Письмо великої букви Ф
Автор: Вчитель початкових класів Павленко Любов Миколаївна
Тема. Письмо великої букви Ф
Мета: навчати дітей писати велику букву Ф окремо і в словах; розвивати вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати; виховувати інтерес до української мови, продовжувати ознайомлювати дітей зі скоромовками
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Повторення вивченого матеріалу.
– Яку букву ми писали на попередньому уроці?
– Які назви квітів записували? (Фіалка, фуксія, фікус, флокси.)
– Про якого південного птаха говорили? (Про фламінго.)
– Послухайте вірш А. Григорука. Де були діти з мамою?
Гафійка й Федь із мамою
Прийшли до зоопарку,
Там зебру бачили з ламою,
Фламінго і цесарку,
Жирафів двох із Африки,
І дрохву, й козенятка,
І фазана з фазанкою,
Й манюнє фазенятко.
– Як звати дітей, що відвідували зоопарк?
– У якому імені вимовляється приголосний твердий звук [ф], а у якому — м’який [ф’]?
Послухайте вірш ще раз. Яких звірів і птахів діти бачили в зоопарку? (Звірі: зебра, лама, жирафи, козенятко: птахи: фламінго, це сарка, дрохва, фазан, фазанка, фазенятко)
– У яких птахів названо цілу сім’ю? (У фазанів.) Хто знає, який вигляд мають фазани? Що це за птахи?
- Звуко-буквений аналіз слова.
– Підкажіть слово.
– Ходить птиця, наче пан, То не півень, а … (фазан).
– Скільки в слові складів? Який із них наголошений?
– Назвіть і схарактеризуйте звуки слова, заповніть схему.
– Позначте звуки відповідними буквами.
- Каліграфічна хвилинка з використанням методу ейдетики.
– Подивіться на малюнки, яку літеру вам нагадує малюнок?
– Пропишіть літери у зошит.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Графічний аналіз великої букви Ф.
– Із яких елементів складається велика буква?
Порівняйте її з рядковою буквою. Що треба змінити в малій букві (ф, щоб перетворити її на велику? (Збільшити розмір у похилої лінії та овалів, додати ліве заокруглення внизу)
Відгадайте, що це. Підкажіть слово
Б’є вода в усі боки Із залізного тюльпана. Поспішаєм залюбки Ми до красеня … (фонтана).
- 2. Пояснення написання великої букви Ф із показом на дошці.
- Пальчикова гімнастика.
- Письмо великої букви Ф.
– Учні працюють у прописах на с. 53. Спочатку діти виконують підготовчі вправи в рамочці та на першому рядку, потім прописують букву Ф за пунктиром і без нього
- Письмо слова з великої букви Ф
– Послухайте вірш, запам’ятайте слова зі звуком [ф].
Федір любить фотографувати,
Фазанів пішов знімати.
Фазани летять у плавні —
Фотознімки будуть славні.
(Федір, фотографувати, фазани, фотознімки.)
– У якому слові звук [ф] зустрічається двічі?
– Як звати хлопчика-фотографа? (Федір.)
– Подивіться, як це ім’я записано у прописах. Як поєднується велика буква Ф з наступною малою е?
– Учні записують ім’я на рядку біля зразка тричі.
- Фізкультхвилинка.
7.Розвиток мовлення учнів.
– Прочитайте вірш у прописах (с. 53). Про кого в ньому йдеться?
– Що робила Фрося? Як їй допомагав Федя?
– Прочитайте вірш ще раз, підкресліть слова з буквою <р. Які звуки вона позначає в цих словах? (Фарбувала, Фрося, Федя, фарба — в усіх словах приголосний твердий звук [ф]
– Послухайте ще один вірш. Уявіть собі картину.
Фіолетові ялинки,
Фіолетові будинки
Фіолетовий бескид —
Це карпатський краєвид.
Малював натуру майстер,
Фіолетовий фломастер.
О. Сенатович
– Чому карпатський краєвид намальовано фіолетовим кольором?
– Чим була намальована картина? (Фломастером.) Якого він кольору? (Фіолетового.)
– У якому слові ми вимовляємо твердий приголосний звук [ф], а у якому — м’який звук [ф’]?
– Чи любите ви малювати фломастерами? Чим вони відрізняються від олівців?
- Письмо речень.
– Прочитайте перше речення. Що в ньому говориться про фломастери? (Вони різнокольорові.)
Учні записують речення, проговорюючи слова пошепки по складах.
– Відгадайте загадку-добавлянку.
Гру цю люблять всі на світі:
І дорослі, і малі.
М’яч, удар. І крики: «Гол!»
Пречудова гра … (футбол).
– Як грають у футбол? Розкажіть.
– Де ви бачили цю гру? (У дворі, на стадіоні, по телевізору.)
– Прочитайте речення. Про що знято фільм? Де його можуть показувати? Чим може бути цікавий фільм про футбол?
Учні списують речення на вільний рядок під зразком.
- Списування тексту з використанням методу ейдетики
– Розгорніть зошити для письма. Спишіть текс, замінюючи малюнки словами.
ІV. Підсумок уроку
– Яку букву навчалися писати?
– Назвіть імена, що пишуться з букви Ф .
А чому не писати ф не відриваючи руки( лівий потім правий овал, потім вертикальну), так набагато легше!!!! Мої троє дітей і п’ятеро внуків це підтвердили!
Мета уроку відповідає віковим особливостям учнів 1класу. Особливої уваги заслуговує каліграфічна хвилинка з використанням методу ейдетики, що дає можливість зробити висновок, що учитель в своїй роботі постійно використовує сучасні і дієві форми навчання. Цікаво, а яка була фізкультхвилинка? Дякую творчому учителю!!!)))
Дуже сподобався урок. Простий, цікавий, доступний для реалізації. Особливо хочеться відзначити вправи з використанням методу айдетики (дуже сподобались). Обов”язково використаю у своїй практиці. Щиро дякую за наданий матеріал.