Майстер-клас для вчителів початкових класів “Активізація навчальної діяльності учнів на уроках-тренінгах з використанням активних методів навчання (освіти) АМО”

Автор: Вчитель початкових класів Бондаренко Ольга Миколаївна

Бондаренко Ольга МиколаївнаДля того, щоб зацікавити своїх учнів вчителям потрібно постійно знаходити та придумувати щось нове та цікаве. На мою думку цей майстер-клас допоможе вчителям зробити свій урок цікавим та незвичайним.


 

Тема: Підвищення навчальної діяльності учнів на уроках- тренінгах з використанням  активних методів навчання (освіти) АМО

Мета:

  • презентувати  власний досвід  роботи як вчителя початкових класів з проблеми «Підвищення пізнавальної активності учнів через поєднання традиційних і сучасних методів навчання» та показати результативність роботи;
  • сприяти підвищенню професійної компетентності, прагненню до самоосвітньої  діяльності;
  • сприяти  формуванню комунікативних умінь та навичок методичної    діяльності.

Учасники майстер-класу: вчителі початкових класів.

Використані методи та технології: метод «Квітка знайомств», «Будиночок», «Оживи кущ», «Геометричні фігури», перегляд відеоматеріалів; міжпредметний зв’язок з образотворчим мистецтвом; анімаційне пояснення нового матеріалу.

Хід проведення майстер-класу

Доброго дня вельмишановне журі та шановні колеги! Хочу познайомити вас з власним досвідом роботи. Розраховую на вашу допомогу, активну участь та підтримку.

Слайд 1

Кожен вчитель хоче бачити в очах своїх учнів інтерес, дивування, знання. Тому готуватись до уроків приходиться заздалегідь, гортаючи сторінки професійних журналів, методичних книг та сайтів. Головне питання яке ми ставимо перед собою, як донести матеріал дітям, щоб це було зрозуміло, продуктивно та цікаво.

Швидкий розвиток науки та техніки ставить перед людиною певні вимоги. Якою повинна бути сучасна людина? А особливо педагог? Вчителеві потрібно бути завжди готовому до змін у освіті.  Діти зараз швидко розвиваються, опановують різноманітні навчальні програми та гаджети,  тому сучасність ставить перед вчителем певні вимоги.

Методи які ми будемо сьогодні розглядати на моєму майстер-класі допоможуть вам побудувати урок, використовуючи «сучасну зброю» вчителя – активні методи навчання.

Уроки-тренінги відносяться до класифікації типів уроків з використанням діяльнісного підходу за Г.Г. Щедровицьким та О. С. Анисимовим

Слайд 2

Активізація навчальної активності учнів за допомогою активних методів навчання (освіти) АМО”

Слайд 3

  • Донести до вчителів яку саме роль відіграють АМО у навчанні дітей;
  • Ознайомити вчителів з різними ігровими методами та прийомами;
  • Яка позиція вчителя при проведенні уроків з використанням АМО;
  • Чи можна за допомогою АМО зробити урок цікавим?
  • Хтоосягає нове, лелеячи старе, той може бути учителем.
    Конфуций

Слайд 4

Що ж таке цікавість?

Цікавість-це використання під час навчання різноманітних методичних прийомів і дидактичних засобів, щоб привернути увагу, збудити інтерес до предмета, викликати інтерес до здобуття знань.

Ушинський

Слайд 5

Що ж таке АМО

Активні методи навчання – це методи, які спонукають учнів до активної розумової і практичної діяльності у процесі оволодіння навчальним матеріалом.

Уроки з використанням АМО чимось схожі але чимось і відрізняються від звичайних уроків.

Screenshot_1

Слайд 6 , 7

Знайомство

Знайомство — це одна з ключових вправ. Її проводять не лише із незнайомою групою людей, а й з тими, хто давно знає одне одного.

Вправа «Снігова куля» Перший учасник називає своє ім’я. Наступний
— спочатку це ім’я, а потім своє. Третій називає два попередніх, а відтак своє.
Четвертий і решта учасників називають три попередніх імені і своє.

Продовжити фразу: «Мій друг (мій тато, моя вчителька) сказав би про мене…». Мета — відпрацювання навичок рефлексії (оцінювання себе з позицій інших людей).

Ми з вами пограємо в гру Вправа Квітка   

У вас на столах лежать квіточки, всередині цієї квітки напишіть ваше ім’я, а на пелюсточках ваші позитивні риси характеру, і потім по-черзі зачитаєте те, що написали.

Слайд 7

Очікування

Наступний етап це етап очікування. Це можуть бути різні побажання: цікаво провести час, щось дізнатися, чогось навчитися, отримати позитивні емоції тощо. Зазвичай кожен вчитель придумає оригінальний спосіб виконання цієї вправи.

Метод Будиночок

Ми його проведемо методом будиночок у вас на столах є трьох поверховий будиночок якщо ви зовсім нічого не знаєте про тему мого майстер-класу то намалюйте силует людини поза будинком, якщо чули, то на першому поверсі, якщо чули і знаєте, як користуватися, то на другому поверсі, і якщо чули, знаєте як користуватися і використовуєте у своїй роботі, то на третьому поверсі. А свої очікування від сьогоднішнього майстер-класу напишіть із зворотної сторони будиночка.

Слайд 8 Можна використовувати гарний Метод «Оживи кущ» Ви кажете дітям, Ось є гроно калини, але воно зовсім не яскраве давайте ми його оживимо, напишіть на ягодах калини, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.

Слайд 9

Правила

Наступний етап це домовленість про правила

Для результативного і ефективного уроку важливо досягнути двох, на перший погляд, несумісних цілей. З одного боку, треба створити атмосферу відкритості, розкутості й дружнього спілкування, а з іншого – забезпечити демократичну дисципліну, тобто свідоме виконання певних правил, зрозумілих і добровільно прийнятих усіма дітьми. З огляду на це на першому ж уроці треба встановити правила. Молодшим дітям найкраще запропонувати готовий набір правил, детально пояснивши значення кожного з них. Старші можуть розробити власні правила, зосередивши увагу на наведених вами аспектах.

Правила можна  художньо оформити на плакаті, записавши їх у вигляді сонячних променів чи на пелюстках квітки. На кожному наступному уроці варто у певній формі повторювати правила, звертаючи увагу на те, які з них було виконувати легко, а які – складно.

Слайд 10 – 11

Рефлексія

Для рефлексії ми використаємо гру Геометричні фігури

У вас на партах лежать геометричні фігури

 

Screenshot_2

У вас є аркуш паперу формату А4 візьміть будь ласка клей , аркуш паперу і використовуючи ці геометричні фігури створіть силует людини.

А тепер подивіться яких фігурок у вас найбільше до того типу людей ви належите.

Виходьте, будь ласка, сюди, називайте своє ім’я і ми з вами таким чином об’єднаємось у групи квадрати, круги, трикутники.

Також можна об’єднувати дітей у групи за різними методами наприклад за порами року, чи запропонувати їм фігурки яблучка, грушки, сливки хай оберуть і тоді ті хто обрав яблучка це одна групка, хто обрав грушки це друга, і сливки це третя.

Основна частина   Слайд 12

Далі починається основна частина уроку.

Пам’ятаєте основна частина складається з теоретичного і практичного блоку. Дітям оголошується тема уроку.

Тема: «Попереднє ознайомлення з поняттями половина, третина, чверть. Поняття про об’єм та фактуру як засоби виразності.»

Давайте переглянемо з вами мультфільм, щоб дізнатися хто ж буде сьогодні головним гостем нашого уроку і хто буде задавати вам запитання.

Мотивація навчальної діяльності

Мультфільм бідна мишка         Слайд 13

Ви бачите що мишка стала розумненькою дізналась як правильно читати книгу, а ми сьогодні покажемо мишці які молодці ми, як ми гарно можемо виконувати всі її завдання.

Метод «Мнемомоторика». Кожне завдання буде ототожнюватись у дітей з певною деталю, що допоможе краще запам’ятати матеріал уроку.

Наші мишки хитрунки, вони вигадали для вас цікаві завдання. Правильне виконання буде приносити вам частинки, в кінці уроку хто збере всі 6 частин зможе їх з’єднати і здогадатися, що ж задумали мишки.

Слайд 14

Усна лічба

Слайд 15

Хвилинка каліграфії.

— На уроках математики ми з вами познайомилися з різними цифрами. Сьогодні ми будемо писати каліграфічно незвичні цифри. Ось погляньте, що в них незвичного? (Вони зроблені з сиру)

Слайд 16                Проблемне питання

У вас на столі лежить апельсин, він один, а вас у групі працює декілька, як зробити так, щоб кожен із вас скуштував його? (Розділити на дольки, частинки)

Так, правильно, його треба розділити на частинки, діліть.

— Це і є темою нашого уроку, ми дізнаємось як нам навчитися ділити щось одне на частинки.

Сприйняття й осмислення нового матеріалу

Слайд 17   Гра «Математичне чаювання»

Ласкаво прошу вас завітати до мене на незвичайне математичне чаювання. Але ми з вами будемо чаювати не самі, а з нашими помічниками, а ну пригадайте кого ви бачили на наших слайдах? (Мишей). Так правильно, сьогодні з нами будуть пити чай мишки. (слайд 18)

Слайд 19

Коли вас запросили у гості, обов’язково візьміть з собою, щось смачненьке. Це буде гарний вчинок з вашої сторони і вдячність господарям за їх клопоти.

Наші помічники також принесли смачненьке. Як ви думаєте що це? Так, вірно це сир. Але от біда. Як нам поділити порівно головку сиру? Треба сир поділити на рівні частини. У математиці рівні частини називаються долями.

Отже якщо у нас двоє мишенят Круть і Верть, на скільки частин ми поділимо наш сир? (2) То скільки отримає кожна мишка? (Половину або другу частину).

Слайд 20-21

Слайд 22, 23, 24

Далі розглядаємо третину, четвертину.

Тепер переходимо до Практичного блоку

Колективна робота (№ 637, 638, 639).

— Проведемо практичну роботу. Аркуш паперу складемо навпіл. Ми отримали дві рівних половини.

— Таке ж завдання виконаємо із кругом. Що ми отримали? (Дві половини)

— У вас в руках мотузка. ЇЇ довжина 8 см. Як ми можемо знайти її половину?

За допомогою якої дії? (Так ділення) (8 : 2 = 4 (см).)

— Накреслимо відрізок завдовжки 12 см. Поділимо його на три частини. Чому дорівнює довжина однієї частини? (12 : 3 = 4 (см).)

— А тепер поділимо на 4 частини. Чому дорівнює довжина однієї частини? (12 : 4 = 3 (см).)

— Розгляньте два круги. Яку частину на них зафарбовано?

Теоретичний блок образотворче мистецтво

Діти а ви пам’ятаєте, що у нас сьогодні не звичайний урок, а поєднаний з уроком образотворчого мистецтва

Як ви гадаєте чи потрібно зображувати слона на повний зріст, щоб передати, який він великий? Насправді досить передати пропорційне співвідношення окремих об’ємів його тіла. Погляньте, як це роблять скульптори  Слайд  25

А коли ми з вами сприймаємо світ навколо нас, однією з найважливіших характеристик предметів є фактура. Вона розповідає нам про різноманітні якості речей. Фактура предметів визначає їх вигляд. Найчастіше з фактурою мають справу скульптори. Саме вони мають зробити песика кудлатим, а шкіру дитини — гладкою, вкрити рибу лускою, а птицю — пір’ям. Слайд 26

Робота з творами мистецтва

(Розглядання зображення тварин: лисиці, зайця, вівці тощо; визначити, чим відрізняється фактура поверхні їхніх тіл, за допомогою яких засобів можна передати фактуру у пластичному матеріалі; демонстрація, як можна передати фактуру продряпуванням, відбитком тканини чи інструмента, нанесенням декоративних елементів.) (слайд 27)

Практичний блок образотворче мистецтво

Пам’ятаєте наша мишка вам весь час роздавала якісь частинка, а тепер попробуйте їх з’єднати і сказати, що у вас вийшло. (Учням роздати зразки поетапного виконання скульптур)

Інструктаж

Частини скріпіть між собою примазуванням.

Молодці, так ви здогадалися це тварини.

Заключна частина Слайд 28 29

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Сподобалась публікація, тільки тему ,на мою думку, треба спростити. Може доцільніше було б в ній вказати ” елементи” чи “деякі методи”, бо зміт не відповідає темі. А так ми бачимо чудові методи і прийоми активізація навчальної діяльності учнів початкової школи.

  2. Цікава розробка майстер-класу, яка заслуговує права на існування. приємно, що колеги намагаються підвищувати навчальну діяльність школярів саме через залучення активних методів навчання.

  3. Майстер-клас Ольги Миколаївни, вважаю, заслуговує уваги. Підіймається досить корисна проблема підвищення навчальної діяльності учнів на уроках- тренінгах. На мою думку, під час тренінгів відбувається моделювання ситуацій, надаються знання та розвиваються навички дитини. Участь дитини у тренінгах дає змогу їй вільно почуватися в життєвих ситуаціях, бути впевненою, досягати успіхів у житті. Учитель демонструє досить цікаві вправи, наочну презентацію з цієї проблеми. Натхнення Вам!