Поради та рекомендації логопеда батькам
Автор: вчитель-логопед Мацюк Оксана Петрівна
Важлива роль у формуванні особистості дитини, зокрема у розвитку її мовлення, належить сім’ї. Адже перші слова, перші речення дитина вимовляє в колі близьких людей.
Сучасний ритм життя звужує спілкування батьків з дитиною до мінімуму, а це негативно відбивається на навчальних успіхах дітей.
Мовні проблеми сьогодні стали поширеним явищем. У третини обстежених дітей виявляють мовленнєві вади.
Батьки повинні зрозуміти, що від їхнього ставлення до проблем у ранньому віці залежить майбутнє дитини. Адже, правильно вимовляти звуки рідної мови дитина повинна навчитися . Однак, не всі батьки приділяють цьому серйозну увагу, вважаючи, що настане час, і дитина сама навчиться правильно говорити. Такі помилкові судження можуть занадто дорого коштувати дитині. Адже деякі вади мовлення позначаються на інтелекті дитини. Затримка розвитку мовлення спричиняє затримку розумового розвитку дитини, обмежує загальний розвиток. Та частина мозку, що відповідає за розвиток мовлення, водночас відповідає за розвиток мислення. Тобто мовлення і мислення взаємно доповнюють одне одного.
Першими педагогами дитини є її батьки. Нажаль, більшість дорослих перекладають свої функції виховання на працівників загальноосвітніх закладів, в тому числі і логопедів. Даний факт обумовлюється необхідністю більш тісної взаємодії спеціалістів з батьками.
В корекційній роботі важливо зробити батьків не лише союзниками, але й грамотними помічниками. Багато батьків не завжди задумуються про можливі наслідки дефіциту батьківського спілкування з дітьми. Така ситуація часто трапляється і в благополучних сім’ях, дорослі витрачають значну частину свого часу на підтримку необхідного рівня життя, ось чому тепер в наш час спостерігається гостра потреба роботи з сім’єю.
Особливе значення в роботіз батьками має формування мотивованого ставлення до корекційних занять дитини, оскільки лише в тому випадку, коли батьки самі переконані у важливості і необхідності занять дитини з фахівцем, можна говорити про значне підвищення ефективності корекційної роботи й скорочення її строків.
Педагоги повинні роз’яснити батькам, що переживання дитиною свого дефекту позначається на розвиткові її особистості, поведінці, соціалізації. Крім порушення емоційно-вольової сфери, у багатьох діттей з порушеннями мовлення проявляються ще й такі симптоми: низький розвиток дрібної моторики рук, нерозвиненість почуття ритму, знижений рівень розвитку пам’яті, уваги, сприйняття, більш пізнє формування словесно-логічного мислення, ніж у дітей того ж віку без мовленнєвих порушень. Усе це вимагає особливої уваги з боку дорослих до таких дітей.
Специфіка професійної діяльності логопеда полягає в тому, що корекційний процес відбувається у тісній взаємодії з батьками дитини. Отож логопед має володіти прийомами роботи з батьками своїх маленьких клієнтів. Правильна та вчасна організація логопедичної роботи є запорукою усунення мовленнєвих недоліків, що, в свою чергу, впливає на підвищення успішності дітей.
Вибір можливих форм та видів спільної роботи залежить від багатьох чинників:
- життєвої компетенцїї батьків;
- їхнього соціального і освітнього рівня;
- бажання співпрацювати.
Педагогові слід враховувати сімейне оточення дитини; кількість дітей у родині; повною чи неповною, благополучною чи не зовсім є та чи інша родина. Обов’язково звертати увагу на інтереси, цінності, освітньо-культурний рівень, соціальне і матеріальне становище сімей.
Безперервний зв’язок з батьками підтримується за допомогою колектовної, індивідуальної, наочної форми роботи. Форма роботи може бути традиційна, а її зміст – новаторським.
Колективні форми роботи
- батьківські збори;
- дні «відкритих дверей»;
- консультації, семінари;
- інтернет – сторінки, презентації;
- педагогічна бібліотека;
- відеотека.
Батьківські збори – гарно зарекомендувавша себе форма роботи, може відбуватися різними шляхами: педагогічна майстерня; конференція; консиліум; дискусія; практикум; тренінг; «круглий стіл»; конкурс, свято спільне з дітьми, в формі презентації.
Об’єм статті не дозволяє висвітлити кожну із запропонованих вище форм детально, тому зробимо акцент на запрошенні батьків на збори. Стандартний підхід – оголошення, на яке батьки часто не звертають уваги, якщо педагог не прокоментує його в усній формі. Таким чином інший ефективний шлях – це SMS інформуваняя.
На перших батьківських зборах логопед повинен чітко змалювати загальні проблеми дітей, не переходячи на особи, запропонувати декілька варіантів розвитку подій як позитивних так і негативних. Батьки повинні з’ясувати важливість своєї участі в спільній роботі з вчителем-логопедом.
Ще одна порада досвідчених фахівців: ніколи не давати гарантій і не робити дальніх прогнозів «Подивимось, як підуть справи. Зробимо все, що можна. Думаю, що він (чи вона) справиться. Буде нелегко, але потрібно старатися», – ось зразковий набір фраз, які слід використовувати в бесіді з дуже наполегливими батьками.
Найголовніше, що повинні зрозуміти батьки, – без їх участі і підтримки результат роботи буде мінімальним.
Відеотека. Більшість занять , а також деякі консультації та індивідуальні практикуми доцільно зняти на відео. Батькам не завжди зрозумілі принципи виконання завдання. Після перегляду видеоконсультації або мультимедійної презентації у дорослих з’являється можливість правильно виконувати домашні завдання з дитиною. Краще один раз побачити ніж сто разів почути.
Орієнтовний список тем відеоматеріалів логопедичного напрямку:
- «Артикуляційна гімнастика»;
- «Веселі пальчики»;
- «Автоматизація звуків»;
- «Веселі мовні ігри».
Індивідуальна форма роботи має перевагу над колективною у тому, що дозволяє встановити більш тісний контакт з батьками.
- анкетування;
- індивідуальні зошити для домашніх завдань (диски);
- електронний та телефонний зв’язок;
- скринька запитань-відповідей («Логофакс»);
- індивідуальні практикуми;
- бесіди, години відвертої розмови;
- консультації.
«Шокова анкета»
Анкета дає можливість батькам визначити які причини заважають їм займатися з своєю дитиною.
- Не вистачає часу , я багато працюю.
- Дратує відмова дитини.
- Хочеться поговорити по телефону з подругою.
- Багато домашньої роботи, не встигаю.
- Нехай в садочку чи у школі займаються.
- Хочеться подивитися улюблений серіал.
- Набридло виконувати одні і ті ж вправи.
- Я дуже втомлююся на роботі.
- Мені лінь.
Відзначивши певні пункти, батько перевертає сторінку з анкетою і читає фразу: «Що я скажу своїй дитині, коли вона виросте і запитає, чому у школі їй ставили низькі бали з української мови?»
Анкета для батьків
- П.І. дитини ________________________________________________________
- Дата народження ___________________________________________________
- Анамнез (відякоївагітностідитина; як протікалавагітність, пологи; коли
дитина стала тримати голову, якізахворювання перенесла до року) __________
- Розвиток мовлення (гуління, лепет, перші слова, мова фразою, чи не
Переривався розвиток мовлення, як довготривав, з якими наслідками) ________
- У кого з членівВашоїродинибули/є дефектимовлення __________________
- Чивважаєте Ви, щоВашійдитиніпотрібнадопомога логопеда ?
а) Так б) Ні
- Як Ви вважаєте, чи потрібно «боротися» з дефектами мовлення Вашої
дитини? _____________________________________________________________
- Чи звертались Ви до спеціалістів: логопеда, невропатолога, міського
логопеда ? ___________________________________________________________
- Чи були/є дефектимовлення у Вас?
А) Так б) Ні
- Чи заважали вони Вам у житті, навчанні?
А) Так б) Ні
- Чи бажаєте Ви тісно співпрацювати з логопедом освітнього закладу (виконувати домашнє
завдання, брати участь у консультаціях, бесідах)
А) Так б) Ні
- З яких питань у навчанні дитини Ви б хотіли отримати рекомендації
логопеда? ___________________________________________________________
Домашні завдання. Більшість логопедів практикують домашні завдання на друкованій основі (готові посібники,власноруч виготовлені карточки). Але використовуючи програму Power Point у формі комп’ютерної гри, можна відпрацювати вимову того або іншого звуку, вдосконалити фонематичні процеси, лексико-граматичну будову і зв’язне мовлення. Наприклад, елементарний прийом почергового з’явлення картинок з певним звуком вже робить виконання домашнього завдання набагато цікавішим.
Наочні форми роботи
- пам’ятки, зразки виконаних завдань.
- інформаційні стенди;
- буклети;
- логопедичні куточки;
- папки-пересувки;
- рекламний проспект;
- тематичні виставки книг.
Для оформлення стендів можна використовувати не лише малюнки, але й плакати та фотографії.
Буклет відрізняється від письмових консультацій, розміщених на стендах, індивідуальним інформуванням. Наприклад, консультація на тему «Як подолати заїкуватість» буде актуальна лише для тих батьків, чиї діти мають таке порушення мовлення. Як правило буклети видаються після батьківських зборів, усних консультацій, відкритих занять. Теми консультацій для оформлення в буклети: «Якщо ваша дитина не розмовляє», «Як поводити себе з дитиною, що заїкається», «Перший клас – це серйозно».
Поради логопеда батькам у куточок
У будь-якій формі роботи з батьками можна знайти і виділити ту «родзинку», на якій можна будувати навчання батьків практичним прийомам роботи. Співробітництво родини і вчителя-логопеда стає все більш затребуваним, що змушує педагогів шукати нові шляхи взаємодії, форми та метод пропаганди логопедичних занять.
Взаємодія вчителя-логопеда і сім’ї – це необхідна умова повноцінного мовного розвитку дитини. Сама проблема співпраці вчителя-логопеда педагога з батьками не нова, але сьогодні вона носить творчий характер через диференційований підхід до сімей і дітей. Цьому потрібно вчитися…
Поради логопеда ще раз підтверджують те, що робота над мовленням, звуками повинна систематично проводитись як логопедом, так і батьками. Однобічні заняття не принесуть позитивні результати, так як самі заняття тривають зазвичай від 15 хвилин до однієї години, а цього часу занадто мало для автоматизації
Рекомендації дуже вдалі. Все частіше зустрічаються батьки, які хочуть перекласти свою відповідальність на логопеда. Такі рекомендації можна використати для оформлення Куточка логопеда. Дякую
Чудові рекомендації для батьків. Батькам самим необхідний постійний контроль за своєю мовою, артикуляцією, вміння правильно і чітко говорити. Якщо виконувати всі ці вимоги дитина буде вслухатися в мову дорослого, дивлячись на дорослого і слухаючи його мову дитина буде наслідувати і повторювати за ним слова і фрази, а розвиваючи моторику і рухову активність мова буде розвиватися швидше.
Дуже важливу тему підняла автор статті, адже більшість дітей які ідуть до школи погано розмовляють, а яка причина, батьки не знають, тому їм варто познайомитися з даною публікацією і зрозуміти, що “сучасний ритм життя звужує спілкування батьків з дитиною до мінімуму, а це негативно відбивається на навчальних успіхах дітей “!! Також Оксана Петрівна звертає увагу і на важливості корекційних занять з фахівцем, а не чекати і втрачати час, розраховуючи, що все минеться і Ваша дитина стане гарно говорити!!! Дякую!
Погоджуюсь з автором статті: нині потреба у кваліфікованій допомозі педагога-логопеда зросла. Потрібно обов’язково батькам школярів початкової ланки донести ці поради на батьківських зборах чи всеобучі. Взаєморозуміння, любов та повага в сім’ї – оце запорука повноцінного розвитку дитини. А в наш час, на жаль, батьки відсторонюються від проблем власних дітей.
Корисні поради для батьків. Останнім часом все більше дітей чомусь мають проблеми із мовленням і батьки, які справді хочуть допомогти своїй дитині зможуть скористатися цимипорадами! Дякуємо за ефективну статтю!
Ця інформація корисна не тільки батькам але й вчителям.Часто зустрічаєш у класах дітей з порушеням мовлення.Почеркнула для себе багато чого нового.Дякую!