Опорні схеми з природознавства для початкових класів

Автор: вчитель початкових класів Костів Людмила Володимирівна

вчитель початкових класів Костів Людмила ВолодимирівнаПриродознавство як навчальний предмет має інтегрований характер, оскільки зміст його утворює система уявлень і понять відібраних з різних природничих наук з урахуванням перспективних зв’язків із природознавчими предметами, що будуть вивчатися у наступних класах.

Головною метою «Природознавства» у початкових класа є оволодіння учнями уявлень про цілісність природи, виховання гуманної, творчої, соціально активної особистості, здатної екологічно мислити, самостійно розв’язувати природознавчі задачі, дбайливо ставитися до природи, розуміти значення життя як найвищої цінності.

На якість процесу навчання природознавства впливає ефективне використання засобів наочності: натуральних, образотворчих, аудіовізуальних, моделей. Це зумовлено специфікою змісту предмета та віковими особливостями пізнавальних процесів у молодших школярів.

Ця розробка може бути використана як додатковий матеріал при підготовці та проведенні уроків. Має на меті допомогти вчителю урізноманітити процес навчання, спрямованого на вивчення природознавства, сприяти ефективному засвоєнню учнями програмового матеріалу.

Схеми – опори мають широке поле застосування. Їх можна використовувати на різних етапах уроку з розмаїтим арсеналом форм роботи (самостійна робота, робота в парах, в групах, у поєднанні з індивідуальною навчально-пізнавальною діяльністю тощо).

Робота зі схемами дозволить систематизувати і доповнити знання учнів, сприятиме формуванню в них інтересу до вивченння різноманітних процесів і явищ, зокрема тих , що притаманні природі рідного краю.

ЗМІСТ
І. Земля – наш космічний дім

 1. Сонячна система
 2. Планети Сонячної системи
 3. Глобус – модель Землі
 4. Як обертається Земля. Доба
 5. Як обертається Земля. Рік
 6. Сторони горизонту
 7. Орієнтування на місцевості
 8. План. План місцевості
 9. Географічна карта
 10. Материки Землі
 11. Океани Землі
ІІ. Україна на планеті Земля

 1. Водойми України
 2. Будова річки
 3. Форми земної поверхні
 4. Основні форми рельєфу в Україні
 5. Природні зони України
 6. Мішані ліси. Українське Полісся
 7. Лісостеп
 8. Степ
 9. Південний берег Криму
 10. Українські Карпати
 11. Кримські гори
 12. Охорона природи України
 13. Населення України
ІІІ. Природні угруповання

 1. Природне угруповання
 2. Живі організми природного угруповання
 3. Ліс – природне угруповання
 4. Ліс (ланцюги живлення)
 5. Значення лісу для людини та природи
 6. Луки – природне угруповання
 7. Життя на луках
 8. Луки (ланцюги живлення)
 9. Прісна водойма – природне угруповання
 10. Прісна водойма (ланцюги живлення)
 11. Болото – природне угруповання
 12. Утворення болота
 13. Значення болота для людини та природи
Сонячна система
Планети Сонячної системи Глобус – модель Землі
Як обертається Земля. Доба Як обертається Земля. Рік
Сторони горизонту Орієнтування на місцевості
План. План місцевості Географічна карта
Материки Землі Океани Землі
Водойми України Будова річки
Форми земної поверхні Основні форми рельєфу в Україні
Природні зони України Мішані ліси. Українське Полісся
Лісостеп Степ
Південний берег Криму Кримські гори
Українські Карпати Охорона природи України
Населення України Природне угруповання
Живі організми природного угруповання Ліс – природне угруповання
Ліс (ланцюги живлення) Значення лісу для людини та природи
Луки – природне угруповання Життя на луках
Луки (ланцюги живлення) Прісна водойма – природне угруповання
Прісна водойма (ланцюги живлення) Болото – природне угруповання
Утворення болота Значення болота для людини та природи

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

29 коментарів

 1. Матеріал супер!! Дякую Вам за цю роботу. Вже скористалась і не тільки на уроках природознавства

 2. Дякую авторові, Людмилі Володимирівні за надзвичайно цінний дидактичний матеріал. Все скопіювала. Надрукую і картки і використаю ці таблиці при створенні презентацій. Ще раз. щиро дякую!!!

 3. Користуюся саме цими схемами декілька років. Скачала їх на теренах інтернету. Автора не знала. Людмило Володимирівно, Ви є саме автором? Чи Ви їх просто систематизували? Пробачте, якщо Вас образила. Якщо Ви автор, то велике спасибі, що такі схеми є в електронному варіанті.

 4. Неймовірні блок-схеми, таблиці, ланцюги та малюнки. У кого немає плакатів з них можна їх зроби тільки збільшити. Величезна зроблена робота вчителем. Цей дидактичний матеріал можна використовувати при вивченні таких предметів, як географія, екологія, біологія. Дякую вам велике.

 5. Чудові схеми! Скопіювала собі, дуже вдячна, Людмило Володимирівна, за такі гарні лайфхаки!

 6. Людмило Володимирівно! Ви дуже плідно попрацювали і створили дійсно потрібний наочний матеріал для вчителів не тільки природознавства чи георгафії,а для усіх.Ці опорні таблиці будуть цікавими і в позакласній роботі.Гарні кольорові,змістовні – копіюй і користуйся.Вони сприятимуть цілісному уявленню про природу.Дякую

 7. Дякую, Людмило Володимирівно Вам, за хороший матеріал, який можна використовувати на уроках і географії, а не лише природознавства, адже використання опорних схем на уроках вважаю важливим моментом у роботі кожного вчителя. На мій погляд, одним із важливих умінь сучасного учня є вміння кодувати великий об’єм інформації, будувати логічні «ланцюжки» для роздуму, а значить, засвоювати нові види діяльності, чого так не вистачає у сучасному світі, який насичений величезною кількістю інформації. З повагою.

 8. Я теж вважаю, що ці таблиці дуже корисні. Вчитель може роздрукувавти і використовувати їх як наочність, або можна навіть у презентацію вставити.

 9. Дуже цікаві та оригінальні матеріали. Такі опорні схеми можна розмістити в шкільному класі або в коридорі. В нашому навчальному закладі таке практикується. Щиро Вам дякую і бажаю творчих успіхів!!!

 10. Для кращого засвоєння матеріалу можливе використання опорних схем, тому що у віці від 6 до 10 років у дітей переважає наочно-образне мислення. І таке застосування допомагає навчити їх порівнювати, аналізувати, робити висновки; розвиває увагу та пам’ять.

 11. Хочу порадити колегам користуватись атласами з природознавства. Вони є і для 1-2 класів; 3-4 класів. І всі ці схеми в атласах присутні! Тому, на мою думку, опорними схемами потрібно називати малюнки, які можливо виконувати самостійно на уроці ( на дошці і в зошитах). Дякую

 12. Дуже дякую за такі змістовні таблиці. Їх можна використати в тому числіі під час створення презентацій. Особлива подяка за таблиці про природні зони. Можна використовувати при навчанні за звичайною програмою, так і за “Ростком”.

 13. Матеріал – супер! Нещодавно шукала подібні таблиці з природознавства! Спасибі Людмило Володимирівно, що систематизували матеріал та виклали у чудових таблицях!

 14. Доброго дня, колеги! Я вдячна Людмилі Володимирівні за такі цінні картки, в яких вона вмістила ключові поняття з кожної теми. Працюючи за підручником Грущинської – це дійсно дуже цінний матеріал! Дякую.