mail@urok-ua.com

Літературне читання 2 клас.РІДНА ДОМІВКА, РІДНА СІМ’Я —ТУТ ВИРОСТАЄ ДОЛЯ МОЯ. ВАРВАРА ГРИНЬКО «СІМ» (лічилка) В.СУХОМЛИНСЬКИЙ «ТЕТЯНКА УСМІХАЄТЬСЯ!»

Автор: Вчитель початкових класів Цегельник Людмила Олександрівна

Screenshot_10Урок літературного читання в 2 класі призначений для вчителів початкових класів. Підготовлений з використаням сучаних форм, методів, прийомів навчання.


 

Тема РІДНА ДОМІВКА, РІДНА СІМ’Я —ТУТ ВИРОСТАЄ ДОЛЯ МОЯ.

ВАРВАРА ГРИНЬКО  «СІМ» (лічилка)В.СУХОМЛИНСЬКИЙ «ТЕТЯНКА УСМІХАЄТЬСЯ!»

Мета: удосконалювати навички виразного читання та розвиток техніки читання;  формувати вміння орієнтуватися в тексті; розвивати вміння переказувати текст за малюнковим планом ; розвивати вміння чітко визначати головну думку твору. Розвивати логічне мислення, усне мовлення, фантазію дітей. Виховувати любов і пошану до батьків.

Обладнання: індивідуальні таблиці складів, квітка-усмішка, 13 паперових квіток. 7 скоромовок, малюнковий план.

Тип уроку: комбінований.

 Хід уроку

І  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок

Тож і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо.

-Я думаю, що на сьогоднішній урок ми візьмемо старанність, охайність, спостережливість, працьовитість, доброзичливість.

Посміхніться один одному і подаруйте чудовий настрій.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1 . Дихальні вправи:

– надування кульки;

– тушимо свічки (усі);

– тушимо свічки по- одній;

  1. Робота із таблицями складів.
  2. Робота над скоромовкою.

Рак татусь приніс з крамниці раченятам рукавиці.

(читання у різному темпі, радісно ,сумно, сердито)

ІІІ  ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

– Який розділ ви почали вивчати на попередньому уроці?

– Яке домашнє завдання було на сьогодні?

(Вірш напам’ять  «Роде наш красний». Діти розповідають  вірш парами по стовпчику.)

– Що означає слово не цураймося?

– Що означає слово признаваймося?

– З чим автор порівнює родину?

– Що означає слово красний?

  1. IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

С+іло-ло+м+’+я= сім’я

Прочитайте зашифровані слова

тянТека  мієтьсяхаус

-Сьогодні ми продовжимо опрацьовувати художні твори про сім’ю.

Отже на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо читати лічилку Варвари Гринько, яка називається «Сім» , та оповідання В.Сухомлинського «Тетянка усміхається». Навчимося виразно і швидко читати,  будемо вчитися  переказувати текст , відповідати на питання і складати віночок  «Щастя моєї родини»

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1 Опрацювання лічилки Варвари Гринько«Сім»

-Для чого люди придумали лічилки?

-Які лічилки ви знаєте?

  • Читання лічилки вчителем

– Про кого ця лічилка?

– Прочитайте лічилку самостійно і порахуйте із скількох людей складається родина , яка описана у вірші?

2 )    Самостійне читання

– То із скількох людей складається родина?

– То можливо ви скажете чому так називається ця лічилка?

– А як назвати одним словом і тата ,і маму, і діток? (сім’я)

– А яка цифра заховалася у слові СІМ’Я?

– Можливо автор назвав цю лічилку “Сім» , бо цифра сім є основою слова сім’я?

– То кого ми називаємо сім’єю?

-Сім’я або родина-це група людей, що складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких  родичів, які живуть  разом.

3) Інтерактивна вправа «Мікрофон»

– Швидко порахуйте і скажіть у мікрофон із скількох членів складається ваша сім’я ?

– То як би ви назвали свою лічилку?

4)    Читання учнями вголос.

-Читаючи лічилку, зверніть увагу на виділені слова . Як потрібно їх читати?

6)     Фізкультхвилинка

2   Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Тетянка усміхається!»

1)   Робота у групах «Передбачення»

За поданими словами скласти оповідання

Тимко, маленька сестричка, радісно скрикнув, Тетянка усміхнулася, тато зрадів, люди зраділи.

2 )  Презентація

3)  Читання твору вчителем.

Чи справдилися ваші передбачення?

4)   Словникова робота

Радість                                                Колискова

Показує                                              усміхається

Прокидається                                   закричав

Поцілував                                          занепокоївся

– Яке слово зайве і чому у кожному стовпчику?

5)  Самостійне читання твору

Вправа «Дощик»

6)  Перечитування твору учнями вголос

Гра  «Квітка – усмішка»

–    Кому на парту падає квітка, той і читає твір. Всі інші слідкують

 7)    Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

–   Яка радість стала у родині Тимка?

— Як мама турбується про маленьку донечку?

— Як Тимко намагається привернути увагу сестрички?

—  Чому Тетянка не хотіла дивитися на братика?

— Хто першим побачив усмішку маляти?

— Як Тимко відреагував на усмішку?

— Що сказала мама?

— Де працював тато?

— Хто йому повідомив радісну новину?

— Який настрій після цього запанував у полі?

— Що можна сказати про відносини між рідними у цій сім’ї ?

8) Гра «Продовж речення»

— Я починаю читати речення , а ви його швидко знайдіть і дочитайте.

9)    Робота у парах  над прислів’ями

– Складіть із поданих слів  3 прислів’я

У дитини заболить пальчик, а у матері – серце.

Без сім’ї нема щастя на землі. 

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько. 

– Поясніть значення кожного прислів’я

-Як ви відноситесь до своїх рідних ?

10)  Переказ твору за малюнковим планом

—   Розгляньте малюнки.Як на вашу думку їх потрібно розташувати , щоб вони відповідали змістові оповідання ?

—  Давате спробуємо переказати наше оповідання

11)  Робота над жанром твору

—  Як поділяються твори за жанрами? (вірші , казки ,оповідання і  тд.)

—   Скажіть, будь ласка, а до якого жанру відноситься наш твір ? І чому ви так вважаєте ?

12) Визначення теми і мети твору.

VІ  ПІДСУМОК УРОКУ

З якими творами сьогодні на уроці познайомилися?

— Що сподобалося вам на сьогоднішньому уроці?

—  Що спільного між оповіданням С. Олійника «Тетянка усміхається!» і лічилкою В. Гринько «Сім»?

— Які стосунки мають бути у членів родини?

2 Складання віночка «Щастя моєї родини»

-Подумайте і скажіть, як потрібно себе вести всім членам родини , щоб сім’я була щаслива? (Діти виходять по черзі до дошки відповідають на питання і прикріплюють свою квітку до умовного віночка)

VІІ  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Диференційоване : 1в. –Виразно читати твори

2 в- переказувати твір «Тетянка усміхається» і виразно читати лічилку.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Сподобалась організація мотивації навчальної діяльності, складання віночка “Щастя моєї родини”. Вчитель здійснює диференційований підхід під час задання домашнього завдання. На уроці панує творча атмосфера. Дякую.

  2. Читаю вже другий ваш урок і розумію вашим учням дуже пощастило мати такого вчителя.Дякую за корисні конспекти уроків.Додала б тільки коротеньку розповідь про В.Сухомлинського +його портрет.Дякую

  3. Хороший, змістовий, методично грамотно побудований урок. Атмосфера співпраці, різні форми роботи, використані прийоми інтерактивної технології створюють умови для розвитку інтересу до навчання. Вважаю, мета уроку було досягнено. Дякую.

  4. Людмило Олександрівно! У Вас вийшов гарний урок в атмосфері доброзичливості та взаємної підтримки.Інтерактивна діяльніть на уроці передбачає організацію та розвиток діалогічного спілкування,що веде до спільного розв”язання загальних,проте важливих для кожного учня завдань.Робота на уроці сприяла завданням уроку,а одже – урок вдався.Сподобалась мотивація уроку і підсумок.Дякую