Освіта в Словаччині: Перспективи випускників та їх шанси на ринку праці
Зараз багато говорять про вступ до європейських університетів. Але після закінчення будь-якого навчального закладу постає питання: що робити далі? Саме тому дуже важливо заздалегідь продумати, який напрямок обрати, щоб потім не розчаруватися, не перевступати і після закінчення університету працевлаштуватися за професією.
Навчання у Словаччині
Словаччина – це та європейська країна, де навчання для українців доступне та реальне. Іноземці вступають до словацьких університетів на таких самих умовах, що й місцеві, частина навчальних закладів приймають абітурієнтів навіть без вступних іспитів, просто на основі шкільних оцінок. До того ж за навчання не потрібно платити, тоді як в інших країнах Європейського Союзу вартість освіти починається від 700 євро на рік. Саме тому сюди приїжджають сотні іноземних студентів, у тому числі з України. Адже окрім безкоштовного навчання у Словаччині, випускник отримує диплом, з яким має всі можливості, щоб побудувати гарну кар’єру.
Чи може іноземець отримати роботу у Словаччині?
Однозначно так! Сьогодні ринок праці Словаччина відкритий для всіх, хто готовий там працювати. Роботодавці не дивляться на національність чи паспорт кандидата. Насамперед роботодавці звертають увагу на освіту, навички та здібності. Це може підтвердити той факт, що іноземці після закінчення університету можуть продовжити свій тимчасовий дозвіл на проживання для пошуку роботи. Але для того, щоб знайти хорошу роботу, потрібно докласти певних зусиль ще під час навчання. Які саме? Давайте розберемося. Насамперед, необхідно добре вчитися. І справа не в отриманих оцінках, а в розумінні та освоєнні матеріалу. Саме тому вже з першого дня
варто не пропускати навчання, виконувати домашні завдання, брати активну участь у семінарах та інших групових обговореннях. По-друге, варто паралельно з основним навчанням займатися чимось додатково. Це можуть бути додаткові курси, самостійне освоєння іноземних мов, волонтерство – все, що допоможе студенту розвинути у собі найкращі якості. І по-третє, використати всі шанси, які пропонує сам університет та освітній процес. Тут мається на увазі участь у конференціях та проектах, поїздки в іншу країну за програмою Erasmus+ та, звичайно, проходження практики. Саме, завдяки останньому, частина випускників одразу після отримання диплому не шукають роботи, а одразу ж йдуть туди, де ще нещодавно практикували здобуті в університеті знання.
Найкращі професії для працевлаштування
При виборі майбутньої спеціальності варто звернути увагу на топ-професій, які мають найбільший попит в країні, або на ті, з якими буде реальна можливість знайти роботу в багатьох країнах світу – як на батьківщині, так і далеко за її межами. Якщо говорити про технічні спеціальності, то хороші інженери, будівельники, архітектори та фахівці з галузі IT будуть потрібні завжди і в усіх країнах світу. З такими професіями гарна та швидка кар’єра у Словаччині та за її межами випускникам забезпечена. Хороші вчителі, викладачі та перекладачі теж не залишаться без роботи. З гуманітарних спеціальностей вони є найбільш реальними для іноземців для хорошого навчання і майбутнього працевлаштування. Абсолютно всі медичні спеціальності будуть завжди потрібні. Представники медицини (і це не тільки саме лікарі, до лаборантів, медсестер і медбратів це так само стосується) досить часто емігрують через нові гарні вакансії. Плюс до цього зростає і кількість приватних клінік та санаторіїв, тому незважаючи на важке навчання, це один із найперспективніших варіантів.
Успішну кар’єру можна побудувати з будь-яким дипломом та освітою. Найголовніше – це бажання чогось досягти і постійно вчитися, тому що сьогодні у світі є безліч прикладів вдалих бізнесменів, які закінчували спеціальності, досить далекі від їхньої теперішньої сфери діяльності. Але в будь-якому випадку словацький диплом буде великою перевагою для майбутнього випускника.