Розробка інтегрованого уроку з геометрії і географії у 8-му класі “Розв’язування прямокутних трикутників” Навколосвітня подоріж уздовж п’ятдесятої паралелі”

Автор: вчитель математики Богдан Антоніна Іванівна

Screenshot_6При підготовці до цього уроку діти вчилися користуватися додатковими джерелами інформації , вчилися складати задачі прикладного характеру. Урок розширює кругозір учнів, підвищує рівень їх математичної культури; виховує любов до рідного краю.


 

Тема уроку: розв’язування прямокутних трикутників.

Мета уроку:

вчити учнів користуватися додатковими джерелами,  інтернетом  для знаходження відомостей про країни, острови та океани;

– вміти складати задачі з практичним змістом (прикладного характеру);

– знати, як знаходити сторони та кути прямокутного трикутника;

вміти розв’язувати задачі із знаходженням невідомих елементів у прямокутному трикутнику;

виробляти вміння слухати свого товариша і доповнювати відповідь;

– корегувати вміння правильно, послідовно, обґрунтовано і раціонально викладати свої думки;

-розширювати кругозір учнів і підвищувати рівень їх математичної культури;

– виховувати любов до рідної землі – України.

Обладнання: мультимедійний пристрій, презентація «Навколосвітня подорож уздовж п’ятдесятої паралелі», картки .

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ «Навколосвітня подорож уздовж п’ятдесятої  паралелі»

Screenshot_7

Вступне слово вчителя

Відомий французький учений 18 ст., Блез Паскаль , якось зауважив: «Об’єкт математики настільки серйозний, що слід не пропускати нагоди зробити його трохи цікавим». Сьогодні ми втілимо бажання відомого вченого в життя. Можливо, відшукання невідомих елементів у прямокутному трикутнику комусь видається нудною справою. Переконаємо їх у протилежному. Ми вирушимо на повітряній кулі в захоплюючу навколосвітню подорож уздовж п’ятдесятої  паралелі, на якій знаходиться наше місто Боярка. Будемо рухатися назустріч Сонцю через країни, острови і океани. На інтерактивній дошці записаний наш маршрут: Україна-Казахстан-Монголія-Росія(Курильські острови)- Тихий океан(Алеутські острови)-Канада-Україна. Маршрут складний , нам можуть зустрітися труднощі-високі гори та глибокі океани-та, сподіваюся, вони не

зіб’ють нас з дороги. Щоб потрапити на повітряну кулю, необхідно придбати квиток.

(Слайд 3)

Продаж квитків.

За правильну відповідь учень отримує квиток на повітряну кулю.

ЗАПИТАННЯ

1.Сформулюйте теорему Піфагора.                                                                            2.Дайте означення синуса гострого кута прямокутного трикутника.                3.Дайте означення косинуса гострого кута прямокутного трикутника.

4.Дайте означення тангенса гострого кута прямокутного трикутника.            5.Як визначити катет прямокутного трикутника?

6.Як визначити гіпотенузу прямокутного трикутника?                                         7.Як знайти другий гострий кут у прямокутному трикутнику?                           8.Перевірте, чи є прямокутним трикутник зі сторонами 5, 12, 12 см..

Усі успішно впоралися із запропонованими завданнями і отримали квитки на повітряну кулю.

ВИРУШАЄМО !

1-Й ЕТАП             Україна

         Любіть Україну, як сонце любіть,

         Як вітер, і трави, і води…

         В годину щасливу і в радості мить,

        Любіть у годину негоди.

        Любіть у труді, у коханні, в бою ,

        Як пісню, що лине зорею…

        Всім серцем любіть Україну свою-

        І вічно ми будемо з нею !                                                              

                                                                   В.Сосюра

УКРАЇНА- серце Європи. Жовті ниви та сині гори відобразилися на кольорах нашого прапора

(Слайд 4)

Наша країна багата корисними копалинами, неозорими полями, високими горами. Проте, більш за все Україна славиться добрими і щирими людьми. На території нашої країни багато залізниць. Тому  наша задача про залізницю.

(Слайд 10) 

ЗАДАЧА №1

Насип залізниці має ширину 30м  у верхній частині і 38м у нижній    частині. Знайдіть висоту насипу, якщо кут нахилу укосів до горизонту дорівнюють 60 0.

(Слайд 11) 

2-Й ЕТАП            -КАЗАХСТАН-

(Слайд12)

Учитель : Наша куля минула територію України, пролетіла над Воронезькою та Волгоградською областями Росії, минула річки Волгу і Дон і потрапила до Казахстану.

(Слайд 13)

Учень : Казахстан – країна Центральної Азії . Вона посідає 9-е місце за розмірами території серед країн світу, та 15-е за кількістю населення в Азії. Мешканці спілкуються двома мовами – казахською та російською. Надра Казахстану багаті різними видами паливно  –енергетичних ресурсів. Столиця Казахстану –Астана.

(Слайд 14)

Прикрим спадком часів Радянського Союзу є радіаційне забруднення території , адже у ті часи на території Семипалатинська проводилися випробування ядерної зброї .

(Слайд 15)

Є і приємний спадок – космодром «Байконур». Різні країни використовували його для запуску для запуску космічних кораблів.

(Слайд 16)

Наша задача – про політ космічного корабля.

(Слайд 17)

ЗАДАЧА №2

12 квітня 1961 р. космонавт Ю.Гагарін на космічному кораблі «Восток» піднявся над землею на максимальну висоту 325 км . На якій відстані від

корабля знаходилися в цей час найбільш віддалені від нього і видимі космонавту ділянки землі ? ( Вважати , що радіус Землі дорівнює 6400 км)

3-Й ЕТАП      -МОНГОЛІЯ-

УЧИТЕЛЬ : Куля перетнула кордони Казахстану і опинилася в Монголії.

(Слайд 21)

МОНГОЛІЯ- країна пустель та просторих степів, де рівнини чергуються з високими горами . Клімат тут дуже холодний взимку і спекотний влітку. Населення в основному кочове.

(Слайд 22)

ЗАДАЧА №3

Людина, яка йде по дорозі, не помічає нахилу шляху, якщо висота підйому менша від 1/25 частина пройденого шляху.  Який кут нахилу шляху буде непомітний людині ?

4-Й ЕТАП     –РОСІЯ –

УЧИТЕЛЬ : Пролетівши над територією Китаю, ми знову потрапляємо у Російську Федерацію. Ми минаємо Татарську протоку,  о. Сахалін , Охотське море і от під нами – Курильські острови.

(Слайд 25)

УЧЕНЬ : Деякі з Курильських островів знаходяться так  близько один від одного , що стоячи на березі одного, можна розглядати предмети на іншому .

ЗАДАЧА №4

Знайти відстань між берегами островів Парамушир та Шумшу,  якщо кінець щогли висотою 30 м , яка стоїть на одному березі, з іншого берега видно під кутом 100 до горизонту.

5-Й ЕТАП       -ТИХИЙ ОКЕАН-

(Слайд 26)

УЧИТЕЛЬ: І знову під нами вода.

УЧЕНЬ: Ми знаходимося над найбільшим океаном Світу. За своїми розмірами і значенням Тихий океан справедливо називають Великим. Розміри його вражають. Він займає третину всієї земної поверхні і половину площі Світового океану. Океан омиває береги п’яти материків.

(Слайд 28)

Початок освоєння Тихого океану європейцями поклав Фернан Магеллан, експедиція якого здійснила в 1519-1521 рр. навколосвітню подорож. У 20 ст. цікаві дослідження в межах Тихого океану проводили норвежець Тур Хейердал та француз Жак – Ів Кусто.

(Слайд 30)

    Задача №5

Від пристані одночасно відійшли два теплоходи : один на південь зі швидкістю 16 миль за годину, а інший – на захід зі швидкістю 12 миль за годину. Яка відстань буде між теплоходами через 2,5 год ? ( 1 морська миля = 1,85км )

УЧИТЕЛЬ : Нарешті ми наближаємося до берега .

(Слайд 31,32)

УЧЕНЬ : Бачу землю ! Нарешті ми над суходолом . Під нами безкраї простори, вкриті лісами. Це – Канада . Канада омивається Атлантичним , Північним Льодовитим і Тихим  океанами , має значні запаси природних ресурсів. Столиця Канади-Оттава.

(Слайд 33, 34)

П’ятдесята паралель проходить найбільш мальовничими місцями. Серед них-Національний парк. Найпоширеніший спосіб пересування в Канаді – літак.

( Слайд 35)

ЗАДАЧА №6 ( домашнє завдання)

На відстані 800 м від місця підйому літака прямо за курсом видно дерево висотою до 20 м . Під яким кутом повинен підніматися літак, щоб не зачепити дерево ?

УЧИТЕЛЬ : Це була наша остання зупинка. Кінцева зупинка –Україна.

(Слайд 36, 37, 38, 40)

Вітаю вас, що ми без втрат повернулися додому. Як кажуть, у гостях добре, а дома –краще. На пам’ять про нашу подорож залишилися приємні враження та хроніка мандрівак ( презентація із цікавими

фактами та задачами).

А тепер я хочу почути , що вам сподобалося сьогодні , а що можна змінити на краще.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Це ж яким талановитим треба бути, щоб поєднати прямокутні трикутники і географію. Антоніно Іванівно, Ви своєю роботою продемонстрували, що вчитель географії житель того царства, де панують закони і теореми. Урок цікавий, де багато наукового матеріалу, що розширює кругозір учнів. Щиросердне “дякую” за вашу працю!

  2. Антоніна Іванівна, спасибі за змістовий урок. Інтеграція геометрії та гееографії – вдале рішення організації роботи учнів. На мою думку, така подорож не залишить байдужими вихованців, сприятиме розвитку інтересу до навчання.

  3. Антоніна Іванівна справжній професіонал своєї справи, адже змогла підготувати й провести сама інтегрований урок з геометрії та географії. Зазвичай у розробці та проведенні таких уроків буруть участь декілька педагогів. Видно, що вчителька багато працювала над підготовкою, використано велику кількість матеріалів з обох предметів і втой же час так вдало дотримано виховну мету уроку. Спасибі Вам за вашу працю. Натхнення та успіхів Вам!

  4. Антоніна Іванівна своєю розробкою продемонструвала вміння розкрити дітям практичне значення математики з точки зору такого незвичного тандему “математика – географія”. Дійсно цікавий урок, містить масу наукового матеріалу, що дозволяє розширити кругозір дітей, вчить їх співставляти та порівнювати; носить прикладний характер, що сприяє глибшому усвідомленню дітьми ролі математики в суспільстві та практичній діяльності людини. З конспекту зрозуміло, що подорож базується на презентації, але вона, на жаль, не доступна для перегляду. Велике спасибі за творчу розробку.