Корекційно-розвиткове заняття для дітей з вадами слуху
Автор: заступник директора з НВР Подолян Ірина Костянтинівна
Тема: Звук [н]. Фонетичний розбір слова. Слухове сприймання: «Розповідь про себе».
Мета: Автоматизувати звуковимову раніше вивчених звуків, зокрема звук [н]. Закріплювати вміння виконувати фонетичний розбір слів (малювання, яблуко). Закріпити вміння вести зв’язну розповідь про себе.
Хід заняття
Психологічний настрій.
- Як справи? Як настрій? Ти готовий до заняття? Тобі потрібно говорити сьогодні виразно, правильно виконувати всі завдання.
- Як думаєш, що ти будеш робити на занятті?
Я буду:
*говорити
*думати
*читати
*запам’ятовувати
*відповідати на запитання
Подивися на малюнок.
Склади 2 речення за малюнком.
Настала сніжна, холодна зима.
Діти зліпили снігову бабу.
Розбери речення. Постав питання до кожного слова.
Подивись на мене. Які слова я говорю?
(Учень зчитує з губ, називає вголос)
Подивись на таблички.
Які слова можна підібрати до них?
В якому з слів є буква Н?
Тепер закріпимо вимову цього звука (дзеркало, омовлення артикуляції). Вправа «Який це звук?»
Визнач місце звука [н] у словах (на початку, в середині, в кінці)
Молодець! Тепер трішки відпочинемо. Розкажи мені про себе шляхом пальчикової гімнастики.
Перші три речення говори повільно, другі два говори довго, наступні говори пошепки.
Зробимо фонетичний розбір слова:
Яблуко [йаблуко] – 3 склади, 1 скл. – не прикритий, відкритий, 2 скл. – прикритий, відкритий, 3 скл. – прикритий, відкритий.
я [й] – пригол., м’як., (йот)
а [а] – голос., нагол., (а)
б [б] – пригол., тверд., дзвінк., (бе)
л [л] – пригол., тверд., дзвінк., (ел)
у [у] – голос., ненагол., (у)
к [к] – пригол., тверд., (ка)
о [о] – голос., ненагол., (о)
6 букв, 7 звуків.
А зараз виконай фонетичний розбір самостійно
Малювання [мал’уван’:а] – 9 букв, 8 звуків, 4 склади
[м] – приголосний, дзвінкий, твердий
[а] – голосний, ненаголошений
[л’] – приголосний, дзвінкий, м’який
[у] – голосний, ненаголошений
[в] – приголосний, дзвінкий, твердий
[а] – голосний, наголошений
[н’:] – приголосний, дзвінкий, м’який, подовжений
[а] – голосний, ненаголошений
Перевір себе і оціни.
Підсумок.
Що ми сьогодні робили? Оціни свою роботу на занятті:
Я:
- Знаю
- Вмію
- Ціную знання
Дякую за цікаве заняття. Розповідь про себе з використанням пальчикової гімнастики – дуже цікаво. Можна, крім відпочинкової паузи, ще додати нервово-психологічне розвантаження в кінці заняття.
Гарна методика використана для закріплення вміння вести зв язну розповідь про себе (пальчикова гімнастика, сила мовлення). В конспекті заняття мені не вистачило розвантажувальних вправ: фізкультхвилинок за зразком, динамічних пауз тощо.
Дуже необхідне заняття. Діти з вадами слуху важче опановують мову, особливо усну. Поданий конспект показує, як можна таких дітей навчити мові, які вправи для цього потрібні. Спасибі за навчання.