Конспект заняття з математики для дітей середнього дошкільного віку з використанням блоків З.Дьєнеша “Подорож на Місяць”
Автор: вихователь Дьоміна Олена Миколаївна
Використання логічних блоків З.Дьєнеша в іграх з дошкільнятами дозволяє моделювати важливі поняття не тільки математики, а й інформатики. Ігри з використанням логічних блоків в доступній, наочній основі знайомлять дітей з формою, кольором і розміром об’єктів. Свої знання діти продемонстрували під час заняття. Конспект заняття буде корисний вихователям дошкільних закладів.
Програмовий зміст:
Пізнавальний розвиток:
Ознайомлення з природою: розширити знання дітей, що люди живуть на планеті Земля. Закріпити і систематизувати знання про Землю як планету та про її супутник – Місяць.
Логіко-математичний розвиток: закріпити зворотню лічбу у межах п’яти, цифри у межах 4; вправляти в лічбі на слух. Використовуючи логічні блоки З.Дьєнеша закріпити вміння класифікувати предмети за кількома властивостями (колір, форма, розмір, товщина); вміти порівнювати, класифікувати, узагальнювати та користуватися картками- символами.
Мовленнєвий розвиток:
Розвивати зв’язне мовлення дітей, пам’ять, логічне мислення, увагу; збагачувати словник дітей прикметниками про зоряне небо. Вчити робити висновки.
Виховувати дружні, товариські відносини, почуття взаємодопомоги у навчанні та грі, бажання пізнавати нове.
Матеріали: логічні блоки З.Дьєнеша (об’ємні та площинні), символи, цифри, м’яка іграшка Лунтик, барабан, обручі, мультимедійний проектор, слайди про космос.
Попередня робота:
- Відвідування планетарію.
- Бесіди з показом слайдів про космос. Землю, Місяць.
- Читання художніх творів, розгляд демонстраційного матеріалу.
- Заняття «Таємниці космосу».
Хід заняття:
Вихователь: Сьогодні заняття у нас буде незвичайне. Хочете вирушити у цікаву подорож? Ви бачили колись вечірнє небо? Яке воно? (Відповіді дітей) Чи подобається вам роздивлятись небо вночі? Чому? (небо зоряне, гарне,загадкове).
- Який Місяць? (ясний, блискучий)
- Який Місяць може бути? (тоненький серпик, схожий на скибку хліба, дольку апельсина, або круглий як м’ячик).
- Місяць і зорі, далекі планети і гаряче Сонце, весь неозорий простір – як ми можемо назвати одним словом? (Космос)
- Я пропоную вам вирушити у космічну подорож!
- На чому ми можемо відправитись на Місяць? (на ракеті)
- Наша ракета до польоту на Місяць готова. Кожен з вас бере один квіток та знаходить своє місце. Що вам нагадують ці квітки? (геометричні фігури)
(проводиться дидактична гра «Знайти своє місце» (діти беруть геометричну фігуру – площинні блоки З.Дьєнеша і знаходять свої місця. Вихователь перевіряє правильність:
діти називають свої фігури).
- Діти, але ракета вирушить в політ тільки тоді, коли ми відгадаємо код, а його треба розшифрувати.
(проводиться дидактична гра «Рахуй, не помились»)
- Уважно слухайте і рахуйте звуки. Покажіть таку ж кількість пальців.
Ця швидка нова ракета Для польотів на планети.
Ми у космос вирушаєм.
Що у нім-всього незнаєм,
Ми місця скоріш займаймо,
Пуск! І швидше відлітаймо!
– Рахуємо зворотною лічбою від п’яти, (діти рахують)
– Пуск!
Слайди (на екрані: слайд 1 – ракета відлітає: слайд 2 – Космос; слайд 3 – Місяць)
– Ось ми на Місяці! А хто нас тут зустрічає? (діти говорять: Лунтик)
Лунтик: Добрий день малята! Як добре, що ви прилетіли. Допоможіть мені! Треба розчистити Місяць від каміння, яке прилетіло із космосу.
Проводиться дидактична гра «Покчади каміння в кратер»
– Чим відрізняються каміння? (кольором, формою, величиною, товщиною)
– Дівчатка кладуть у перший кратер всі сині фігури, крім трикутників.
– Хлопчики кладуть у другий кратер всі червоні фігури,крім кругів.
(діти виконують завдання. Вихователь перевіряє)
– Чому дівчатка не поклали ці сині фігури? (тому що це трикутники). Які фігури залишились за кратером?
Фізхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Заглянуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Раз, два, три (2рази).
Покружляємо ми всі.
Лунтик: Дякую! А хочете пограти зі мною? (так). Гра називається «Знайди скарб».
(проводиться дидактична гра «Знайди скарб». Діти, ви повинні вгадати, яка фігура захована: її форму, колір, розмір, товщину. Вихователь показує символи, діти відгадують,
яка фігура захована. Гра проводиться два рази)
Лунтик: Діти, ви молодці, дуже розумні! І для вас я приготував сюрприз. Відкриєте його вдома, на Землі! До побачення!
Вихователь: Діти, займіть місця у ракеті! Нам пора повертатися. Рахуємо: 5, 4, 3, 2,.1. Пуск!
Слайд (на мультимедійному проекторі з являється зображення планети Земля). Вихователь: Якого кольору наша Земля? (відповідь дітей)
– Як ви гадаєте, блакитне-це що? Так, вода:річки, озера, океани, моря. А жовто- коричневий колір – це що? Так – Земля, тобто – суша. Якщо ми живемо на планеті Земля, то хто ми? В Україні? (земляни, люди, українці)
– Ось ми і вдома. Сподобалась наша подорож? Які завдання сподобались? Що було цікавого? Незвичайного? Відкриваємо сюрприз від Лунтика? На цьому наше заняття закінчується.
Підводиться підсумок заняття.
Цікава подорож в космос, безумовно, не залишить байдужими нікого. Дітям подобаються такі нестандартні заняття, бо вони не сковують навчальний процес, пожвавлюють атмосферу, активізують діяльність, наближаючи навчання до життєвих ситуацій. Так тримати!
З самого початку заняття використані прийоми, які підстьобують інтерес дітей до нього. Космічна подорож на ракеті – це той захоплюючий момент, завдяки якому діти насправді розцінюють заняття як захоплюючу подорож. Дуже сподобалася Ваша ідея проведення заняття!
Цікава,сучасна розробка заняття. Вихователь використала ігри з логічних блоків в доступній, наочній формі.Завдяки чітко підібраним завданням розвивається логічне мислення , зв’язне мовлення дітей, вони вчаться порівнювати , узагальнювати. Заняттю передувала велика підготовча робота , яка стимулювала процес пізнання дошкільнят. Дякую.
Дуже приємно, що вихователі в своїй роботі використовують різні методики, щоб розвинути та розктити всі здібності, знання та уміння дітей. А логічні блоки З.Дьєнеша допомогли дошкільникам поринути в захоплюючий світ Всесвіту. Дякую!
Заняття спрямоване на розвиток просторої уяви дітей, усвідомлення малечею цілісної картини Всесвіту ( попереднє відвідання планетарію) . Використання логічних блоків допомагає вихователю доступно та наочно знайомити дітей з формою, кольором і розміром різноманітних об’єктів. А улюбленець Лунтик перетворює дидактичну гру на справжню розвагу.
Гарне рішення ходу заняття (ігрові логічні блоки) і підібраного наочного матеріалу пропонує Олена Миколаївна. Попередня робота передбачає багато сил зі сторони вихователя. Дидактичні ігри “Знайди своє місце”, “Рахуй не помились”, “Поклади каміння в кратер”, “Знайди скарб” закріплюють у дітей вміння порівнювати, співставляти і класифікувати предмети за кількома ознаками.
Заняття сучасне, його проведенню передувала підготовча робота, на яку вказала вихователь на початку конспекту. Зацікавило використання блоків З.Дьєнеша , вони допомогли учням знайти свої місця , а також перевірили знання та вміння вихованців. Дане заняття вважаю розвивальним. Дякую!