Розробка уроку інформатики “Інформація. Інформаційні процеси”

Автор: вчитель початкових класів Петрова Надія Анатоліївна

Тема: Інформація. Що можна роботи з інформацією. Інформаційні процеси.

Мета: Ввести поняття «інформація», розглянути, як людина сприймає інформацію, що можна робити з інформацією, що таке «інформаційні процеси». Формувати вміння сприймати і використовувати інформацію. Повторення правил поведінки при роботі з комп’ютером. Розвивати інформаційну культуру учнів, творче та логічне мислення. Формувати естетичну культуру учнів. Виховувати уміння правильно сприймати і запам’ятовувати нову інформацію.

Обладнання: комп’ютер, програма «Сходинки до інформатики», музичний супровід (Музика із казки «Попелюшка», «Добрий жук»)

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

(Звучить музика з казки «Попелюшка»)

В добрий день і в добрий час

Завітали ви до нас.

Всіх гостей ми в нас вітаємо,

Подивіться, що ми знаємо.

Учитель.    Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас на гостину поспішає казка. Це казка не звична, а інформаційна. З ким саме ми пори­немо в урок-казку, ви скажете, відгадавши загадку.

Плакати мені личить,

Просто засмутилась я,

Що загубила черевичок

На балу у короля. (Попелюшка)

II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку

  • Ми сьогодні відтворимо казку «Попелюш­ка» на свій лад і водночас дізнаємось, що таке інформація, як її можна отримувати і використовувати. Отже, казка починається!

ІІІ. Повторення правил ТБ в комп’ютерному класі і за комп’ютером.

В одному царстві жив заможний чоловік. Жінка його померла, залишивши дівчинку — добру, привітну, гарну. У мачухи були свої дві дочки. Вона не любила Попелюшку, змушувала її виконувати найбруднішу і найважчу роботу. По­пелюшка мовчки терпіла знущання злої мачухи.

Діти, давайте пригадаємо правила ТБ в комп’ютерному класі і за комп’ютером, тим самим допоможемо навести Попелюшці лад.

– Як треба поводити себе в комп’ютерному класі?

– Які правила порушує хлопчик, коли їсть біля комп’ютера?

– Гра в парах “Я тобі – ти мені“.

(кожен учень готує питання по техніці безпеки і задає його своєму партнеру).

ІV. Робота над темою уроку

  1. Пояснення вчителя

Одного разу король надумав організувати в королівстві бал. Отримали запрошення і мачуха з доньками.

Діти, отже мачуха з доньками отримали інформацію.

Інформація – це новини повідомлення, відомості про оточуючий світ, про явища, що відбуваються в ньому. Інформація – це сукупність відомостей про навколишній світ.

За допомогою чого людина може сприймати інформацію?

  • Очі
  • Вуха
  • Дотик
  • Смак

Що можна робити з інформацією?

  • Зберігати (на дисках, у книжках)
  • Обробляти (змінювати)
  • Вимірювати

Найменша одиниця вимірювання інформації – біт.

8 біт = 1 байт.

Інформацію вимірюють у байтах, кілобайтах, мегабайтах, гігабайтах.

  1. Гра «Надай інформацію»
  • Отримавши запрошення, мачуха з доньками наказали Попелюшці пошити їм гарні сукні. Пошивши сукні, Попелюшка почала їх прикрашати. Та раптом… Краплинки – намистинки покотилися і загубилися. Допоможіть, малята, їх зібрати та на ниточку тоненьку нанизати.
  • Діти, давайте допоможемо Попелюшці, для цього пограймо в гру «Надай інформацію».

Учитель називає будь-який об’єкт (дівчинка, кішка, папуга, стілець…), а учні повинні дати про нього якомога більше інформації.

  • Молодці, ви дуже добре впорались із завданням!

VІ. Фізкультхвилинка

– Натираючи підлогу, Попелюшка навчилася гарно танцювати. Відпочиньмо і ми!

(Танцювальні рухи під музику «Добрий Жук»)

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота з комп’ютером.

Завершивши роботу, Попелюшка вирушила в магазин за фруктами.

Нам треба розповісти Попелюшці, як ми можемо використовувати інформацію. Для цього ми підемо разом з нею в «Магазин».

( Робота з комп’ютером. Робота з програмою «Сходинки до інформатики»)

Ознайомити з правилами гри.

– Чи ходили ви по магазинах? Бачили, що товари в магазинах розкладені на полицях? От ми теж будемо розкладати товари в певному порядку. Потрібно речі покласти на те саме місце, де вони були спочатку.

VІІІ. Релаксація

– Діти, заплющте очі, послухайте і уявіть те, що я буду розповідати.

Попелюшка виконала всі завдання, сіла і заплакала. Раптом з’явилася фея – її хрещена мати. Вона пообіцяла, що дівчина потрапить на бал, якщо прикотить із городу гарбуз. Попелюшка виконала завдання феї, а та перетворила гарбуз на чудову карету. – Мишенят фея перетворила на гарних коней. Торкнувшись чарівною паличкою одягу Попелюшки, перетворила його на гарну сукню. Тільки-но хотіла дівчинка сісти в карету, аж тут з’явився хлопчик-паж із кришталевими черевичками в руках і мовив:

«Я не чарівник, я тільки навчаюся! Узуй черевички. Нехай вони принесуть тобі щастя!»

ІХ. Підсумок уроку

– Молодці, діти! Ви впоралися з усіма завданнями, щоб Попелюшка нарешті потрапила на бал.

– А які саме завдання ми виконували на уроці?

– Що найбільше сподобалось?

– Чи були труднощі під час роботи?

– Де використаєте одержані знання?

– Про що хотіли б дізнатися більше?

– Діти, а для того щоб цей урок ви краще запам’ятали, Попелюшка передала великий і дуже смачний торт, який ви зможете скуштувати після уроку.

Ось і пролунав дзвінок –

Закінчився наш урок,

За роботу по заслузі!

Щиро дякую вам, друзі!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Чудовий конспект уроку, на першому етапі автор використав загадку, що інтригує та захоплює учнів. Також сподобалось і те що весь урок витриманий в одній тематиці, Цікаві ігрові прийоми та фізкульт хвилинка роблять цей урок не лише жвавим а і ефективним.

  2. Дякую автору за прекрасний урок у формі казки, який тлумачить поняття «інформація», розглядає, як людина сприймає інформацію, що можна робити з інформацією, що таке «інформаційні процеси».