Конспект заняття
Правила спілкування телефоном
3 клас
Автор: вчитель початкових класів Цимбал Інна Олександрівна
Тема. Правила спілкування телефоном
Мета. Дати поняття про телефонну розмову як вид дистанційного не візуального спілкування; знайомити з основними фразами телефонного спілкування; вчити правильно інтонувати речення, дотримуватись відповідного темпу розмови, правил телефонного спілкування; розвивати вміння слухати співрозмовника, зв’язне мовлення учнів, вміння співпрацювати; виховувати бажання дотримуватись мовного етикету під час телефонування.
Обладнання. Записи на дошці, презентація до уроку, малюнки Риторинки і Курсорика, сюжетні малюнки, телефон, картки для роботи в групах, в парах, вислови.
Девіз уроку:
Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування
(Антуан де Сент Екзюпері)
Телефонна розмова знаходиться між мистецтвом і життям. Це розмова не з людиною, а з образом, який складається у тебе, коли ти його слухаєш.
Андре Моруа
Хід заняття
І. Створення психологічного настрою.
- Вітання вчителя.
- Вправа «Усмішка по колу»
– Запрошую вас в коло для вітання. Передайте приємну, щиру усмішку по колу. Нехай вона стане запорукою плідної роботи. Адже усмішка – запрошення до спілкування. За словами Антуана де Сент Екзюпері «Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування»
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Вправа «Вітання без слів».
- Привітайтесь з гостями різними невербальними способами (усмішка, вітальний жест, кивок, поклон, реверанс) і займіть робочі місця.
- Актуалізаційна бесіда.
- Пригадайте і назвіть засоби виразності, якими користуємось у спілкуванні. (Вчитель вивішує названі слова на дошці)
ЗАСОБИ ВИРАЗНОСТІ
Інтонація
Пауза
Усмішка
Темп
Сила голосу
Жести
Міміка
Поза
- Артикуляційна розминка. Вивчення скоромовки:
Тигреня телефонує
Тата голос в трубці чує.
- Вимовте скоромовку у повільному, помірному, швидкому темпі. Високим тембром, низьким. З захопленням, розчаруванням.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети заняття
- Робота в групах. Завдання «Мовної математики»
- Для з’ясування теми заняття виконайте завдання «Мовної математики», об’єднавшись в групи. Користуйтесь правилами роботи в групі. Час виконання – 1 хв.
- Звіт груп. Формують тему уроку: «Правила спілкування телефоном»
- Бесіда фронтальна. Постановка завдань уроку.
Знати:
- правила спілкування по телефону;
- основні фрази телефонного спілкування;
- засоби виразності, що використовуються при телефонному спілкуванні.
Вміти:
- правильно інтонувати речення;
- дотримуватись відповідного темпу розмови
- слухати співрозмовника.
IV. Робота над новим матеріалом
- Розповідь вчителя з опорою на життєвий досвід людей.
- Сучасне життя ми не уявляємо без телефона – сучасного зручного засобу комунікації. А чи знаєте ви що це порівняно молодий винахід і такий, що досить стрімко розвивається. Щоб дізнатися історію виникнення телефону надаємо слово черговим довідкового бюро – учнів, що мали випереджуюче завдання.
- Звіт чергових довідкового бюро.
Хто винайшов телефон першим і коли експлуатація цього пристрою знайшла широке застосування? Перший телефон з’явився в 1876 році завдяки роботі професора фізики, знаменитого винахідника Белла Олександра Греєм. Англійський учений Вільям Томсон назвав винахід Белла дивом з чудес. Прилад, здатний відтворювати слово, викликав величезне здивування серед населення і незабаром завоював величезну популярність у людей.
А от відповісти на запитання, хто винайшов мобільний телефон, дещо складніше, тому що він став природним продовженням рацій та інших аналогічних пристроїв. Ідея створення чогось подібного з’явилася в 1947 році, а перший у світі зразок, який можна вважати мобільним телефоном, зібрав російський учений Голубицький в 1957 році, правда важив цей пристрій майже 3 кілограми.
- Перегляд уривку пізнавального мультфільма.
- Про основні принципи роботи стаціонарного телефона розповість мультфільм.
- Бесіда з опорою на життєвий досвід дітей.
- Які особливості спілкування по телефону? Чи бачите ви співрозмовника? Таке спілкування називається не візуальним.
- На якій відстані можуть знаходитись співрозмовники? Таке спілкування мє назву дистанційного – тобто такого, що здійснюється на великій дистанції, відстані.
- Колективний аналіз засобів виразності дистанційного не візуального спілкування.
- Розгляньте ще раз засоби виразності, що ми їх використовуємо у спілкуванні.
- Які засоби виразності відсутні в телефонній розмові? (усмішка, поза, жест, міміка).
- Яким засобам виразності слід надавати особливого значення? (інтонація, пауза, темп, сила голосу)
- Ознайомлення з основними правилами спілкування по телефону.
1) Першим називає себе той, хто телефонує. Навіть тоді, коли ти телефонуєш додому, називай своє ім’я. У всіх інших випадках потрібно назвати і прізвище. Розмовляй лаконічно, якщо щось не зрозумів, чи не дочув — можеш перепитати.
2) Переконайся, що ти розмовляєш саме з тією людиною, яка тобі потрібна:
по телефону голоси різних людей можуть звучати однаково.
3) Не телефонуй до 8 години ранку і після 10 години вечора: це неввічливо. Не розмовляй довго по телефону. Розмовляти про дрібниці по
мобільному телефону — даремна витрата кишеньковох грошей.
4) Перед тим, як починати довгу розмову, поцікався, чи є у твого співрозмовника час тебе уважно вислухати.
5) Говори нормальним голосом, не кричи. Речення будуй короткі і змістовні.
6) Будь ввічливим від початку до кінця розмови. Пам’ятай: першим завершує розмову той, хто зателефонував.
Розгорніть посібники на с. 67. Прочитайте правила «Якщо телефонуєш ти…», на с. 68 «Якщо телефонують тобі», «Користування мобільним телефоном теж має свої правила».
- Чи можете ви доповнити дані правила?
- Користуйтесь ними у щоденному житті.
- Практичне ознайомлення з основними фразами телефонного спілкування.
- Я хочу нагадати, що телефонна розмова має бути продумана і відповідати словам:
Телефонна розмова знаходиться між мистецтвом і життям. Це розмова не з людиною, а з образом, який складається у тебе, коли ти його слухаєш.
Андре Моруа
- Пропоную роботу в парах. Розгляньте картки зі сталими виразами. оберіть лише ті, що можуть використовуватись у телефонній розмові. Прикріпіть їх на дошці для подальшої роботи.
Алло
Слухаю вас
А хто це взяв трубку?
Радий вас бачити
Ви гарно виглядаєте
Ну, все, давай
Дякую за дзвінок
Це телефонує …
Щасливої дороги
Ну, тіпа, пока
Вибачте, а з ким я розмовляю?
Перепрошую, але ви помилились номером
У різній літературі наводяться приблизно сорок варіантів ввічливого початку телефонної розмови і двадцять варіантів того, як можна повідомити про мету свого дзвінка. Пропонується і значна кількість можливих способів покликати до телефону потрібну людину і стільки ж можливих відповідей на ці прохання. Існує чимало різноманітних запитань щодо способів продовження телефонної розмови; налічується близько п¢ятдесяти ввічливих фраз для підтримання розмови.
- Хвилинка відпочинку
V. Застосування отриманих знань
- Аналіз мовних ситуацій.
- Прослухайте зразки телефонних розмов. Проаналізуйте за пам’яткою:
- Чи змістовна розмова?
- Чи дотримувались співрозмовники правил телефонного спілкування?
- Чи використано слова ввічливості?
- Чи відповідала інтонація змісту розмови?
Богдана Бойко По телефону Лиш телефон задзеленчить, | Бойко Григорій Ділові розмови – Здоров! Як справи? |
- Творче застосування знань. Робота в парах.
- Складіть телефонну розмову за заданою ситуацією.
З мамою. Тема: прохання купити м’яч.
З другом. Тема: обмін враженнями від прочитаної книги.
З класним керівником. Тема: повідомлення про хворобу.
З однокласником. Тема: запрошення на репетицію до свята.
З бабусею . Тема: прохання про гостину.
З товаришем. Тема: повідомлення про відміну заняття гуртка.
З сусідом. Тема: прохання разом відвідати виставку екзотичних тварин.
З сестрою. Тема: прохання відправити лист другові.
З братом. Тема: запрошення відвідати звіт гуртка.
- Вправа «Завжди, інколи, ніколи». Вчитель пропонує речення. Діти умовними знаками показують, як часто виконують дану дію. (завжди – великий палець догори; інколи – великий палець вбік; ніколи – великий палець вниз).
- Телефоную о 23 год.
- Вітаюсь та називаю себе.
- Настійливо телефоную, навіть якщо не беруть трубку.
- Голосно розмовляю в громадському транспорті.
- Вимикаю звук мобільного телефону на уроці.
- Використовую у телефонній розмові слова ввічливості.
- Довго обговорюю по телефону дрібниці.
- Перебиваю співрозмовника, бо маю що сказати.
- Не звертаю увагу на телефонні дзвінки – чекаю, що трубку візьме хтось інший.
VI. Підсумок заняття
- Підсумкова бесіда.
- Яку тему опрацьовували?
- Які вміння виробляли?
- Які навички формували?
- Вправа «Незакінчене речення»
Я не знав, а тепер дізнався…
Я не вмів, а тепер навчився…
Найкраще мені вдалося…
Найбільше запам’яталось…
3.Аналіз роботи учнів на занятті.
– Дякую вам за роботу, Ви продемонстрували свої кращі якості.
- Підсумкове слово вчителя:
– Як висновок нашого заняття я хочу привести слова швейцарського мислителя кінця ХVII ст. Лафатера: “Хочеш бути розумним – навчися розумно запитувати, уважно слухати, спокійно відповідати, переставати говорити, коли нема чого більше сказати”.
Ви добре створили психологічний настрій на уроці. Для з’ясування теми заняття учні виконали завдання «Мовної математики», об’єднавшись в групи. Подобається, що до уроку розроблена яскрава та доступна презентація. Дякую!
Ви добре створили психологічний
Дуже цікаве й потрібне заняття, методично правильне. Урок насичений цікавими інтерактивними вправами та завданнями. Використані веселі повчальні вірші. Присутні моменти використання особистого досвіду дітей, що дуже цікаво і завжди непередбачувано.
Доброго дня я хочу навчатись я в телефоні 11 років дівчинка 5 клас незнаю таблицу множення допоможіть мені будь ласка місто Житомир вулиця огієнко 14 квартира 5