Розробка уроку з хімії
Розв’язування задач. Розчини. Теорія електролітичної дисоціації
Автор: вчитель хімії, вчитель вищої категорії, вчитель-методист Лєгостаєв Леонід Микитович
Завжди цікаво спостерігати за виразами облич учнів, коли їм пропонують розв’язувати задачі з хімії. У більшості випадків на обличчях відбивається смуток – знову задачі! Чи можна змінити ставлення до розв’язування задач на краще? Щоб ця навчальна робота з боку школярів супроводжувалася пожвавленням, пізнанням нових фактів та прикладів життєвих ситуацій, коли матеріали завдань дозволять кожному учневі застосувати на практиці набуті уміння? Звичайно, можна! Слід звернути увагу на те, що можна знайти велику кількість прикладів із життя, які можна використати для складання текстів задач. Під час такого виду роботи учні вимушені переводити деякі застарілі терміни на сучасну українську хімічну мову, використовувати термінологію, яка є у них в пам’яті. Таким чином, на підставі встановлення міжпредметних та внутрішньопредметних зв’язків курсу хімії процес розв’язування розрахункових задач можна зробити цікавим для сприйняття, простим для впровадження та максимально ефективним для реалізації навчальних завдань.
Тема уроку: Розв’язування задач з теми «Розчини. Теорія електролітичної дисоціації».
Мета:
- закріпити та розширити навички учнів робити розрахунки, пов’язані з розчинами;
- розвивати та удосконалювати знання учнів про розчини при розв’язуванні задач, пов’язаних із життєвими ситуаціями
- сприяти виробленню зацікавленості в одержанні знань та професійній орієнтації школярів.
Обладнання:
книги:
- Домашнее консервирование, 4 издание исправленное и дополненное. К., Государственное издательство технической литературы УССР, 1963.
- Фруктово-ягодные сладости // Кулинарные советы, Кировоград, № 8 (154) 2010 – с.32. зразок упаковки «Фізіологічний розчин».
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Привітання, перевірка наявності учнів, підготовки кабінету до уроку тощо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Повідомлення теми уроку та об’єму навчального матеріалу на заняття.
Вчитель: Для пам’яті людини, здається, самим неприємним є те, що частина знань не зберігаються довготривало. Тому перед тим, як ми будемо виконувати розрахунки, нам слід пригадати, що собою являють розчини, з чого вони складаються та які формули використовуються для обчислення масової частки розчинної речовини.
Учні характеризують розчини, як гомогенну систему, яка знаходиться у рівновазі, та складається з розчиненої речовини / речовин та розчинника. Найчастіше розчинником для багатьох речовин виступає вода – універсальний розчинник. На дошці учні записують формули:
m розч. = m реч. + m Н2О ; W = m реч. / m розч. ; W = m реч. / m реч. + m Н2О
ІІІ. Основна частина.
Вчитель: Минуло червоне літо, настала золота осінь. Природа щедро наділяє людину дарами садів та ланів. Приємно взимку поласувати домашніми заготовками. А ще восени можна законсервувати вітамінні компоти, мариновані та засолені овочі та фрукти.
А яку допомогу можуть надати знавці хімії своїм рідним, які займаються консер-
вуванням? Найчастіше – це різноманітні розрахунки. І щоб впевнитися у цьому давайте переглянемо сторінки ось цієї книжки «Домашнє консервування». Як бачите вона стара, ви-пущена з друку далекого 1963 року. Деякі записи рецептів не відповідають сучасним вимо-гам, але ми спробуємо подолати цей недолік.
Давайте прочитаємо рецепт компоту з аличі (стор.124) та спробуємо записати його у вигляді задачі.
Задача 1.
Для приготування компоту з аличі плоди в банках заливають гарячим цукровим сиропом 50%-ної концентрації (масова частка розчиненого цукру становить 50%). Скільки цукру і води слід узяти для приготування 8 кг сиропу?
Цю задачу можна розв’язати і усно. Подивіться уважно на данні задачі!
Завдання та задачі, які виконуються за певною послідовністю або планом дій, розв’язують-ся за алгоритмом. Подивіться: за данними задачі, а це маса розчину та масова частка розчине-ної речовини, треба знайти масу речовини та масу води. Масу речовини ви вже знаєте як виміряти на терезах, а рідину краще відміряти у одиницях об’єму – літрах / мілілітрах. Для цього слід помножити масу рідини на її густину. У побуті не настільки важливо знати точний об’єм рідини, тому ми приймаємо густину води за 1 г/мл, а отже 1 кг води дорівнює 1 л її.
Задача 2 (за алгоритмом).
Для приготування компоту з А плоди в банках заливають гарячим цукровим сиропом Б%-ної концентрації (масова частка розчиненого цукру становить Б%). Скільки цукру і води слід узяти для приготування В кг сиропу?
Варіант | А | Б | В | стор. книги | m реч | m Н2О |
І | Чорниця | 35% | 7 кг | 130 | ||
ІІ | Шовковиця | 25% | 5 кг | 130-131 | ||
ІІІ | Горобина | 40% | 6 кг | 131 |
Перевірка виконання.
Вчитель: Подібні розрахунки можна робити не обов’язково тільки стосовно солодких сиропів, але й під час маринування чи засолювання фруктів, грибів, овочів.
Задача 3.
Для заготівлі на зиму А використовують сіль масою Б та воду В. Треба визначити масову частку солі у розчинах.
Варіант | Процес А | Б | В | стор. книги | W реч |
І | Засолювання кавунів | 800 г | 10 л | 110 | |
ІІ | Відварювання грибів | 20 г | 1 л | 117 | |
ІІІ | Засолювання огірків | 60 г | 1 л | 104 |
Перевірка виконання.
Вчитель: Сподіваюся, що ці рецепти та розрахунки до них стануть у нагоді та допоможуть вам у майбутньому зберегти частину овочів для зими.
Вчитель: Не тільки харчова промисловість потребує подібних розрахунків. Великий попит на фахівців у хімічних лабораторіях: на заводах, комбінатах, лікарнях, аптеках тощо. Бувають травмування людей з крововтратами. Зараз на уроках біології ви вивчаєте тему «Кров та кровообіг», пригадайте, що лікарі роблять для ліквідації негативних наслідків втрати крові. Правильно, вони вводять фізіологічний розчин. Він являє собою розчин хлориду натрію в дистильованій воді, але масова частка розчиненої речовини мала – всього 0,9%. Якщо ми подряпали шкіру – зразу ж інстинктивно зализуємо ранку. Який присмак крові – солоний! Сльози гіркі та солоні, як і піт.
Але слід пам’ятати, якщо від зайвої ложечки цукру не буде нічого небезпеч-ного для життя, то збільшення концентрації кухонної солі, як і зменшення, може призвес-ти до загибелі людини. Тому потрібна ретельна увага при виконанні розрахунків та при-готування фізіологічного розчину.
Задача 4.
Ви – лаборант у великій лікарні і саме перед вами постало завдання у необхідності приготування фізіологічного розчину масою А. Скільки треба взяти натрій хлориду (маса солі В та води (маса води Г) для приготування фізіологічного розчину визна-ченої маси?
Варіант | А | Б | В | Г |
І | 12 кг | 0,9% | ||
ІІ | 700 г | 0,9% | ||
ІІІ | 65 кг | 0,9% |
Перевірка виконання завдання.
Вчитель: Отже, ви вже маєте міцні навички у проведенні розрахунків по темі «Розчини», але є ще задачі трохи іншого напряму. Для розв’язування їх треба користуватися рівняннями реакцій, які будуть відповідати умові конкретної задачі. Розглянемо наступну задачу.
Задача 5.
У 150 г води розчинили 11,1 г кальцій хлориду. Які йони з’явилися у цьому розчині та яка кількість їх міститься в згаданому розчині? Ми беремо до уваги, що α, ступінь електролі-тичної дисоціації, становить 1,0.
IV. Підведення підсумків уроку.
Вчитель: ви сьогодні добре попрацювали на уроці, виконали усе, що було запла-новано. Я вдячний за вашу роботу, колективізм. Сподіваюся, що той об’єм знань, який ви отримали, допоможе і вам, можливо, під час вибору майбутньої професії, і вашим рідним під час заготівель овочів або фруктів улітку.
(Коментуються виставлені оцінки за роботу кожного учня).
V. Завдання додому:
Ви отримаєте ксерокопії сторінок брошури (Фруктово-ягодные сладости // Кулинарные советы, Кировоград, № 8 (154) 2010) з рецептами заготівель, але на цей раз ви за відовідними текстами спробуєте скласти умови задач. Хто бажає – можете використати книжки аналогічної тематики з вашої домашньої бібліотеки.
Дуже цікавий урок. Вчитель творчто підійшов до вивчення цієї теми. Дуже цікаві завдання і вправи. Я також використовувала деякі з них. Спасибі!!!
Прекрасні розрахунки, які можна робити не тільки стосовно солодких сиропів, але й під час маринування чи засолювання фруктів, грибів, овочів. Щиро дякую!!!