Розробка уроку географії
Промисловість Кривого Рогу. Залізне серце держави.
Автор: вчитель географії вищої категорії, вчитель-методист Бас Наталія Анатоліївни
ТЕМА: Промисловість Кривого Рогу. Залізне серце держави.
Мета: Розкрити структуру і роль промислових підприємств міста Кривого Рогу. Охарактеризувати географію промисловості міста. Розширити знання учнів про професії в металургійній галузі. Розвивати вміння школярів самостійно працювати з атласом, текстом підручника, додатковою літературою та інтернет-джерелами . Вчити порівнювати шляхи вирішення проблем, обґрунтовувати свою точку зору. Формувати комунікативну, самоосвітню , інформаційну компетенції та активну життєву позицію. Виховувати свідоме ставлення до навчання та дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: прес – конференція.
Обладнання: підручник,географічний атлас, карта «Промисловість України», фотогалерея «Кривий Ріг – місто трудівник», мультимедіаустановка документальний науково-популярний фільм « АрселорМіттал Кривий Ріг», презентації учнів.
Структура уроку
- Організаційний момент ……………………………………………………………………. 1хв.
- Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ………………………………………….……. 4 хв.
- Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів …………………………..…….. 2 хв.
- Етап поглиблення, систематизації та узагальнення …………………………………..… 34 хв.
- Підсумок уроку …………………………………………………………………………….. 3 хв.
- Домашнє завдання …………………………………………………………………………. 1 хв.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Створення сприятливого психологічного мікроклімату. Привітання всіх учасників прес-конференції.
- Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Індивідуальні завдання.
Склаcти схему на дошці «Галузі промисловості та міжгалузеві комплекси» України».
Бесіда.
- Дайте визначення понять «промисловість» та «галузь промисловості».
- Наведіть приклади видів продукції, які виробляють підприємства, що належать до групи «А» та групи «Б».
- Дайте визначення поняттю «комбінування».
- Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
(Епіграф та вступне слово вчителя супроводжується слайдовою презентацією з краєвидами міста Кривого Рогу).
Епіграф до уроку
Тільки тут проживає Жар – Птиця,
В царстві домен, копрів, квітників.
Жар палітри цієї на лицях
Достославних моїх земляків.
Місто це у зірницях мартенів,
Що прикрашують неба чоло,
Є в мені його полум′я й гени,
І рудани добро і тепло.
В. Теплов
Вступне слово вчителя
Наше рідне місто – надзвичайне місце України. Кривий Ріг – це залізне серце держави, це основний центр гірничорудної та металургійної промисловості нашої Батьківщини. За видобутком залізної руди Кривбас займає третє місце у світі. Гірничопромисловий комплекс забезпечує близько 90% загальних обсягів видобутку залізної руди, виробництва концентрату та окатишів в Україні. Головне багатство міста – поклади залізних руд, розвідані запаси яких складають понад 32 мільярди тонн. Серед корисних копалин є також родовища граніту, мармуру, каолінів, бокситів, доломітів (40% балансових запасів України), бурого вугілля, покрівельних та талькових сланців, сурику, вохри, будівельних пісків, суглинків, скандію, ванадію та ін.
Сьогодні на нашому уроці, який відбудеться у формі прес-конференції, присутні представники місцевої влади, кореспонденти, директор, головний інженер, інженер – технолог, керівник сталеплавильного департаменту, керівник зовнішньоекономічної діяльності, керівник відділу кадрів та інженер – еколог комбінату «АрселорМіттал Кривий Ріг», директор музею комбінату, представник центру зайнятості міста.
- Етап поглиблення, систематизації та узагальнення знань
Кореспондент. Якими підприємствами представлена промисловість міста Кривого Рогу?
Представник влади. Економічний потенціал міста представляють близько 6 тисяч підприємств. Промисловість міста – це близько 90 великих промислових підприємств різних галузей: чорної металургії, машинобудування, промислових будівельних матеріалів, хімічної, поліграфічної, деревообробної, легкої (вовнопрядильна, взуттєва, швейна), меблевої, харчової (м′ясопереробна, маслоробна, молочна) галузей промисловості тощо.
Економіст. Хочу додати, що найважливіша галузь промисловості міста (90% загальних обсягів промислового виробництва) – чорна металургія. Це потужний виробничий комплекс, що включає в себе гірничо-металургійний комбінат, чотири гірничо – збагачувальні і один залізорудний комбінат, два рудоуправління, рудоремонтні заводи та ін.
Найбільші підприємства – «АрселорМіттал Кривий Ріг» (кол. «Криворіжсталь»), Центральний, Південний, Північний, Інгулецький гірничо – збагачувальні комбінати, турбінний завод «Констар», Криворізький суриковий завод, Хайдельберг Цемент.
Кореспондент. А яку продукцію випускають підприємства нашого міста?
Представник влади по зовнішньоекономічним зв′язкам. Це дуже різноманітна продукція, що задовольняє потреби не тільки громадян нашого міста, а й експортується за кордон: залізна руда, агломерат, окатиші, прокат чорних металів, цемент, арматура, катанка, металургійний кокс, обладнання для гірничої промисловості, будівельні матеріали, вовняна пряжа, верхній одяг та спецодяг, взуття та багато інших товарів. У загальному обсязі експорту послуг частка країн СНД становить 62%, на Америку припадає 21%, Європу – 13%, Азію – 3%, Африку – 0,3%.
Кореспондент. Назвіть будь ласка ще підприємства Кривого Рогу.
Представник влади.
№ | Назва підприємства | Тип діяльності |
1 | ЕК «Промфактор – електрик» | Електромонтажні роботи |
2 | Криворізький суриковий завод | Лакофарбова продукція |
3 | «Металоптторг» | Реалізація металопрокатуhttp//32934.ua.all-biz.info/ |
4 | ТК «Спецзапчастина» | Постачання машин та запасних частин.http://grup.uaprom.net |
5 | Компанія «Енергопром» | Поставка електроприладівhttp://www.energoprom.org.ua/ |
6 | «Електроград» | Комплектація трансформаторів |
7 | «Кривбаспроект» | Проектування підприємств гірничорудної промисловості.http://www.kr |
8 | «Констар» турбінний завод | Машинобудівна промисловістьhttp://www.constar.com.ua |
9 | «Суха балка» | Видобуток залізної руди, агломерат. |
10 | Криворізький завод гірничого обладнання | Обладнання та запасні частини до дробильної техніки. |
Крім названих мною у місті є багато інших великих та малих підприємств.
Учитель.
До нас на прес-конференцію завітав директор комбінату «АрселорМіттал Кривий Ріг». Розкажіть про ваше підприємство.
Директор «АрселорМіттал Кривий Ріг» – найбільше підприємство гірничо-металургійного комплексу України з повним металургійним циклом. Включає виробництва: коксохімічне, гірничо-збагачувальне, шахтоуправління з підземного видобутку руди та металургійне. В свою чергу, металургійне складається з аглодоменного, сталеплавильного та прокатного процесів. Підприємство спеціалізується на виробництві арматурної сталі, виготовляє агломерат, концентрат, кокс, чавун, сталь, сортовий і фасонний прокат, доменний шлак. Запрошую Вас переглянути корпоративний відеоролик «ArcelorMittal» .
(Демонструється відеоролик http://www.youtube.com/watch?v=9kQRTmKcQxs)
Кореспондент. Розкажіть , будь ласка про історію створення комбінату.
Директор музею комбінату. Історія комбінату бере початок з 4 серпня 1934 року, коли був отриманий перший чавун на доменній печі №1.
У грудні 1957р. на введеному в експлуатацію 35 тонному конвертері була отримана перша після війни криворізька сталь. Завод став підприємством з повним металургійним циклом. У грудні 1974р. було введено в експлуатацію саму найпотужнішу в світі доменну піч №9. А в 1996р. розпочато реконструкцію комбінату. Новокриворізький ГЗК увійшов до складу Криворізького державного гірничо-металургійного комбінату «Криворіжсталь» на правах структурного підрозділу. Було створено агропромисловий комплекс. У 1997р. до комбінату було приєднано коксохімічний завод.
У 2001-му на базі окремих виробничих потужностей рудоуправління ім. Кірова створено шахтоуправління з підземного видобутку руди як окремий підрозділ комбінату. В 2004 – му – підприємство стає відкритим акціонерним товариством «Криворізький гірничо-металургійний комбінат». У тому ж році керівництво України дозволило консорціуму, створеному структурами політиків і бізнесменів Ріната Ахметова і Віктора Пінчука, приватизувати найбільший металургійний комбінат за 803 млн доларів США.
У 2005р. після «помаранчевої революції», за рішеннем суду підприємство пройшло процес реприватизації. Тоді ж після проведеного Фондом держмайна України відкритого аукціону підприємство увійшло до складу міжнародної компанії «Міттал Стіл».
У 2007р. комбінат перейшов до складу корпорації «АоселорМіттал» (ключовий співвласник англієць бізнесмен індійського походження, міліардер Лакшмі Міттал). Назва підприємства змінилася на «АрселорМіттал Кривий Ріг».
Кореспондент. На якій продукції спеціалізується Ваше підприємство?
Головний інженер. Воно спеціалізується на виробництві довгомірного прокату, а саме: арматурі та катанці. Випускає агломерат, концентрат, кокс, чавун, сталь, сортовий та фасонний прокат.
Кореспондент. З яких підрозділів складається комбінат? Та як вони працюють?
Головний технолог. На коксохімічному виробництві ведеться переробка кам′яного вугілля і отримання з нього коксу, коксового газу і продуктів коксування.
До складу коксохімічного виробництва входять:
- Вуглепідготовчий цех, основна задача якого – прийом, вивантаження, збереження вугільних концентратів, підготовка шихти і подача її у вугільні башти коксових цехів.
- Коксовий цех №1 призначений для отримання коксу і коксового газу з вугільної шахти, що подається конвеєрами з вуглепідготовчого цеху.
- Цех улавлювання. Його основна задача – охолодження коксового газу, подальша передача продуктів коксування в цех сіркоочистки.
- Цех сіркоочистки призначений для очистки коксового газу від сірководню з подальшим отриманням сірчаної кислоти.
Шахтоуправління.
- Шахта ім.Артема.
- Шахта «Проходчеська»
- Гірничий цех.
- Подрібнювально – сортувальна фабрика.
Головний інженер. Є гірничозбагачувальне виробництво, його основними задачами є відкритий видобуток і збагачення магнетитових кварцитів з низьким вмістом магнітного заліза. Кар′єри займають 648га, зовнішні відвали пустих порід – 1119га; хвостосховища – 863га; промислова площа – 822га землі. До структури входять:
- Гірничотранспортний підрозділ ( рудоуправління, подріблювальні фабрики №№ 3,4, гірничо – транспортний цех).
- Подрібнювально-збагачувальний підрозділ (подріблювальна фабрика, рудозбагачувальна фабрика №№ 1,2, цех шламового господарства).
Головний технолог. Головне – це металургійне виробництво. До його складу входять аглодоменний, сталеплавильний і прокатний департамент.
Аглодоменний департамент (виробництво чавуну) включає :
- Агломераційний цех металургійного виробництва рудного концентрату, необхідного для отримання чавуну в доменній печі. – 3681 тис. т на рік агломерату .
- Агломераційний цех № 1. – 4500 тис. т агломерату на рік.
- Агломераційний цех №2. – 5150 тис. т агломерату на рік.
- Агломераційний цех № 3. – підготовка шихти для агломераційних цехів №№ 1,2.
- Доменний цех №1 (в складі доменних № 1,5,6,7,8) . Виробництво 7,45 млн. т чавуну на рік.
- Доменний цех №2 (доменна піч №9). Виробнича потужність – 4 млн. т на рік.
Керівник сталеплавильного департаменту. Сталеплавильний департамент виготовляє стальні злитки і безперервні литі заготовки необхідного хімічного складу та геометричних розмірів.
Включає в себе:
- Конверторний цех, де відбувається виплавка киплячих, напівспокійних, спокійних легованих марок.
- Мартеновський цех виплавляє сталь.
- Цех підготовки составів. У цеху ведеться підготовка сталерозливних составів для конверторного та мартеновського цехів, доставка злитків в обжимні цехи прокатного стану.
- Вогнетривко-вапняковий цех. Забезпечує цехи сталеплавильного та аглодоменного виробництва вапном, вогнеупорами.
- Копровий цех. У цеху здійснюється переробка металобрухту і скрапа, їх завантаження в руховий состав для подальшої виплавки сталі в сталеплавильних цехах.
- Цех ремонту металургійних печей. Для проведення ремонтів вогнеупорної кладки металургійних агрегатів у цехах аглодоменного, сталеплавильного і прокатного департаментів.
Керівник прокатного департаменту.
Наш департамент складається з:
- Блюмінг №1. Виробнича потужність 3,67 млн.т заготовок на рік.
- Блюмінг №2. Виробнича потужність 4,53 млн.т заготовок на рік.
- Сортопрокатний цех №1 (3 дрібносортовий і 1 дротяний стан). Виробництво арматурних профілей, кутків, поломуг, катанки, квадратів.
- Сортопрокатний цех №2 (2 дрібносортовий і 1 дротяний стан). Виробництво арматурних профілей, катанки, квадратів.
- Прокатний цех №3. Виробництво кругів, катанки з конструкційних марок сталі, арматурного прокату в мотках.
- Вальцетокарний цех. Розточування, ремонт, фрезерування валків для випуску металопрокату, відповідаючого вимогам світового стандарту.
- Цех переробки метало продукції. Виготовлення проволоки, металевої сітки і нестандартних виробів.
Кореспондент газети «Вечір». Ми зрозуміли, наскільки різноманітна продукція комбінату. А які є переваги вашого комбінату в порівнянні з іншими підприємствами? Адже зараз на світовому ринку існує жорстка конкуренція?
Керівник зовнішньоекономічної діяльності комбінату. Переваги «АрселорМіттал Кривий Ріг» такі:
- Власний видобуток залізної руди знижує залежність від коливання цін на сировину.
- Географічна близькість до джерел енергоресурсів – (вугілля, газ).
- Низькі витрати металургійного виробництва.
- Присутність на ринках з високим потенціалом зросту (внутрішній ринок , Західна та Північна Африка, Близький Схід, СНД, Балкани).
- Географічна близькість до країн Європи та СНД.
- Близькість до портів Чорного моря – відкритий доступ до світових ринків.
Компанія «АрселорМіттал» – лідер світової металургії та гірничодобувної промисловості. У 2012р. дохід компанії склав 84,2 млрд. долл. США. В компанії працює 245 тис. робітників. Для створення якісної продукції та забезпечення нових технологій у компанії працюють 1400 дослідників та 11 лабораторій у різних країнах. Ведеться видобуток руди в Алжирі, Бразилії, Канаді, Україні, Казахстані, Ліберії, Мексиці, Росії.
Наша філософія : СТАЛИЙ РОЗВИТОК. ЯКІСТЬ. ЛІДЕРСТВО.
Кореспондент газети. Наших читачів дуже хвилює питання : «Чи не занадто забруднюється наше навколишнє середовище таким промисловим гігантом як «АрселорМіттал Кривий Ріг»?
Інженер – еколог. Дійсно, виробництво сталі пов’язане із значним промисловим впливом на навколишнє середовище. Тому основна мета нашого комбінату в області екології – це виконання природоохоронних зобов’язань і забезпечення екологічної безпеки. Для цього удосконалюється система екологічного менеджменту, оновлюються природоохоронні об′єкти, розробляються нові методи переробки і збереження відходів. Для ефективного управління питаннями охорони навколишнього середовища «АрселорМіттал Кривий Ріг» одним з перших металургійних підприємств України запровадило систему екологічного менеджменту. Щорічно підприємство підтверджує відповідність системи екологічного менеджменту вимогам міжнародного стандарту ISO 14001 : 2004, що свідчить про її високу надійність і результативність.
Основні принципи Екологічної політики:
- Ми прагнемо до поетапного зниження впливу виробничої діяльності на навколишнє середовище.
- Ми регулярно інвестуємо в екологію.
- Ми виконуємо природоохоронне законодавство України.
- Ми випускаємо екологічно чисту продукцію.
- Ми постійно ведемо екологічний моніторинг виробництва.
- Ми раціонально використовуємо природні, енергетичні і сировинні ресурси.
- Ми навчаємо персонал в сфері екології.
- Ми постійно вдосконалюємо процеси системи екологічного менеджменту.
У 2012р. витрати «АрселорМіттал Кривий Ріг» на виконання природоохоронних заходів склали 337,2 млн. грн. В 2012р. фактичні викиди шкідливих речовин в атмосферу і викиди забруднюючих речовин зі стічними водами не перевищили дозволені норми:
- Викиди забруднюючих речовин в атмосферу знижено на 3,2%.
- Об′єм викиду стічних вод знижено на 5,8%.
- Об′єм розміщення відходів в навколишнє середовище знижено на 8,5%.
Кореспондент газети. Випускники шкіл цікавляться інформацією про професії у металургійному виробництві, що користуються найбільшим попитом в умовах сьогоднішнього ринку праці.
Керівник відділу кадрів. ( Розповідь супроводжується слайдовою презентацією).
Працівників комбінату називають «людьми вогняної професії».
Сталевар. Керівництво роботой, контроль за правильністю виконання прийомів по обслуговуванню пічки, забезпечення технології сталеваріння, дотримання графіка випуска заданої марки сталі. | |
Розливальник сталі.Професія потребує від людини стриманості, наполегливості, знання технології виробництва. | |
Плавильщик.Готовить руди, концентрат, для чого в він складає різнісуміші матеріалів в певних пропорціях. | |
Інженер – металург. Відповідає за організацію та проведення технологічного процесу. |
Кранівник | Конверторщик | Агломератчик |
На комбінаті працює велика кількість фахівців вищого класу.
Кореспондент газети. Де можна отримати професійні знання для роботи на комбінаті «АрселорМіттал Кривий Ріг»?
Представник центру зайнятості. Сильних, молодих людей, люблячих стихію вогню, запрошують для здобуття професій:
- Криворізький національний університет.
- Криворізький металургійний інститут Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет.
- Криворізький коксохімічний технікум Національної металургійної Академії України.
- Гірничо – електромеханічний технікум Криворізького національного університету.
- Криворізький професійний гірничо – металургійний ліцей.
- Криворізький професійний транспортно – металургійний ліцей.
- Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування.
- Підсумок уроку.
Учитель. От і добігає кінця наша зустріч. За браком часу ми не встигли розглянути всі промислові підприємства Криворіжжя. На вас, присутні і учасники конференції, ще чекає багато цікавої інформації в літературі та інтернет – джерелах . Дякую всім за співпрацю.
(Учитель аналізує найбільш цікаві, творчі доповіді й запитання, труднощі, що виникли в ході конференції, здійснює оцінювання учнів, залучаючи їх до самооцінювання результатів навчальної діяльності та взаємооцінювання.)
6. Домашнє завдання.
Пропонуються різні варіанти завдань (на вибір учнів).
- Підготуйте міні – проект « Моя майбутня професія …»
- Створіть рекламний буклет « Подорожуємо підприємствами Криворіжжя».
- Підготувати фотовернісаж « Кривий Ріг – залізне серце України».
Урок методично є правильно побудованим. Великої уваги заслуговує використання рольової гри на етапі засвоєння нових знань. Бажаю Вам творчих успіхів у подальшій педагогічній діяльності!!!