Урок навчання грамоти у 1 класі

Письмо рядкової букви «г»

Автор: вчитель початкових класів Павлюк Наталія Іванівна

вчитель початкових класів Павлюк Наталія ІванівнаТема. Письмо рядкової  букви «г»

Мета: вчити писати рядкову букву «г», правильно з’єднувати її з іншими літерами.

Завдання:

  • удосконалювати уміння ділити слова на склади, визначати наголошений склад, виконувати звуковий аналіз слова;
  • збагачувати словниковий запас учнів;
  • розвивати мислення, увагу, зв’язне мовлення учнів;
  • виховувати інтерес до навчання.

Очікувані результати:

  • вміти писати рядкову букву «г», правильно з’єднувати її з іншими буквами та писати слова з цією буквою.

Обладнання: картка (друкована і рукописна буква), алфавіт, мікрофон, предметні малюнки (гусак, газета, папуга, автомобіль), аудіо запис мелодії танцю «Гопак», гумки, м’яч, фішки для звукового аналізу

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Привітання

– Здавна в Україні існує традиція: зустрічати щирою посмішкою і добрим словом гостей, які завітали до нас із добром. То ж і ви, діти, як справжні господарі цього класу, привітайте наших гостей.

ІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Гра «Впізнай буку»

– Плесніть у долоньки, коли бачите знайому букву. Якщо буква незнайома, плескати не треба. Будьте уважні, не попадіться в пастку.

(Вчитель показує букви на картках: у, с, а, к, л, щ, м, р, ж, о, г)

– Яку букву вивчали сьогодні на уроці навчання грамоти?

– Який звук вона позначає?

– В яких словах є буква «г»?

– Молодці, ви знаєте багато слів з буквою «г».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Цілепокладання

– А тепер перевірте, чи є звук [г] в назвах предметів, які зображено на малюнках? (Предметні малюнки: гусак, папуга, горобець, ворона)

– Що спільне в цих словах? (Це назви птахів.)

– А що відмінне? (У слові «ворона» відсутній звук [г].)

– До якого слова ця звукова модель?

о о

– Чому? Доведіть свою думку.

– Давайте запишемо це слово рукописними буквами? Чому ні?

– Чого ми повинні навчитися сьогодні на уроці, щоб змогли написати це слова?

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Ознайомлення з рукописною буквою «г», порівняння з друкованою.

– На що схожа буква «г»?

– З яких елементів вона складається?

– В яких буквах ми вже писали такі елементи?

Розминка пальчиків

  1. Підготовка до письма:

– Як правильно покласти зошит?

– Як треба тримати ручку під час письма?

– Як перевірити нахил голови над зошитом?

  1. Інструктаж до написання букви.

– Починаємо писати букву «г» нижче верхньої рядкової лінії із заокруглення; далі ведемо пряму похилу паличку до нижньої рядкової, де знову заокруглюємо праворуч.

б) письмо в повітрі;

  1. Письмо в прописах:

а) обведення в прописах по пунктирам;

б) самостійне написання букви «г».

в) написання буквосполучення «го»:

– Буква «г» не може жити сама, вона хоче подружитися з іншими буквами. І перша її подружка – буква «о». Як їх разом назвати?

– А в яких словах є це буквосполучення? (Голова, город, голуб, горох, гості, господар, голос, година, гол, голка, гора, горло, горобець, ….)

–  Яке з’єднання букв у буквосполученні «го»?

г) написання слова «гопак»:

– Прочитайте слово на наступному робочому рядку. (Гопак).

– Що знаємо про це слово з уроків музики?

(Гопак – це назва українського народного танцю. Він є таким же символом України, як, наприклад, калина,  вишиванка чи українська народна пісня. Виник цей танець дуже давно. Спочатку гопак був видом бойового мистецтва українських козаків. Змагалися чоловіки між собою, показували свою силу, мужність, спритність. Пізніше гопак став танцем, у якому брали участь і жінки, котрі були його прикрасою. Виконувати танок можна одному, у парі, колективно. )

Слухання фрагменту мелодії танцю

– Які рухи виконували чоловіки під час танцю? (Стрибали, гупали, крутилися, вигукували «гоп!». Звідси і назва танцю – гопак.)

– Скільки складів у слові «гопак»? Як визначити? Посадіть склади у «човники».

– Який з них наголошений?

– Скільки разів зможемо написати це слово на робочому рядку?

д) написання слова «гра»:

– Скільки букв у слові «гра»?

– Яка перша буква?

– Який звук вона позначає?

– Виберіть складову модель до слова «гра».

– Як можна визначити кількість складів у слові? (Долонька один раз торкається підборіддя. Один голосний – один склад.)

– Дібрати до слова «гра» слова, що відповідають на питання  яка? (Гра (яка?) рухлива, спортивна, рольова, весела, цікава, улюблена, народна, пізнавальна, нова, знайома, незнайома, парна, колективна, настільна, комп’ютерна, ….)

– Скільки разів зможемо написати слово «гра» на робочому рядочку?

– Яке з’єднання букв «гр»?

V. Закріплення вивченого матеріалу

а) написання слова «гусак»:

Метод «Мікрофон».

  • Дібрати слова, що означають дію і відповідають на питання що робить?( Гусак (що робить?) йде, пливе, дзьобає, гелгоче, щипає, спить, тікає, мовчить, дивиться, п’є, слухає, наздоганяє, захищає, біжить, сидить, летить, їсть, пасеться, стоїть, хворіє,….)
  • Скільки разів напишемо слово «гусак»?
  • Яке з’єднання букв «гу»?

б) написання слова «гумка»:

– Що називає це слово?

– Яка може бути гумка? Яке її призначення?

Робота у парах: звукова модель слова «гумка»

– Скільки разів зможемо написати це слово на рядочку?

– У першому слові поставити наголос.

– Як ви визначали наголос?

Фізкультхвилинка

Два прихлопи, два притопи,

На носок, на каблучок,

Руку вліво, руку вправо –

Ми танцюєм гопачок.

б) написання слова «глина»:

– Що знаєте про глину? Де її використовують? (Глина використовується на будівництві. З неї виготовляють посуд. Є лікувальна глина.)

(Предметні малюнки)

– Здавна наші дідусі та бабусі займалися виготовленням іграшок із глини. Звичайна грудочка глини в руках справжнього майстра перетворювалась на іграшкового коника, півника, на дитячого свищика, що голосно сюрчав чи витьохкував як соловейко.

– Скільки разів слово «глина» поміститься на робочому рядку?

– Яке з’єднання букв «гл»?

– Позначити кружечком букви, що позначають голосні звуки у слові «глина».

в) списування речення рукописними буквами:

Дидактична гра «Фотографи».

  • Прочитайте речення.
  • Що означає слово «нагода»?

– Як правильно записати речення?

г) самоперевірка та самооцінка виконаної роботи

VІ. Підсумок уроку.

  • Які завдання ми ставили перед собою на початку уроку?
  • Чи вдалося нам їх виконати?
  • Намалюйте у зошиті смайлик, який розкаже про ваш настрій.
  • Я щиро вам дякую, діти, за чудову роботу на уроці!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 коментарів

  1. Хороша гра на впізнавання вивчених букв, вона навіть корисна для активізації уваги на початку уроку. Іншим дописувачам хочу нагадати, читайте уважно програму. Там добре зрозуміло щодо звукових моделей. Їм однозначно бути!

  2. Чудовий урок, розроблений згідно з програмою, побудований методично вірно. Вдало підібрані вправи, методи роботи. Особливо метод самоперевірки. Діти мають адекватно себе оцінювати і ви їх цього вчите.

  3. Методично правильно розроблений урок, повністю відповідає програмним вимогам для першого класу. Цікаві, інтерактивні завдання, які розвивають усі види мислення дітей, збагачують словниковий запас учнів. Дуже добре, що урок містить елементи самоперевірки та самооцінки. Цьому потрібно вчити дітей з першого класу. Все сподобалось. Дякую.

  4. Хороший урок. Дидактична гра “Фотографи” дуже сподобалась. Використано особистісно-зорієнтований підхід. Урок складений методично правильно. Учителю вдалося реалізувати триєдину мету навчання.

  5. Урок цікавий. Зміст уроку відповідає віковим особливостям учнів 1 класу. Урок не перенасичений . Учитель щохвилини сприяє розвитку у дітей самостійності! Бажаю подальшої творчої праці.

  6. Урок має цікаві елементи українознавства. Враховуючи зміст оновлених програм, звукові моделі слід замінити іншиим цікавим матеріалом.

    1. Шановна Людмило! В оновлених програмах написано, що “учень/учениця робить звуковий аналіз простих за звуковою будовою слів типу:сир, дім, тато, калина; будує їх звукову схему, використовуючи умовні позначення звуків”. Поясніть, будь ласка, чому Ви пропонуєте “замінити звукові моделі іншим цікавим матеріалом”?

  7. Чудовий урок! Все просто,зрозуміло, цікаво та логічно. Маленькі учні не перевантажені, вчаться не тільки письму, а й аналізу своїх дій та оцінюванню результатів своєї роботи. Молодець, вчителько, яка проводить такі уроки письма для першокласників.

  8. Вчитель на протязі уроку працював над формуванням графічно правильного, чіткого письма. Інструктаж написання букви, проведений вчителем, виконано своєчасно , правильно. На протязі уроку присутні моменти українознавства, що знайомлять дітей з культурним спадком наших предків. Дякую!