Конспект заняття з розвитку мовлення з використанням наочного моделювання.
Автор: вихователь Коробка Світлана Василівна
Схеми наочного моделювання, які використанні на занятті, допоможуть вихователю активізувати мовленнєву активність дітей.
МЕТА: Удосконалювати вміння дітей добирати споріднені слова. Закріпити вміння вживати в реченні прийменники, використовуючи схеми наочного моделювання. Сприяти розвитку пам’яті, зорової та слухової уваги. Виховувати спостережливість.
МАТЕРІАЛ:дзвіночок; кошик; імпровізована лісова галявина із грибочками; одяг для гриба-лісовика; схеми для складання речень;білка і білочка; набір грибів для шнурування, шнурки; зображення грибів; трафарети для розмальовування грибів.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент
Коло-вітання
Ми стаємо всі до кола,
Не сумуємо ніколи,
Разом ми одна сімя,
Я і ти, ти і я.
Вправа «Дзвіночок»
- Давайте привітаємо один одного за допомогою дзвіночка (діти передають по колу дзвіночок і називають лагідно один одного)
«Доброго ранку, Софійко! Дін-дон,дін-дон».
-Діти, погляньте, що я сьогодні принесла на заняття? Із чого зроблений кошик? (із лози)
– Як ви вважаєте, навіщо потрібні кошики? Що в них можна класти? (діти дають свої варіанти відповідей)
– А куди ми підемо сьогодні з цим кошиком вам підкаже українська народна пісенька.
Вихователь співає:
Диби-диби, диби-би,
Пішла баба по гриби.
А дід по опеньки,
В неділю раненько.
- Саме сьогодні я запрошую вас до осіннього лісу по гриби. Але перед тим як туди іти давайте пригадаємо правила поводження в лісі.
- * ми в лісі не хазяїни, а гості. А коли вже прийшли в гості – треба поважати хазяїв лісу – рослинний і тваринний народ.
*Не шуміти.
*Не кричати.
*Не смітити.
*Не топтати.
*Не зривати гриби з коренем, а зрізаємо ножиком.
- Збір грибів називають «тихим полюванням». На звичайне полювання ходять з рушницями, а на грибне полювання потрібно брати кошик. Пора вирушати в дорогу.
(Діти проходять до імпровізованої лісової галявини)
- Ось ми і опинилися в лісі, тепер ми грибники ( уточнити у дітей хто це такі). Тихо йдемо по лісу, вдихаємо запах опалого листя … (діти ходять по групі, зображуючи збір грибів), прийшли на галявину.
Повсідались на горбочок
Тут грибочок, там грибочок.
Вмилися росою,
втерлися травою.
- Подивіться, скільки тут грибів! Розгляньте їх, а я зараз покличу гостя.
(Відходить, переодягається у вбрання Гриба-лісовика, знову з’являється.)
Гриб-лісовик. Доброго ранку, діти! Вгадайте, хто я! (Відповіді). Розглянули картину? Яких моїх родичів ви можете назвати? (відповіді). А як називається людина, яка добре розбирається в грибах і вміє їх збирати? ( Грибник.)
Гриб-лісовик. Ви знаєте, як правильно збирати гриби? (Відповіді). А на які групи діляться всі гриби? ( Їстівні і неїстівні.) розгляд таблиці
Гриб-лісовик. Уявіть собі: ви знайшли гриб, але не знаєте, що це за гриб. Що ви будете робити? (Відповіді). Правильно краще такий гриб не чіпати. Він може згодиться кому-небудь із звірів. Давайте пограємо в гру «Грибна галявинка».
Дидактична гра «Грибна галявина»
Мета: удосконалювати уміння визначати назву гриба за зовнішнім виглядом, вчити користуватися в мові словами: їстівний, неїстівний, розвивати увагу, пам’ять, усне мовлення.
Гриб-лісовик. – Потрібно зібрати не менше трьох грибів. Їх на моїй галявинці багато, вистачить усім. Збирайте тільки ті гриби, які знаєте: збирали раніше або бачили на картинках.
- Виявляється з давніх-давен гриби дружать із деревами. Давайте разом поміркуємо з яким деревом дружить ПІДБЕРЕЗОВИК, ПІДДУБНИК, ОПЕНЬОК.
Дидактична вправа «Склади речення» (по схемах наочного моделювання індивідувально)
Раз-два-три-чотири-пять
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Пішли діти в ліс гулять.
З собою кошик беруть
І грибки туди кладуть.
Оцей пальчик гриб знайшов,
Оцей пальчик чистив,
А цей пальчик смажив,
А цей пальчик гостей кликав.
Поки гості всі прийшли
Ну а цей все поїв,
І від того потовстів.
- Погляньте до нас на галявину поспішають білка-мама й білка-донька.
Білка-донька й білка-мама
Встали вранці дуже рано.
По гриби йдуть білочки,
З дому взяли кошички.
Ті грибочки посушити
Їм допоможіть, малята.
Дидактична гра «Посушимо гриби великі і малі»
(діти нанизують на шнурок білочці- мамі, білочці-доньці гриби великі і малі, і рахують: один гриб, два гриба, три гриба, чотири гриба, п’ять грибів)
Всі грибочки посушили,
Якже білочки зрадали.
Стали разом танцювати
Дякують вони малятам!
- Я гриб-лісовик приготував для вас загадки. Спробуйте їх відгадати.
Вдяг він шапку червоненьку
(Не стареньку, а новеньку),
Ще й сметанкою покрапав,
Щоб ніхто його не хапав. (Мухомор)
Виросли гриби прекрасні —
Капелюшки в них, мов в маслі.
І збирають грибники
Маслянисті… (Маслюки)
В лісі виросли сестрички,
Жовті та смачні… (Лисички)
І високі, і тонкі,
Шапочки темненькі,
Виростають на пеньках
Купами… (Опеньки)
- Що росте у лісі? (гриб)
- Якщо він маленький? (Грибок)
- А великий? (грибище)
- А якщо їх багато? (гриби)
- Хто збирає гриби? (грибники)
Гриб-лісовик прощається і на згадку роздає трафарети грибів, щоб діти їх краще запам’ятали. Виходить.
ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
Ми у лісі побували
І грибочків назбирали.
Час додому поспішати
І батькам все розказати.
- З ким ми зустрічалися у лісі?
- Які гриби ростуть у лісі?
- Що вам сподобалося?
- Що запам’яталося?
- Про що ви можете ще розказати?
Дякую за матеріал. Обов’язково, запропоновані Вами елементи наочного моделювання,використаю під час проведення занять.
Гарний конспект і чудово підібрані завдання. Важливим у ньому є не тільки розвиток мовлення, але і повторення правил поводження в лісі. Використані цікаві вправи, незвичайною для мене виявилася дидактична вправа “Склади речення”, де не тільки закріплюється вміння складати речення у певному порядку, але ще розвивається просторова уява. Дякую
Дуже гарне заняття, різноманітні прийоми та методи роботи, все проведено в ігровій формі, ненав’язливо і легко, доступно для дітей. Дане заняття витримано в одній сюжетній лінії, побудовано грамотно і лаконічно.
Чудова подорож до осіннього лісу. В процесі гри діти знайомилися з правилами безпечної поведінки в природі; дидактична гра «Грибна галявина» формувала уявлення про види грибів, розвивала пам’ять та увагу малечі;удосконаленню вміння дітей добирати споріднені слова слугувала дидактична вправа «Склади речення». Весела фізкультхвилинка та цікаві загадки створили атмосферу радості та оптимізму.
У даній публікації розглядається сучасний підхід до формування мовленнєвої компетенції дошкільників на занятті з використанням методу наочного моделювання в пізнавальній діяльності дітей для активізації зв’язного мовлення та роль даного методу для більш повноцінного сприйняття дитиною оточуючого світу. Сподобалася фізкультхвилинка, організаційний момент та підсумок заняття. Дякую.