Майстер-клас для вчителів початкових класів “Створення ситуації успіху в навчально-виховному процесі школи І ступеня”
Автор: вчитель початкових класів Качаненко Юлія Олександрівна
Майстер-клас для вчителів початкових класів на заявлену тему з мультимедійною підтримкою (медіопрезентація додається), мета якого – розвиток педагогічної майстерності вчителя; підвищення професійної компетентності педагога; підвищення результативності освіти, навчання, виховання, розвитку учнів.
Мета: розвиток педагогічної майстерності вчителя; підвищення професійної компетентності педагога; підвищення результативності освіти, навчання, виховання, розвитку учнів.
Хід заняття
1.Вступ.(2хв)
Привітатися і представитись
(слайд 1 )
Діяльність учителя надзвичайно багатогранна, коло обов’язків дуже широке. Є і прикрощі, і невдачі, радощі і перемоги. Але водночас – це радість спілкування, це бажання бути потрібним кожному своєму учневі й досягнення маленьких чи великих висот у навчанні та вихованні. Кожен з нас намагається відшукати свої шляхи вирішення цих завдань.
Тема сьогоднішнього мого майстер-класу : «Створення ситуації успіху в навчально-виховному процесі школи І ступеня»
(слайд 2 )
Усім відома істина – діти початкових класів люблять учитись, але часто забуваємо: діти люблять учитися добре! І тому головне завдання для мене, як вчителя – створити такі умови, що забезпечать дитині успіх у навчанні, відчуття радості від того, що «я знаю», «я вмію», «я можу».
(слайд 3)
Створення ситуації успіху породжує радість, задоволення. А вони є джерелом внутрішніх сил дитини, що породжує енергію для боротьби з труднощами, бажання вчитися, а також є підґрунтям для творчої співпраці вчителя з учнем і досягнення ними високих результатів.
(слайд 4)
Хочу зазначити, що надія на успіх живе в кожній людині. Але, на жаль, не кожна надія справджується, тому що успіх гарантований лише для тих, хто прикладає для його здійснення великі зусилля. Можу з упевненістю сказати, що я, учні й батьки стараємося докладати максимальних зусиль, щоб успіх кожного й успіх всіх був гарантованим.
Психологічна вправа «Настрій на творчість»( 1 хв)
(слайд 5)
– Шановні колеги, сідайте зручно, випряміть спину, заплющте очі. Глибоко вдихніть, звільніться від усього, що вас хвилює. Сьогодні ми будемо навчатися у грі, розв’язуючи при цьому важливі проблеми. (Пауза.) Відчуйте, як у вас просипається творчість, активність, яка заряджає енергією всіх навколо. (Пауза.)
Кожен із вас — творча особистість. Ваша творча натура налаштована на фонтан думок, ідей, пропозицій.
Розплющте очі. Подивіться, весь світ перетворився! Відчуйте творчу енергію, фантазію, натхнення.
Вправа «Золота рибка» (2 хв.)
– В казках золота рибка завжди виконує бажання, пропоную кожному учасникові написати свої бажання – очікування від сьогоднішнього заняття на стікері (не більше трьох).
- Можливі варіанти очікувань:
– Отримати нову й корисну інформацію з проблеми;
– Обмінятися досвідом роботи;
– Перебувати в дружній атмосфері.
- Представтесь, будь ласка, і озвучіть їх, а потім прикріпіть стікери з написами в луски на малюнку з рибкою.
( Рибку на дошку прикріпити)
- Дякую! Мені подобаються ваші варіанти очікувань. Продовжимо……..
Вправа « Квітка моєї душі» ( 6 хв)
(слайд 6)
– Пропоную кожному учаснику взяти квітку- семицвітку, вибрати пелюсточку(будь-якого кольору) і записати на ній свої позитивні якості, що починаються з перших літер власних ініціалів.
– А тепер пограємо в гру « Продовж речення», відповідаючи на питання, які розміщені на екрані.
1) Я сказала б про себе, що я… ( Качаненко Юлія Олександрівна- комунікативна,юна, організована)
2) Ціную в людині такі риси характеру…
3) Мені подобається, якщо учні…
4) Я прагну …
– Молодці! Всі гарно справились з цим завданням!
Вправа «Комплімент» ( 2хв)
(слайд 7)
- Давайте станемо в коло і пограємо у гру «Комплімент» . Будемо передавати один одному іграшку, називати імена і говорити приємні слова – компліменти, піднімаючи всім настрій.
Наприклад: Сергійко, ти сьогодні такий усміхнений!
Наталочко, у тебе такі красиві бантики!
- Дуже добре! А тепер прийшов час відпочинку – розпочнем фізкультхвилинку
(слайд 8)
Вправа «Чарівна скринька»( 3 хв)
– Шановні колеги, а зараз на вас чекає сюрприз…. Пропоную дістати з моєї Чарівної вази по одному папірцю з побажаннями і кульку будь-якого кольору. Розгорніть папірці і прочитайте побажання.
Ці побажання мають чарівну силу і позитивно впливають на настрій, підбадьорюють, надають упевненості.
- А який у вас настрій ми зараз перевіримо….
- Подивіться і покажіть усім свої вибрані пелюстки з квітки-семицвітки та вибрані кульки….і на екран….за результатом настрою……..
Рефлексія «Який у нас настрій»
(слайд 9)
«Рука» ( 3хв)
– Прошу вас взяти ручку і обвести на папері свою ліву руку.
Поки обводите я вам зачитаю ваші записи ( з рибки ), які очікування ви писали на початку заняття.
Ваше завдання – напишіть на своїй обведеній руці: справдились вони чи ні, сподобалось вам на сьогоднішньому занятті чи не сподобалось, можна писати свої поради на пальчиках.
- Дякую! Мені дуже приємно, що вам( майже) усім сподобалось……..
(слайд 10)
– Колеги, а тепер згадайте все приємне, веселе, радісне, найкраще. Надуйте цими самими позитивними емоціями свої кульки, зав’яжіть їх.
Нехай все добре і хороше залишається з вами назавжди!
«Надувні кульки» ( 2хв)
(слайд 11)
Підсумок.
Шановні колеги, на цьому наше заняття підійшло до кінця. Те, що ви побачили – це маленька частка того,що ми використовуємо в навчально-виховному процесі для створення ситуації успіху.
Велику увагу приділяю інтерактивним методам навчання. Найчастіше використовую такі, як: «Мікрофон, «Асоціаціїативний кущ»,
« Навчаючи- вчусь» , «Робота в группах», «Робота в парах», «Незавершені речення», «Кубування» .
Для досягнення емоційної єдності використовую на уроках ігрові технологіі
(«День-ніч», « Заєць-вовк», «Земля-небо», подорожі, і т.д.) які роблять навчання цікавим, створює в учнів гарний настрій.
Завдяки мережі Інтернет маємо можливість знаходити потрібну інформацію і використовувати ІКТ на будь-якому уроці. Наприклад:
- Літературне читання (знайомство з країнами, чиї казки читаємо);
- Природознавство (показ морів і океанів, Сонця і зірок і т.д.);
- Музика ( пісні і фонограми).
Недарма кажуть: « Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».
А буде гарний настрій – буде і успіх у будь-якій справі.
Дякую за увагу!
(слайд 11)
Презентація до уроку
Ситуації успіху– це суб’єктивний психічний стан задоволення наслідком фізичної або моральної напруги учителя, це проблема, до якої все частіше звертаються. Дуже приємно, що в навчальному закладі є такі вчителі, які можуть, як сказав А. де Сент-Екзюпері – викликати «покликання, яке допомагає визволити в собі людину – але треба ще, аби людина могла дати волю своєму покликанню», тобто допомогти колегам в психологічному розвантаженні. Дякую за майстер-клас та позитив від його перегляду!!!
Як же нам усім, і дорослим, і дітям,сьогодні не вистачає оптимізму, впевненості в своїх силах! А тому колега робить добру справу: навчає вчителя забути про клопоти і проблеми, налаштуватися на позитив. А саме такий педагог зможе не тільки навчити, а й перетворити поцес навчання на радість, якої так часто не вистачає дітям в школі.
Майстер-клас порушує актуальну тему сьогодення. Всі бажають бути успішними, але не завжди вміють досягти бажаного результату. Вчитель пропонує багато різнопланових вправ , які допомагають зрозуміти сутність проблеми і вирішити їх.
Майстер – клас дуже поширена, популярна модель обміну думками з формуванням певних навичок і набування вмінь. Юлія Олександрівна вдається до різноманітних психологічних практик ведення майстер – класів: вичікування пауз, створення довірливої атмосфери, націлення на гарний результат та інші.
Публікація дуже корисна, насичена різними видами роботи.