Розробка уроку інтегрованого курсу “Мистецтво” у 5 класі “Контрасти і відтінки”
Автор: педагог-організатор, вчитель музичного мистецтва Шачанін Катерина Петрівна
Тема. Контрасти і відтінки. Симфонічний оркестр. Колорит
Мета. Навчити розрізняти кольори відповідно до кольорової гами (теплої та холодної); ознайомити із складовими групами симфонічного оркестру та інструментами які входять до цих груп; розвивати музичний слух дітей та естетичний смак; виховувати любов до музичного та образотворчого мистецтва
Тип уроку: комбінований
Сприймання музичного матеріалу: Б.Бріттен «Путівник по оркестру для молоді»
Сприймання образотворчого матеріалу: Л. Афремов «Осінь», К. Мурашова «Зима»
Виконання: Б.Савельєв «Різнокольорова гра»
Обладнання: план-конспект уроку, мультимедійна дошка, програвач, складові натюрморту із кольорового паперу, магніти, роздатковий матеріал — текст пісні
Презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вхід дітей у клас під звучання “Осінь” А.Вівальді
Музичне вітання
Вчитель: Добрий день, вам п’ятий клас
Діти: Добрий день, вітаєм Вас!
ІІ . Мотивація навчальної діяльності
Сьогоднішній урок я хочу розпочати віршем української поетеси Ліни Костенко
Осінь-чарівниця:
Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: «Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим».
( Ліна Костенко.)
Так, Осінь-чарівниця розфарбувує своїм пензлем усе довкола: зеленим, оранжевим, червоним, жовтим,…!
– А чи помічали ви, як Осінь гармонійно поєднує кольори?
Справді, осінь приваблює нас і ніжною блакиттю вранішніх туманів і жовтогарячими кольорами сонячного дня.
ІІІ . Актуалізація опорних знань
Пригадайте!
- Як можна назвати кольори осені одним словом? (хроматичні)
- А які ж кольори належать до ахроматичних?
- То які ми вважаємо основними хроматичні кольори? (жовтий, синій та червоний)
- Які кольори є похідними? (оранжевий, фіолетовий, зелений)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Кольори, що нагадують колір вогню, сонця, називають теплими.
Це жовтий, оранжевий, червоний та всі відтінки кольорів, що від них походять.
(Слайд 2)
Існують також холодні кольори, які нагадують колір льоду, неба, водного простору. Утворюються вони від поєднання з синім кольором.
Це зелений, синій і фіолетовий кольори.
(Слайд 3)
Розгляньте картини художників Леоніда Афремова «Осінь» та Мурашової Катерини «Зима» і визначте, який колорит у них переважає – теплий чи холодний. (Слайд 4) (Слайд 5)
Гра «Два натюртморти»
Проекспериментуємо з кольором і колоритом!
Сьогодні ми порівняємо, як теплі та холодні кольори впливають на настрій картини. Для цього створимо два однакових натюрморти в теплій та в холодній кольорових гамах.
У нас є два набори складових натюрмотрту: глечик, чашка та фон натюрморту.
Ділимо клас на дві команди: Команда “Червоні” та команда “Сині”. Команда “Червоних” складає натюрморт теплих відтінків, команда “Синіх” — холодних відтінків.
Складання натюрморту
Бу дь-які кольори можуть мати ознаки теплого або холодного, залежно від того, наскільки багато їх у жовтій, червоній чи синій барві. Це видно на прикладі жовто-зеленого та червоно-фіолетового кольорів. Погляньте на зображення лимона. Жовтий лимон може набувати холодних відтінків (якщо додати до нього більше синього кольору) або теплих (якщо додати червоного). (Слайд 6)
Взаємодія (поєднання) кольорів утворює певну гаму, яку називаємо колорит — посилює загальне враження від живописної картини. А взаємодія інструментальних тембрів збагачує палітру музичного звучання.
Іншими словами гармонійне поєднання кольорів називається гама.
У музиці гама – це послідовний звукоряд вгору або вниз (висхідний або нисхідний).
І зараз ми з вами познайомимось із мажорною та мінорною гамою на прикладі невеличких пісень. (Слайд 7)
Виконання мажорної та мінорної гам- розспівка
Мажорна гама
Вкриті килимом всі стежки,
Бурульки сяють, мов сережки,
І зима, як справжня птиця,
В білій казці – чарівниця.
Мінорна гама
Зима кружляє і сміється,
Вітерець за нею в’ється,
Сніг, мов хутро, розвіває,
Білі крила розправляє
– Якому настрою відповідає мінорна гама?
– Якому настрою відповідає мажорна гама?
Щоб не було нам сумно пригадаємо пісню, з якою познайомились на минулому уроці. Послухайте її.
Виконання пісні “Різнокольорова гра”
1. Зранку визирну в віконце —
Дощ ик сіє як з відра. (Тричі)
В дні негожі допоможе
Різнокольорова гра. (Тричі)
Приспів:
Про секрет наш всім підряд не говори,
Краще скелець різнобарвних набери.
Заплющ очі, тричі швидко обернись,
А тепер розплющ, навколо озирнись!
2 Дві звичайні сірі кішки
Змокли посеред двора. (Тричі)
Підфарбує кішок трішки
Різнокольорова гра. (Тричі)
3 А для чого треба скельця,
Розказати нам пора. (Тричі)
Глянеш в них, як у люстерце ,
Світ веселкою загра, (двічі)
Така весела гра!
- Якби ви були художниками, то в якій кольоровій гамі “зобразили” б пісню, теплій чи холодній?
Виконання 1 куплета
Вивчення 2 та 3 куплету
Знайомство із симфонічним оркестром
Подібно до змішування основних кольорів у живописі, можна змішати тембри інструментів і голосів. Найбільш повнозвучне поєднання тембрів утворюється, коли оркестр виконує музичний твір. (Слайд 8)
- Що ж таке оркестр?
Оркестр – це група музикантів, які на різних інструментах одночасно виконують музичний твір. Назва “оркестр” походить від давньогрецького слова «орхестра», що означало місце у театрі, де виступав хор, що супроводжував виставу.
Оркестри бувають духові, струнні, народні… залежно від того, які інструменти в них переважають.
Та найбагатшим за тембровими відтінками є симфонічний оркестр. У сучасному симфонічному оркестрі налічується уявіть лишень, від 50 до 75 виконавців; інколи – навіть більше ста! Керує оркестром диригент. (Слайд 9)
Диригент — це найважливіша особа в оркестрі, він вказує оркестрантам жестами рук, диригентською паличкою, як виконувати той чи інший фрагмент музичного твору (темп, гучність і характер). Перед очима диригента на підставці для нот (пюпітрі) лежить нотний запис усіх інструментальних партій – це партитура музичного твору(Слайд 10)
В партитурі мелодія для кожного інструмента виписана на окремому нотному рядку. Існують досить цікаві музичні твори для симфонічного оркестру, своєрідні інструментальні екскурсії. Композитори, що їх написали, мали мету ознайомити слухачів з інструментами та тембрами симфонічного оркестру.
Один з таких творів – це симфонічна казка російського композитора Сергія Прокоф’єва «Петрик і Вовк», де кожному персонажу відповідає певний інструмент.
Сприймання. Б.Бріттен. «Путівник по оркестру для молоді»
Сьогодні ми познайомимось із твором британського композитора Бенджаміна Бріттена, який має назву «Путівник по оркестру для молоді»! (Британський композитор, диригент, піаніст 20 століття) (Слайд 11)
«Путівник по оркестру». Напевне ви думаєте, що композитор вирішив провести нам екскурсію до концертного залу і поблукати серед музикантів симфонічного оркестру? Блукати серед музикантів нам не обов’язково, але цей твір ознайомить нас з музичними інструментами.
По-перше композитор вибрав форму твору варіації.
Чому варіації? Варіації – музична форма, в якій тема звучить у різних варіантах. Тобто, спочатку звучить основна музична думка твору – тема. Потім вона повторюється, але при кожному повторенні тема змінюється. (Слайд 12)
Музичний твір і основна тема, починається звучанням усього оркестру. Завдяки тембровому забарвленню інструментів симфонічного оркестру основна тема музичного твору Б. Бріттена «Путівник по оркестру» у кожній варіації звучить по-новому, по-різному.
Розгляньмо, як тема варіюється інструментами кожної групи симфонічного оркестру – струнними, духовими (дерев’яними та мідними), ударними.
Композитор досить винахідливий у варіаціях: він показує виражальні можливості кожної групи інструментів симфонічного оркестру. (Слайд 13)
Контрастів звучання досягають різною динамікою – різним складом інструментів-голосів.
Крім цього, кожна варіація змальовує свій образ, характер:
перетворює тему на полонез кларнет, на прелюдію – арфа, валторни – на ноктюрн, на дитячий марш – труба, тромбон – на хорал…
Знайомство з групами оркестру
Музичні інструменти поділяються на групи:
- струнні
- деревяні духові
- мідні духові
- ударні
У родині струнних інструментів найвищі голоси у скрипок.
Нижче звучання мають альти так як вони дещо більші ніж скрипки. Багатий і теплий тембр притаманний віолончелям, а “дідусі” в родині скрипок з низькими, буркотливими голосами – контрабаси. (Слайд 14)
У родині дерев’яних духових найвище звучать світлі та легкі флейти і їх пронизливий братик флейта-пікколо. Жалібні, м’які голоси мають гобої , але вони можуть звучати і досить пронизливо. Кларнети мають м’який і соковитий голос. Найбільшими у групі дерев’яних духових є фаготи. І звучать вони найнижче. (Слайд 15)
Родина мідних духових. Валторни зроблені із мідних трубок, закручених у коло; гучне, але трохи важкувате звучання мають яскраві та дзвінкі труби і тромбони; туби звучать дуже низько. (Слайд 16)
Існує також величезна кількість ударних інструментів. Це литаври, ксилофон, бубон, великі та маленькі тарілки і так далі. (Слайд 17)
Гра «Знавець оркестру»
Прослухайте фрагменти звучання музичних творів та назвіть інструменти, які впізнали. До якої групи інструментів симфонічного оркестру вони належать та охарактеризуйте їх тембри.
V. Підведення підсумків
Отже, оркестр утворює поєднання тембрів, а певну гаму кольорів— колорит утворює гармонійне поєднання кольорів .
Кольорова гама, як і музична, здатна впливати на емоційний стан людини, хвилювати або заспокоювати її, навіювати відповідний настрій.
Кольори можуть викликати відчуття, пов’язані з холодом або теплом.
Питання
– Яку роль відіграє в оркестрі диригент?
– Що спільного та відмінного між флейтою-пікколо, трубою, кларнетом і валторною?
– Які музичні твори допомагають ознайомитись з інструментами симфонічного оркестру?
– Які особливості колориту ви використаєте, щоб відтворити різні стани природи?
– Порівняйте мажор і мінор у музиці з теплим і холодним колоритом картин.
– Що таке гама?
VІ. Домашнє завдання
Пейзаж у холодному колориті “Зима” акварель
Хочеться побажати успіхів Шачанін К. П. у справі естетичного виховання учнів. Гарна пізнавальна презентація, різноманітні завдання, доброзичлива атмосфера – такі враження від знайомства з конспектом інтегрованого уроку з “Мистецтва” в 5 класі. Цікаво було ознайомитись з варіаціями і значенням кожного інструменту в оркестрі. Дякую.
Так мені подобається урок.Дуже цікаве поєднання предметів. На жаль у сучасній школі мало приділяють уваги образотворчому мистецтву, а діти люблять цей предмет. Мені дуже сподобалось порівняння на прикладі натюрморту. Візьму собі до творчої скриньки. Дякую.