Розробка уроку інформатики “Інформація. Інформаційні процеси”
Автор: вчитель початкових класів Петрова Надія Анатоліївна
Тема: Інформація. Що можна роботи з інформацією. Інформаційні процеси.
Мета: Ввести поняття «інформація», розглянути, як людина сприймає інформацію, що можна робити з інформацією, що таке «інформаційні процеси». Формувати вміння сприймати і використовувати інформацію. Повторення правил поведінки при роботі з комп’ютером. Розвивати інформаційну культуру учнів, творче та логічне мислення. Формувати естетичну культуру учнів. Виховувати уміння правильно сприймати і запам’ятовувати нову інформацію.
Обладнання: комп’ютер, програма «Сходинки до інформатики», музичний супровід (Музика із казки «Попелюшка», «Добрий жук»)
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
(Звучить музика з казки «Попелюшка»)
В добрий день і в добрий час
Завітали ви до нас.
Всіх гостей ми в нас вітаємо,
Подивіться, що ми знаємо.
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас на гостину поспішає казка. Це казка не звична, а інформаційна. З ким саме ми поринемо в урок-казку, ви скажете, відгадавши загадку.
Плакати мені личить,
Просто засмутилась я,
Що загубила черевичок
На балу у короля. (Попелюшка)
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку
- Ми сьогодні відтворимо казку «Попелюшка» на свій лад і водночас дізнаємось, що таке інформація, як її можна отримувати і використовувати. Отже, казка починається!
ІІІ. Повторення правил ТБ в комп’ютерному класі і за комп’ютером.
В одному царстві жив заможний чоловік. Жінка його померла, залишивши дівчинку — добру, привітну, гарну. У мачухи були свої дві дочки. Вона не любила Попелюшку, змушувала її виконувати найбруднішу і найважчу роботу. Попелюшка мовчки терпіла знущання злої мачухи.
Діти, давайте пригадаємо правила ТБ в комп’ютерному класі і за комп’ютером, тим самим допоможемо навести Попелюшці лад.
– Як треба поводити себе в комп’ютерному класі?
– Які правила порушує хлопчик, коли їсть біля комп’ютера?
– Гра в парах “Я тобі – ти мені“.
(кожен учень готує питання по техніці безпеки і задає його своєму партнеру).
ІV. Робота над темою уроку
- Пояснення вчителя
Одного разу король надумав організувати в королівстві бал. Отримали запрошення і мачуха з доньками.
Діти, отже мачуха з доньками отримали інформацію.
Інформація – це новини повідомлення, відомості про оточуючий світ, про явища, що відбуваються в ньому. Інформація – це сукупність відомостей про навколишній світ.
За допомогою чого людина може сприймати інформацію?
- Очі
- Вуха
- Дотик
- Смак
Що можна робити з інформацією?
- Зберігати (на дисках, у книжках)
- Обробляти (змінювати)
- Вимірювати
Найменша одиниця вимірювання інформації – біт.
8 біт = 1 байт.
Інформацію вимірюють у байтах, кілобайтах, мегабайтах, гігабайтах.
- Гра «Надай інформацію»
- Отримавши запрошення, мачуха з доньками наказали Попелюшці пошити їм гарні сукні. Пошивши сукні, Попелюшка почала їх прикрашати. Та раптом… Краплинки – намистинки покотилися і загубилися. Допоможіть, малята, їх зібрати та на ниточку тоненьку нанизати.
- Діти, давайте допоможемо Попелюшці, для цього пограймо в гру «Надай інформацію».
Учитель називає будь-який об’єкт (дівчинка, кішка, папуга, стілець…), а учні повинні дати про нього якомога більше інформації.
- Молодці, ви дуже добре впорались із завданням!
VІ. Фізкультхвилинка
– Натираючи підлогу, Попелюшка навчилася гарно танцювати. Відпочиньмо і ми!
(Танцювальні рухи під музику «Добрий Жук»)
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота з комп’ютером.
Завершивши роботу, Попелюшка вирушила в магазин за фруктами.
Нам треба розповісти Попелюшці, як ми можемо використовувати інформацію. Для цього ми підемо разом з нею в «Магазин».
( Робота з комп’ютером. Робота з програмою «Сходинки до інформатики»)
Ознайомити з правилами гри.
– Чи ходили ви по магазинах? Бачили, що товари в магазинах розкладені на полицях? От ми теж будемо розкладати товари в певному порядку. Потрібно речі покласти на те саме місце, де вони були спочатку.
VІІІ. Релаксація
– Діти, заплющте очі, послухайте і уявіть те, що я буду розповідати.
Попелюшка виконала всі завдання, сіла і заплакала. Раптом з’явилася фея – її хрещена мати. Вона пообіцяла, що дівчина потрапить на бал, якщо прикотить із городу гарбуз. Попелюшка виконала завдання феї, а та перетворила гарбуз на чудову карету. – Мишенят фея перетворила на гарних коней. Торкнувшись чарівною паличкою одягу Попелюшки, перетворила його на гарну сукню. Тільки-но хотіла дівчинка сісти в карету, аж тут з’явився хлопчик-паж із кришталевими черевичками в руках і мовив:
«Я не чарівник, я тільки навчаюся! Узуй черевички. Нехай вони принесуть тобі щастя!»
ІХ. Підсумок уроку
– Молодці, діти! Ви впоралися з усіма завданнями, щоб Попелюшка нарешті потрапила на бал.
– А які саме завдання ми виконували на уроці?
– Що найбільше сподобалось?
– Чи були труднощі під час роботи?
– Де використаєте одержані знання?
– Про що хотіли б дізнатися більше?
– Діти, а для того щоб цей урок ви краще запам’ятали, Попелюшка передала великий і дуже смачний торт, який ви зможете скуштувати після уроку.
Ось і пролунав дзвінок –
Закінчився наш урок,
За роботу по заслузі!
Щиро дякую вам, друзі!
Чудовий конспект уроку, на першому етапі автор використав загадку, що інтригує та захоплює учнів. Також сподобалось і те що весь урок витриманий в одній тематиці, Цікаві ігрові прийоми та фізкульт хвилинка роблять цей урок не лише жвавим а і ефективним.
Дякую автору за прекрасний урок у формі казки, який тлумачить поняття «інформація», розглядає, як людина сприймає інформацію, що можна робити з інформацією, що таке «інформаційні процеси».
гарний урок та презентація з інформатики