Конспект заняття з валеології в молодшій групі
“Бережи здоровя змалечку”
Автор: Вихователь Прокопцова Катерина Павлівна
Мета: ознайомити дітей з компонентами здорового здорового способу життя; знайомити малят з будовою тіла, про його призначення. Формувати у дітей розуміння необхідності берегти своє здоров’я, вправляти дітей у найпростіших видах масажу, сприяти активізації функцій внутрішніх органів, розвитку моторики, координації рухів і довільної уваги дитини. Виховувати бережливе ставлення до свого організму, бажання його розвивати, тренувати, зміцнювати.
Матеріал: «Казка про зуби», подушечки з сухими лікарськими рослинами, масажні килимки, лікарські рослини, казковий герой Винні Пух, картинки до теми «Чисті зубки»
Хід заняття:
Вихователь: Любі малята сьогодні ми з вами познайомимося з казковим героєм який не знає нічого про здорове життя. Він не знає, шо потрібно робити, щоб бути здоровим. Ми візьмемо його до чарівного країни, в яку потрапляють тільки ті, хто намагається піклуватись про своє здоров’я і візьмемо туди нашого гостя, щоб навчити його бути здоровим. (Забігає Винні Пух)
Винні пух: Добрий день, діти!Я так до вас поспішав!
Вихователь: А чому?
Винні пух: Я дуже хотів спробувати, щось смачненьке. Але у мене немає сил не їсти не пити у мене дуже болять зубки. Мені дуже потрібна допомога, бо я весь час тільки їв мед і нічого не робив щоб захистити свої зубки. І взагалі я не знаю як не піклуватися про своє здоров’я.
Вихователь: Діти, допоможемо Вінні Пуху?
Вінні Пух. Допоможіть я обіцяю, що буду берегти своє здоров’я.
Вихователь: Тоді вирушаймо в дорогу! (Діти стають в колону, згинають в ліктях руки і імітують рухи поїзда зі звуковимовою «чух-чух-чух»).
Вихователь: Ось ми і приїхали до великого лісу. Як багато тут снігу! Ходіть всі за мною. (Діти стають у колону і йдуть за вихователем слід у слід).
А тепер ми поїдемо на лижах.(Ходьба ковзаючим кроком).
Вінні Пух: Ой який біленький сніг, мабуть він смачний як морозиво, зараз я його скуштую (їсть сніг).
Вихователь: Ой-ой-ой, Вінні Пух що ти робиш, не можна їсти сніг!
Петрик: він такий смачний, чому не можна?
Вихователь: По-перше, Вінні Пух, він холодний, а по-друге хоч він і білий але брудний.
Діти, а що може трапитись, якщо їсти сніг?
Дидактична гра: «Хвороби взимку»
Вінні Пух: Як це так, а я й не знав, що ж мені робити?
Вихователь: Ми навчимо тебе піклуватись про своє здоров’я, розповімо, як доглядати за своїм тілом. Чи знаєш ти з чого складається твоє тіло?
Вінні Пух: А хіба воно з чогось складається?
Вихователь: Діти, давайте розкажемо Вінні Пуху з чого складається наше тіло.(Вихователь розповідає про будову тіла).
Вихователь: Але тільки знати про будову тіла – замало. Що потрібно, щоб наше тіло було здоровим? Які прислів’я ви знаєте про здоров’я? (Діти відповідають).
Вихователь: Коли наше тіло здорове, то воно нас буде слухатися.
Вінні Пух: А моє тіло і так слухається.
Вихователь: Ну зараз ми подивимось, як воно тебе слухається.(Діти виконують вправи: встати, присісти, помахати руками, пострибати. Вінні Пух виконує вправи, але невміло).
Вінні Пух: А чому я такий неповороткий?
Вихователь: А тому, що ти не займаєшся фізкультурою. А щоб тіло злагоджено працювало, йому допомагають помічники. Ось загадка про першого.
На ніч два віконця самі закриваються,
А зі сходом сонця –відкриваються.(Очі)
Для чого потрібні очі? Яких правил треба дотримуватись, щоб не пошкодити очі і мати добрий зір? Що треба робити, коли втомились очі?
Гімнастика для очей.
- Витягніть перед собою руку і виставте один пальчик.Водіть пальцем по колу і слідкуйте за ним очима:спочатку в один бік,а потім в інший.
- Широко відкрийте очі,а потім міцно заплющіть їх (5-6 разів)
- Подивіться угору,а потім опустіть очі додолу(5-6 разів)
- Швидко покліпайте очима.
- Заплющіть очі й коловими рухами вказівних пальців помасажуйте повіки(1хв.)
Вихователь: Подивіться один на одного і скажіть своїм друзям, який у них настрій. Якщо настрій веселий, то на обличчі з’являється усмішка. А щоб усмішка була гарна, потрібно, щоб у вас були здорові зуби. Що для цього треба?
Казка про зуби.
Вправи на зміцнення зубів:
1-4-стиснути зуби;
15-20 раз постукати зубами.
Д/гра «Що корисно,що шкідливо для зубів»
Вихователь: А що нам допомагає розрізняти запахи? (Ніс) А ще для чого потрібний ніс? Важливо вміти правильно дихати. А як правильно дихати? (Через ніс). Якщо ми будемо дихати ротом, що може статися? Для зміцнення органів дихання ми робимо дихальну гімнастику.
Дихальна гімнастика з подушечками з лікарськими рослинами.
Вінні Пух: Ой, я не знав, що можна таке робити! Але в мене немає такої подушечки.
Вихователь: А ми тобі подаруємо.
Петрик: Ой, як вона пахне! Які ж рослини в цій подушечці? (М’ята, ромашка, чебрець) (Розгляд лікарських рослин)
Д/гра «Впізнай за запахом»
Звучить магнітофонний запис співу пташок.
Вихователь: Що ви чуєте? Що допомагає почути ці чудові звуки? Які звуки неприємні для нашого слуху? Як берегти слух? Для запобігання хвороб, щоб наші вуха не боліли, треба робити масаж.
Гра з вушками.
- Легке потирання шкіри за вушними раковинами до лінії шийних лімфовузлів.(3р.)
- Пощипування вушних раковин у напрямку згори вниз.(3р.)
- Відтягнути вниз мочку вуха (5-6р.)
- Вставити мізинець в вухо і вібрувати ним (10-20сек.)
- Потерти вушні раковини.
- Злегка поплескати по вушках (7р.)
Д/гра «Що ми чуємо»
Вінні Пух: Аж у голові посвітлішало і на серці стало легше, і втоми ніякої нема.
Д/гра «Оціни вчинки Вінні Пуха»
Вихователь: Вже час повертатися до дитячого садка і Вінні Пуха ми запрошуємо до нас. Але послухай спочатку , поради дітей як піклуватися про своє здоров’я.
Діти:
Дотримуйся режиму дня,
Живи по розпорядку:
Вмивайся, снідай і роби
Ранкову ти зарядку.
Умиватись треба зранку
Добре, добре милом,
Зуби чистити завжди,
Щоб ставали білі.
Не забудь перед обідом
Руки добре мити,
Ну, а ввечері ще й ноги.
Як у бруді жити?
Розчешися гребінцем,
Що тобі купили.
Фрукти, овочі не їж,
Доки не помили.
Одяг свій ти бережи
І складай гарненько,
Там мікроби не живуть,
Де усе чистеньке.
Щоб здоровим буть завжди,
Знай бо ти, дитино,
Що продукти вибирай
Повні вітамінів.
Вінні Пух:Дякую вам за те, що ви навчили мене піклуватися про своє здоров’я.
Вихователь: А зараз повернімося до дитячого садочка і пограємо у гру «Країна здоров’я» (Ходьба по масажних килимках, по канату).
Дякую за хорошу та цікаву розробку з валеології. Багато вдалих прийомів і методів, які доповнюють і збагачують смислову структуру заняття. Це і руховий режим, і вправи для тренування очей, зміцнення зубів, ігри з вушками, багато дидактичних ігор, які розвивають в дітей здатність міркувати, робити висновки.
Спасибі за цікавий конспект заняття з валеології. Можливо не для молодшої групи. Дійсно, успішність навчання, працездатність і адаптація дітей до майбутнього життя багато в чому залежить від стану їх здоров’я в переддошкільного період, від їх фізичного та психічного розвитку та готовності до початку систематичного навчання. Педагоги повинні прищеплювати дітям з раннього віку правильне ставлення до свого здоров’я, виховувати почуття відповідальності за нього. Натхнення Вам!
Вважаю валеологію потрібної областю знань і практичних занять, причому вони корисні не тільки для дитячого саду, але і для школи. Дякую за цікаву розробку, деякі ідеї я буду використовувати в роботі в реалізації здоров’язберігаючих технологій.
Це заняття не для молодших дошкільників,воно дуже складне і не за віком. Уявіть 3-річних дітей і запропоновані завдання з будови тіла, дихальна гімнастика з лікарськими травами ( якими?)… А грамотність… Поважайте колег.