mail@urok-ua.com

Методична розробка позакласного заходу «Хімічні що, де, коли».

Автор: Викладач Бігун Світлана Степанівна

Screenshot_1Ця гра аналогічна телевізійній версії гри « Що? Де?Коли?», але відрізняється тим, що в нашій грі грають студенти проти викладачів та акценти поставлені не тільки на саму гру, а й на листи членів команди та команди-противника. Ці листи обов’язково повинні мати виховний підтекст. Крім цього запитання в грі відносяться до конкретної учбової дисципліни, що поглиблює та розширює знання студентів і прививає інтерес до цієї науки.


 

1Вступ.

Ця гра аналогічна телевізійній версії гри « Що? Де?Коли?», але відрізняється тим, що в нашій грі грають студенти проти викладачів та акценти поставлені не тільки на саму гру, а й на листи членів команди та команди-противника. Ці листи обов’язково повинні мати виховний підтекст. Крім цього запитання в грі відносяться до конкретної учбової дисципліни, що поглиблює та розширює знання студентів і прививає інтерес до цієї науки.

2 Мета заходу:

– поглибити та розширити знання студентів з хімії;

-розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, допитливість, творчу активність;

-формувати активну життєву позицію, уміння відстоювати свою точку зору;

-виховувати позитивні людські якості.

3 Підготовчий процес:

1.Організувати написання листів членами команди, при цьому націлити студентів відобразити в листах наступне:

-відомості про себе,

-чим захоплююсь,

-чому подобається навчатись в технікумі,

– яким хотів би бачити своє майбутнє,

– які людські якості вважаю найважливішими.

Дуже важливо, щоб кожний лист був щирим, теплим, оптимістичним

( Приклад: Додаток № 1).

  1. Підготувати відомості про викладачів – учасників гри (можна попросити викладача написати лист або можна взяти у нього інтерв’ю) з наступними акцентами:

-яка освіта,

-де та ким працював,

-що найбільш цінне в людині,

– побажання учасникам гри.

Дуже важливо, щоб кожний лист був цікавим і мав виховний підтекст

( Приклад: Додаток № 2).

  1. Проконтролювати підготовку запитань для гри.

Дуже важливо, щоб кожне запитання було цікаво сформульовано, відповідало рівню знань студентів ( Приклад: Додаток № 3).

  1. Підготувати аудиторію та потрібні атрибути для гри.

4 Хід гри.

4.1 Представлення членів команди.

Команда знавців займає місця за гральним столом. В команді знавців 6 студентів, один з яких  – капітан команди.

Ведучий  представляє членів команди ( зачитується лист кожного члена команди і пропонується аудиторії попробувати назвати ім’я студента) та доносить аудиторії правила гри.

  • Гра.

Студенти – знавці грають проти команди викладачів.

На гральному столі по колу розміщені підписані авторами конверти з питаннями.

З допомогою юли зі стрілкою визначається конверт, що вступає в гру. Ведучий зачитує відповідний лист. Сформулювавши запитання, ведучий надає знавцям 1 хвилину для роздумів, після чого відповідає член команди, визначений капітаном. За правильну відповідь команда отримує 1 бал. Гра продовжується до отримання одним із супротивників 6 (можна 10) балів.

  • Підведення підсумків.

-привітання переможців;

-вручення призів;

-подяка всім учасникам гри за кмітливість, допитливість, уміння працювати в команді задля спільної мети;

-подяка глядачам.

5 Додатки.

5.1 Додаток № 1 (приклад листа члена команди).

Я народилась в м. Сєвєродонецьку. Люблю своє місто, люблю людей, які в ньому живуть.

А ще я дуже люблю наш технікум. Адже в технікумі я отримала високого рівня знання.  Ще в технікумі я з задоволенням займаюсь суспільною роботою, розвиваю свої вокальні здібності, підвищую свій рівень знань з англійської мови. А ще мені дуже повезло, що я навчаюсь в такій хорошій групі і в нас дуже чудовий куратор. Мені б хотілось побажати всій нашій групі, щоб в подальшому житті все складалось дуже добре. А сьогодні нашій команді бажаю перемоги.

5.2 Додаток № 2 (приклад листа викладача – учасника гри).

Я народилась в м. Краснодоні Луганської області на батьківщині героїв- молодогвардійців, де все овіяно історією про подвиг нашого народу в Великі Вітчизняній війні.

Я з дитинства мріяла стати вчителем. Але мріяти мало, потрібно дуже старатись робити правильні кроки назустріч мрії, бо вона може так і залишитись недосяжною.

Моє життєве кредо:

В любых делах при максимуме сложностей

Подход к проблеме все-таки один:

Желанье – это множество возможностей,

А нежеланье – множество причин. (Эдуард Асадов).

Спочатку я закінчила педучилище в м. Стаханові, потім – Луганський педагогічний інститут. Працювала вихователем в дитсадку, завідуючою дитсадком, вчителем історії, замісником директора школи з виховної роботи. З 2007 року працюю в нашому технікумі.

Почавши свою педагогічну діяльність, зрозуміла, що виховати дитину інтелектуально, не виховавши його морально – означає виростити загрозу для суспільства, тому багато сил і часу почала приділяти саме моральному аспекту виховання.

Пам’ятайте: якщо ви бажаєте іншим людям щастя, вони вам відповідають тим же.

Це як бумеранг: добро вертається добром, а зло – злом. Вибирай: ти можеш перетворити своє життя в сад, радіючи кожному дню, чи в неживу пустелю,по якій будеш брести, жаліючись на свою долю. Бажаю всім бути добрими та успішними.

5.3 Додаток № 3

Приклади запитаннь.

  1. В один із весінніх днів 1920 року інститут радію в Парижі відвідала відома американська журналістка місіс Мелані. Вона прибула за завданням успішного нью-йорського видавництва, щоб взяти інтерв’ю у Марії Складовської – Кюрі – всесвітньовідомого вченого, двічі лауреата Нобелевської премії. Мелані згадує: « Двері відчиняються і заходить бліда, соромлива, скромна жінка. На її прекрасному, лагідному обличчі закарбувався відчужений вираз, який буває у людей, що повністю поглинені в наукову роботу. Я зразу ж відчула себе непрошеною гостею». Але розмова відбулась.

А в кінці розмови журналістка задала запитання: «Якби ви мали можливість придбати в усьому світі найбажанішу річ, то щоб ви вибрали?» Марії Складовська – Кюрі відповіла: «Для подальших досліджень я б придбала 1г речовини, яку купити  просто не маю можливості».

Приїхавши в Америку, місіс Мелані організувала фонд для фінансування наукових досліджень Марії Складовська – Кюрі і через рік для неї було куплено 1г цієї речовини.

Увага! Запитання: «1г якої речовини побажала придбати Марії Складовська – Кюрі?».

Правильна відповідь: Приїхавши в Америку, місіс Мелані організувала фонд для фінансування наукових досліджень Марії Складовська – Кюрі і через рік для неї було куплено 1г радію.

  1. У 1985 році група американських і англійських дослідників відкрили молекулярні сполуки дуже відомого елемента. Молекули цих сполук сильно нагадують своєю формою футбольний м’яч. На честь нього і хотіли назвати відкриття, проте вчені не домовилися, який термін використовувати — football чи soccer (термін футболу в США). У підсумку сполуки назвали фуллеренами на честь архітектора Фуллера, який придумав геодезичний купол, складений з тетраедрів.

Увага! Запитання: Про сполуки якого елементу йдеться мова?

Правильна відповідь: Карбон.

  1. У 1903 році в американському штаті Канзас з нафтової свердловини раптово забив фонтан газу. На великий подив нафтовиків, газ виявився негорючим. Нова зустріч з ним припала на роки Першої світової війни. У німецький дирижабль, що скидає бомби на Лондон, потрапив запальний снаряд, але дирижабль не спалахнув. Повільно стікаючи газом, він відлетів геть. Секретні служби Англії переполошилися: до цього німецькі дирижаблі вибухали від попадання снарядів, так як були наповнені ішим газом.

Увага! Запитання: Про які два гази йде мова?

Правильна відповідь: Це гелій  ( він негорючий і хімічно інертний) та водень ( німецькі дирижаблі вибухали від попадання снарядів, так як були наповнені вибухонебезпечним воднем).

  1. У 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус ненавмисно впустив колбу, заповнену нітроцеллюлозою. Скло тріснуло, але не розлетілося на дрібні шматочки Зрозумівши, в чому справа, Бенедиктус виготовив те, що може зменшити кількість жертв автомобільних аварій.

Увага! Запитання: Що виготовив Бенедиктус?

Правильна відповідь: Щоб зменшити кількість жертв автомобільних аварій, Бенедиктус виготовив перше лобове  скло сучасного типу.

  1. В1811 році французький хімік Б. Куртуа відкрив нову речовину. Існує така версія відкриття її. Відповідно до неї, винуватцем відкриття був улюблений кіт Куртуа: він лежав на плечі хіміка, коли той працював в лабораторії. Бажаючи розважитися, кіт стрибнув на стіл і зіштовхнув на підлогу судини, які стояли поруч. В одній з них був спиртовий розчин золи морських водоростей, а в іншій — сірчана кислота. Після змішення рідин з’явилася хмара синьо-фіолетового пару, що було не чим іншим як цією новою речовиною .

Увага! Запитання: Яку речовину відкрив В1811 році французький хімік Б. Куртуа?

Правильна відповідь: Йод.

  1. Цей газ — смертоносна і підступна отрута, яка зв’язується з гемоглобіном крові міцніше, ніж життєдіяльний кисень. Особливо багато його (до 12%) у вихлопних газах автомобіля. Траплялись випадки, коли деякі необачні водії зимової пори, залишались ночувати в автомобілі, що стояв у гаражі, двері якого були зачинені. Щоб зігрітись, вони вмикали двигун — і він працював на холостих обертах. Як правило, люди гинули, бо завести мотор у невеликому гаражі при зачинених дверях — самогубство.

Увага! Запитання: Що це за газ?

Правильна відповідь: Монооксид карбону СО (“чадний газ”).

  1. У IV столітті до нашої ери війська Олександра Македонського вторглися до Індії. На берегах річки Інд у військах вибухнула епідемія шлунково -кишкових захворювань, яка як

не дивно , не торкнулася жодного воєначальника.

Увага! Запитання: Чому епідемія шлунково -кишкових захворювань вибухнула у військах, але , не торкнулася жодного воєначальника?

Правильна відповідь: Виявилося , що прості воїни користувалися олов’яним посудом, а їх командири —срібним. Срібло має бактерицидні властивості, а також сприяє швидкому загоєнню ран без нагноєнь .

  1. Стародавня легенда розповідає, що цариця Клеопатра виграла оригінальне парі, з’ївши «сніданок», який коштував 100 000 систерцій (дуже велика сума).

Увага! Запитання: Що і як з’їла вигадлива ца­риця?

Правильна відповідь:Клеопатра розчинила в бокалі з оцтом своє коштовне намисто з перлів і випила розчин. Перли складаються переваж­но з кальцій карбонату і тому легко розчиняються в кислотах.

  1. Це – багатокомпонентна система, що має наступний склад:

абразивні речовини для механічної очистки (наприклад, кальцій карбонат),

компоненти, що добувають з морських водорослів і використовують, як вяжучі матеріали,

згущувачі (наприклад, гліцерин),

піноутворювачі, що сприяють очищенню,

антисептики, що вбивають мікроби,

речовини, що захищають від агресивних середовищ,

речовини,що регулюють смакові якості системи та її запах.

Увага! Запитання: Як називається ця система?

Правильна відповідь:Зубна паста.

  1. Ще одне випадкове відкриття.

Олександр Флемінг забув про пробірку  з  бактеріями стафілококу на кілька днів.

А коли нагадав про неї, то побачив, що бактерії гинуть. Виявилось, що  пліснява почала руйнувати  бактерії і саме з неї вчений вперше в світі отримав речовину, яка стала дуже важливою для людства.

Увага! Запитання: Яку важливу речовину вперше отримав Олександр Флемінг?

Правильна відповідь:Пеніцилін – це перший в світі антибіотик.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Світлана Степанівна, спасибі за змістову методичну розробку позакласного заходу. Запитання підібрані цікаві. Сподобалася ідея гри студентів проти викладачів. Вважаю, це створює умови мотивації навчання, розвитку інтересу до хімії. Натхнення Вам!

  2. Досить доросла, грамотно представлена гра на інтелект. Захоплюючим в грі “Що? Де? Коли?” завжди було обговорення : процес набору думок, виокремлення тих, що вважаються правильними, відповідальність одного перед командою за надання відповіді. Вважаю, що і Ваша, Світлана Степанівна, гра пройшла енергійно і творчо! Бажаю Вам ще більше креативний ідей і наснаги на їх підготовку й проведення!

  3. Завжди подобалась інтелектуальна гра ” Що ?Де?Коли?», тому така нетрадиційна форма заняття у мене викликає захоплення. Особливо звернула увагу на питання , відповіддю на які студенти демонструють свої зання на практиці, що дуже важливо. Мотивація цього заходу спонукає до активності, креативності. Дякую.

  4. Мене, як прихильницю цієї чудової гри, вразила форма питань: це і цікаві історичні відомості, і глибина знання предмету. Ідея з листами створює атмосферу довіри та допомагає краще пізнати один одного. Вдалою є вибір команд: студенти – викладачі. Не так часто ми, педагоги, згоджуємося на такі публічні змагання: хто в силу природньої скромності, хто боїться втратити авторитет в разі поразки. Але задумка чудова. Обов’язково використаю в процесі тижня математики.

  5. Викладач традиційну телевізійну гру перетворив на нетрадиційну форму проведення заняття. Дана гра спонукає студентів мислити творчо, критично, а також застосовувати отимані знання на практиці.Запропоновану форму роботи можна використати також для різної категорії школярів.