Конспекти уроків із зарубіжної літератури за романом М.Булгакова “Майстер і Маргарита”. 11 клас
Автор: вчитель зарубіжної літератури Прищепа Валентина Віталіївна
У 2016 році виповнилося 125 років від дня народження знаменитого киянина, відомого письменника, драматурга Михайла Опанасовича Булгакова.
Булгаков народився і виріс у Києві. Любов до рідної землі він проніс крізь усю творчість.
Плани-конспекти уроків за романом М.Булгакова “Майстер і Маргарита” складені з урахуванням особистісно-орієнтованих педагогічних технологій навчання.
Особливістю уроків є поєднання традиційних і сучасних методів та прийомів викладання літератури. А саме:робота у групах, рольова гра, “Мозковий штурм”, “Мікрофон”, “Павутинка дискусії”, гранування, рефлексивне обговорення, театралізація, укладання схем тощо.
Призначено для вчителів зарубіжної літератури і керівників методичних об’єднань.
УРОК 1
Тема. | М.Булгаков – видатний російський письменник. Булгаков і Київ. Особливості композиції твору. |
Мета: | допомогти учням визначити основні віхи життєвого й творчого шляху письменника, джерела його творчості, витоки моральної стійкості, твердих принципів і переконань; розвивати вміння аналізувати й синтезувати; виховувати гуманістичні ідеали. |
Обладнання: | портрети, фотографії М.Булгакова, київські краєвиди; виставка творів письменника. |
Тип уроку: | вивчення нового матеріалу. |
Я не шепотом в углу выражал свои мысли.
Мой литературний портрет закончен,
и он же есть политический портрет.
М.Булгаков
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Творчість великого митця російської літератури дуже цікава і різноманітна.
За своєю сутністю він був ліриком, але життя змусило його стати сатириком. Саме сатира допомагала йому маскувати зображення тогочасних вад суспільства. Він не міг змиритися з насильством, зі знищенням інтелігенції. Головною проблемою своєї країни він вважав відсутність культури і темноту. Він кидався у бік на захист „розумного, доброго, вічного”, що було створено кращими людьми Росії.
Все це спонукало його до творчості, настільки багатогранної, що твори Булгакова й нині сприймаються і розуміються по-різному.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
- Рольова гра „Життєвий і творчий шлях М. Булгакова”.
Завдання: скласти план.
О.Фадєєв писав: „Мне сразу стало ясно, что передо мною человек поразительного таланта, внутренне честный и принципиальний и очень умный, – с ним, даже тяжело больным, было интересно разговаривать, как редко бывает с кем. И люди литературы, и люди политики знают, что он человек, не обременивший себя ни в творчестве, ни в жизни политической ложью, что путь его был искренен, органичен…”
Історик. Михайло Булгаков народився 15 травня 1891 року в Києві. Батько Опанас Іванович був професором теології. Саме в Києві пройшли дитинство і юність, з ним пов’язане становлення письменника як митця. (фото 1-3).
„Булгаковы жили на спуске к Подолу против Андреевской церкви – в очень живописном киевском заказнике” (К.Паустовский).
Ця квартира послугувала прообразом місця дії творів „Біла гвардія”; „Дні Турбіних”. Нині – тут меморіальний музей письменника (фото 4).
Після гімназії навчався в Київському університеті на медичному факультеті. 1913 р. одружився з Тетяною Лаппа з Саратова. Навесні 1916 р. Булгаков став шпитальним лікарем-хірургом, потім працював земським лікарем (фото 5-6).
Літературознавець. Свої спогади про лікувальну практику Булгаков розповів у „Записках юного лікаря” (1925-1926), надрукованих у журналі „Медичний працівник”.
Історик. У часи лютневої революції мало що змінилося в житті сім’ї, у лютому 1918 р. Булгаков повернувся додому, в Київ. Почалися події, які письменник описав у романі „Біла гвардія”.(фото 7).
Влада весь час змінювалась. 1919 р. Булгаков працює військовим лікарем у Владикавказі. Наприкінці 1921 р. без грошей, без речей, приїхав до Москви, щоб залишитись в ній назавжди”.(фото 8).
Літературознавець. У 20-і роки письменник пише нариси, оповідання; повісті „Дияволіада” (1923-1924), „Фатальні яйця” (1924), Сатирична повість „Собаче серце” (1925).
Історик.
Повідомлення учня про зв’язок М.Булгакова з Україною, із Києвом (заочна екскурсія Києвом булгаковськими місцями (фотоматеріали) ).
- Повідомлення вчителя:
Особливості композиції твору
Прийом,який використав письменник для створення враження, що перешкоди і в часі, і в просторі є відносними, називається «роман у романі» — роман Майстра про Єшуа. Звідси випливають і особливості твору, відповідно до яких «біблійні, єршалаїмські» розділи твору чергуються з «московськими» для того, аби в останній главі «зустрітися» і ніби злитися в місячну стежку, якою йтимуть Пилат і Єшуа Ґа-Ноцрі.
У романі «Майстер і Маргарита» глави, присвячені Понтію Пилату та Єшуа, вирізняються не лише сюжетно, але й стилістично. Емоційний, гострий стиль перших глав роману несподівано змінює чітка, стримана, точна прозова мова.
- Продовження рольової гри.
Літературознавець. З 1926 року, року прем’єри у Московському художньому театрі п’єси „Дні Турбіних”, життя Булгакова пов’язане з цим театром. Багато п’єс було заборонено, протягом усього життя письменника переслідувала влада. Навіть були листи Сталіну і листи від Сталіна, наприклад, у листі до Білль-Білоцерковського Сталін стверджував, що „Біг” – антирадянське явище, тому що викликає співчуття до емігрантів, твори Булгакова – „непролетарська література”. Це був вирок. Двері редакцій перед письменником відтоді були зачинені.
Історик. М.Булгаков іде на рішучий крок і звертається з проханням до Сталіна.
„…Все мои произведения получили чудовищные, неблагоприятные отзывы, мое имя было ошельмовано не только в периодической печати, но и в таких изданиях как Большая Советская Энциклопедия…
Бессильный защищаться, я подавал прошение о разрешении хотя бы на короткий срок отпривиться за границу. Я получил отказ.
Мои произведения «Дни Турбиных», «Зойкина квартира», были украдены и увезены за границу. …К концу десятого года силы мои надломились, не будучи в силах более существовать, затравленный, зная, что ни печататься, ни ставиться более в пределах СССР мне более нельзя, доведенный до нервного расстройства, я обращаюсь к Вам и прошу Вашего ходатайства перед правительством СССР об изгнании меня за пределы СССР вместе с женою моей Л.С.Булгаковой, которая к прошению этому присоединяется.
М. Булгаков»
(червень 1929 р.)
Відповіді не було, потім були прохання до Максима Горького, О.С.Єнукідзе, інших керівників.
І в такий складний час автор береться за новий твір „Кабала священників”.
18 квітня 1930 року сталася надзвичайна подія – телефонна розмова зі Сталіним, як її результат – повернення до роботи в театрі.
Протягом 1928-1940 рр. Булгаков працює над романом „Майстер і Маргарита” (прообразом Маргарити стала О.Шкловська). (фото 9)
1939 р. виходить п’єса „Батум”, в якій автор зображує початок революційної діяльності Сталіна.
10 травня 1940 р. письменник помер.
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
- Бесіда
- Які чинники впливали на світогляд письменника, тематику його творів?
- Які почуття у вас викликала доля письменника?
- Про що свідчить зв’язок роману М.Булгакова з творами його великих попередників?
- Проаналізуйте епіграфи до уроку.
V. Домашнє завдання
Знати зміст роману М.Булгакова «Майстер і Маргарита».
Дібрати цитати до характеристики центральних героїв твору: майстра, Маргарити, Єшуа, Воланда, Понтія Пилата (роман «Майстер і Маргарита»).
УРОК 2-3
Тема. | „Майстер і Маргарита”. Історія створення, художні джерела роману. Широта філософсько-етичної проблематики твору. |
Мета: | розглянути історію роману, його художні джерела, проблематику; розвивати навички роботи над художнім текстом, закріплювати знання з теорії літератури; виховувати інтерес до творчості М.Булгакова, виховувати вдумливого читача. |
Тип уроку: | лекція з творчими завданнями. |
Обладнання: | портрети М.Булгакова, тексти твору „Майстер і Маргарита”, ілюстрації до твору. |
Рукописи не горят…
М.Булгаков
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань і вмінь
ІІ-ІІІ рівні
- Які життєві ситуації, філософські вчення сприяли розвитку творчості М.Булгакова?
- Розказати про головні події в житті письменника.
- Розкрити сатиричне зображення дійсності у творах М.Булгакова (за власним вибором).
- Скласти хронологічну таблицю творчості М. Булгакова (на дошці).
ІУ рівень
Записати на дошці алгоритм твору М.Булгакова (на вибір) і за ним відтворити його зміст.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Роман М.Булгакова не вкладається в традиційний аналіз. Цей твір можна вважати побутовим, бо ми знайдемо у романі широку картину московського побуту 30-х років. Але не менше є підстав для його визначення і як твору фантастичного або філософського, сатиричного або любовно-ліричного.
Все настільки органічно переплелось, і враження від твору надзвичайні. Твір змушує замислитись і про реалії життя, і про смерть, і про безсмертя, і про любов, і про реальне, і про нереальне…
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
- Лекція вчителя про історію створення роману.
Завдання: скласти конспект лекції.
Письменник в 1928-1929 рр. переживав складний період, пов’язаний із всебічним нападом на його п’єси, роман „Біла гвардія”, сатиричні твори (був навіть „Понтій Пілат”).
Головрепетком то дозволяв, то забороняв його п’єси. Є твердження, що саме власна доля дозволила письменнику пригадати біблійну історію і ввести її до роману. Перший варіант був багато в чому іншим. У ньому навіть не було майстра і Маргарити. Диявол з’являється у Москві один. У розмові з раппівськими літераторами доводить їм, спираючись на історії страждань Христа, жорстокість їх фанатизму. Сатана був і головним героєм твору, звідси назва „Інженер з копитом”.
1929 рік – через повну заборону творів Булгаков зупинив роботу над романом. Почалися прохання, звернення… і на знак протесту – спалив рукопис (автор розірвав сторінки навпіл і половину спалив, а половину – зберіг).
1931 рік – повернення до твору, а в дійсності це був початий заново твір. У творі з’явився Ієшуа Га-Ноцрі, двійник автора і водночас незалежна людина. З’явилась Маргарита, прообразом якої була Олена Сергіївна Шкловська. Воланд разом зі своєю свитою втілював князя Пітьми.
Перший варіант було закінчено 1934 р., останній – 1938 р., але й пізніше автор доопрацював твір.
Зміст твору розширявся і в глибину, і в ширину. Виник єдиний сплав – багатожанровий і багатоплановий твір.
Іще у варіанті 1929 року у творі була оповідь Воланда про Христа і Понтія Пілата. З часом вона наповнила і зміст нового твору. Це „роман у романі”, написаний одним із центральних героїв „Майстра і Маргарити” і який став його долею – це склало основу всього роману.
У чотирьох Євангеліях Нового Завіту описана хресна смерть Ісуса. Булгаков ніби створює свій власний варіант. При своїй зовнішній схожості на людей Ісус у письменника наділений надзвичайним внутрішнім світом. Люди готові йти за ним скрізь. Головна його перевага – повна незалежність розуму і духу.
Варіанти назв роману: „Чорний маг”, „Копито інженера”, „Жонглер з копитом”, „Син В. (…)”, „Гастроль (Воланда)”, „Інженер з копитом”, „Майстер і Маргарита” (1937-1938).
- Творчі завдання.
Перша група: розкрийте (можна у вигляді розгорнутого або цитатного плану) філософсько-етичну проблематику твору: морального вибору, добра і зла, справедливості й відповідальності, взаємин особистості з владою, покликання мистецтва тощо.
Друга група: визначте просторово-часові плани, охарактеризуйте їх (у вигляді таблиці).
Біблійний | Фантастичний | Сатиричний |
Третя група: складіть опорну схему „Герой твору”.
- Доповідь учня „Біблійна історія про Ісуса Христа (Євангеліє від Луки)”.
ІУ. Узагальнення набутих знань
- Які чинники стали причиною створення роману?
- Визначити ідейно-жанрові особливості твору.
- Проаналізувати епіграф до уроку.
У. Домашнє завдання
- Дібрати цитати опису побуту Москви.
- Дібрати приклади фантастичних подій у творі.
- Підготувати доповіді (випереджальне завдання до уроку 5):
1) Євангельська тема у творчості Ф.Достоєвського.
2) Філософські ідеї В.Соловйова про Вічну Жіночість, Вічну Красу, їх розвиток символістами „срібного століття” російської поезії.
3) Г.Сковорода – визначний філософ ХІХ століття. Релігійні погляди мислителя.
УРОК 4
Тема. | Світ біблійної давнини, радянської сучасності й фантастичної „демоніади” у творі. Сатиричне змалювання Москви 30-х років, галерея радянських обивателів і функціонерів. |
Мета: | проаналізувати кожен зі світів, зображених у творі, їх взаємозв’язок, спосіб об’єднання у романі, розглянути картину тогочасної Москви, змальованої письменником; розвивати аналітичне мислення, уміння встановлювати логічні зв’язки і пізнавальні здібності; виховувати активну життєву позицію. |
Тип уроку: | аналіз художнього твору. |
Обладнання: | портрети М.Булгакова, тексти роману „Майстер і Маргарита”. |
Не буть ніколи раю
У цім кривавім краю.
П.Тичина
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
ІІ-ІІІ рівні
- Історія створення роману „Майстер і Маргарита”.
- Назвати й охарактеризувати плани твору.
- Розкрити сутність філософсько-етичної проблематики твору.
ІУ рівень
Відтворити на дошці логічну опорну схему „Герої твору”.
ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу
- Бесіда за текстом роману „Майстер і Маргарита”.
А. Світ біблейської давнини, радянської сучасності й фантастичної „демоніади” у творі.
- Переказати зміст Євангелія від Луки „Історія життя і смерті Ісуса Христа”.
- Розподілити персонажів роману за їхньою належністю до одного з трьох світів.
Земний світ | Фантастичний світ | Біблійний світ |
Берліоз | Азазелло | Ієшуа Га-Ноцрі |
Римський | Коров’єв Фагот | Понтій Пілат |
Варенуха | кіт Бегемот | Левій Матвій |
Ласточкін | Абадонна | Іуда |
Алоїзій | Гелла | Нізу |
Іван Бездомний |
Висновки. Автор порушує проблему розриву цих світів. Люди перестали думати про Бога, всесвіт, втративши духовну систему цінностей, і тому роман є застереженням людству про катастрофічність наслідків такого розриву.
- Чому на землю приходить диявол? Чому він приймає образ обивателя?
- Як у творі автор використовує біблійний сюжет?
- У чому надзвичайність людини Ієшуа?
- Яким чином автор пропагує істини, мораль Євангеліїв?
- Який ідейний зміст автор втілює в образі Воланда?
- Хто такий Понтій Пілат? Це могутній прокуратор чи звичайна людина, знесилена головним болем?
- Робота в творчих групах.
Завдання: підготувати розгорнуту відповідь.
Перша група: Біблійний світ твору. Порівняти зображення його в романі з текстом Біблії (у вигляді таблиці).
Наприклад:
Євангеліє від Луки | „Майстер і Маргарита” |
Ісус Христос | Ієшуа Га-Ноцрі |
значення – „помазаний” | значення – „хай помагає Бог” |
Єрусалим | Єршалаїм (давньоєврейська назва Єрусалима) |
„Євангеліє” – „добра, блага вість” про любов, милосердя, Царство Боже, спасіння людей | ідея добра, морального вдосконалення людини, утвердження ідеї можливості для людини йти шляхом Христа |
Ісус творив чудеса, воскрешав людей | провідна ідея: „люди – боги”, здатні змінити світ |
Син Бога | звичайна людина з надзвичайними здібностями |
Апостоли, Діва Марія, наявність Христа, розп’яття, воскресіння | не має послідовників, не робить чудес і не воскресає |
проповідує спасіння людей |
Друга група: Земний світ.
План
- Безроздільна воля кесаря; прагнення до добра і правди – злочин із погляду закону.
- Сприйняття будь-якої віри як підриву державного устрою.
- Роман – своєрідна модель держави з тоталітарним режимом, у якій знищується людина.
- Розкрити образи „обыкновенных людей… В общем напоминающих прежних…” (два-три герої охарактеризувати).
- Чому роман був визнаний „нелегальною літературою”?
- Реакція Пілата на думку про те, що з чолом влада „не будет надобна” була миттєвою: „На свете не было, нет и не будет никогда болем великой и прекрасной для людей власти, чем власть императора Тиверия!” У чому причина такої відданості?
- „… на плите в полумраке стояло около десятка потухших примусов. Один лунный луч, просочившись сквозь пыльное, годами не вытираемое окно, скупо освещал тот угол, где в пыли и паутине висела забытая икона…” Побутові зарисовки як розкриття наслідків правління „великой и прекрасной для людей власти”. (Порівняти з описом картин життя в Петербурзі в романі Ф.Достоєвського „Злочин і кара”).
- Степан Лиходіїв, Семплеяров, Римський – яскраві представники радянських функціонерів.
Третя група. Фантастичний світ.
План
- Місячні ночі – протиставлення прозі московського побуту: польоти Маргарити, Великий бал сатани, скакання майстра і Маргарити з Воландом і його асистентами до вічного притулку.
„Далеко внизу, в зимней черноте, вспыхнуло новое озеро электрического света и подвалилось под ноги летящей, но оно тут же завертелось винтом и провалилось в землю. Всего несколько секунд – такое же ночью явление…”
„Земля поднялась к ней, и в бесформенной до этого черной гуще и обозначились ее тайны и приметы во время лунной ночи. Земля шла к ней, и Маргариту уже обдавало запахом зеленеющих лесов…”
- Сутність гротеску і сатири у зображенні реакції героїв на фантастичні події, наприклад, Миколи Івановича, що просить дати посвідчення в тому, що провів „ніч у сатани”.
- Здатність людини вірити у надзвичайне, як можливість позбавлення стереотипів мислення. Наприклад, професор Іван Миколайович, який вірить Воланду, що той снідав із Кантом тощо. Раз на рік душа героя відкривається назустріч непізнаному, загадковому, вічному: „Тогда луна начинает неистовствовать, она обрушивает потоки света прямо на Ивана, она разбрызгивает свет во все стороны, в комнате начинается лунное наводнение, свет качается, поднимается выше, затопляет постель. Вот тогда и спит Иван Николаевич со счастливым лицом”.
Завдання: за виступами творчих груп скласти тези.
У. Оцінювання й самооцінювання
ІІ-ІІІ рівні
- Назвати представників трьох світів роману?
- Які загальні риси притаманні радянським обивателям, функціонерам?
- Навести приклад опису побуту Москви, проаналізувати, розкрити значення, визначити художні способи зображення.
ІУ рівень
Дати відповідь-роздум на питання: „Чому Булгаков у творі звернувся до біблійної теми, образу Ісуса Христа? Ваше розуміння цінності християнства”.
УІ. Домашнє завдання
ІІ-ІІІ рівні
- Дібрати цитати до образів майстра й Маргарити.
- Скласти план-характеристику до образу героїв (по одному із трьох світів роману – за власним вибором).
ІУ рівень
- Порівняльний аналіз історії майстра з життям Булгакова. Що спільного, а в чому різниця? (відповідь можна оформити у вигляді порівняльної таблиці).
- У чому філософський смисл епіграфа до уроку?
УРОК 5
Тема. | Утвердження цінності творчості й кохання та їхньої рятівної сили в долях майстра і Маргарити. Особливості композиції, художнього часу й простору, наскрізні мотиви. |
Мета: | розглянути важливість для життя людини кохання, творчості на прикладі майстра і Маргарити, з’ясувати художньо-композиційні особливості твору; розвивати уміння працювати з художнім текстом, з’ясовувати стильові особливості твору, його будови, визначати найважливіше у творі; виховувати уміння протистояти соціальному злу, прагнення до самовдосконалення. |
Тип уроку: | дослідження |
Обладнання: | портрети М.Булгакова, тексти роману „Майстер і Маргарита”. |
… нельзя не быть благодарным Михаилу Булгакову, сумевшему вернуть нам свежесть и непосредственность восприятия даже там, где, казалось бы, уже ни о какой непосредственности и речи быть не может…
И.Виноградов
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
ІІ-ІІІ рівні
- Розкрити сутність світу біблейського (фантастичного) і реального у творі.
- Охарактеризувати представника кожного зі світів твору.
ІУ рівень
Які відмінності, а в чому схожість долі майстра й автора роману?
ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу
- Слово вчителя.
У літературі є багато прикладів того, як жінки, кохані жінки, стають Музою, прообразом героїнь поетів і письменників. Пригадайте „Вірші про Прекрасну Даму” О.Блока, присвячені й натхнені Любов’ю Дмитрівною Менделєєвою. Такою жінкою була для Булгакова Олена Сергіївна Шкловська. Їхнє кохання було сильніше за обставини (Шкловська мала свою сім’ю), воно назавжди залишилось у прекрасних образах твору.
– Пригадайте, хто із українських поетів, письменників у своїх творах діставав натхнення від власного кохання або образ чиєї коханої жінки став прообразом героїні твору?
2.Ідейно-художній аналіз образу майстра і Маргарити.
План
- Кохання, історія майстра і Маргарити – провідна лінія роману.
- Аналіз цитат-характеристик до образу майстра і Маргарити (за підготовленим домашнім завданням).
- „По Тверской шли тысячи людей, но я вам ручаюсь, что тривожно, а даже как будто болезненно. И меня поразила не столько красота, сколько необыкновенное, никем не виданное одиночество в глазах!”
– Чому автор звертає увагу на порожнечу в очах?
– У чому була причина, що їх кохання „вискочило” поруч із ними „как из-под земли выскакивает убийца в переулке” й вразила їх обох?
– Яке значення має подальше „на перший погляд, буденність її стосунків? (Маргарита у підвальний квартирі майстра „надевала фартук… зажигала керосинку и готовила завтрак… когда шли майские грозы и мимо по зеленоватым окнам шумно катилась в подворотню вода … влюбленные растапливали печку и пекли в ней картофель…” Це кохання не змогли знищити ні „чорні дні” розгрому твору майстра, ні його важка хвороба…
- „Ах, право, дьяволу бы я заложила душу, чтобы только узнать, жив он или нет!”, – думала Маргарита і як наслідок – чудодійні зміни у житті!
– розрив з чоловіком, відчуття повної свободи. Свободи від заміжжя, пустого життя, від стриманої і цнотливої самої себе;
– повне розкриття самої себе, хазяйка й царівна на балу в Сатани;
– повернення силою кохання із небуття майстра: „Слушай беззвучие, – говорила Маргарита Мастеру… – слушай и наслаждайся тем, чого тебе не давали в жизни, – тишиной. Смотри, вот впереди твой вечный дом, который тебе дали в награду. Я знаю, что вечером к тебе придут те, кого ты любишь, кем ты интересуешься и кто тебя не встревожит. Они будут тебе играть, они будут петь тебе… ты будеш засыпать с улыбкой на губах. Сон укрепит тебя, ты станешь рассуждать мудро. А прогнать меня ты уже не сумеешь. Беречь твой сон буду я.
Так говорила Маргарита, идя с Мастером по направлению к их вечному дому, и Мастеру казалось, что слова Маргариты струяться также, как струился и шептал оставленный позади ручей, и память Мастера, беспокойная, исколотая иглами памяти, стала потухать. Кто-то отпускал на свободу Мастера, как сам он только что отпустил созданного им героя…”.
- Історія кохання майстра і Маргарити як епіцентр твору, через який в істинному світлі відображаються рими характерів героїв, розкриваються їхні вади. Наприклад, Алоїзій Могарич – „доносчик” – Іуда, навіть божевільня стає єдиним місцем, де люди можуть повернутися до своєї людської суті.
– Чи випадково божевільня має ім’я Ставінського, композитора, диригента, ім’я якого було в ті часи заборонено?
- Композиційні особливості твору:
- побудова за принципом поєднання різних сюжетних ліній, що розвиваються з різкою швидкістю (принцип контрапункту);
- поліфонічність твору;
- поєднання епічного і ліричного;
- використання принципу побудови „роману у романі”;
- взаємопроникнення реальних, фантастичних і сатиричних пластів.
Контрапункт – одночасне поєднання двох або кілька самостійних голосів (мелодій); те саме, що поліфонія.
- Доповіді учнів:
1) Євангельська тема у творчості Ф.Достоєвського.
2) Філософські ідеї В.Соловйова про Вічну Жіночість, Вічну Красу, їх розвиток символістами „срібного століття” російської поезії.
3) Г.Сковорода – визначний філософ ХІХ століття. Релігійні погляди мислителя.
ІУ. Оцінювання й самооцінювання
ІІ-ІІІ рівні
- Що приваблює в образі Маргарити, майстра?
- У чому велич їхнього кохання?
- Як кохання і творчість впливає на навколишній світ?
ІУ рівень
- Складіть опорну схему „Наскрізні мотиви твору”.
- Зробіть порівняльний аналіз історії майстра і життя Булгакова.
У. Домашнє завдання
ІІ-ІІІ рівні
Охарактеризувати образ майстра (Маргарити) у романі М.Булгакова „Майстер і Маргарита”.
ІУ рівень
Написати твір-роздум: „Вічні теми роману”.
Велика подяка авторці за подані конспекти уроків. Уроки побудовані методично правильно, учителем доцільно використовуються різноманітні прийоми та форми роботи з учнями. Одразу відчувається, що учитель – людина творча та небайдужа. Зміст фактичного матеріалу відповідає віковим особливостям учнів. Бажаю творчих успіхів та натхнення, колего!