mail@urok-ua.com

Подорож-гра “Святкування Нового року в різних країнах”

Автор: учитель початкових класів Сухоломенко Надія Вікторівна

Сухоломенко Надія ВікторівнаМатеріал призначений для позакласної роботи в 3-4 класах. У цікавій формі подається розповідь про святкування Нового року в різних країнах світу. Діти знайомляться з історією святкування Нового року в Україні.


 

Тема. Як святкують Новий рік у різних  країнах?

Мета: ознайомити учнів з традицією святкування Нового року у різних країнах, з історією святкування; розвивати інтерес та бажання познайомитися з традиціями свого народу; коригувати вміння аналізувати, зіставляти ; систематизувати знання учнів; прищеплювати їм повагу до національних традицій різних народів світу

Хід заняття

У залі стоїть ялинка, прикрашена листівками з назвами країн. Діти обирають емблеми( дівчатка – сніжинок, хлопчики – сніговичків)

Вчитель. Надворі – грудень. Скоро наступить найчарівніше, найулюбленіше свято.   Яке?

( Діти відповідають).  Я пропоную вам провести подорож-гру

«Як святкують Новий рік у різних  країнах?»

Ви сьогодні – учасники гри, зимові казкові персонажі: сніжинки та сніговички. Новорічне свято –це завжди  чарівна казка, яка дарує людям віру в радісне і щасливе майбутнє.

А для чого ж люди придумали цю казку, ми спробуємо дізнатися разом. А починалася історія святкування Нового року так…

1-й учень.

Наші прадідусі та прабабусі Святкували Новий рік 1 березня – у перший день весни, бо саме навесні починається у природі чарівність, адже все починає пробуджуватися від зимового сну, все відроджується.

2-й учень.

А потім, після наказу київського князя Володимира Великого , який охрестив Русь, Новий рік почали святкувати 1 вересня, за візантійською традицією,адже саме з  Візантії прийшло до нас християнство.

3-й учень.

Давньоримський імператор Помпілій переніс святкування  на січень. Саме тоді у Давньому Римі перший місяць називали «януарій» – на честь дволикого Януса, обличчя якого складалося з двох частин : молодої і старої . Вважалося, що він прочиняв двері від старого в нове.

Вчитель.

А які символи, ознаки Нового року ви знаєте?

(Команди  сніжинок та сніговичків  відповідають,   набирають по одному балу  за кожну правильну відповідь)

4-й учень.

Раніше на Україні, незадовго до свята , не ялинку прикрашали, а заносили діжку з посадженою вишенькою, яка була висаджена заздалегідь,заносили в хату, і вишенька зацвітала саме під Новий рік. А вже навесні , деревце висаджували в садочку поблизу своєї хати.

5-й учень.

Нині ж у нас замість вишеньок прикрашають ялинки, які своєю вічнозеленою хвоєю символізують нескінченність життя.

Вчитель.

З Дідом Морозом та Снігурочкою ми зустрінемось скоро, на Новорічному святі. І ялинку прикрасимо новорічними прикрасами. До речі , кожна країна зберегла свої традиції відзначення новорічних свят.

А сьогодні у нас ялинка незвичайна, вона як міжнародна красуня, прикрашена поки що тільки листівками. Давайте поцікавимося, звідки вони.

( Учень знімає листівку, на якій написано слово « Англія»)

Вчитель. І так ми вирушаємо до Англії.( На карті  показує розташування Англії)

Перед тим, як сісти за святковий стіл, англійська родина йде до церкви. Там діти замовляють подарунки Батьку Різдву – пишуть лист-прохання, якого потім приносять додому і вкидають камін. : дим з димаря неодмінно доправить список бажань за призначенням.

Діти, а хто знає, як звуть в Англії Діда Мороза? ( Діти відповідають, набирають бал для своєї команди)

Так  – це Санта Клаус! До речі, саме в Англії виник звичай обмінюватися новорічними вітальними листівками. Найперша листівка була намальована із зимовим пейзажем. То ж пропоную на ялинку повісити новорічну листівку як спогад про найперше письмове новорічне привітання (Вішають листівку біля слова «Англія»)

А зараз конкурс «Найкращі побажання»

(Команди сніжинок і сніговичків стають з різних боків зали. Кожний крок назустріч – щире побажання товаришу. Вони говорять побажання по черзі. Кожна команда набирає по одному балу за кожне побажання)

6-й учень. А наступна наша мандрівка до Італії.(Зриває листівку із надписом «Італія») .( На карті вчитель показує розташування Італії)

 Дуже цікавий звичай в Італії! Там переконані, що в новорічну ніч треба позбуватися всього поганого й непотрібного. 31 грудня починають викидати різний домашній непотріб…просто у вікна.

7-й учень.Всі італійці чекають добру фею Бефану. Вона прилітає вночі на мітлі, відкриває золотим ключиком двері і, заходячи до кімнати, де сплять діти, наповнює подарунками дитячі панчохи. А неслухняних діток вона нагороджує згаслими вуглинками. До речі, італійські кондитери випускають цукерки у вигляді вуглинок. Ви здогадалися для чого вони?

8-й учень.А італійського Діда Мороза звуть Баббо Натале.

Вчитель.

То ви запам’ятали , куди фея Бефана кладе подарунки для дітей?(У панчохи)

А зараз улюблена гра італійських дітей «Сніжки-у ціль!»

( Двікоманди-сніжинок і сніговичків. У кожної команди одинакова кількістьмаленьків кульок-сніжків.Перед кожною командою на певній відстані стоять кошики.Гравці по черзі кидають сніжки-кульки у кошик.За кожне влучання вони отримують по 1 балу)

9-й учень.

Наступна наша мандрівка до Німеччини.( Зриває листівку на якій написано слово «Німеччина» .На карті вчитель показує розташування Німеччини)

В цій країні Дід Мороз – Вайнахтсман – з’являється на віслюкові. Німецькі діти кладуть в новорічну ніч у черевики сіно, щоб віслючок підкріпився, поки Вайнахтсман розкладе подарунки.

10-й учень.

В Німеччині Новий рік , як і у нас, – сімейне свято. Родина збирається за великим святковим столом, і ставиться обов’язково таріль з яблуками, горіхами, родзинками. Яблуко – це символ пізнання добра і зла, горіхи символізують таємниці життя, а родзинки – багато щасливих днів у новому році.

Вчитель. А чи відомо вам , звідки,коли і чому з’явилися скляні новорічні іграшки?

Сюрприз.( До залу заходить дівчинка у костюмі «Скляної іграшки»)

Скляна іграшка.

Віками люди вішали на ялинку лише їстівні прикраси: фрукти, цукерки,горіхи, печиво, вафлі. Доки в Німеччині не стався неврожай. Потім з’явилися іграшки з паперу, ще згодом із воску. Але вони були не яскраві, ось мене і створили.

Вчитель.

Діти, давайте прикрасимо нашу ялинку скляними іграшками!

(Діти вішають біля листівки з надписом «Німеччина» скляні кульки)

11-й учень.

Далі наша мандрівка до Японії та Китаю (Знімає з ялинки листівки з надписом «Китай», «Японія») Ці країни святкують Новий рік за своїм східним календарем.

У новорічну ніч японські діти кладуть під подушки картинки із зображенням човника із сімома казковими чарівниками – покровителями щастя і добра.

108 ударів дзвона повідомляють про прихід Нового року у Японії.

12-й учень.

Японські і китайські діти зустрічають Новий рік тільки в новій одежі, бо вважають це приносить здоров’я і удачу. А найголовніші страви – колобки, булочки з рисової муки.

13-й учень.

Двері будинків під Новий рік прийнято прикрашати гілками сосни, бамбука , сливи.

Японського Діда Мороза звуть Сьогану-сан.

Вчитель.

У країнах Далекого Сходу здавна прийнятий дванадцятирічний цикл відліку років. За легендою , колись дуже давно Будда вирішив кожному року дати ім’я якоїсь тваринки. Скликав він усіх тварин світу, але лише ті дванадцять,що прийшли, були взяті ним до уваги. І саме в тому порядку, в якому вони з’явилися, були названі роки.

Пізніше люди почали знаходити якийсь зв’язок між вчинками, характером і роком , в який вона народилася. Складалися гороскопи за роками народження.

Тож 2016 рік за східним календарем називається роком мавпочки, а 2017 рік – рік півня.

Діти, а які ще ви знаєте тваринки, які є назвами років за східним календарем?

( Діти називають, за кожну правильну відповідь вони приносять своїй команді по одному балу)

А зараз гра «Пантоміма»

( Учні з кожної команди беруть по 6 карток із зображенням тварин за китайським гороскопом. І певними діями, рухами, але без звуків цю тварину показують. Команди набирають бали)

Вчитель.

Про традиції святкування  Нового року в різних країнах можна розповідати довго. Ви вже знаєте, що кожен народ має свої неповторні, цікаві традиції.

Але де б не зустрічали люди Новий рік, вони пов’язують із цим святом світлі надії, чекають від нього щось чарівного, щасливих змін. Ось чому це свято завжди залишається улюбленим, очікуваним, чарівним для всіх жителів різних країн світу.

У нашій грі немає переможених, адже перемогла – ДРУЖБА!

Дозвольте з радістю передати міжнародні вітання та побажання всім дітям планети.

14-й учень.

Від італійського Діда Мороза – Баббо Натале: «Щастя і добра»

15-й учень.

Від англійського Санта Клауса : «Цікавих мандрівок і відкриттів»

16й учень.

Від німецького Діда Мороза – Вайнахтсмена: « Успіхів у навчанні»

17-й учень.

Від японського Сьогану-сан: «Перемагати всі труднощі, гарних вчинків!»

Усі (разом)

Щастя у Новому році!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 коментарів

  1. Цікаво, пізнавально, оригінально проходить знайомство учнів з традиціями святкування Нового року в різних країнах. Добре, що діти не лише знайомляться із особливостями святкування в різних країнах, а і працюють з картою, дізнаються про країни та їх розміщення на карті в цікавій ігровій формі. Різноманітні завдання, які використаю в своїй роботі. Дякую за сценарій!

  2. Гарний захід, цікавий та пізнавальний. Учні дізналися багато нової інформації про святкування нового року в різних країнах. Такий захід потребує тривалої підготовки вчителя та учнів. На основі цього сценарію можна створити чудову проектну роботу.

  3. Дякую за чудову розробку. Цікава тема і підхід до викладання інформації про Новий рік. Велике уміння педагога, з великої кількості інформації, обрати і підкреслити найголовніше. Все чітко і тактично. Сама тема, дуже цікава сама по собі.

  4. Цікавий, пізнавальний захід запропонувала вчитель Сухоломенко Н.В. Сподобалось, що вчитель вдало поєднала і знайомство з традиціями святкування Нового року, і коротку мандрівку країнами світу, і розважальні вправи, як-то “пантоміма”. Щастя і успіхів в Новому році!.

  5. Це досить пізнавальний захід для дітей. Вони дізналися про історичне минуле святкування Нового року, з чого все починалося. А також змогли познайомитися з традиціями святкування в різних країнах.

  6. Добрий, яскравий, цікавий сценарій! Дійство, яке проходить під час заходу, просте та пізнавальне. Цей захід не тільки святковий, а й розвиваючий. Граючи, діти пізнають нове, розкривають свої здібності. Запропонований сценарій свідчить про творчий підхід учителя до розвитку своїх вихованців.

  7. Навчальнийй аспект у виховній роботі завжди спрацьовую найкраще. Діти мимохідь запам ятовують те, що під час уроку їм важко вивчити. Тому використання карт, рухова діяльність, міні-доповіді – все це якнайкраще розвиває дитину. Дуже вдячна за змістовний, насичений конспект.

  8. Шановно, Надіє Вікторівно! Дуже цікавий виховний захід, а головне повчальний, кожен учень може взяти участь у святі. Командна гра творча і розвиваюча. Учні дізналися про святкування в різних країнах світу Нового року , ознайомилися з історією святкування Нового року в Україні. Успіхів Вам, колего.

  9. Цікава інформація про святкування Нового року, конкурси для команд, ігри , робота з картою – все це ненав’язливо сприяє розширенню кругозору учнів, появі в них позитивних емоцій. Спробую щось подібне провести із своїми учнями. Щиро дякую!

  10. Цікавий пізнавальний виховний захід. Активізує пізнавальні здібності, розвиває бажання знати більше про відомі речі. Форма проведення – групова ( командна). Формує в учнів уміння взаємодіяти разом, працювати в команді, уміти вислуховувати і уміти доводити свою думку. Дякую.

  11. Цікавий та змістовно насичений матеріал. Відчувається творчість та любов до дітей та людей! Позитивний і яскравий матеріал! Новорічна подорож по всім кріїнам світу вдалася!