Методична стаття: Позакласна робота з історії та правознавства в старшій школі
Автор: Вчитель історії та правознавства Усата Алла Борисівна
Завданням позакласної роботи є: збагачення й розширення знань учнів, створення, за висловленням В.О. Сухомлинського, інтелектуального фону, що сприяє свідомому і глибокому засвоєнню програмового матеріалу; поглиблення набутих на уроках знань, розвиток умінь і навичок усного й писемного мовлення; виховання ініціативи, самостійності, творчих здібностей учнів, їх пізнавальних інтересів; забезпечення виховної спрямованості предмета, що вивчається, формування почуття патріотизму.
Прагнення до творчої самореалізації й максимального прояву унікальних особистісних якостей закладено в людині самою природою, вона є спонукальним мотивом будь-якої діяльності.
Позакласна робота з історії – це організація вчителем різних видів діяльності учнів після уроків, що забезпечує необхідні умови для оволодіння ними навичками і вміннями теоретичної і практичної роботи для більш глибокого засвоєння і активного сприйняття історичного досвіду та навколишньої дійсності. Вона здійснюється на основі таких принципів: добровільної участі і самостійності, має своїм змістом пізнання історичного минулого і сучасності, спрямовується вчителем і сприяє поглибленню знань учнів з історії, розвитку їх різноманітних інтересів і здібностей, формування гармонійно розвиненої особистості.
Зміст позакласної роботи з історії здійснюється у двох напрямках: а) розширення і поглиблення історичних знань, набутих на уроках історії; б) вивчення краєзнавчого матеріалу.
Форми позакласної роботи за критерієм кількості учасників поділяють на фронтальну (масову), групову та індивідуальну роботу. Масові форми – це екскурсії, експедиції, походи, вікторини, вечори, олімпіади, ігри, зустрічі, створення шкільних краєзнавчих та народознавчих кутків і музеїв.
Групові форми: гурток, лекторій, товариство (клуб), видання стінних газет, бюлетенів, рукописних журналів і книг, ведення літопису школи, населеного пункту тощо.
Індивідуальні форми: читання краєзнавчої, історичної та народознавчої літератури, виготовлення наочних посібників, експонатів для шкільного музею, опрацювання архівних документів, підготовка рефератів, повідомлень, доповідей, складання маршрутів екскурсій та походів, запис спогадів учасників та очевидців історичних подій, опис пам’яток, складання діаграм тощо.
За тривалістю форми позакласної роботи можна поділити на дві групи: систематичні та епізодичні. Систематичні (постійні) розраховані на поглиблену, більш тривалу роботу з постійним або змінним складом учнів. До них відносяться: позакласне читання, гуртки, товариства, клуби, дослідницькі групи тощо. Епізодичні (разові) розраховані на притягнення в позакласну діяльність якомога більшої кількості учнів. Це вечори історії і сучасності, обговорення, конференції, екскурсії, походи, експедиції, зустрічі тощо.
Ефективність позакласної роботи навчання учнів права залежить від низки обставин, особливо від чіткого планування. Під час розробки плану слід ураховувати й основні вимоги до нього:
- план має доповнювати ті завдання, які постають під час навчання праву на уроці;
- має враховувати інтереси дітей;
- мусить бути послідовним;
- має відповідати фізіологічним особливостям учнів.
Форми позакласної роботи з правознавства: факультатив, гурток з правознавства, наукове товариство, екскурсія, читацька конференція, бесіда, диспут, усний журнал, перегляд кінофільмів. Організація позакласної роботи з правознавства є однією з важливих складових нової освіти та виховання, її проведення значно підвищує інтерес учнів до вивчення правознавства, є чинником успішного оволодіння правовими знаннями та навичками.
Позакласна робота з історії:
- 11 клас, історія України, всесвітня історія. Тема позакласного заходу: “Трагедія Бабиного Яру в серці українського народу”. Проводився 28-29.09.2016 до вшанування 75-річчя трагедії Бабиного Яру. За формою – захід був масовим, учасниками стали 11-Б клас та збірний колектив учнів 9-11 класів, а також танцюристи школи мистецтв ім. Леонтовича. Підготовча робота заходу поєднувала краєзнавчу, дослідницьку та аналітичну роботу колективу учнів 11-Б класу під керівництвом вчителя історії та класного керівника. Учні відвідали з екскурсіями Меморіальний комплекс Бабин Яр та Музеї історії Києва та історії Другої світової війни. Вивчили архівні матеріали, що розміщені на інтернет-порталі Меморіалу Голокосту Яд-Вашем. Опрацювання достатньої кількості інформації стосовно трагедії Голокосту не тільки в Україні, а й в світі в 30-40 рр. ХХ ст. надихнули учня 11-Б класу Катеринчука Максима до написання авторських рядків про трагедію Бабиного Яру.
- 10 клас, історія України. Тема позакласного заходу: “Січові стрільці, Майдан – Герої, що стояли за Україну”. Проводився захід в 2015-2016 н.р. і присвячувався річницям утворення УСС, бою під Крутами, річниці Революції гідності. Форма заходу: масовий – учасники паралель 10 класів. За змістом – захід інтегрований з між предметними зв’язками: історія України, українська література, захист Вітчизни, фізична культура. За тривалістю – такий захід є систематичним, щорічно проводиться з нагоди відзначення днів пам’яті.
Позакласна робота з правознавства:
- 10 клас, правознавство. Тема позакласного заходу: “Відповідальність за Україну починається з мене”. Тема заходу присвячена конституційним правам людини.
Форма проведення – масова, учасники – учні 10-х класів. Тип заходу – захист учнівських проектів з правознавства. Кожен клас отримав тему і завдання, що виконується в процесі підготовки виступу на позакласному заході. Завдання полягало в наступному: використовуючи здобуті знання з правознавства старшокласникам пропонувалося розробити проект дитячої ГО, яка займається дослідження ступеня дотриманості певного виду конституційний прав людини в сучасному соціумі. На заході були представлені наступні проектні роботи учнів:
- 10-А- правозахисна команда «Юні культурологи», напрямок діяльності – забезпечення дотримання культурних прав людини.
- 10-Б- дитяче правозахисне об’єднання «Феміда».
- 10-В- правозахисна команда «Римський клуб», захист екологічних прав людини.
- 10-Г- молодіжна організація «Вільні громадяни», що опікуються основними невід’ємними правами людини.
- 10-Д- правозахисна група «Лицарі честі», що опікується основними громадянськими правами людини.
10-Б клас на цьому заході був уже «дипломованим». Гімназисти брали участь у районних, міських змаганнях, стали переможцями пілотного проекту «Омбудсмен» в 2015-2016 н.р., інтелектуальної гри з правознавства «Ерудити правознавства», що проводилася в Київському Міжнародному Університеті. На конкурс учасники команди представили буклет з інформацією про права дитини. А ще присутніх захопили прекрасно підготовлені і флеш-моб «Ми змінено світ. Ми молодь України» і монтаж «Ми – діти України» і слайд-шоу «Я маю право…», і, звичайно відео «Єдність і соборність України. Схід і Захід разом». Саме воно на конкурсі пілотного проекту «Омбудсмен» посіло перше місце і було представлено на фінальному етапі конкурсу в Київському міському будинку вчителя.
- 10 клас, правознавство. Інтелектуальний турнір. “Ерудити правознавства”, що проводився на базі ННЮІ Київського міжнародного Університету 9 грудня 2015 р. Юридичний турнір є однією з форм позакласної роботи з правознавства, що носить епізодичний характер. Команда складалася з 5 гравців. Група підтримки – учні 10-Б класу. Тренер команди вчитель правознавства і класний керівник 10-Б класу.
- ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ “ОМБУДСМЕН” 2015-2016 н.р. Пілотний проект «Омбудсмен» розроблений НМЦ Управління освіти Деснянської в місті Києві державної адміністрації спільно з відділенням філософії та суспільствознавства Київської Малої академії наук учнівської молоді. Учні 10-Б класу представили на конкурс відеопроект у формі флешмобу «Єдина наша Україна і неподільний наш народ!», що складався з розповідей учнів про найгостріші проблеми єдності України в сучасній історії ХХІ століття, а також презентували фрагменти флешмобів, присвячених темі Єдності й Соборності України, що презентовані на позакласних заходах. Учні посіли в номінації «Єдність і Соборність України» І місце.
Цього навчального року учні вже випускного 11-Б класу на міському конкурсі «Омбудсмен» представили проект альтернативної політичної партії «Демократична партія «Реальне майбутнє» у номінації «Право на вибори». На районному та міському етапах конкурсу учнівська робота посіла І місце.
Висновок:
Позакласна робота – важлива складова частина навчально-виховного процесу. Вона тісно пов’язана з класними заняттями, але не підміняє їх, хоч і розв’язує ті самі навчальні й виховні завдання, і в цьому відношенні є продовженням тієї роботи, яка проводиться на уроці. Серед форм позакласної роботи переважає групова, масова форма роботи, що сприяють залученню великої кількості учнів і дає можливість розкрити творчий потенціал кожній дитині. Позакласні заходи не відбуваються час від часу, а носять системний характер творчої співпраці учнів з вчителем.
Питання описано грамотно, вчитель наводить приклади з власної педагогічної діяльності, що стануть в нагоді всім, не тільки вчителям- предметникам. Відразу видно, що все що ви робите – це все для дітей. А тому й отримуєте такі високі результати на конкурсах. Дякую.
Алло Борисівно, у своїй методичній статті Ви торкаєтеся важливої складової частини навчально-виховного процесу – позакласної роботи. Висвітлені в ній питання є важливими та актуальними. Добре, що Ваші учні мають значні досягнення в різних конкурсах, це результат щоденної клопіткої праці. Запропонованим досвідом позакласної роботи можуть скористатися вчителі історії та правознавства. Дякую.