Конспект з образотворчого мистецтва 5 клас Декоративна композиція. Оздоблення макітри, глечика, горщика у техніці витинанки.
Автор: Вчитель образотворчого мистецтва Хральченко Ольга Іванівна
На уроці діти знайомляться з ДПМ – гончарством та витинанкою. З допомогою учителя, учні зможуть оздобити гончарний виріб орнаментом, який буде виконаний в техніці витинанки.
Тема. Декоративна композиція. Оздоблення макітри, глечика, горщика у техніці витинанки.
Мета:
навчальна: поглибити знання про декоративно – прикладне мистецтво витинанки та розпису, закріпити знання основ декоративної композиції та удосконалити навички її створення; поглибити знання про орнамент; розвивати вміння узгоджувати декор із силуетною формою виробу; розвивати творчі здібності, практичні навички, естетичний смак; виховувати пошану та інтерес до цінностей українського народного мистецтва, продовжувати традиції наших предків.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: витинання.
Обладнання: для вчителя – приклади витинанок, таблиця «Загальновизнані центри гончарного мистецтва», серія таблиць «Чарівний світ народного мистецтва».
для учнів – шаблони посуду (макітра, глечик, горщик), кольоровий папір, клей ПВА, ножиці, простий олівець, гумка, технологічна картка «Виготовлення декоративної композиції в смужці».
Хід уроку.
І. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
- Мистецтво прикрашати – декоративно – прикладне мистецтво.
- Виконання орнаментів, художніх зображень накладанням, наклеюванням, нашиванням на основу (папір, тканину) – аплікація.
- Художній твір декоративно – прикладного мистецтва у вигляді витятої з одно – або багатоколірних аркушів поперу орнаментальної чи сюжетної композиції – витинанка
- Вишивка, розпис, різьблення, бісерсплетіння, аплікація, гончарство – декоративно – прикладне мистецтво.
- Візерунок у вигляді ритмічного чергування простих геометричних фігур – геометричний орнамент.
- Гірська порода, що утворює у зволоженому стані глузлу масу (використовується для виготовлення гончарних виробів) – глина.
- Мистецтво виготовлення виробів із випаленої глини – гончарне мистецтво.
- Геометричний, рослинний, зооморфний – орнамент.
- Людина, яка виготовляє гончарні вироби – гончар.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Чи замислювалися ви над значимістю речей, які оточують вас у повсякденному житті? Ну от узяти хоча б посуд. Він буває дуже різним. Посуд може бути веселим і урочистим, дитячим і дорослим, буденним і
св’ятковим, різним за призначенням і уподобанням. Так, чашка для мами, бабусі, тата чи маленького брата можуть мати різне художнє втілення. Індивідуально – неповторний глиняним посуд виходить із – під пальців майстра на гончарному крузі. От і на сьогоднішньому уроці ми спробуємо створити гарний посуд. У цьому нам допоможуть роботи українських народних майстрів – гончарів.
IV. Пояснення нового матеріалу.
За своїм призначенням є посуд для приготування різних страв, для збереження молока, олії, для пиття. Інколи посуд набуває особливої форми: стрункий, граційний глечик, приземиста кружка, фігурний посуд, призначений для напоїв, – куманець, а схожий на маленьку бочечку посуд – то барильце.
Художник не лише творець декору посуду, він насамперед творець його форми. Весь посуд конструює і оздоблю: саме він, а в масовому виробництві за створеним художником зразком робітники на фабриках випускають його копії. Майстри здавна прикрашають посуд різноманітними орнаментальними мотивами. Погляньте, як майстри узгоджують розташування візерунка із формою посуду. (Перегляд зразків)
В одному випадку візерунок іде смугами, а в іншому – розташований на головній об’ємній частині посуду. При цьому колір зображення узгоджують з кольором посуду. Для оздоблення глиняних виробів у кожному регіоні України є своя традиційна палітра кольорів.
(Демонстрація і пояснення таблиці «Загальноприйняті центри гончарного мистецтва»).
V. Практична робота.
Отже, сьогодні наше завдання – прикрасити обраний предмет посуду витинанкою.
Витинанка виконується за допомогою ножиць, повторюємо правила роботи з ножицями.
Інтерактивна гра «Склади глечик»
Учні отримують уламки розбитого глечика, на яких написані правила.
- Користуйся ножицями із заокругленими кінцями.
- Зберігай ножиці у спеціально відведеному для цього місці.
- Не працюй притупленими ножицями або з послабленим шарнірним з* єднанням.
- Не тримай ножиці лезами вгору.
- Не користуйся ножицями під час ходьби по класу.
- Не заважай товаришеві, коли той вирізає деталі ножицями.
- Передавай ножиці товаришеві кільцями вперед.
- Під час різання тримай матеріал так, щоб лезами ножиць не поранити руку.
Учні знайомляться з послідовністю роботи над декоруванням предмету посуду в техніці витинанки:
- Ознайомитися з формою вибраного посуду (з яких геометричних фігур складається).
- Призначення даного посуду.
- Злегка простим олівцем намітьте місце розташування елементів декору, їх розмір, загальну форму.
- Підберіть колір витинанки відповідно кольору предмету (використовуючи контрастні кольори).
- Користуючись технологічною карткою «Виготовлення декоративної композиції в смужці», вирізаємо витинанку для оздоблення посуду.
- Готову витинанку охайно наклеюємо на посуд, створюючи композицію.
(Учитель разом з учнями створюють орнамент для оздоблення посуду. У разі необхідності вчитель індивідуально працює з учнями).
VI. Закріплення знань і вмінь учнів.
Фронтальне опитування.
Що таке витинанка?
Види витинанок.
Хто такі гончарі?
Які це контрастні кольори?
Назвати види декоративно – прикладного мистецтва.
VII. Підсумок уроку.
Вчитель робить виставку та аналіз робіт. При характеристиці робіт звертає увагу на те, щоб створені орнаменти були виразними, а декор вдало відповідав формі предмета.
VIII. Домашнє завдання.
Принести: фарби, альбом, графічний олівець, кольорові олівці, пензлі, склянку для води, палітру, серветку.
Хороший, змістовий конспект з образотворчого мистецтва. Сподобалася інтерактивна гра «Склади глечик». Мені не вистачило наочності до вивчення матеріалу. Вважаю, презентація була б доречна. Дякую.
Ольга Іванівна захоплює дітей декоративно-прикладним мистецтвом,а саме оздобленням гончарних виробів у техніці витинанки.Я ціную таких педагогів,що вчать щось робити своїми руками.Коли ознайомлюєшся з технікою витинанки,не перестаєш захоплюватися життєдайними силами нашого народу,його ментальним потягом до творчості й краси.Дякую