mail@urok-ua.com

Розробка відкритого уроку біології у 9 класі

Запліднення. Протизаплідні засоби

Автор: заступник директора з НВР, вчитель біології та хімії
Дворецька Марина Лаврентіївна

Дворецька Марина ЛаврентіївнаМета: поглибити уявлення учнів про фізіологічну сутність процесу запліднення, сформувати поняття «безпліддя», «штучне запліднення», «контрацепція», познайомити з основними засобами запобігання вагітності; продовжити статеве та моральне виховання учнів, формування їхнього матеріалістичного світогляду, здоров’язберігаючої компетентності; розвивати вміння робити обґрунтовані висновки.

Обладнання: рекламні проспекти контрацептивних засобів, дидактичні матеріали, ноутбук, презентація «Аборти»

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

І. СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО НАСТРОЮ

Пригадайте позитивні і негативні події, які відбулися з вами останнім часом. Проаналізуйте, чого було більше (2- 3 учні діляться міркуваннями)

Як бачите, хорошого трапляється більше. Ми всі вміємо радіти життю, ми оптимісти. А оптимісти визначають долю людства!

ІІ. ОРІЄНТУВАННЯ У ТЕМІ (до 7 хв)

Ми 6-й урок вивчаємо тему, сьогодні перетинаємо її екватор

Актуалізація опорних знань.  Вправа «Вірю – не вірю»

  1. Сперматозоїд виробляє ферменти
  2. Вся енергія сперматозоїда зосереджена у його хвості
  3. Сперматозоїд не має запасу поживних речовин, а у яйцеклітині вони є
  4. Яйцеклітини закладаються у яєчниках після завершення статевого дозрівання
  5. Після виходу дозрілої яйцеклітини залишки фолікула виводяться з організму
  6. Під час овогенезу з 4-х утворених клітин лише одна перетворюється на яйцеклітину
  7. Кожні 28 днів матка готується до виношування плода
  8. Овуляція – це процес утворення яйцеклітин
  9. У яєчнику закладається близько 400 тис. перинних гамет, з яких дозріють лише 400
  10. Гіпоталамо-гіпофізарна система впливає на менструальний цикл
  11. Менструація – це процес руйнування фолікула і виходу з нього яйцеклітини
  12. Зигота – це соматична клітина

ІІІ. ЦІЛЕСПРЯМУВАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (2 хв)

Вивчаємо: Запліднення. Протизаплідні засоби

Визначаємо: безпліддя, протизаплідні засоби (контрацептиви)

Удосконалюємо:  знання про розмноження і розвиток людини

ІV. ПРОЕКТУВАННЯ УРОКУ (2-3 хв)

На стікерах, що лежать на ваших столах, напишіть, про що ви хотіли б дізнатися на цьому уроці, чого ви очікуєте від уроку.

Прикріплюючи стікер до дошки, оголосіть свої очікування

(учні виконують завдання)

V. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Запліднення

  • Визначення рівня поінформованості Вправа «Відома інформація»
  • Фізіологія запліднення

Користуючись текстом на стор.160 і додатковою інформацією на стор.162, дайте відповіді на запитання:

  • Яйцеклітина з яєчника виходить у черевну порожнину. Яким чином вона потрапляє у маткову трубу?
  • Яка приблизна кількість сперматозоїдів міститься у спермі?
  • За який час найспритніші гамети долають шлях до місця запліднення?
  • Де відбувається злиття гамет?
  • Кожен сперматозоїд здатний розчинити оболонку яйцеклітини. Чи означає це, що всі вони проникнуть у яйцеклітину?
  • Скільки часу чоловіча і жіноча гамети здатні до запліднення? Який висновок випливає з цього факту?

2. Безпліддя. Штучне запліднення

На жаль, не всім дано щастя дарувати нове життя. На сьогодні в Україні приблизно 3 мільйони подружніх пар страждають безпліддям

  • стор.161 – визначаємо, що називають безпліддям, записуємо у зошити
  • стор.161 1-й абзац: прочитайте текст про причини безпліддя
  • 1-2 учні: відтворити розповідь за малюнком «Безпліддя та його причини»

Багато безплідних пар і у нашому районі, причому приблизно однаково з вини чоловіків та жінок

Та у наш час медицина в змозі допомогти переважній більшості безплідних пар, застосовуючи штучне запліднення

  • згадаємо, кого називають донором?
  • стор.161 – які донорські біоматеріали можуть бути використані?
  • де може здійснюватися запліднення?

В Україні зачинати дітей «у пробірках» почали з 1991 року. Але всі ці способи допоможуть тим парам, у яких жінка здатна виносити й народити дитину. А якщо вона, наприклад, має слабку матку або й зовсім втратила її в результаті операції? Задля допомоги таким парам в Україні прийняли закон про сурогатне материнство: у подружжя беруть гамети, проводять запліднення «у пробірці», а ембріон пересаджують сурогатній матері, організм якої підготували до вагітності штучними гормонами

3. Протизаплідні засоби

На відміну від тварин, здорові статевозрілі люди ведуть регулярне статеве життя і без наміру зачати дитину. І якщо одні подружжя не можуть народити дитину, то інші можуть бути до цього з різних причин не готовими. Статистика показує, що 50% вагітностей є незапланованими (зрозуміло, що дана статистика є дуже відносною). Це і небажані вагітності, і ті, які передбачалися у перспективі, але не тепер. У такому випадку до 12-го тижня пара вирішує, залишити їй дитину чи перервати вагітність

Пропоную фрагменти презентації «Аборт» (слайди 3 – 6)

Ви побачили, як виглядає плід у той період свого розвитку, коли закон дозволяє батькам і лікарям його життя обірвати. А тепер пропоную вам прочитати «Щоденник ненародженої дитини»

учні знайомляться з текстом «Щоденник ненародженої дитини»

  • Які відчуття у вас виникли, коли ви прочитали «щоденник» і факти, які його супроводжують?
  • Чи вважаєте гуманною регуляцію народжуваності за допомогою абортів?

Планування сім’ї – важлива складова людського щастя, діти не повинні народжуватися небажаними, тільки через те, що «так сталося». Дитина – розкіш, яку можна собі дозволити, коли батьки впевнені, що зможуть забезпечити нормальні умови для її розвитку. Найгуманніший спосіб планування сім’ї – використання протизаплідних засобів

Протизаплідні засоби (контрацептиви) – засоби, які запобігають заплідненню  (запис у зошити)

Історія регулювання народжуваності

З доісторичних часів жінки намагалися регулювати розмноження – з тим, щоб кількість дітей відповідала можливостям батьків прогодувати і виростити потомство. Найдавнішим способом регулювати чисельність сім’ї було варварське дітовбивство, а найпоширенішим способом були все ж таки аборти.

Проте у Стародавньому Світі вже знали засоби, що запобігають вагітності. Папіруси свідчать: ще за 2000 років до н.е. знатні дами з цією метою вводили собі у піхву слонячі або крокодилячі екскременти.

У Стародавньому Китаї використовували настої трав, вживання яких позбавляло жінок дітородної функції.

Давні греки додумалися виготовляти чохли для статевого члена з риб’ячих плавальних міхурів, свинячого сечового міхура, баранячих кишок, навіть зі шкіри. Саме давньогрецькі ескулапи просунулися у справі контролю народжуваності далі всіх народів свого часу.

Але подальша історія контрацептивних засобів була багатовіковою історією боротьби здорового глузду з релігійними канонами

Сучасні протизаплідні засоби (побудова схеми)

Сучасні протизаплідні засоби

Усі сучасні протизаплідні засоби високоефективні і безпечні, проте у кожного з них є свої мінуси. Тому кожна пара після консультації у лікаря обирає для себе сама прийнятний спосіб. Недоліки цих засобів спонукають вчених до пошуків нових, досконаліших методів. Перспективними є гормональні ін’єкції, імплантати і пластирі.

100% -ву гарантію забезпечують лише утримування від статевих контактів і стерилізація (при генетичних, психічних захворюваннях; у Китаї – дозволено мати лише 1 дитину, у сільській місцевості дозволяється народити 2-гу, якщо перша – дівчинка)

VI. РЕФЛЕКСІЯ УРОКУ

  • Чи отримали ви ту інформацію, яка вас цікавила?
  • Яка інформація була для вас неочікуваною?
  • Чи були на уроці моменти, які вас здивували?

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ ТА ЦІНУВАННЯ

VIII. Д/З:  § 55, ЗАВДАННЯ 7 – ТВОРЧА РОБОТА

Презентація до уроку “Аборти”

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Урок написаний методично грамотно. Він відповідає вимогам сучасності, в час перенасичений різною інфориацією статеве та моральне виховання учнів має проводитися на уроках, формування їхнього матеріалістичного світогляду, здоров’язберігаючої компетентності.

  2. Для сучасної молоді це актуальний урок. Урок складений методично вірно, всі етапи уроку збережені. Я вважаю, що вчителю вдалося поглибити уявлення учнів про фізіологічну сутність процесу запліднення, ознайомитися з основними засобами запобігання вагітності. Учні зможуть самі зробити обґрунтовані висновки. Дякую.