Проект “Який материк ти мрієш відвідати?”
Автор: учитель початкових класів Гуцова Людмила Олександрівна
Учасники проекту – учні 4 класу.
Ключове питання: «Чому людина прагне подорожувати та пізнавати нові землі?»
Тип проекту за домінуючою діяльністю: інформаційний, пошуково-пізнавальний.
За змістом: міжпредметний (природознавство, інформатика).
За тривалістю: середньої тривалості (11 уроків)
За метою, яку ставить перед собою вчитель: узагальнюючий.
За кількістю учасників: груповий.
Мета проекту: зібрати інформацію про материки Землі, їх неповторність, багатство й різноманітність природи; дізнатися більше про те, як життя і діяльність людей залежить від природних умов на кожному із шести материків; формувати навички роботи з періодичними виданнями, уміння користуватись Інтернетом, відбирати потрібну інформацію, виділяти найголовніше; формувати вміння в учнів презентувати результати своєї роботи; розвивати критичне мислення, навички аналізу та рефлексії; осмислення четвертокласниками своїх можливостей та усвідомлення значущості під час роботи в команді; виховувати почуття відповідальності.
Завдання проекту: зібрати інформацію про материки Землі та презентувати її за планом:
- розташування материка;
- походження назви й історія його відкриття;
- переважаючі форми поверхні;
- особливості погодних умов у різних областях материка;
- види господарської діяльності людей залежно від природних умов;
- зміни в стані природи під впливом діяльності людини;
- характерні ознаки рослинного і тваринного світу материка;
- рідкісні та зникаючі види рослин і тварин, їхня охорона.
Прогнозований результат: кожна творча група готує презентацію про один із шести материків Землі, щоб довести думку про неповторність, багатство й різноманітність його природи (мультимедійна презентація, розповідь, плакати).
Етапи навчального проекту
І етап. Організація проекту.
Визначення теми, мети проекту, навчального предмету, виду проекту та його тривалості.
ІІ етап. Планування проектної діяльності.
- Ознайомлення учнів із загальною темою і провідною проблемою.
Бесіда. – На уроках з природознавства ми ознайомилися з шістьма материками Землі. Який материк ви мрієте відвідати? Про який материк хочете дізнатися більше цікавої інформації? Давайте узагальнимо наші знання і підготуємо за вибором навчальний проект «Який материк ти мрієш відвідати?»
- Формування груп для пошуку та опрацювання інформації.
Об’єднання в творчі групи для пошуку інформації та підготовки презентації про один з материків:
група 1 – найбільший материк на Землі – Євразія;
група 2 – найспекотливіший материк – Африка;
група 3 – неповторна Північна Америка;
група 4 – материк Південна Америка;
група 5 – найменший материк земної кулі – Австралія;
група 6 – найхолодніший материк на землі – Антарктида.
- Розподіл обов’язків у пошуковій діяльності між членами групи.
- Визначення форми представлення результатів:
- мультимедійна презентація,
- розповідь,
- плакати.
ІІІ етап. Реалізація проекту.
- Визначення джерел інформації і способу її збору. (Додаток 1)
- Самостійна пошукова діяльність учнів.
Учні ведуть пошукову роботу за планом, поданим у завданні проекту.
- Оформлення освітнього продукту.
ІV етап. Презентація проекту; оцінювання проекту і власної діяльності у ньому (самооцінка):
- оформлення результатів;
- підготовка до презентації;
- захист проектів;
- оцінювання діяльності, висновки. (Додаток 2)
V етап. Рефлексія.
Учасники діляться власними враженнями.
- Чи достатньо було у вас знань для реалізації проекту?
- Якими джерелами користувалися для отримання нових знань?
- Чого навчились під час роботи над проектом?
- Що в роботі було найскладнішим? А що найцікавішим?
- Чи задоволені отриманим результатом?
Можна сказати тільки хороші слова за те,що Ви вже з 4 класу привчаєте дітей до проектної діяльності.Чим створюєте умови для розвитку і самореалізації учнів.Проект може бути зразком для вчителів початкової ланки і в позакласній роботі.Дякую
Застосування методу проектів дозволяє нам, вчителям, здійснювати щільний взаємозв’язок навчальної та позакласної діяльності, що сприяє розвитку творчої самостійності учнів. Спасибі за знайомство з цікавим пректом. Бажаю Вам натхнення!
Важко переоцінити роль проектної діяльності для творчого зростання школяра. Дуже відрадно, що такі досить серйозні пошуково – пізнавальні проекти діти здійснюють уже в початковій школі. Людмила Олександрівна запропонувала чудову розробку, от би ще побачити й кінцевий продукт!
Прочитавши назву проекту, сама задумалась, а який же я материк хотіла відвідати??? Думаю, що і діти з величезним задоволенням в ньому брали участь. Проведена величезна робота учителем разом з учнями, а інакше і проекту – не вийшло б! Тут поєдналося все- і інформаційна та пошуково-пізнавальна діяльність і міжпредметні зв”язки з природознавством та інформатикою. Проект вдався та мети своєї досяг!!! Дякую.
З уроку видно, що вчителю вдалося навчити дітей працювати в команді ( по завданням, мотивації учнів). Чомусь не видно додатків. Цікава сама ідея: закріпити знання, щодо материків, готуючи проекти і презентації. А ще проектна діяльність вчить учнів – захищати свій досвід. Візьму до уваги і спробую використати такий проект в 7 класі, після вивчення материків. Тільки, кому-який материк достанеться вкаже – випадок (лотерея). Дякую.
Працюю також над проектною діяльністю у початковій школі. Навчити дітей можна тільки тоді, коли їм це цікаво, коли діти самостійно знаходять інформацію та передають її іншим. І в цьому велика праця вчителя, як керівника. Людмило Олександрівно, лише творчий вчитель буде зай матися такою роботою. Здоров’я, успіхів і спасибі за матеріал уроку, порівняю із своїм, цікаве обов’язково візьму для себе.
Урок природознавства досить специфічний для вивчення. Тільки зацікавивши дитину можна розраховувати на міцні знання з предмету. Проект – один із таких видів роботи, який змушує дитину самостійно чи під керівництвом вчителя шукати відповіді на поставлені задачі. Шукаючи відповіді, дитина звертається до додаткової літератури, застосовує на практиці набуті знання. Все це сприяє розвитку її особистості. А добре виконана робота ще і підвищує самооцінку дитини. І подібні публікації дають можливість скорегувати свою роботу та застосувати свої проекти за поданою структурою. Людмило Олександрівно, дякую і творчих злетів.
Серйозна робота запропонована школярам. Та відночас й цікава. Розробка проекту передбачає не тільки освітні цілі, а й практичні психологічні прийоми роботи в групі, колективі. Продумані завдання, зміст роботи учнів, форма реалізації проекту. Є вказівки на додатки. Бажано б і їх побачити, але вони не викладені в матеріалі. Загальне враження від викладеного доробку дуже позитивне. Творчої вдачі авторові матеріалу.
Людмило Олександрівно! Дуже цікава та важка справа – робота над проектом. Але Ви з цим справились,методично все витримано,правильно.Ви досягли мети проекту і кінцевого результату ще й презентували свою роботу. Це, власне ,міні -наукова робота .Ви творчий учитель і молодець. Дякую Вам за це.