Виховна година в початкових класах

Кривий Ріг від А до Я

Автор: учитель початкових класів, вища категорія Прохода Ольга Геннадіївна

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про рідне місто, збагачувати свої знання історичним та духовним спадком минулих поколінь, вчити точно і образно висловлювати свої думки та почуття; розвивати мислення, пізнавальний інтерес; виховувати національну свідомість, патріотичні почуття, повагу до людей рідної землі, спонукати до творчої та пошукової діяльності.

Обладнання: фотоілюстрації міста, карта міста, герб та звукозапис Гімна міста, букви абетки, на зворотній стороні намальовані квіти, з яких діти викладуть вінок. Вірші учнів, переможців міського конкурсу «Первоцвіт»

Форма проведення: подорож

Методи і прийоми роботи: метод проектів, пошуковий, інформаційно-комунікаційна технологія.

Підготовчий етап роботи: підготовка учнівських проектів «Кривий Ріг» (букви українського алфавіту діти обирають випадковим чином. Мета проекту: підготувати цікаві відомості про рідне місто, пов’язані з обраною буквою; виготовити букву-наочність)

Захід супроводжується ІКТ підтримкою

ІКТ підтримка виховного заходу

Хід проведення виховного заходу:

І. Організація дітей

Вступне слово вчителя:

– Любі діти! Сьогодні ми будемо пізнавати таємниці рідної землі і вчитися відчувати серцем рідне місто. Міста – як і люди. Їх можна образити, знищити, розвивати, про них  можна дбати. Міста мають свою вдачу і характер. Вони, мов люди, є великі та маленькі, давні та юні, недоглянуті та прекрасні. Та кожне з них завжди турботливо дбає про власних мешканців, гостинно зустрічає своїх відвідувачів. Тож давайте увійдемо у широко відчинені ворота нашого міста та розпочнемо подорож «Кривий Ріг від А до Я»

Звучить музика «Кривий Ріг – моє місто»

ІІ. Основна частина

Затишні вулиці, загорнуті у задумливі будинки, широкі проспекти – це Кривий Ріг, який на простягнувся на 126 км,  займає площу 450 квадратних метрів, дбайливо пригорнув до себе 780 тисяч жителів. Днем заснування міста вважається 8 травня 1775 року.

ВІРШ  «Кривий Ріг» автор Іван Костенюк

Живу я в місті Кривий Ріг,
Що славу з давнини зберіг.
Мій рідний край, моя земля:
Річки, озера і поля.
Залізорудні комбінати,
Що нам дають руди багато,
Завод, що сталь найкращу варить
І Україну в світі славить.
Я тут живу і цим пишаюсь
І стати сильним намагаюсь,
Щоб місто – красень збудувати,
Батькам у праці помагати.

( Учні по черзі виходять перед класом, беруть букву, розповідають інформацію, пов’язану з цією буквою, перевертають картку з буквою і прикріпляють «квітку» до віночка на дошці)

Буква «А»

Атмосфера нашого міста спокійна, мирна, благородна, приємна.

Аеропорт. Сучасна взльотно – посадкова смуга здатна приймати всі типи повітряних лайнерів. З 1986 року аеропорту присвоєно статус міжнародного.

Буква «Б»

Ботанічний сад  У 1980 році Криворізька міськрада прийняла рішення про виділення земельної ділянки площею 52,4 га під створення ботанічного саду. Тільки колекція квітниково-декоративних рослин світу нараховує понад 3 тисяч видів та сортів. Кожного року ботанічний сад поповнюється новими видами екзотичних рослин.

Буква «В»

Вулиці. Вулиці міста широкі й вузькі, довгі й короткі, мають красиві звучні назви: Живописна, Молодіжна, Іскрівська та інші. Багато вулиць названо на честь видатних людей: ім. Пушкіна, ім. Гагаріна, ім. Глинки, ім. Тинка та інші.

Буква «Г»

Геологічний наймальовничий об’єкт – група скель на схилі долини річки Інгулець має химерні фантастичні контури. Скелі МОДРу були представлені на Всеукраїнському конкурсі «7 природних чудес України» і офіційно визнані національним заповідником, який охороняється державою.

Годинник квітниковий У рамках програми з благоустрою «Місто без околиць» до 20-річчя незалежності України у місті був відкритий найбільший у світі квітниковий годинник. Діаметр циферблата 22 метри, довжина хвилинної стрілки 12 метрів, висаджено 22 тисячі квіток  шости кольорів.

Буква «З»

Залізна руда. Характеризуючи Кривбас, академік В.Ф.Зуєв у 1781 році писав: «Він весь кам’яний, як і береги річки Саксагані, і складається із залізного шиферу, який такий твердий, що й кресалу дає від себе іскри. Це благородний метал – залізна руда. Щорічно добувається 107 мільйонів тонн руди. У надрах Кривбасу залягають крім рудних родовищ кам’яне вугілля, доломіт, сланці, тальк, мармур, сурик, охра, скандій і ще близько 40 елементів таблиці Менделєєва.

Заводи. Із добуванням корисних копалин в місті будуються заводи:

 • металургійний комбінат, який за рік виплавляє 58 млн т чугуна, більше 64 млн т сталі, 48 млн т прокату.
 • рудо ремонтний завод;
 • турбінний завод;
 • електроламповий завод.

Молокозавод, хлібозавод випускають смачну продукцію для мешканців міста. А ще заводи – це робочі місця для наших батьків.

Залізниця. На Криворіжжі великими темпами зростав видобуток залізної руди, а відтак і стали появлятися залізничні вітки, які єднали місто з іншими містами, селами.

Загальна довжина залізниці – 985 км, по якій щорічно перевозять близько 140 млн тон вантажу, близько 17 млн пасажирів

Буква «І»

Історія походження назви міста. Легенда. Оселивсь колись у цих місцях кривий ( він втратив у боях одне око) козак на ім’я Ріг. «Якщо я вже не можу битися з ворогами нашого народу,- сказав він,- то буду хліб вирощувати»,- і проклав першу борозну на вічній цілині, де в ті часи у траві міг і кінь сховатися. Подорожній, який випадково потрапляв у ці місця, знаходив притулок і хліб у гостинного хазяїна. Від імені цього козака ніби й прижилася назва «Кривий Ріг». Сьогодні Кривий Ріг посідає третє місце (126 км)  серед найдовших міст у світі після Пекіна (200км) і Сочі (148 км)

Буква «К»

Комбінати ПівдГЗК, ПівнГЗК, НовоКривГЗК, ЦГЗК, ІнгулГЗК – основні постачальники залізорудної сировини на основні металургійні комбінати України і за кордон.

Кар’єри –  в місті їх 4 – це місця добування залізної руди відкритим способом, з часом руйнують поверхню Криворіжжя. З метою вирішення екологічних проблем працівники міського Ботанічного саду висаджують на відвалах деревні і трав’янисті рослини, які не дають руйнуватися грунту, затримують пил і милують очі своєю красою.

Буква «Л»

Люди. Хто створює місто? Правильно, люди.

Поль Олександр Миколайович (1832-1890) – краєзнавець, підприємець, детально вивчав корисні копалини Криворіжжя, розпочав промислові розробки. Також колекціонував предмети старовини, створивши одну з найбільших приватних колекцій, яка стала основою експозиції краєзнавчого музею. В.О.Валявко

Глазовий Павло Прокопович (1922-2004) – український поет, сатирик, гуморист. За вагомі внески в українську літературу відзначений орденом «За заслуги»

Малахов Володимир Анатолійович ( нар. 1968) – відомий артист балету, балетмейстер, завдяки унікальним даним і феноменальній пластиці визнаний кращим танцівником світу.

Володимир Зеленський – відомий шоумен.

Григорій Синиця – митець сучасного монументального живопису, технікою виконання якого є флоромозаїка.

Буква «М»

Музеї. Історію свого міста криворіжці зберігають в історико-краєзнавчому музеї, який засновано у 1960 році, має 3 експозиційні зали. Більше 34 тисяч справжніх предметів історії Криворіжжя, природи краю. Щорічно музей відвідують більш 100 тисяч людей.

Музей авіаполка розташований в середній школі № 84.

Музей під відкритим небом – Царева могила – один з найбільших  на Україні археологічних пам’ятників. Це курган висотою 12 метрів і діаметром 106 метрів. Під час розкопок в центрі кургану знайшли поховання в кам’яному ящику, яке датоване ІІІ тисячоліттям до нашої ери. Всього виявлено 19 поховань бронзового віку.

Мінеральні води Кривбасу, завдяки цілющим хімічним властивостям порівнюють із знаменитими водами П’ятигорська і Цхалтубо, які відомі своїми цілющими та оздоровчими властивостями.

Буква «Н»

Нагороди:  За великі успіхи, досягнуті трудящими міста у господарському і культурному будівництві, у виконанні завдань по розвитку гірничорудної і металургійної промисловості місто Кривий Ріг нагороджено  Орденом Леніна 18 січня 1971 року.

За великі успіхи і в зв’язку з 200-річчям з дня заснування місто Кривий Ріг нагороджено  Орденом Трудового Червоного Прапора 23 травня 1975 року.

Буква «П»

Парки міста прикрашають довкілля. В них відпочивають мешканці Кривого Рогу, на дитячих майданчиках граються дітлахи.

Пам’ятники. Криворіжці шанують пам’ять про видатних людей і визначні події міста.

З 8 травня 1972 року на залізобетонному постаменті завмер танк з бортовим номером 23, який, пройшовши важкими фронтовими дорогами, штурмовав Берлін, звільняв Прагу.

В пам’ять о радянських воїнах, що звільнили Кривий Ріг від німецько – фашистських загарбників, поставлено монументи «Перемога». У дні великих свят у монументів горить вогонь вічної слави.

Пам’ятник українському поету Т.Г.Шевченку, козаку Рогу, засновнику нашого міста та іншим.

Богдану Хмельницькому – полководцю, гетьману України, засновнику Української Козацької держави.

Буква «Р»

«Рудана» Переглядаючи щоденні програми телерадіокомпанії «Рудана», криворожани  дізнаються про всі міські новини, подорожують ріднокраєм.

Річки. Легендарна річка Саксагань протікає через наше місто і впадає в Інгулець.  На початку 20 століття річка заважала видобувальникам, бо під нею були рудні запаси. І вирішили їй змінити русло, завівши в підземелля. Аналогів такого об’єкта в Україні немає. Люди живуть буквально поверх річки. В Центрально-Міському районі через бункер вода річки визволяється з-під землі і поєднується з Інгульцем.

Райони міста. Наше місто дуже велике, тому поділено на  7 районів: Тернівський, Інгулецький, Жовтневий, Саксаганський, Дзержинський, Довгинцівський, Центрально-Міський

Буква «С»

Стадіони.  Для занять спортом і здорового відпочинку в місті 17 стадіонів, 12 плавальних басейнів, льодовий палац. Найбільший стадіон «Металург» – 35 тисяч місць.

22 серпня 2010 року у Кривому Розі відкрито найбільший скейтпарк в Україні. Його майданчик має широку міні-рампу і два оригінальні фанбокси.

Буква «Т»

Театри. Театр драми і комедії ім. Шевченка, театр ляльок, театр Академії руху.

Транспорт. Трамваї, тролейбуси, автобуси, маршрутні таксі, швидкісний трамвай

Щорічно пасажирський транспорт перевозить 287 млн людей

Буква «У»

Молодь Кривого Року здобуває освіту в університетах: технічному, педагогічному.

Буква «Ф»

Фонтани. У свій 236-й «день народження» Кривий Ріг отримав найбільший в Україні музичний фонтан.

Буква «Ц»

Цирк. Відкрито у 1970 році на  1765 місць. Щороку до 15 колективів з різних країн світу приїжджають до нас з цікавими виставами.

Центри Юнацької Творчості створені для дітей і юнацтва, які після школи займаються цікавими справами: танцюють і співають, творять і моделюють.

Буква «Ч»

Газета «Червоний гірник» – одна з старих на Україні. Її перший номер вийшов 7 грудня 1924 року. На даний момент тираж газети 500 тисяч екземплярів.

Буква «Ш»

Кривий Ріг – місто шахтарів. В місті працюють 3 шахти : «Гігант-Глибока» – найбільша в Європі, «Зоря», «Гвардійська». Кожна видає на-гора не один мільйон руди на рік.

Школи. В місті 144 шкіл, в яких навчаються 116 тисяч учнів.

Швидкісний трамвай. З метою вирішення транспортних перевезень в місті прокладено рейки для швидкісного трамваю, який з’єднав північні райони міста з центром.

Вправа «Плекаємо власні мрії»

Вчитель: Буква «Я»

Я – хоч і остання літера українського алфавіту, проте дуже важлива в житті кожної людини.

Я – людина, я – особистість, я – мешканець Кривого Рогу, що є частиною великої і прекрасної країни – України. Я – людина, яка має мрію і прагну її здійснення.

Чи є у вас, любі діти, мрії? Добре подумайте, можливо, у ваші мрії не лише про особисте щастя, і вони пов’язані з прекрасним майбутнім нашого рідного міста?. Та про щоб ви не мріяли, ваші мрії здійсняться лише тоді, крои ви для себе чітко визначите, чого в житті ви прагнете найбільше. Лише тоді ви зможете зробити перший крок до здійснення ваших мрій.

Вправа «Мікрофон»

Тож пропоную кожному з вас подумати і  закінчити речення:

 • Коли я виросту, то для свого міста…

Учитель:

Діти, найбільше я хочу, щоб ваші мрії здійснилися. Я вірю в вас, ви – гідні мешканці Кривого Рогу і вам вирішувати його майбутню долю. Нехай же майбутнє буде для всіх нас щасливим, прекрасним і сонцесяйним.

Рефлексія

 • Ось і закінчилася подорож нашим містом. Яка ж гарна абетка Кривого Рогу!
 • Подивіться на вінок, сплетений з наших квіток. Своїми бажаннями дізнатися нове ви будете поповнювати абетку Криворіжжя.
 • А що нового ви сьогодні дізналися про наше місто?
 • Чи відчули ви серцем рідне місто?
 • Чи можете ви сказати про себе, що ви є патріотами Кривого Рогу?

Вправа «Банк добрих справ»

 • Які добрі справи для рідного міста ви зробите вже сьогодні?

Учитель:

Бути патріотом – це любити своє місто, свою вулицю, якою. Ходив до дитячого садка до школи, любити людей і природу навколо. Любити – це турбуватися про майбутнє і берегти те, що маємо. Для свого міста ви можете закласти вишневий садок, який надалі стане алеєю пам’яті для майбутніх його мешканців про ваші добрі справи, сьогодні ви можете, і маєте для цього всі можливості обре вчитися, аби бути освіченими громадянами Кривого Рогу. Я вірю в вас! Тому саме сьогодні до вас, справжніх патріотів нашого міста, звертається із поетичною промовою видатний поет Криворіжжя Володимир Михайличенко. Сподіваюсь заочне знайомство з цією людиною подарує вам часточку його безмежної синівської любові до рідного міста.

І рости, і боротися нам,
І мужніть у труді молодому.
Я ніколи тебе не віддам,
Криворіжжя – ніколи й нікому.
Не віддам я нікому тебе,
Цих п’янких берегів Саксагані.
Ніжне небо твоє голубе,
І на рейках вагони багряні.
І машини, що мчать по шосе,
І вогнів вечорових фіалки
А за тебе віддав би усе,
Бо для тебе нічого не жалко.

Тож не жалкуйте своєї любові і добрих справ для нашого рідного міста – маленької батьківщини кожного з нас.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

 1. Конспект уроку продуманий, детальний, повний. На уроці присутні інтеграційні зв’язки та пов’язані з рідним містом, це дуже похвально. Спостерігається велетенська підготовка вчителя. Все чітко сплановано, розписано. Дякую Вам! Творчих успіхів!