Інтерактивні вправи для основної частини уроку на тему “Власні і загальні іменники”
Автор: Вчитель початкових класів Чубейко Наталія Василівна
Інтерактивні технології навчання – величезний крок у ефективній організації навчального процесу. В даній публікації наводяться різні варіанти використання цих технологій для вивчення теми “Власні і загальні іменники”. ВВажаю, урок з використанням наведених прикладів підвищить пізнавальну активність дітей в навчанні і дасть їм змогу повірити у власні сили.
Для інтерактивної частини уроку на тему “Власні та загальні іменники” (3 клас) можна використати такі технології інтерактивного навчання.
I. “Незакінчене речення”, “Мікрофон”.
Я знаю такі власні іменники …………..
Я знаю такі загальні іменники ………………
II. “Читаємо у парах – узагальнюємо у парах”.
Текст поданий двома частинами. Учні об’єднуються у пари. У парі один перебуває у ролі читача, а другий у ролі слухача. Читач напівголосно читає перший фрагмент, потім каже слово: “Отже…” і переказує слухачу. Слухач ставить запитання щодо прочитаного фрагменту. Читач відповідає, потім вони міняються ролями.
Переваги цієї технології:
- Свідоме читання.
- Швидкість читання.
- Переказ.
- Розвиває уміння уважно слухати.
- Удосконалюються вміння ставити запитання.
Текст для вправи до цієї теми:
- Загальні іменники – це назва, що є спільною для ряду однотипних істот, явищ, понять. Наприклад: хлопець, орел, стіл, газета, човен.
- Власний іменник – це індивідуальна назва одного з однотипних предметів. Власними назвами є прізвища, імена, географічні назви. Наприклад: Київ, Шевченко, Дніпро.
- Межа між власними та загальними назвами рухлива. Іноді тільки в контексті можна визначити є іменник власною чи загальною назвою.Наприклад: Коваль (прізвище) і коваль (професія).
III. “1 – 2 – 4 – усі разом”.
- Із тематичного словника випишіть 5 загальних та 5 власних іменників.
- Об’єднайтеся у пари. Зачитайте один одному виписані іменники. Складіть з них свій спільний список так, щоб не було повторень.
- Об’єднайтеся у четвірки. Обміняйтеся словами. Утворіть свій спільний список. Визначіть речника та секретаря від своєї четвірки.
(Далі проводиться перевірка вчителем та учнями правильності виконання завдань.)
IV. “Займи позицію”.
Дерево Квітка Наталія Озеро Коваль(прізвище) | Коваль(професія) Стілець Річка Місто Школа | Мандарин Стіл Село День Денис |
- Прочитайте слова. Подумайте, у якій колонці є тільки загальні назви іменників. Займіть відповідну позицію, доведіть її.
V. “Я досліджую”.
Проблема | Моя думка | Думка однокласників | Думка вчителя | Довідка зі словника | Висновок |
– – – |
Діти мають заповнити дану таблицю, отримавши завдання визначити до власних чи загальних назв відноситься відповідне слово. Всім учням даються різні слова.
VI. “Асоціації”.
- Називаємо асоціативні іменники до слова «Дніпро», використовуючи тільки власні назви.
- Називаємо асоціативні іменники до слова «річка», використовуючи тільки загальні назви.
VII. “Переконуючий лист”.
Хлопчик Андрійко написав оповідання і просить вас перевірити чи все правильно. Відповідь слід переслати листом.
Подружилися
Котик васько – пустун і витівник. Якось вранці надумався ганятися за синичкою, яку миколка врятував від Морозу. Йому хотілося погратися з нею. Такий переполох здійняв, що миколка зачинив розбишаку до кроликової клітки.
Згадав хлопчик про Кошеня тільки ввечері. Відчинив клітку й здивувався: васько лежить поряд із кроликом, бавиться його довгими вухами. А той від задоволення аж очі примружив.
З тих пір васько цілими днями просиджував біля клітки, чекаючи, поки кролик вийде з ним погратися. А коли миколка випускав вухастого, то стільки було радощів у обох.
Хто пише | Отримувач | Формат | Тема |
Учні 3 класу | Хлопчик Андрійко | Лист – пояснення | Як правильно писати власні та загальні назви |
Далі учні об’єднуються у групи і складають лист – пояснення.
VIII. “Навчаючи – вчуся”.
Вчитель роздає кожному учневі текст, який потрібно переписати, правильно вживаючи власні іменники, тобто з великої букви.
Після цього учні знайомлять один одного зі своєю інформацією, пояснюючи вибір. Потім – підбиття підсумків усім класом.
На уроці всіх вище наведених технологій вчитель використати не зможе, але у нього є вибір: тобто він має змогу обрати найоптимальніші.
Хочу подякувати вчительці за систематизацію інтерактивних вправ з вивчення даної теми. Запропоновані види роботи привчають учнів висловлювати і відстоювати свою думку, працювати в парах і групах, прислухатися до думки інших, відстоювати займану позицію, досліджувати, працювати зі словником.
Інтерактивне навчання розвиває комунікативні вміння й навички, допомагає встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, оскільки змушує працювати в команді, прислухатися до думки кожного. А значить – навчає жити. А хіба не це є на сьогодні основним завданням школи?
Що б не говорили колеги, матеріал підібраний вдало. Це, дійсно, не урок (про це і написала автор), але кожне із завдань може бути використане як його елемент. Я вважаю, що такі вправи будуть цікавими для дітей і для вчителя.
Запропоновані учителькою форми роботи дійсно результативні та дієві. Завдяки їм учні краще сприймають матеріал, запам’ятовують його. Це також сприяє розвитку творчої та пізнавальної активності учнів.
Вважаю, що інтерактивні вправи,наведені у матеріалі, значно підвищують пізнавальну активність учнів, примушують дітей”проживати” навчальний матеріал, а не бути пасивними слухачами. Особливо сподобались вправи “Асоціації” та “Навчаючи – учу”.
Я уважно прочитала назву матеріалу (який і справді не відповідає наведеному нижче) і ознайомилася з анотацією.
Наталіє Василівно, не погоджуся з Вами, що “інтерактивні технології навчання – величезний крок у ефективній організації навчального процесу.”. Це вже минуле, сучасні уроки самі повинні бути інновацією, великою мотиваційною силою для учнів. Підібрані вами завдання є цікавими, їх можна використати на уроці, чимось доповнити, урізноманітнити. Учні не змотивовані, для чого їм це знати???? Урізноманітнюйте свою діяльність, знайомтеся з новими технологіями навчання.
Педагог запропонувала ряд цікавих завдань, які можна використати під час проведення уроку, на якому вивчатимуться власні та загальні іменники. Особливо сподобалися “1 – 2 – 4 – усі разом”,“Переконуючий лист”, “Займи позицію”,“Асоціації”. Переконана, що учні з великим задоволенням виконуватимуть такі завдання. Учителеві бажаю успіхів.
Пані Наталія. Я не назвала б вашу розробку уроком, тому що відсутня мета та підсумок уроку. Але ви підібрали чудові вправи, які можна використати на уроці. Матеріал цікавий. Подумайте над назвою. Дякую.
Пані Лідіє, ви напевно неуважно прочитали анатацію, бо Наталія Василівна там чітко написала, що в даній публікації наводяться різні варіанти використання інтерактивних технологій для вивчення теми “Власні і загальні іменники”.