mail@urok-ua.com

Майстер-клас для педагогів та батьків “Руками творяться дива” (мистецтво оригамі)

Автор: вихователь Чернобай Ірина Михайлівна

Чому саме оригамі? Що воно може дати дитині? А ви знаєте, оригамі схоже на фокус – зі звичайного паперового квадрата за кілька хвилин народжується чудова фігурка! Під час майстер-класу ви зможете поринути в дитинство і опанувати техніку оригамі, відкриєте для себе цікаві способи її застосування в роботі з дошкільнятами.


 

Мета: ознайомлення педагогів, батьків із способами розвитку мілкої моторики пальців рук дітей (техніка оригамі); зміцнення співпраці між дошкільним закладом і сім’єю; навчання батьків сумісній продуктивній діяльності з дитиною; удосконалення комунікативних навичок всіх учасників заходу; поглиблення знань батьків про історію виникнення оригамі.

Обладнання та матеріали: виставка робіт, книг по оригамі, кольоровий папір, ножиці, схеми, зразок.

Добрий день, шановні батьки і колеги! Рада Вас вітати на майстер – класі, під час якого ви зможете поринути в дитинство і опанувати техніку оригамі, відкриєте для себе цікаві способи її застосування в роботі з дошкільнятами.

Чому саме оригамі? Що воно може дати дитині? А ви знаєте, оригамі схоже на фокус – зі звичайного паперового квадрата за кілька хвилин народжується чудова фігурка!

Японське мистецтво оригамі уже давно переступило межі своєї батьківщини, отримавши поширення в інших країнах.

Виготовлення різнобарвних поробок  з паперу прийомами багаторазового складання та згинання захопливе і корисне для дітей.

Спеціалісти медики вважають, що оригамі дозволяє повніше використовувати ресурси психіки, гармонійно розвиваючи обидві півсфери головного мозку.

Прямий зв’язок між розвитком мілкої моторики і розвитком мовлення малюка довела італійський педагог, творець педагогічної  системи , заснованої на ідеї вільного виховання, Марія Монтессорі.

В основі системи Монтессорі – принцип «допоможи мені зробити це самому». Я в своїй роботі з дошкільниками використовую елементи методики М.Монтессорі. Прихильники методу стверджують, що діти, виховані за системою Монтессорі, є самостійними, акуратними, відповідальними, вони вміють ставити мету й приймати рішення, а головне уміють і прагнуть бути вільними.

Під час ігрової діяльності та на заняттях пропоную дітям багато різноманітних вправ за системою М.Монтессорі.

Щоб налаштувати малюків на бесіду, обмін думками чи враженнями використовую вправу «Монтессорі – коло» – це спільна робота, спрямована на комплексний розвиток – моторики, координації руху, слуху, пам’яті, мови, навичок спілкування. Початком кола може бути ходьба по лінії в формі еліпса (можна використати килимок даної форми) під музику в різному темпі з різними рухами. Діти беруть активну участь у обговоренні, бажано постійно питати малюка, чому на його думку відбувається те чи інше явище.

Пропоную вам, шановні, теж виконати вправу «Монтессорі – коло». Сидячи за столом у формі еліпса, маючи змогу бачити всіх, можемо зарядитися позитивними емоціями та побажати гарного настрою один одному. З рук в руки передаємо миску з крупою. Треба занурити руку в крупу і пошукати собі сюрприз. Знайшовши, передати миску і свою посмішку сусіду. Така вправа дітям дуже подобається, їм приємно занурювати ручки у прохолодну крупу. Під час такої гри добре розвивається сенсорика, фантазія малюка.

Дуже корисна пальчикова гімнастика – це вправи, які розвивають ручки малюка і таким чином дають поштовх його мовленнєвому розвитку. Виховання дітей зазвичай починається з казки. У ній переплітаються мрії та фантазії, правда і вигадка. Тож хочу представити вашій увазі пальчикову гімнастику «Казка про дружні пальчики».

На одній маленькій долоньці  жили – були братики – пальчики. Великий  пальчик, самий старший брат, був самий сильний, вказівний пальчик – самим спритним і робив все швидше за всіх, середній пальчик був самим добрим, а безіменний пальчик – самим розумним. А мізинчик, самий маленький пальчик, був самим великим пустунчиком.

Якось раз вирішили пальчики нести важку валізу.

 • Я один понесу, – сказав самий старший і самий сильний великий  пальчик.
 • Спробував – ні, ніяк підняти не може.
 • Я, я буду нести валізу, я самий сильний, – визвався вказівний пальчик.
 • Але і у цього пальчика нічого не вийшло.
 • Пропустіть, – проговорив безіменний пальчик. – Тільки мені під силу підняти цю важку валізу і віднести куди потрібно. Однак і безіменний пальчик свої сили переоцінив –  занадто важка ноша.
 • А маленький мізинчик дивиться на братів і сміється.
 • Ні, – говорить, – поодинці у вас нічого не вийде. Треба всім разом спробувати. Взялися брати за валізу, підняли її легко і перенесли куди потрібно.
 • Ось що значить дружно! Зраділи пальчики.

(Так легко можна вивчити з дітьми назви пальців).

Цікаві вправи з прищіпками, вони добре розвивають фантазію малюка та тренують маленькі пальчики. Ігри з крупами та сіллю, шершавими буквами розвивають тактильне чуття; навчають співвідносити тактильний образ із зоровим і готують руку до письма.

Поробки з природних матеріалів, малюнки та аплікації – прекрасна  основа для пальчикової гімнастики. А також народне надбання – «Петриківський розпис» – діти мають змогу малювати пальчиками в українському стилі.

Залюбки діти грають з пальчиковим театром. Без казки – живої, яскравої, яка захоплює свідомість і почуття дітей, – неможливо уявити їхнього розвитку. За допомогою казкових ситуацій спонукаємо малечу до пізнання світу.

Іграшки – саморобки в техніці оригамі мають великі педагогічні можливості. Під час виготовлення фігур діти трансформують квадрат відповідно до вказівок  (словесних) або по схемі. Наприклад: «правий нижній кут накласти на лівий верхній», «прикласти нижню сторону до верхньої» і т.п.  Розуміння і володіння подібними інструкціями розвиває вміння дітей орієнтуватися на площині, в оточуючому середовищі, що в подальшому збільшує ефективність навчання письму в клітинці, адже клітинка – це теж квадрат. Оригамі розширює ігровий досвід,  дає знання про оточуючий світ, збагачує словник дітей, формує вміння спілкуватися один з одним. Крім того, в процесі праці руки малюка стають більш вправними, що позитивно відзначається на його розвитку.

Головне в опануванні техніки ори гамі – це володіти терпінням і бажанням поринути в багатогранний світ мистецтва. Існують умовні знаки, стрілки, лінії, базові форми, найбільшу частину яких ввів у практику відомий майстер Акіра Йошизава, щоб замалювати схему складання навіть найскладнішого виробу.  Майстер наставляє новачків: «В ори гамі не повинно бути випадкових ліній, кожна із них повинна бути продумана».

Оригамі активно використовується в індустрії свят та розваг. Варто лише пригадати традиції святкування Нового року. Ви зможете не тільки значно скоротити витрати на святкування але й зайняти непосидючих дітей цікавою і захопливою справою. Пропоную відкрити  «фабрику» іграшок і попрацювати. Але спочатку зробимо пальчикову гімнастику.

Холодом щосили дмухав

(Глибокий вдих, подмухати на відкриті долоні)

Морозяка в хащу – ліс :

(Зобразити обома руками «дерево» )

Приморозив зайцю вуха,

(Вказівний та середній пальчики підняті, решта пальців з’єднані до купи – «зайчик»)

А лисичці хитрий ніс.

(Долоні стулені, великі пальці підняті вгору, вказівні підігнуті, а мізинці злегка відставлені – «лисичка»)

І вовчисько мерзне, певно, –

Зуби клацають тремтять…

(Кисть стоїть ребром на столі, вказівний палець підігнутий, великий – трохи піднятий, решта випрямлені – «вовк»)

Заморожені ж  дерева

(Повторно зображують дерева)

Тихо сном глибоким сплять.

(Покласти долоні під щоку й заплющити очі)

Дозвольте нагадати, що виготовляючи фігурку, а сьогодні я пропоную скласти півника – символ 2017 року.

Нагадаю правила:

 • Не повинно бути зайвих поворотів і переворотів виробу;
 • Лінії згинів повинні обов’язково прогладжуватись;
 • Зміщення кутів і сторін повинно бути точним.
 • Пропоную словесний покроковий коментар, а також схему.

(Самостійно підготувати квадрат з аркуша А-4 і складати півника. Надати допомогу по потребі. Розглянути кінцевий виріб)

Працюючи з дітьми, з використанням елементів методики М. Монтессорі впевнилась в тому, що вправи Монтессорі заслуговують уваги: у дітей краще розвивається логічне мислення, аналітичні здібності, мова, пам’ять стала стійкою. Підтвердженням тому можуть служити результати діагностування за  2015 та 2016 роки.

(таблиці з результатами діагностування додаються)

Японська мудрість здавна вчить: «Великий квадрат немає меж».

Дякую всім за активну роботу! Бажаю вам сонячного настрою, веселкової фантазії та кольорової творчості! Запрошую переглянути виставку дитячих робіт, а на згадку про сьогоднішню зустріч дарую оригамі – схему  новорічного чобітка.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Колективний творчий проект «Осіння ліра Валентини Мазур» Колективний творчий проект «Осіння ліра Валентини Мазур» Автор: вчитель початкових класів Бурлака Світлана Михайлівна Колективний творчий проект «Осіння ліра Валентини Мазур» для учнів школи (4 клас...
Сценарій весняного бала 2017 присвячений членам опікунської ради та пам’яті засновників нашої школи. Сценарій весняного бала 2017 присвячений членам опікунської ради та пам'яті засновників нашої школи. Автор: Вчитель образотворчого мистецтва Кубанська Наталія Володимирівна Створення умов для розвит...
Сценарій виступу команди «Січовики» на фестивалі «Нащадки козацької слави» для учнів 5-11 класів Сценарій виступу команди «Січовики» на фестивалі «Нащадки козацької слави» для учнів 5-11 класів Автор: заступник директора з виховної роботи Лазаренко Світлана Миколаївна Метою даного заходу є озна...
1196

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

 1. Кожному із нас хочеться трішечки краси та чогось незвичайного. Саме це простежуться у такому прекрасному майстер-класі, що є яскравим, насиченим та змістовним. Вчитель реалізовує хороші ідеї, що дуже схвально. Дякую.

 2. Хочеться подякувати Ірині Михайлівні за презентацію, де все наочно, цікаво,з текстами. малюнками, фотографіями. Кожен з батьків знайде щось цікааве для роботи зі своєю дитиною, але й вчителі навчаться руками творити дива! Японська мудрість говорить, що великий квадрад не має меж, так що може хтось створить ще щось нове. Дякую.

 3. Як добре ,що трапляються сценарії і для батьків. Адже зараз дуже важливо відірвати дитину від комп’ютера і зайняти її чимось корисним. Цей майстер-клас допоможе батькам з користю організувати дозвілля їхніх дітей та поспілкуватися з ними.

 4. Дуже змістовно і цікаво. Сподобалась Ваша розробка, для роботи мені особисто не згодиться (хоча…хто знає)))), але захотілось спробувати змайструвати щось із оригамі просто зараз і просто для себе. Дякую)

 5. Майстер-клас – справді КЛАС! Дуже сподобалася розробка майстер-класу для педагогів та батьків “Руками творяться дива”, а особливо те, що автор, вихователь Ірина Михайлівна не просто проводить цікаві розвиваючі заняття, а і робить порівняння ( таблиця з результатами діагностування – слайд 18), а це говорить про те, що і вчителі і батьки ще раз звернуть увагу, що це не просто робиться для того, щоб чимось зайняти дітей, а зрозуміють, що працюючи з дітьми і використовуючи елементи методики М. Монтессорі ( вправа “Монтесорі – коло “) дійсно “працюють” і їх можна використовувати в своїй педагогічній діяльності ( і не лише ), адже вони сприяють розвитку моторики, координації рухів, слуху, пам’яті, мови, навичок спілкування, логічного мислення. Щиро дякую!

 6. Поринути у світ дитинства – це завжди прекрасно , а ще опанувати техніку оригамі – це чудово!!!
  На майстер -класі ми бачимо співпрацю вихователя, батьків, дітей . Тут спостерігається не лише творчий процес створення різних виробів , а й удосконалення комунікативних навичок. Родзинкою майстер -класу була вправа «Монтессорі – коло», яка слугувала психологічним тренінгом. Презентація допомогла поринути у світ прекрасного. Дякую, зичу добра, творчого натхнення.

 7. Завжди говорили, що розвиток мови дітей знаходиться на кінчиках їхніх пальців. І вихователь Ірина Михайлівна, під час даного майстер-класу вчить дорослих як допомогти дітям розвинути не тільки їх творчі здібності, а й мовлення, за допомогою пальчикових ігор, вправ.

 8. Даний майстер-клас є своєрідною скарбничкою творчості . Використовується пальчикова гімнастика, яка не лише зацікавлює дітей, дарує їм гарний настрій, а й впливає на розвиток розумових здібностей вихованців. Діти знайомляться з техникою оригамі та виготовляють символ цього року.

 9. З цікавістю ознайомилася з маметіалом майстер – класу. Якби була на ньому присутня, отримала б ще більше задоволення (мрії…). А так розгорнута презентація допомогла уявити всю картину того, що відбувалося. Високопрофесійно розказано про елементи методики М. Монтессорі – великого італійського педагога XX століття. Багато вправ розвивають дрібну моторику рук дошкільнят. Особливо представлені роботи в техніці оригамі, такі витончені й фантастичні.

 10. На мою думку, даний майстер – клас має широкий спектр застосування як в сімейному колі, так і в роботі з групою, бо вчить налаштувати дітей на плідну та захоплюючу працю. «Монтессорі – коло» дасть можливість передати свою енергетику, настрій і при цьому розвивати дрібну моторику рук. І взагалі, вважаю, що за методикою Монтессорі, як за навчанням за інтересом, майбутнє, а значить її необхідно ширше впроваджувати в наших навчальних закладах.