Розробка уроку музичного мистецтва у 5 класі на тему: “Історія народу в пісні”
Автор: вчитель музичного мистецтва Кірієнко Вікторія Володимирівна
Урок музичного мистецтва у 5 класі за підручником Кондратової Л.Г.
Мета :
навчальна: розкрити жанрову своєрідність українських народних дум та історичних пісень;
розвивальна: розвивати вокально – хорові навички, образне мислення, уяву, творчі якості, емоційно-чуттєве сприймання;
виховна: виховувати інтерес і повагу до героїчного минулого українського народу, почуття патріотизму.
Музичний матеріал: українська народна пісня «Дума про козака Голоту», українська народна пісня «Засвіт встали козаченьки»; М.Лисенко, Інтродукція з опери «Тарас Бульба»; українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть».
Тип уроку : введення в тему.
Учні входять до класу під звучання інтродукції до опери «Тарас Бульба» М. Лисенко.
- Організаційний момент.
Музичне вітання.
- Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграфом до нашого уроку стануть рядки українського кобзаря :
“Наша пісня, наша дума
Не вмре, на загине…
От де, люди, наша слава,
Слава України”.
Тема нашого уроку «Історія народу в пісні». На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про українську народну пісню , що є своєрідним літописом нашого народу; познайомимось з жанрами української народної пісні – думами та історичними піснями, розкриємо їх жанрові особливості та тематику. Про історичне минуле ми можемо дізнатись не лише з археологічних розкопок, а й з українських народних пісень .
- Актуалізація знань.
Українська музична культура має багату історію. Найбільшим скарбом є народна пісня . Недарма, українську пісню називають душею народу.
- Що таке українська народна пісня ?
- Як до наших часів дійшли українські народні пісні?
- Про що ми можемо дізнатись з українських пісень?
- Чому ми вивчаємо українські народні пісні?
- Основна частина.
Українська музична культура має багату історію. Національну спадщину складають народні пісні та обряди , неповторні мелодії танців, шедеври інструментальної музики. Але найбільшим скарбом є українська народна пісня. Своєрідним літописом українського народу є думи та історичні пісні, з якими ми сьогодні познайомимось.
Думи виникли ще в ХІ столітті, їх складали на честь князів , змальовували їхні походи, битви та подвиги. У ХVІІ столітті тематика змінилась на драматичні сторінки з життя народу , відвагу та боротьбу з ворогом . Адже хоч наші люди і були мирними хліборобами , на нашу країну постійно вели напади сусіди, тому кордони потрібно було оберігати від загарбників і такими мужніми людьми виявились козаки. Про історичні події того часу ми можемо дізнатись з дум та історичних пісень.
Хто у давнину був творцем, хранителем і передавачем народної творчості у формі історичних пісень, дум? Відповісти вам допоможе загадка:
Музикант сліпий співає –
Відчуваєш в серці жар.
Інструмент свій обіймає,
Хто ж він є? Співець – …(кобзар).
В бездоріжжі і в літню спеку, в заметіль і під холодними осінніми дощами брів він по нескінченних шляхах України від села до села, від ярмарку до ярмарку. Сліпий, він бачив багато горя на своєму віку, немало образ за себе і за людей накипіло в ньому, і коли він співав у супроводі кобзи і сльози текли по його нерухомому обличчю, людям здавалось, що це власне їхнє горе співає і плаче”. Мандруючи від села до села , кобзарі виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про свободу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки про різні події, а й висловлювали ідеї єднання народу в боротьбі проти чужинців, ідеї волі та незалежності, прославляли патріотизм. Співали кобзарі у супроводі кобзи(рідше ліри або бандури).
Особливості жанру дум
– сольне виконання;
– виконання у супроводі кобзи, ліри або бандури;
– імпровізаційно-речетативний характер виконання ;
– складається з заспіву, власне думи і кінцівки;
– оспівуються ідеї визвольної боротьби .
Перегляд відео «Дума про козака Голоту» (слухання).
- Які особливості виконання твору вами були помічені?( За характером мелодії думи близькі до речетативу , тобто напівспіву-напіврозмові.)
- На якому інструменті виконувався твір?
У своїх творах кобзарі відстоювали права кожної людини та всього народу на вільне життя, звеличували шану до батьків, роду, Вітчизни.
Історичні пісні. В цей самий час широкого розповсюдження набули історичні пісні, в яких оспівувались історичні події, про безіменних та реальних осіб , про боротьбу українського народу з поневолювачами. Твори мають куплетну форму та виконуються здебільшого чоловічим хором у маршовому характері без музичного супроводу.
Сьогодні ми прослухаємо українську народну пісню історичного жанру «Засвіт встали козаченьки». Написала пісню полтавчанка , дівчина з народу Маруся Чурай. За народними переказами пісня «Засвіт встали козаченьки» була складена під час визвольної боротьби українського народу проти польської шляхти під проводом Богдана Хмельницького. Піднявся на боротьбу з польськими поневолювачами і Полтавський полк, в якому начебто служив коханий Марусі – козак Григорій. Для дівчини розлука з коханим стала важким ударом. Тому складена нею пісня сповнена болю і страху перед невідомим.
Саме «Засвіт встали козаченьки». Це вже потім з’явився варіант пісні «Засвистали козаченьки». Утім так і вимовляти легше , і не порушується задум пісні , бо у війську Запорозькому свист був не тільки певним сигналом, а й закликом до бою, до звитяги.
Слухання пісні «За світ встали козаченьки».
- Назвіть особливості виконання пісні?
- Про що в ній розповідається?
- Які особливості історичних пісень притаманні пісні?
Слід звернути увагу на маршовий характер твору, на особливу виразність мелодії, котра створює неначе зриму картину козацького війська, нестримного у своєму русі.
Підведемо підсумки. Ми познайомились з жанрами українських народних пісень – думи та історичні пісні. Давайте порівняємо їх, знайдемо спільні та відмінні риси.
Думи | Історичні пісні |
Сольний спів | Спів хором |
В супроводі ліри, кобзи, бандури | Без музичного супроводу |
Імпровізаційна форма | Куплетна будова |
Речетативний характер | Маршовий харктер |
Оспівування історичного минулого | Оспівування історичного минулого |
Слухання інтродукції до опери «Тарас Бульба» М.Лисенка.
Боротьба з поневолювачами стає темою музично-театральних вистав українських композиторів. М.В.Лисенко присвятив темі козацтва, свою оперу «Тарас Бульба». Великим джерелом натхнення для М.Лисенка була й українська народна пісня, в яку був закоханий з дитинства. Композитор був шанувальником та збирачем українського фольклору. (знайомство з біографією)(ст.50)
- Що нового ви дізнались про композитора?
У своїх творах композитор звертався до української пісні, використовував мелодії українських пісень у своїх творах. Сьогодні ми з вами будемо слухати інтродукцію до опери композитора «Тарас Бульба».
Інтродукція – інструментальний твір на початку опери.
Але , перш ніж ми послухаємо вступ , нам потрібно дізнатися про що розповідається в творі. В основі опери лежить повість М.В. Гоголя «Тарас Бульба». Тема твору- національно-визвольна боротьба українського народу проти поневолювачів. Головні герої – Батько Тарас та два сини- Андрій та Остап , які їдуть на Запорізьку Січ, боронити кордони рідної землі. В інтродукції композитор використовує мелодію пісні «Засвіт встали козаченьки».
- Як змінилась українська народна пісня в інтродукції М.Лисенка? Розкажіть про свої враження.
Слухання твору.
- Вокальний твір перетворився на інструментальний .
- Мелодія пісні , яку використав композитор , набула більшого масштабу.
- Мелодія пісні використана щоб підкреслити козацький дух українського народу.
Фізкультхвилинка.
Вокально-хорова робота.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати українську народну пісню «Ой на горі та й женці жнуть». До якого жанру належить дана пісня ми з вами обговоримо після того як послухаємо пісню.
Слухання. (відповіді учнів)
Пісня відноситься до історичних пісень , тому що в ній розповідається про видатних постатей в українському козацтві – Петра Дорошенка та Петра Сагайдачного.
Але, перш ніж ми приступимо до розучування , ми повинні розспіватись.
Виконання поспівок.
Розучування пісні по фразах, звертаю увагу дітей на розспівування в словах та правильне інтонування звуків.
Виконання вивченої пісні .
- Заключна частина.
- З якими жанрами української народної пісні ми сьогодні познайомились? Назвіть їх жанрові особливості.
- Що спільне та відмінне у вивчених жанрах?
- Чи можна дізнатись з українських народних пісень про історичне минуле країни?
Домашнє завдання. Скласти невеличку казкову розповідь про українську народну пісню.
Вихід дітей з класу під звучання української народної пісні «Засвіт встали козаченьки».
Урок досить змістовий, насичений інформацією про українські народні дум та історичні пісні, що стимулює творчість як вчителя, так і його вихованців, створює сприятливі умови для співробітництва учнів між собою і разом з учителем. Натхнення!
Так.”Наша дума,наша пісня не вмре,не загине”…Вчителька за допомогою народних пісень поглибила знання учнів про історичні народні пісні.В процесі слухання виховується музичний і художній смак,розвивається емоційна чутливість
Відчутно, що Вікторія Володимирівна з творчим підходом розробила даний урок. Усі відомості про музику, поняття та терміни тісно пов’язанні зі слуханням, творчістю в галузі музики. Не оминула авторка й виховної мети уроку, якої, на мою думку, повністю досягла. Пані Вікторіє – Ви талант!
Недарма, українську пісню називають душею народу. На уроці вчителеві вдалося довести учням, що українська музична культура має багату історію і найціннішим скарбом є народна пісня. Слід відмітити, що при перегляді відео постійно були обговорення та акцентування уваги на особливостях виконання творів. Дякую за хороший урок, який виховувує інтерес і повагу до героїчного минулого українського народу та почуття патріотизму!
Вдало використано міжпредметні зв’язки. Урок має велике виховне значення, за допомогою музики знайомить з історією країни. Велике спасибі за цікавий урок.
Урок має творчий характер.Ви використали різноманітні методи та прийоми роботи на уроці.Вам усе вдалося. Ви-молодець. Дякую.