Майстер-клас для педагогів та батьків “Руками творяться дива” (мистецтво оригамі)

Автор: вихователь Чернобай Ірина Михайлівна

Чому саме оригамі? Що воно може дати дитині? А ви знаєте, оригамі схоже на фокус – зі звичайного паперового квадрата за кілька хвилин народжується чудова фігурка! Під час майстер-класу ви зможете поринути в дитинство і опанувати техніку оригамі, відкриєте для себе цікаві способи її застосування в роботі з дошкільнятами.


 

Мета: ознайомлення педагогів, батьків із способами розвитку мілкої моторики пальців рук дітей (техніка оригамі); зміцнення співпраці між дошкільним закладом і сім’єю; навчання батьків сумісній продуктивній діяльності з дитиною; удосконалення комунікативних навичок всіх учасників заходу; поглиблення знань батьків про історію виникнення оригамі.

Обладнання та матеріали: виставка робіт, книг по оригамі, кольоровий папір, ножиці, схеми, зразок.

Добрий день, шановні батьки і колеги! Рада Вас вітати на майстер – класі, під час якого ви зможете поринути в дитинство і опанувати техніку оригамі, відкриєте для себе цікаві способи її застосування в роботі з дошкільнятами.

Чому саме оригамі? Що воно може дати дитині? А ви знаєте, оригамі схоже на фокус – зі звичайного паперового квадрата за кілька хвилин народжується чудова фігурка!

Японське мистецтво оригамі уже давно переступило межі своєї батьківщини, отримавши поширення в інших країнах.

Виготовлення різнобарвних поробок  з паперу прийомами багаторазового складання та згинання захопливе і корисне для дітей.

Спеціалісти медики вважають, що оригамі дозволяє повніше використовувати ресурси психіки, гармонійно розвиваючи обидві півсфери головного мозку.

Прямий зв’язок між розвитком мілкої моторики і розвитком мовлення малюка довела італійський педагог, творець педагогічної  системи , заснованої на ідеї вільного виховання, Марія Монтессорі.

В основі системи Монтессорі – принцип «допоможи мені зробити це самому». Я в своїй роботі з дошкільниками використовую елементи методики М.Монтессорі. Прихильники методу стверджують, що діти, виховані за системою Монтессорі, є самостійними, акуратними, відповідальними, вони вміють ставити мету й приймати рішення, а головне уміють і прагнуть бути вільними.

Під час ігрової діяльності та на заняттях пропоную дітям багато різноманітних вправ за системою М.Монтессорі.

Щоб налаштувати малюків на бесіду, обмін думками чи враженнями використовую вправу «Монтессорі – коло» – це спільна робота, спрямована на комплексний розвиток – моторики, координації руху, слуху, пам’яті, мови, навичок спілкування. Початком кола може бути ходьба по лінії в формі еліпса (можна використати килимок даної форми) під музику в різному темпі з різними рухами. Діти беруть активну участь у обговоренні, бажано постійно питати малюка, чому на його думку відбувається те чи інше явище.

Пропоную вам, шановні, теж виконати вправу «Монтессорі – коло». Сидячи за столом у формі еліпса, маючи змогу бачити всіх, можемо зарядитися позитивними емоціями та побажати гарного настрою один одному. З рук в руки передаємо миску з крупою. Треба занурити руку в крупу і пошукати собі сюрприз. Знайшовши, передати миску і свою посмішку сусіду. Така вправа дітям дуже подобається, їм приємно занурювати ручки у прохолодну крупу. Під час такої гри добре розвивається сенсорика, фантазія малюка.

Дуже корисна пальчикова гімнастика – це вправи, які розвивають ручки малюка і таким чином дають поштовх його мовленнєвому розвитку. Виховання дітей зазвичай починається з казки. У ній переплітаються мрії та фантазії, правда і вигадка. Тож хочу представити вашій увазі пальчикову гімнастику «Казка про дружні пальчики».

На одній маленькій долоньці  жили – були братики – пальчики. Великий  пальчик, самий старший брат, був самий сильний, вказівний пальчик – самим спритним і робив все швидше за всіх, середній пальчик був самим добрим, а безіменний пальчик – самим розумним. А мізинчик, самий маленький пальчик, був самим великим пустунчиком.

Якось раз вирішили пальчики нести важку валізу.

 • Я один понесу, – сказав самий старший і самий сильний великий  пальчик.
 • Спробував – ні, ніяк підняти не може.
 • Я, я буду нести валізу, я самий сильний, – визвався вказівний пальчик.
 • Але і у цього пальчика нічого не вийшло.
 • Пропустіть, – проговорив безіменний пальчик. – Тільки мені під силу підняти цю важку валізу і віднести куди потрібно. Однак і безіменний пальчик свої сили переоцінив –  занадто важка ноша.
 • А маленький мізинчик дивиться на братів і сміється.
 • Ні, – говорить, – поодинці у вас нічого не вийде. Треба всім разом спробувати. Взялися брати за валізу, підняли її легко і перенесли куди потрібно.
 • Ось що значить дружно! Зраділи пальчики.

(Так легко можна вивчити з дітьми назви пальців).

Цікаві вправи з прищіпками, вони добре розвивають фантазію малюка та тренують маленькі пальчики. Ігри з крупами та сіллю, шершавими буквами розвивають тактильне чуття; навчають співвідносити тактильний образ із зоровим і готують руку до письма.

Поробки з природних матеріалів, малюнки та аплікації – прекрасна  основа для пальчикової гімнастики. А також народне надбання – «Петриківський розпис» – діти мають змогу малювати пальчиками в українському стилі.

Залюбки діти грають з пальчиковим театром. Без казки – живої, яскравої, яка захоплює свідомість і почуття дітей, – неможливо уявити їхнього розвитку. За допомогою казкових ситуацій спонукаємо малечу до пізнання світу.

Іграшки – саморобки в техніці оригамі мають великі педагогічні можливості. Під час виготовлення фігур діти трансформують квадрат відповідно до вказівок  (словесних) або по схемі. Наприклад: «правий нижній кут накласти на лівий верхній», «прикласти нижню сторону до верхньої» і т.п.  Розуміння і володіння подібними інструкціями розвиває вміння дітей орієнтуватися на площині, в оточуючому середовищі, що в подальшому збільшує ефективність навчання письму в клітинці, адже клітинка – це теж квадрат. Оригамі розширює ігровий досвід,  дає знання про оточуючий світ, збагачує словник дітей, формує вміння спілкуватися один з одним. Крім того, в процесі праці руки малюка стають більш вправними, що позитивно відзначається на його розвитку.

Головне в опануванні техніки ори гамі – це володіти терпінням і бажанням поринути в багатогранний світ мистецтва. Існують умовні знаки, стрілки, лінії, базові форми, найбільшу частину яких ввів у практику відомий майстер Акіра Йошизава, щоб замалювати схему складання навіть найскладнішого виробу.  Майстер наставляє новачків: «В ори гамі не повинно бути випадкових ліній, кожна із них повинна бути продумана».

Оригамі активно використовується в індустрії свят та розваг. Варто лише пригадати традиції святкування Нового року. Ви зможете не тільки значно скоротити витрати на святкування але й зайняти непосидючих дітей цікавою і захопливою справою. Пропоную відкрити  «фабрику» іграшок і попрацювати. Але спочатку зробимо пальчикову гімнастику.

Холодом щосили дмухав

(Глибокий вдих, подмухати на відкриті долоні)

Морозяка в хащу – ліс :

(Зобразити обома руками «дерево» )

Приморозив зайцю вуха,

(Вказівний та середній пальчики підняті, решта пальців з’єднані до купи – «зайчик»)

А лисичці хитрий ніс.

(Долоні стулені, великі пальці підняті вгору, вказівні підігнуті, а мізинці злегка відставлені – «лисичка»)

І вовчисько мерзне, певно, –

Зуби клацають тремтять…

(Кисть стоїть ребром на столі, вказівний палець підігнутий, великий – трохи піднятий, решта випрямлені – «вовк»)

Заморожені ж  дерева

(Повторно зображують дерева)

Тихо сном глибоким сплять.

(Покласти долоні під щоку й заплющити очі)

Дозвольте нагадати, що виготовляючи фігурку, а сьогодні я пропоную скласти півника – символ 2017 року.

Нагадаю правила:

 • Не повинно бути зайвих поворотів і переворотів виробу;
 • Лінії згинів повинні обов’язково прогладжуватись;
 • Зміщення кутів і сторін повинно бути точним.
 • Пропоную словесний покроковий коментар, а також схему.

(Самостійно підготувати квадрат з аркуша А-4 і складати півника. Надати допомогу по потребі. Розглянути кінцевий виріб)

Працюючи з дітьми, з використанням елементів методики М. Монтессорі впевнилась в тому, що вправи Монтессорі заслуговують уваги: у дітей краще розвивається логічне мислення, аналітичні здібності, мова, пам’ять стала стійкою. Підтвердженням тому можуть служити результати діагностування за  2015 та 2016 роки.

(таблиці з результатами діагностування додаються)

Японська мудрість здавна вчить: «Великий квадрат немає меж».

Дякую всім за активну роботу! Бажаю вам сонячного настрою, веселкової фантазії та кольорової творчості! Запрошую переглянути виставку дитячих робіт, а на згадку про сьогоднішню зустріч дарую оригамі – схему  новорічного чобітка.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

 1. Кожному із нас хочеться трішечки краси та чогось незвичайного. Саме це простежуться у такому прекрасному майстер-класі, що є яскравим, насиченим та змістовним. Вчитель реалізовує хороші ідеї, що дуже схвально. Дякую.

 2. Хочеться подякувати Ірині Михайлівні за презентацію, де все наочно, цікаво,з текстами. малюнками, фотографіями. Кожен з батьків знайде щось цікааве для роботи зі своєю дитиною, але й вчителі навчаться руками творити дива! Японська мудрість говорить, що великий квадрад не має меж, так що може хтось створить ще щось нове. Дякую.

 3. Як добре ,що трапляються сценарії і для батьків. Адже зараз дуже важливо відірвати дитину від комп’ютера і зайняти її чимось корисним. Цей майстер-клас допоможе батькам з користю організувати дозвілля їхніх дітей та поспілкуватися з ними.

 4. Дуже змістовно і цікаво. Сподобалась Ваша розробка, для роботи мені особисто не згодиться (хоча…хто знає)))), але захотілось спробувати змайструвати щось із оригамі просто зараз і просто для себе. Дякую)

 5. Майстер-клас – справді КЛАС! Дуже сподобалася розробка майстер-класу для педагогів та батьків “Руками творяться дива”, а особливо те, що автор, вихователь Ірина Михайлівна не просто проводить цікаві розвиваючі заняття, а і робить порівняння ( таблиця з результатами діагностування – слайд 18), а це говорить про те, що і вчителі і батьки ще раз звернуть увагу, що це не просто робиться для того, щоб чимось зайняти дітей, а зрозуміють, що працюючи з дітьми і використовуючи елементи методики М. Монтессорі ( вправа “Монтесорі – коло “) дійсно “працюють” і їх можна використовувати в своїй педагогічній діяльності ( і не лише ), адже вони сприяють розвитку моторики, координації рухів, слуху, пам’яті, мови, навичок спілкування, логічного мислення. Щиро дякую!

 6. Поринути у світ дитинства – це завжди прекрасно , а ще опанувати техніку оригамі – це чудово!!!
  На майстер -класі ми бачимо співпрацю вихователя, батьків, дітей . Тут спостерігається не лише творчий процес створення різних виробів , а й удосконалення комунікативних навичок. Родзинкою майстер -класу була вправа «Монтессорі – коло», яка слугувала психологічним тренінгом. Презентація допомогла поринути у світ прекрасного. Дякую, зичу добра, творчого натхнення.

 7. Завжди говорили, що розвиток мови дітей знаходиться на кінчиках їхніх пальців. І вихователь Ірина Михайлівна, під час даного майстер-класу вчить дорослих як допомогти дітям розвинути не тільки їх творчі здібності, а й мовлення, за допомогою пальчикових ігор, вправ.

 8. Даний майстер-клас є своєрідною скарбничкою творчості . Використовується пальчикова гімнастика, яка не лише зацікавлює дітей, дарує їм гарний настрій, а й впливає на розвиток розумових здібностей вихованців. Діти знайомляться з техникою оригамі та виготовляють символ цього року.

 9. З цікавістю ознайомилася з маметіалом майстер – класу. Якби була на ньому присутня, отримала б ще більше задоволення (мрії…). А так розгорнута презентація допомогла уявити всю картину того, що відбувалося. Високопрофесійно розказано про елементи методики М. Монтессорі – великого італійського педагога XX століття. Багато вправ розвивають дрібну моторику рук дошкільнят. Особливо представлені роботи в техніці оригамі, такі витончені й фантастичні.

 10. На мою думку, даний майстер – клас має широкий спектр застосування як в сімейному колі, так і в роботі з групою, бо вчить налаштувати дітей на плідну та захоплюючу працю. «Монтессорі – коло» дасть можливість передати свою енергетику, настрій і при цьому розвивати дрібну моторику рук. І взагалі, вважаю, що за методикою Монтессорі, як за навчанням за інтересом, майбутнє, а значить її необхідно ширше впроваджувати в наших навчальних закладах.