Робота з невстигаючими учнями в початкових класах
У мене I етап боротьби з неуспішністю – це виявлення пропусків знань і вивчення причин неуспішності. Це з’ясовується в процесі проведення щоденних уроків, самостійних, перевірочних робіт, тестувань, диктантів, перевірки домашніх завдань.
І спираючись на результати свого аналізу, приймаю рішення про те, які виховні дії потрібні.
Хоча, як говорять педагоги-новатори, неуспішність – це двигун учбового процесу. На ранній стадії – це відставання. Відставання накопичується і як підсумок неуспішність. Тому чим раніше починаємо боротися з відставанням, тим краще.
У кожного учня причини відставання індивідуальні. Тому я намагаюся враховувати психофізичні можливості учня, соціальні умови життя, виховання і навчання поза школою.
Найчастіше неуспішні учні – це діти невпевнені в собі. Тому я проводжу роботу над підвищенням самооцінки учнів. Тому важливо не лише яку оцінку я поставила учневі, але і те, що я сказала про це. Я завжди заохочую в тій або іншій формі щонайменше просування у навчанні, хоча і слабкого, але працелюбного учня. Завжди підбадьорюю дітей.
На батьківських зборах намагаюся донести до батьків, що до особи дитини потрібно відноситися шанобливо, поважати їх інтереси цим самим, підвищуючи самооцінку учня. Так як я вже сказала між самооцінкою і успішністю тісний зв’язок. Невдачі в навчанні, погані оцінки знижують самооцінку.
На уроках я використовую диференційований підхід. Наприклад: після контрольної роботи або диктанту ми виконуємо таку роботу. Під час перевірки диктантів я бачу, на які правила допущені помилки і відразу в зошиті або видаю на уроці картки на ті орфограми, на які допущені помилки. І на уроці діти в контрольних зошитах виконують роботу над помилками, допущеними в диктанті і, закінчивши, починають працювати за картками в робочих зошитах.
Для освоєння техніки швидкого читання використовую на уроках читання, читання скоромовок, читання з перешкодами, вибіркове читання. Якщо по читанню заданий вірш напам’ять, то негативні оцінки не ставлю тим, кому вивчити складно, запитую не в перший день, а тільки на 3-й день.
Так само майже на усіх уроках використовую різнорівневі тестові завдання.
На математиці і українській мові в допомогу усім учням, а особливо тим які не встигають, використовуємо пам’ятки, алгоритми виконання завдань, опорні графічні схеми.
В усіх неуспішних дітей слабка «самоорганізація», тобто ці діти мають нестійку увагу, слабку пам’ять, небажання думати при рішенні учбових завдань. Тому на факультативному зайнятті і в групі продовженого дня ми виконуємо вправи на розвиток уваги, зорової і слухової пам’яті. Вирішуємо завдання на розвиток кмітливості, логічного мислення і обчислювальних навичок, головоломки.
Деякі діти не можуть стежити за ходом пояснення учителя і зазнають труднощів при роботі з книгою. Тому на усних предметах перед викладом нового матеріалу я на дошці записую питання по новій темі. Після викладу мною нового матеріалу діти відповідають на ці питання або, відповідаючи, читають вибірково з підручника, тобто діти вчаться самостійно осмислювати новий матеріал. Матеріал намагаюся викладати емоційно, щоб зацікавити. Завжди даю установку на запам’ятовування.
Так само використовую наочність, різні методи навчання.
На успішність також впливають пропуски уроків, не виконання домашніх завдань. Я намагаюся з’ясувати які риси особи учня, і які обставини його життя можуть викликати небажані наслідки. Якщо були пропуски по хворобі, то на групі продовженого дня надолужуємо пропущене. Якщо інші причини, то проводжу бесіди, даю дитині і батькам індивідуальні рекомендації по усуненню виявлених пропусків.
Виконання домашніх робіт контролюю шляхом щоденної перевірки зошитів.
Загалом, мій клас по знаннях не сильний, але я бачу підсумок своєї роботи.
З’ясовано, що шкільна невстигаючість може бути наслідком причин непсихологічного характеру:сімейно-побутові умови, педагогічна занедбаність, рівень освіти батьків, також і психологічного: недоліки в пізнавальній, мотиваційний сферах, індивідуально-психологічні особливості. Ви добре працюєте.
З вашої статі я зрозуміла,що ви відповідальний вчитель.Стаття цікава та корисна я для себе дещо почерпнула та скористаюсь вашими порадами.Спасибі!