mail@urok-ua.com

Розробка інтегрованого уроку з читання та громадянської освіти

“Для чого людині серце”

Автор: вчитель початкових класів Василенко Тетяна Адамівна

вчитель початкових класів Василенко Тетяна АдамівнаМета: продовжувати знайомити учнів із поняттями казка, літературна казка; вчити розпізнавати літературні казки серед інших; формувати уміння працювати з текстом, визначати головну думку твору, дійових осіб, висловлювати оцінні судження щодо прочитаного;

виховувати почуття людя­ності, вчити дітей перейматися проблемами героїв й емоційно відгукуватися на події у казці; естетичне сприйняття світу, прагнення робити добро;

розвивати навички зв’язного мовлення, уважність.

Методично-дидактичне забезпечення уроку:

  • літературна казка А. Дімарова «Для чого людині серце»; підручник Савченко О. Я. Читанка. З клас. Ч. 1. – К.: Освіта, 2003.
  • мультимедійна система
  • ТЗН (пісні «Я вірю в чудеса», «У казковому лісі», музика і слова Ю. Воронюк)
  • дерев’яний чоловічок, муляж серця, свічка, метроном
  • тлумачний словник

Презентація до уроку

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

  1. Вступна бесіда
  • Сьогодні ми продовжимо подорож країною казок.
  • Що називаємо казкою?

Казка – це цікава вигадана історія про пригоди, яких насправді      не буває. Це розповідь, в якій мовиться про щось фантастичне, неймовірне, і яка має повчальний характер.

  • Які бувають казки?

Казки бувають народні та літературні.

  • Які казки називаємо народними?

Народні казки складає народ. Вони не мають автора.

  • Які казки називаємо літературними?

Літературні казки мають одного автора.

  • Визначте, яка це казка?
  • Діти, ви не заперечуєте, якщо ми трішки погуляємо казковим лісом.

Але на нашій дорозі стоїть світлофор. Що означають кольори світлофора?

  1. Вправа «Світлофор». Метод М. Ганькіної.
  • Червоний колір – стоп. Читаємо червоні букви.
  • Жовтий – увага. Готуємося до швидкого читання.
  • Зелений – іти. Читаємо швидко.

прегустому
най
лютіший
де
рев’яний
то
нюсінький
не
звичайне
сві
тленьке
ці
кавими

  • Дорога вільна, вирушаємо у казкову подорож лісом.
  1. Слухання пісні «У казковому лісі»
  • Обов’язково запам’ятайте всіх казкових героїв, яких зустрінете у лісі.

Звучить пісня.

  • Які казкові герої зустрічаються в пісні?

Гноми, Білосніжка, Дюймовочка, ведмеді., зайці, вовки.

  • Хто автор казок?

Брати Грім, Г. Андерсен, народні.

  • Діти, а що завжди перемагає у казках?

Добро.

  1. Релаксація.
  • Діти, закрийте очі. ми заслухались дивовижним концертом маленьких жабенят на лісовому болоті. Ми заходимо все далі і далі, щоб побачити цих дивовижних співаків. І не помітили, що зайшли дуже далеко. Тепер потрібно шукати дорогу назад.
  1. Гра «Перший звук».
  • Потрібно перестрибуючи з купини на купину читати тільки першу букву.

Рак, ананас, зуб,

дуб, Оксана, батон, риба, острів, мак,

нога, алмаз, гус­ка, рак, іній, тісто, екран,

сон, елеватор, решта, цап, ему,

ваза, вовк, Іра, конверт,

Надя, ескімо,

парта, Рома, оса, ховрах, овес, лимон, озе­ро, ніс, екран.

  • Яке речення склали з цих літер?

Раз добром нагріте серце – ввік не прохолоне.

Оголошення теми та завдання уроку.

  • Це прислів’я є темою уроку.

Раз добром нагріте серце – ввік не прохолоне.

  • Яке значення має прислів’я?

Добрі вчинки людей пам’ятають довго.

  • Тема нашого уроку «Літературні казки українських письменників».

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Знайомство з творчістю Анатолія Дімарова.
  • У житті ми зустрічаємось з багатьма людьми. Злими, добрими, байдужими. Казка, яку ми прочитаємо знайомить нас з різними серцями людей та їх вчинками, навчимось характеризувати їх. Щоб дізнатися назву, виконайте вправу.
  1. Робота над заголовком.

Для чого людині серце

  • Розділіть на окремі слова

Для чого людині серце

  • Чому казка літературна?
  • А на вашу думку, для чого людині серце?

Щоб дарувати добро.

Відкриваю гіпсові руки, які бережно тримають серце.

Чуйне серце – найбільша людська цінність. Добре слово завжди шукає дорогу до серця.

І ми починаємо працювати зі словами.

  1. Словникова робота

а) повільне та швидке читання

плем’я                                      дошкуляти                         найлютіший

жевріючи                                 вагаючись                         ненавидіти

крижане                                  одноплемінників               назбиралося

  • Як називається словник, у якому пояснюють слова? (Тлумачний)

крижане – зроблене з криги, льоду

дошкулити – завдати шкоди, не давати спокою, тут: заморозити).

плем’я – група людей, які живуть далеко від цивілізації

ринуться – кинуться

вагаючись — виявляти нерішучість, у чомусь не наважуючись щось зро­бити.

жевріючі — ті, які горять без полум’я, тліють.

  • добір антонімів

Ненавидіти – любити

Добрий – поганий

Плакати – сміятися

Байдужий – чутливий

Скупий – щедрий

  1. Читання твору вчителем та учнями.
  • Продовжуємо подорож казковим лісом. Слухайте уважно казку.
  • Запам’ятайте з якими персонажами ви зустрінетесь.
  1. Робота над змістом прочитаного.
  • Назвіть персонажів казки.

Дерев’яні чоловічки, дівчинка, лікар, хлопчик.

  • Кого зустріли лісові мешканці? Чим здивувала їх дівчинка?

Вони зустріли маленьку дівчинку, яка вміла плакати.

  • Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?

Бо не вміли плакати.

  • Як з’явилося серце в одного чоловічка?

Подарував лікар.

V. Фізкультхвилинка

VI. Продовження роботи над казкою.

  1. Вибіркове читання. Аналіз змісту.
  • Чому чоловічки не знали ніяких почуттів?
  • Чому дівчинка на могла швидко йти?
  • Пояснення дівчинки, що таке серце?
  • Опишіть зле серце?
  • Яке серце байдужого чоловіка?
  • А серце доброї людини?
  • Яким стало життя дерев’яного чоловічка з серцем доброї людини?
  • Якою була знахідка дерев’яних чоловічків у лісі?
  • Яка біда чекала на хлопчика?
  • Що трапилося із серцем чоловічка від горя?
  • Чи врятували хлопчика?
  • Чому очі героя були сумні?
  • Поясніть кінцівку казки?
  1. Вправа «Звідки речення?»

Діти зачитують висловлення героїв твору. Прочитайте наступне, попереднє речення.

  • Ти хочеш вибратися з лісу? А хіба є на світі щось інше, крім лісу?
  • Люди мають різні серця. Оце — серце злої людини. Бачиш, яке воно жовте та зморщене.
  • Я хочу мати таке серце!
  • Не чіпай його! Хіба ви не бачите, як йому боляче? Хіба вам не шкода його?
  • Бо мені жаль вас. Але й цього вам не дано зрозуміти.
  1. Робота з малюнками.
  • До яких уривків казки ілюстрації?
  1. Робота над планом казки.
  • Злий чарівник заплутав план казки. Прочитайте його. Чи все тут пра­вильно? Я думаю ми зробимо добру справу, якщо розженемо злі чари та відновимо план казки.

Деформований план

  • Нове життя серця.                           (5)
  • Незвична гостя.                               (2)
  • Тепло полум’яного серця.              (6)
  • Дерев’яні мешканців.                      (1)
  • Дивовижний лікар.                         (3)
  • Складний вибір.                              (4)

Відновлений план

  • Дерев’яні мешканці.
  • Незвична гостя.
  • Дивовижний лікар.
  • Складний вибір.
  • Нове життя серця.
  • Тепло полум’яного серця.
  1. Визначення головної думки казки.

Перший крок до добра – не роби зла.

Зло кінчається прикрістю, а доброта радістю.

  • Вибрати потрібне прислів’я.
  1. Створення лісу добра.
  • Прочитайте, слова (читання за методикою Едигея)
РОДОБ

БОЛЮВ

КАЛАС

ДІРАСТЬ

ВАЖНІУСТЬ

БОТУРТА

НІЧУЙСТЬ

МИСЕЛОРДЯ

ДОБРО

ЛЮБОВ

ЛАСКА

РАДІСТЬ

УВАЖНІСТЬ

ТУРБОТА

ЧУЙНІСТЬ

МИЛОСЕРДЯ

  • Нехай у нашому казковому лісі у кожного з вас буде своє дерево. Дерево добра. Напишіть на ялиночці чим багате ваше серце. Словничок – чарівничок допоможе вам.
  • Народження лісу, як і на народження будь-кого, – це велика таємниця. Щоб нікого не налякати у чарівному лісі, має бути дуже тихо.

VIII. Підсумок уроку

  1. Гра в колі друзів «Я дарую тобі…»
  • Для чого людині серце? Що має жити у нашому серці? Дайте відповідь одним – двома словами.

Діти бережно передають з рук в руки серце. Вони дарують дерев’яному чоловічкові людські чесноти. Прикладають до свого серця.

Запис на дошці.

скромність

радість

ввічливість

добро

порядність

мудрість

правда

людяність

лагідність

любов

повага

милосердя

співчуття

чесність

безкорисливість

чуйність

працьовитість

  • Послухайте. Серце дерев’яного чоловічка почало працювати.

(Звук метроному)

  • Це ви оживили його своєю любов’ю. Закрийте очі і подумайте, яке продовження може мати казка.

(Запалюю свічечку)

  • Лялька зникає. З’являється хлопчик.
  • Палає свічечка, як символ доброти.

Щоб зберегти вогник добра спробуємо закрити вогник.

Свічка гасне

  • Накрити свічку склянкою – відгородитися від світу. Потрібно бути відкритими людям, дарувати їм добро, тепло своїх сердець.
  1. Оцінювання та заохочення
  2. XI. Домашнє завдання

Прочитати казку і підготувати розповідь про добрий вчинок, зробле­ний вами особисто.

XII.   Звучить пісня «Я вірю в чудеса» (запис).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Ваша розробка уроку спрямована на високу кінцеві результати з літературного читання, на підвищення якості й ефективності навичок читання та аналізу прочитаного. Але не побачила гармонійного взаємозв’язка з громадянською освітою!

  2. Особисто мені в цьому конспекті сподобалась детальна словникова робота. Дуже вдалий і детальний підсумок уроку, що не залишить байдужим жодне дитяче серце. Багато різноманітих видів роботи по формуванню навичок читання. Така структура уроку передбачає активність учня протягом усього заняття.