментах;
- залучати дітей до правильного виконання завдань, розвивати стійку увагу при їх виконанні;
- створювати умови, сприяючі пробудженню інтересу до усіх видів музичної діяльності;
- збагачувати словниковий запас дітей.
Методи:
- словесний (загадки, бесіда);
- наочний (презентація, інструменти);
- практичний (гра на ложках, бубні, мара касах, ксилофоні, барабані, дзвіночках, сопілках);
- ігровий (гра «Ніжки та ладоньки»).
Музичний матеріал:
– С. Весна «Діти України»;
– музично – дидактична гра «Три квітки»;
– ігрова розспівка «Кіт і мишення»;
– ігрова розспівка «Карабас-барабас і ляльки»;
– мультимедійна презентація про інструменти;
– «гра з бубном»:
– дидактична-ритмічна гра «Котилася торба».
Обладнання:
- ноутбук;
- музичний центр;
- фортепіано;
- дитячі музичні інструменти (домра, сопілки, ложки, бубни, мара каси, ксилофони, барабани, дзвіночки);
- рушники.
Хід заняття.
Діти заходять до музичної зали під супровід пісні Світлани Весни «Діти України» і сідають на стільчики.
Музичний керівник вітається з дітьми : – Добрий день Вам діти;
Діти: – Добрий день.
Музичний керівник разом з дітьми співають ігрові розспівки «Кіт і мишення» та «Карабас-барабас і ляльки».
За допомогою дидактичної гри «Три квітки» музичний керівник запитує у дітей з яким настроєм вони прийшли сьогодні до дитячого садочка. Звучить три твори веселий, сумний та радісний.
Діти за допомогою карток визначають свій власний настрій та настрій музичних творів.
Музичний керівник читає вірш
ГОСТЮЄ В НАС ЗИМА
В. Кленц
Летять, летять сніжинки
На поле, ліс і сад,
Веселий свій таночок
Танцює снігопад.
Надворі – лютий холод,
Тепла давно нема.
Заліз в копичку зайчик
І солодко дріма.
Мете хвостом лисичка
Сніжок біля сосни.
В барлозі спить ведмедик,
Солодкі бачить сни.
Музичний керівник запитує у дітей яка пора року гостює у нас.
Діти: – так, малята. На дворі зима.
Звучить музичний супровід А. Мігай «Зимонька – зима»
Музичний керівник ілюструє малюнки на тему «Зима»
Діти співають пісню «Йде зима» В.Паронова
Музичний керівник грає два невеличкі музичні фрагменти на фортепіано.
Музичний керівник: -А що я тільки що робила ? Грала чи співала?
Діти: – Грали на фортепіано
Музичний керівник: – Дуже чудово
А давайте ми з вами пригадаємо, які музичні інструменти вам вже знайомі? А в цьому допоможе нам наша виставка?
Діти йдуть до столу де лежать музичні інструменти, розглядають їх та дають відповіді на загадки, які пропонує відгадати музичний керівник:
- Люблять мене, поважають,
Та б’ють мене, коли грають.
Діти: – Барабан
Звучить барабан
- Голосок тоненький має,
Всіх маляток звеселяє,
Ви на ній всі граєте,
Хто вона – впізнаєте?
Ду-ду-ду, віть-віть-віть!
Ви моє ім’я назвіть.
Не паличка, не гілочка, Звуть мене …
Діти: – Сопілочка.
Музичний керівник демонструє дітям способи гри на сопілці
- Вони, як квіти називаються,
Чудовим дзвоном заливаються.
Діти: – Дзвіночки.
Звучать дзвіночки.
- Україну прославляє,
Хоч не знає слів,
Тугу людям розганяє
Багатострунний спів.
У похід її з собою
Брав козак Мамай,
Мов ясну леліяв зброю.
Хто вона: вгадай?
Діти:- Бандура.
Звучить бандура
- За обідом суп їдять,
До вечора «заговорять»
Дерев’яні дівчата,
Музичні сестрички.
Пограй на них трішки
Здогадались, що це?
Діти: -Ложки.
Звучать ложки
- Дерев’яні долоньки, а звучать, неначе ложки.
Відповідь знають дорослі і діти, вони звуться?
Діти: -Кастаньєти.
Звучать кастаньєти.
- Відпускаємо молоточки, на залізні листочки
І летить веселий дзвін. Що бринить, неначе спів?
Діти: – Металофон
Звучить металофон
- У самий казковий момент вступить цей інструмент.
Але зовсім не кожен знає, що в оркестрі він грає!
Тихо, ніжно задзвенить, ніби все посеребрить.
Діти: -Трикутник.
Звучить трикутник.
- Схожий він на брязкальце,
Тільки це не іграшка!
Кругленький каркас
Здогадались , що це…
Діти: – Маракас
Звучить маракас.
- Я круглий немов сонечко, тільки з бубонцями
Звучу я дуже дзвінко почуєте ви самі,
Коли в руки мене візьмете, ударите долонькою
Звучати я буду голосно-голосно
Вгадайте, хто я?
Діти: – Бубон
Музичний керівник: – Правильно, діти, це бубон. Бубон – це ударний інструмент, тому що ми по ньому ударяємо, а він нам відповідає своїм дзвінким звучанням. Давайте пограємо з бубном.
Гра з бубном
Для гри знадобляться бубон і хусточки. Кількість хустинок має бути рівною кількості дітей, які беруть участь в грі.
Роздаю дітям хусточки і пояснюю, що коли я голосно вдарю в бубон, вони повинні підняти хусточки і помахати ними, а якщо я буду бити ледь чутно, нехай діти опустять хусточки вниз. Демонструю, що означає голосно і тихо. Під час гри чергую гучне і тихе звучання не більше трьох – чотирьох разів
Музичний керівник: Дуже чудово, а зараз ми з вами переглянемо мультимедійну презентацію «Музичні звірі». Коли будете переглядати першу частину презентації будьте дуже уважні: дивіться, слухайте та запам’ятовуйте, а я вам зараз роздам картки з зображенням музичних інструментів.
Коли ви будете прослуховувати другу частину презентації ви будете намагатися відгадати який інструмент звучить. Таким чином ми допоможемо звірятам знайти їх інструменти.
Гра -презентація «Музичні звірі»
Музичний керівник: Давайте трішечки перепочинемо та пограємо у музично-ритмічну гру «Котилася торба»
Мета: перевірити вміння дітей виконувати танцювальні рухи: ставити ногу на п’ятку, носок вперед, напівсторону;притупувати однією ногою або тупотіти двома; виконувати напівприсідання; плавно піднімати руки в гору, в сторони, вгору; кружляти в парах, додержуючи правильну поставу; робити «вертушки» парами.
Обладнання: невелика яскрава торбинка, в якій знаходяться картинки із зображенням танцювальних рухів.
Методика проведення гри.6-8 дітей стоять по колу та передають торбинку зі словами:
Котилася торба
З високого горба.
Кому торба попаде,
Той таночок заведе.
Дитина, у якої залишилася торбина, дістає із неї картинку, виходить у середину кола, показує її музичному керівникові та дітям. Коли починає звучати музика, дитина виконує відповідні танцювальні рухи. Якщо на картинці намальована пара дітей, то дитина у якої опинилася торбинка, сама обирає собі пару та під знайому мелодію відтворюють кружляння або « вертушку» в парі.
Музичний керівник: Я бачу, ви вже перепочили, а зараз я познайомлю ще з одним музичним інструментом – домрою.
Музичний керівник розповідає про домру.
Музичний керівник: Домра складається з грифа з кілків у верхній частині і з дерев’яного корпусу з щитом у нижній. Також внизу кріпляться струни.
Домра виготовляється з витриманого сухого дерева. Корпус, що складається з семи клепок, робиться з клена або палісандра. Дека — прямолінійна (резонансова). Шийка грифа склеєна з трьох поздовжніх частин твердих порід дерева. Кращий матеріал для виготовлення підставки — клен. Наклейка на підставці, а також верхній і нижній поріжки робляться з чорного дерева або білої кістки. Кленовий навісний підлокітник кріпиться шурупами до обичайки корпусу. Панцир також робиться з твердої породи дерева або пластмаси. Металева кілкова механіка щільно прикріплена до голівці інструменту, кілки обертаються легко і плавно.
Домра належить до струнно-щипкових інструментів. Набула широкого розповсюдження в Україні у 20-му столітті
В Україні, на відміну від Росії широко розповсюджена виключно 4-струнна домра замінила мандоліну і в деяких районах скрипку в народному побуті.
Музичний керівник грає на домрі мелодію до кінофільму «Високий перевал» М.Скорик. Діти діляться враженнями від прослуханого твору.
Звучить українська музика «Веселі музики», діти підспівують, танцюють та підігрують на музичних інструментах (дитячий оркестр)
Музичний керівник прощається з дітьми і діти під веселу музику виходять із зали.
На тематичному занятті вибирається одна тема, яка об’єднує всі види музичної діяльності. І тому, я б ігру “Котилася торба ” провела би інакше. Спочатку заняття ви відгадували, які інструменти – по загадках, а в ігрі б це прошло як закріплення. Діти вибирають з торби картку з інструментом. МК запитує “Як звучить цей інструмент? “( відповідь дитини) А як би зміг показати в рухах його звучання.
І наприкінці заняття я би запропонувала дітям гру “Оркестр” ,де всі діти змогли би грати на будь- якому інструменті.
Подяка за ваш матеріал . Це була моя пропозиція. З повагою до вашої праці.
Музика – вид мистецтва,художні образи якого створюються завдяки звукам.Музичний звук має інтонаційну природу.Першим і найдавнішим музисним інструментом був голос людини.Основа музики – ритм і гармонія,які у поєднанні створюють мелодію.Спасибі,Ганно Андріївно за чудове відкриття для дітей у сфері ознайомлення з музичними інструментами
Ганна Андріївна, спасибі за цікаве, змістове заняття, на якому панувала атмосфера доброзичливості, щирості. Завдяки ігровим завданням, використанню презентації, музичних фрагментів, музичному керівнику, вважаю, вдалося ознайомити дітей з музичними інструментами. Натхнення Вам!