Розробка уроку
Релігійне та культурне життя Середньовічної Європи
Автор: учитель історії Коростильов Володимир Іванович
Тема: «Релігійне та культурне життя Середньовічної Європи».
Мета: повторити й узагальнити матеріал теми;
- розвивати в учнів вміння аналізувати та узагальнювати історичні явища і події, визначати їхню суть, причини та значення,
- давати характеристику історичним діячам,
- висловлювати судження щодо причин і наслідків християнізації Європи, появи і розвитку гуманістичних ідей,
- висловлювати власну точку зору щодо тих чи інших історичних явищ і подій,
- формувати в учнів зацікавлення до історії, як науки про розвиток людства.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Обладнання: підручники, картки із завданнями, кросворди, мультимедійна дошка, проектор.
Завдання уроку:
- Застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: “християнство”, “іслам”, “Відродження”;
- Створювати учнівські презентації про видатних осіб історичної епохи;
- Презентувати творчі проекти;
- Працювати в гетерогенних групах.
Хід уроку
- Актуалізація опорних знань учнів.
Урок проходить у вигляді змагання трьох команд. На початку уроку звучать позивні телегри «Що? Де? Коли?» та виноситься чорна скринька, в якій знаходиться 3 конверти:
І. Зелений конверт.
Завдання – створити 3 команди з капітанами на чолі. Капітанам вручаються маршрутні листи команди, в яких вони оцінюють відповіді учасників команди.
ІІ. Білий конверт.
Проведення конкурсів.
- Конкурс капітанів.
На дошці вивішується плакат з «полем бою». Запитання ставляться по черзі. Час на обмірковування не надається. Якщо учень дає правильну відповідь, то він має право поставити на полі бою свій знак. Завдання капітанів – скласти ряд своїх знаків по горизонталі, вертикалі чи діагоналі (аналог «+0»).
Питання до конкурсу:
- Коли і де виникло християнство?
- Яким спочатку було ставлення до християнства в Римській імперії?
- Яка книга була головною для християн?
- Що таке «схизма»?
- Якого року відбувся розкол християнства на католицьку і православну церкви?
- На які дві групи поділялось духовенство?
- Назва титулу глави католицької церкви.
- Назва титулу глави православної церкви.
- Як називався збір кардиналів, що обирав папу римського?
- «Кубування»
Кожна команда отримує куб з кросвордом (у всіх команд він однаковий), який їм потрібно розв’язати. Для виконання цього завдання надається 5 хвилин. За кожне правильне відгадане слово команда отримує 1 бал.
Сектор А
- ,,Родоначальник, основоположник’’ (Патріарх)
- Король франків, який прийняв християнство (Хлодвіг)
- Винахідник книгодрукування (Гутенберг)
- Назва племен, від яких походить назва готичного стилю (Готи).
Сектор Б
- Папа Римський, який закликав до хрестових походів (Урбан ІІ)
- Німецько-скандинавський героїчний епос ,, Пісня про …’’(Нібелунгів)
- Композитор, який використав легенду з п.2 сектора Б у своїх творах (Вагнер)
- Французький епос ,, Пісня про…’’(Роланда)
Сектор В
- Засновник гуманізму в літературі Франческо (Петрарка)
- Видатний італійський поет Данте (Аліг’єрі)
- «Трістан та . . .» (Ізольда)
- Видатний середньовічний філософ П’єр (Абеляр)
Сектор Г
- Одне із семи вільних мистецтв (Риторика)
- Ібн- Сіна (Авіценна)
- Житель Аравійського півострова (Араб)
- Автор книги «Декамерон» (Боккаччо).
- Визначення особи за описом.
Учений-богослов, який відігравав видатну роль в оформленні християнства та церкви. Його праця ,,Сповідь” стала духовним дороговказом для християн середньовічної Європи. Був визнаний святим і отримав ім’я Августин Блаженний.
(Августин Аврелій)
Видатний середньовічний вчений. З дитинства виявляв потяг до наук. Здобув гарну освіту і в Парижі відкрив власну школу, де викладав логіку і богослов’я. Був звинувачений в єресі за вільнодумство. Його книги були спалені. Він став ченцем. Свої поневіряння описав в автобіографічному творі ,, Історія моїх страждань’’
( П’єр Абеляр)
- Виключення зайвого компоненту з логічного ряду.
Франческо Петрарка, Джованні Боккаччо, Данте Аліг’єрі, Августин Аврелій
(Августин Аврелій)
Фрідріх І Барбаросса, Іоанн Безземельний, Річард І Левове Серце, Філіпп ІІ Август.
(Іоанн Безземельний)
- Встановлення відповідностей між датами та подіями.
1054 | Прийняття правила конклаву під час обрання пап |
1274 | Початок Великої схизми |
1378 | Розкол церкви на православну і католицьку |
1309 | Початок Першого Хрестового походу |
1212 | Кінець Першого Хрестового походу |
1099 | Початок Авіньйонського полону пап |
1096 | Дитячий Хрестовий похід |
- Встановлення відповідностей між поняттями та визначеннями.
Інвеститура | Збори вищого духовенства |
Понтифікат | Купівля і продаж церковних посад або духовного сану |
Анафема | Віруючі, які виступали з критикою церкви і папи |
Симонія | Діяльність і час правління папи римського |
Єретики | Духовна особа в католицькій церкві, наступна після папи |
Інквізиція | Папська грамота про прощення гріхів |
Індульгенція | Відлучення від церкви |
Кардинал | Церковний суд в католицькій церкві над єретиками |
- Виправити помилки в тексті:
«У 1270 р. розпочалися хрестові походи. Папа Іоанн ІІ закликав до хрестового походу проти язичників, що живуть напроти Балтійського моря. У цьому поході взяли участь руські князі та королі європейських країн».
(У 1096 р. розпочалися хрестові походи. Папа Урбан ІІ закликав до хрестового походу проти язичників, що живуть напроти Середземного моря . У цьому поході взяли участь
королі європейських країн ).
ІІІ. Червоний конверт.
1. Захист проектів.
В конверті знаходиться диск з презентаціями про видатних діячів Середньовічної культури в галузі освіти, науки,літератури, мистецтва, архітектури.
На мультимедійній дошці – проекція учнівських творчих проектів-презентацій:
«Письменники-гуманісти»
«Діячі науки середньовіччя»
«Видатні мандрівники»
«Винахідники епохи Відродження»
«Культура Відродження».
2. Підбиття підсумків уроку.
Після захисту проектів-презентацій разом з капітанами команд виставлення учням оцінок за роботу на уроці.
3. Домашнє завдання.
Підготуватись до тематичного оцінювання з теми «Релігійне та культурне життя Середньовіччя».
Повторити §1-2, ст. 80-116 підручника.
Сучасний урок сучасного вчителя!!! Найбільше сподобалися теми учнівських творчих проектів-презентацій: «Письменники-гуманісти», «Діячі науки середньовіччя», «Видатні мандрівники», «Винахідники епохи Відродження», «Культура Відродження» тощо. Дякую!!!
Ви молодець!!! Урок відповідає сучасним вимогам. Урок побудовано шляхом використання ігрової технології. Всі структура урока є в наявності. Порадити хотілося лише одне – добавте зображення історичних діячів пам’яток культури.