Майстер-клас для педагогів
“Весняні фантазії”
Автор: музичний керівник дошкільного закладу Повх Світлана Георгіївна
Мета: розвивати художньо-образне уявлення, пізнавальну активність, слух, креативність, фантазію, здатність до музичної імпровізації, вчити слухати і розуміти музику, відчувати темпові й динамічні зміни музики.
- На допомогу собі, я запросила вихователів. На сьогоднішньому занятті ми проживемо один день, з ранку до вечора, у весняному лісі. І прислухалось до звуків, які оточують нас протягом дня. Кожній ранок починається з привітання. Тож, давайте привітаємось зі своїми коллегами. А так, як ранок в нас музичний, то і вітатися будемо музично. Ми з вами знаємо три основні жанри музики, тож привітаємось у ритмі цих жанрів.
- Добрий день, мої колеги
Добрий, добрий день (пісня).
- Добрий день, мої колеги
Добрий, добрий день (вальс).
- Добрий, добрий
Добрий день (марш).
- А зараз давайте посміхнемося всі. Ось і добре: посміхнулись, подарували один одному позитивні емоції. І ще раз впевнились у тому, що по виразу обличчя можна впізнати настрій людини. Подивіться будь-ласка на гномів намальованих на стіні. У кожного з них свій вираз обличчя. Зараз ми з вами послухаємо п’єсу прекрасного норвежського композитора Е.Грига «Ранок» і спробуємо з’ясувати, який настрій він хотів передати цією музикою. Дивіться на гномів, мислено підбирайте емоції, які імпонують характеру музики.
Уривок п’єси «Ранок»
- Скажіть будь-ласка, що ви уявили собі під час прослуховування цього уривку, про що він вам розповів? (відповіді вихователів : сонечко прокинулось, весело защебетали пташки, ласкаво пробігся легкий вітерець по листочкам та траві і т.д.).
- Добре, ви прекрасно зрозуміли музичний характер, підібрали прекрасні слова, які допомагають зрозуміти цю музику, а якщо б вам в руки дали чарівні фарби…Сьогодні замість фарб я запропоную повітряні кульки, якого б кольору кульки ви обрали б для малювання цього музичного образу. Вибирайте будь-ласка кульки. А на кульках за допомогою маркера намалюйте емоції, які на ваш погляд характерні цій музиці.
(Далі звучить музика п’єса «Ранок», вихователі малюють емоції)
- Добре, ви намалювали чудовий музичний портрет п’єси «Ранок». Прислухайтесь уважно, на що схожа, чи про що розповідає нам ця музика.
Уривок п’єси Е.Грига «Струмочок»
(Відповіді вихователів)
- Дійсно, це п’єса Е.Грига «Струмочок». Який вона має настрій? (відповіді вихователів: весела, грайлива спочатку, в середині стає трохи сумною, з нотками тривоги, знову легка й рухлива).
- В цій музиці присутні й милі привітні, журчащі звуки струмочка й загадковість, тривога, бо струмку треба подолати перешкоди, камінці, яри. Давайте спробуємо зануритися в прохолодну воду струмочка. Як ви думаєте, яким би він представ перед нами, як щоб ви його побачили? (Відповіді вихователів).
- Дійсно в одному місті він міг би швидко й наполегливо, сяючи на сонці, десь-бо вода уповільнювала свій хід, а то зненацька накопичувалась й ривком вибухала до гори. Я пропоную «доторкнутися» до поверхні струмочка, відчути, відобразити руками весь його шлях.
Музично-рухова імпровізація з використанням рук
- Ось і привів нас струмок до лісового озера. Виберіть будь-ласка музичні інструменти, і предмети за допомогою яких можна, на ваш погляд. Прикрасити музику, яка відображає образ води.
Румби, бумби, ложки
Колокольчики, лодочки…
Якщо інструменти взяти
Дружно разом всім заграти
Я тут буду диригентом
А хто ви? Кажіть всі хором. (Оркестр)
«Оркестр води»
- Ось ранок потроху минає, сонце наближається до зеніту, настає весняний день. І до лісового казкового озера збираються птахи та звірі попити прозорої, чистої води, поспілкуватися.
Гра « Багатоголосся лісу»
- Спробуємо і ми, уявити себе мешканцями лісу і поспілкуватися з ними.
Гра «Імітація звуків»
- Чудово! Вийшла прекрасна бесіда. Птахи та звірі пішли по своїх справах. А до нашого казкового озера завітали казкові герої.
Гра «Звуки наших настроїв»
- Прекрасно, ви чудово впорались з завданням. Видно, що в дитинстві ви читали багато казок, а сьогодні я запропоную вам спробувати себе у ролі казкарів і розповісти власну цікаву історію. А розказати казку нам допоможуть наші музичні інструменти. Отже, кожен візьміть собі інструмент, який вам до вподоби. Тож слухайте казку про дівчинку Росяночку.
«Музична казочка»
Наше заняття закінчилось, лише залишається подякувати вам за приємне спілкування.
Цікавий матеріал! Світлана Георгіївна обрала таку форму роботи, як майстер -клас для педагогів! Захід насичений, пізнавальний і повчальний. Хотілось би щоб були детально розписані запропоновані ігри.
Майстер-клас для педагогів налаштовує справді на “Весняні фантазії”. Світлана Георгіївна поставила досить серйозну мету, і впевнена, що її досягла. Та головне, що це заняття для педагогів є чудовим релаксом, переключенням уваги від буденності до тієї весняної фантазії. Музика – це мова, яку чує наша душа і серце! Хочеться вірити, що її почули і наші педагоги!!! Весни Вам в душі!!! Дякую.
Цікавий захід, особливо для молодих колег. Вартують уваги певні інноваційні прийоми, які стануть у нагоді педагогам.Дякую.