Розвивальне заняття-гра із психології у 3 класі “Мандруємо стежиною Здоров’я”
Автор: Практичний психолог Кузьменко Лілія Миколаївна
Мета: узагальнити знання учнів про людський організм та його можливості, про здоровий спосіб життя (спорт, фізкультура, загартування, їжа); виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Тема: Мандруємо стежиною Здоров’я
Мета: узагальнити знання учнів про людський організм та його можливості, про здоровий спосіб життя (спорт, фізкультура, загартування, їжа); виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я
Обладнання: плакат-маршрут із умовними позначками-зупинками «Моє тіло», «Спортивна», «Мовна», «Лісова галявина», «Кросвордна»; губка, гребінець, ножиці, мило; картки із назвами видів спорту; кошик; картки-малюнки лікарських рослин (деревію, звіробою, брусниці, подорожника, суниці, жовтця, ромашки, кропиви, мати-й-мачухи, щалфея, чистотілу, лопуха); картки-малюнки фруктів та овочів; паперові сліди від ніг (по кількості дітей); малюнки про здоровий спосіб життя; музичний супровід (спів птахів); вислів на дошці «У здоровому тілі — здоровий дух»
Хід проведення заняття
I. Організація класу
- Вправа «Привітання»
- Вправа «Компліменти»
II. Повідомлення теми та мети заняття
III. Робота над темою заняття
- Зупинка «Моє тіло».
- Вікторина «Чи знаєш ти?».
- Зупинка «Спортивна».
- Гра «Види спорту».
- Зупинка «Мовна».
- Зупинка «Лісова галявина».
- Гра «Назви і розкажи».
- Зупинка «Кросвордна».
- Створення стежини Здоров’я.
IV. Заключний етап. Рефлексія
- Підсумок заняття
- Вправа «Прощання»
Хід заняття
I. Організація класу
1. Вправа «Привітання» (діти стають у коло, беруться за руки, промовляють слова:
Станем разом ми у коло,
Скільки друзів — глянь навколо.
Руки друзям простягну,
З ними сварку не почну.
Будем дружно працювати
Один одного поважати.
(Потім діти вітаються один із одним носиками, говорячи слова «Добрий день» або «Привіт»)
2. Вправа «Компліменти» (створення гарного настрою)
Психолог
— Діти, давайте пригадаємо, як ми створюємо собі гарний настрій?
(Говоримо один одному приємні слова, не забуваючи про слова подяки)
–діти виконують вправу
II. Повідомлення теми та мети заняття
Психолог
— Сьогодні, діти, нас запрошує до себе стежина Здоров’я. Що ж це за стежина? На ній є зупинки, на яких ви будете відгадувати загадки, різні види спорту та робити багато інших цікавих речей. Пройшовши стежиною Здоров’я до кінця, виконавши всі завдання, ви зможете відповісти на запитання: як чинити, щоб менше хворіти. Я впевнена, що ми з вами створимо «Стежину здоров’я». А як рухатися по ній, підкаже ось цей маршрут
(Психолог показує плакат із зображенням маршруту гри)
Отже, рушаймо.
Перша наша зупинка — «Моє тіло». Для того, щоб бути здоровим, треба знати своє тіло. А для цього давайте відгадаємо загадки про тіло людини.
(Діти відгадують загадки, а психолог за кожну правильну відповідь дає їм картки із зображенням фруктів та овочів)
Загадки
- Горщик розумом багатий, сім дірочок у нім видати. (Голова)
- Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик)
- Один говорить, двоє слухають, а двоє дивляться. (Рот, вуха, очі)
- Живуть собі два брати, обидва Кіндрати, через гірку живуть, а зустрітися не можуть. (Очі)
- У хлівці два ряди баранців і всі біленькі. (Зуби в роті)
- Між двох вогників один горбочок. (Ніс)
- Що то за штука, що день і ніч стука? (Серце)
- У двох матерів по п’ять синів, у кожного своє ім’я. (Пальці на руці)
- Ніхто не саджає, — самі ростуть, а порахувати не можна. (Волосся)
- У щуки їх зовсім немає,
А білий гриб одну лиш має,
Курчатко — дві,
А чорний жук їх має шість…
Що ж це таке, хто відповість? (Ноги)
Психолог
— Молодці, правильно відгадали загадки. Ви, мабуть помітили, що за кожну вашу правильну відповідь я давала вам картки-малюнки із зображенням овочів та фруктів. До них повернемося трохи пізніше. А зараз подумайте і скажіть, із чого іще складається наш організм, що є всередині, а його не видно?
(Печінка, нирки, кістки, м’язи, мозок, шлунок і т.д.)
Психолог
— А що керує нашим організмом? (Мозок)
Психолог
— А зараз, діти, погляньте, будь ласка, на цей стіл
(На столі лежать мило, губка, гребінець, ножиці)
Психолог
— Як ви вважаєте, чи потрібні людині ці речі? Для чого? (Відповіді дітей)
— Як за допомогою цих предметів людина повинна стежити за чистотою свого тіла?
(Відповіді дітей)
Психолог
— А як треба ставитися до свого тіла? (Його треба берегти)
Психолог
— Давайте зараз перевіримо, чи знаєте ви, як його потрібно берегти. А для цього проведемо вікторину «Чи знаєш ти?».
- Як ви вважаєте, де легше дихати: у лісі чи у місті? Чому?
- Як треба правильно їсти?
(Не переїдати, добре пережовувати їжу, не розмовляти під час їжі) - Від чого виникає апетит?
(Від апетитної їжі, після гри або праці) - Чому для нашого організму корисна робота?
(Щоб бути здоровим, не набирати зайву вагу)
Психолог
— Отже, для чого нам треба знати своє тіло? Який ми можемо зробити висновок?
(Щоб бути здоровими)
Психолог
— А тепер нам час рушати до наступної зупинки — «Спортивної». Діти, як ви вважаєте, чи потрібно займатися спортом?
(Відповіді дітей)
Психолог
— А ви займаєтеся спортом?
(Відповіді дітей)
Психолог
— А зараз ми з вами пограємо у гру «Види спорту».
Завдання: ви повинні прочитати назви видів спорту, які зашифровані на цих картках
(Психолог показує картки, на яких зашифровані види спорту. За кожну правильну відповідь діти отримують картки-малюнки із зображенням овочів та фруктів)
Психолог
— А як ми в школі привчаємося до спорту?
(Фізкультурні заняття, фізкультхвилинки під час занять, заняття в спортивній секції, займаємося на тренажерах і т.ін.)
Психолог
— А як ми загартовуємо свій організм?
(Кожного дня граємося на вулиці, полощемо рот настоями трав після їжі, влітку обливаємо ноги водою, ходимо босоніж, приймаємо сонячні та повітряні ванни)
Психолог
— Рушаймо до чергової зупинки — «Мовної». Прочитайте записаний на дошці вислів «У здоровому тілі — здоровий дух». Як ви його розумієте?
(Відповіді дітей)
Психолог
— А які інші прислів’я про здоров’я ви знаєте?
(«Здоров’я — всьому голова», «Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо»)
Психолог
— А нам час рушати до наступної зупинки — «Лісова галявина». Ось ми з вами і на лісовій галявині (звучить спів птахів). Сідайте зручніше, закривайте очі і уявіть собі, що ми з вами не тут, у класі, а в лісі, на сонячній галявині. Ласкаве сонечко дарує кожному із нас по веселому промінчику-зайчику, який ніжно притуляється до грудей і випромінює тепло та світло. Навкруги ростуть гарні квіти, які чудово пахнуть, а навколо них дзижчать лісові бджоли. Грайливий вітерець погойдує зелене листя дерев і дихає на вас свіжим повітрям лісів. Веселі пташки співають кожна свою пісню, ніби вітаються з вами. Тут так Гарно! Як легко дихається! А зараз на рахунок «три» відкриваємо очі.
— Діти, а чому в лісі легко дихається?
(У лісі чисте повітря)
Психолог
— Вдихніть це повітря з насолодою. Діти, як ви думаєте, чому в лісі багато запахів?
(У лісі багато рослин, кожна з яких виділяє свій аромат)
Психолог
— Серед розмаїття рослин є такі, які називаються лікарськими, тому що вони лікують різні захворювання. Ось зараз ми з вами і перевіримо, чи знаєте ви лікарські рослини, погравши у гру «Назви і розкажи».
(Психолог пропонує учням по черзі виймати із кошика малюнки із зображенням лікарських рослин (деревію, звіробою, брусниці, подорожника, суниці, жовтця), назвати рослину та розказати, що вона лікує
Деревій — спиняє кровотечі, лікує хвороби шлунка, вушка лікує, допомагає при головних болях
Звіробой — лікує шлунок
Брусниця — нирки, остеохондроз
Подорожник — для лікування ран
Суниця — заспокоює нерви
Жовтець — лікує ангіну, зубний біль)
Психолог
— Діти, я хочу розповісти вам дещо про лікарську рослину деревій (показує малюнок). У народі кажуть, що ця трава від 99 хвороб. Вона спиняє кровотечу, лікує застуду, животик, гоїть рани, опіки. Є таке прислів’я: «Як без борошна не можна спекти хліб, так без деревію не можна хвороби здолати». Крім цієї рослини, інші трави теж мають свої лікарські властивості. Пропоную послухати вам вірш про корисні властивості інших лікарських рослин
(Психолог читає вірш)
Помандруйте в поле, в гай —
Трав і квітів там розмай.
І у цьому розмаїтті
Ви знайдете безліч ліків.
Як зустрінуться вам, друзі,
Запашні ромашки в лузі,
Не забудьте їм вклонитись,
Й пелюсток росою вмитись,
Бо ромашкові відвари —
То найкращі ліки-чари.
Коли хтось упав раптово,
Чи поранив руку, ногу —
Подорожник — всім дружок,
Прикладіть його листок.
З кропиви борщі й салати
Добрі можна зготувати.
Хоч жалюча кропива,
Та жаліє всіх вона.
Від застуди і від кашлю
Випийте мікстуру краще:
З мати-й-мачухи відвар
Допоможе, друзі, вам.
Заболіли раптом зуби —
Є шалфей, кора із дуба.
А нема зеленки, йоду —
Чистотіл знайдіть в городі.
Валер’янки слізки-краплі
Заспокоять серце ваше.
А заварите лопух —
Вже волосся — мовби пух.
Скрізь: і в лісі, і у лузі —
Ви знайдете вірних друзів.
— А зараз давайте в кошик, у якому є малюнки із зображенням лікарських рослин, помістимо малюнки овочів та фруктів, які я вам давала за отримані правильні відповіді на загадки та вияснимо, чим же корисні ці фрукти та овочі.
Морква — покращує зір
Буряк — сприяє зміцненню м’язів
Банан — зміцнює серце
Малина — посилює травлення, сушені плоди мають болетамувальні та протизапальні властивості, свіжі ягоди мають протицинготні властивості
Яблуко — зміцнює кровоносну систему
Вишня — містить вітамін С, зміцнює імунну систему
Лимон — комора вітаміну С, зміцнює імунну систему, стимулює травлення, протизапальний засіб
Виноград — посилює обмін речовин, підвищує тонус хворої людини, поліпшує кровообіг, знижує кров’яний тиск, укріплює нервову систему.
— Як бачимо, і овочі, і фрукти містять багато корисних поживних речовин, необхідних для здоров’я людини. А нам прийшов час вирушати на останню зупинку –«Кросвордну». Якщо ви правильно дасте відповіді на всі питання, то по вертикалі прочитаєте ключове слово нашого заняття.
(Діти відгадують, психолог записує правильні відповіді у кросворд. По вертикалі слово — здоров’я).
1. Комплекс фізичних вправ, які виконують вранці. (зарядка)
2. Прозора рідина для пиття та вмивання. (вода)
3. Звичне положення тіла людини у стані спокою та в русі. (постава)
4. Розпорядок добової діяльності школяра. (режим)
5. Городні плоди та зелень, які вживають у їжу. (овочі)
6. Заходи щодо підвищення опірності організму шкідливим впливам за допомогою використання сил природи: сонця, повітря й води. (загартовування)
7. Здоровий колір шкіри, щік. (рум’янець)
8. Процес вживання їжі. (харчування)
Психолог
— Ось і підходить до кінця наша подорож стежиною Здоров’я. А зараз кожен із вас ось на цих паперових слідах від ніг напише, що треба робити, щоб бути здоровим, і з цих слідів ми спробуємо створити стежину Здоров’я.
(Діти пишуть на слідах, а потім викладають їх у стежину Здоров’я)
IV. Заключний етап. Рефлексія
1. Підсумок заняття
— Я думаю, діти, що ви надовго запам’ятаєте все, про що ми сьогодні говорили на занятті. Я бажаю вам ніколи не хворіти. Будьте завжди здоровими!
(Психолог роздає дітям по яблуку)
2. Вправа «Прощання»
(Діти стають у коло, прощаються один із одним носиками, говорячи слова
«До побачення, всього тобі найкращого!»)
Проблема формування культури здоров’я зараз, як ніколи актуальна, своєчасна і досить складна. Важливо на цьому етапі сформувати у дітей базу знань і практичних навичок здорового способу життя. І, звичайно ж, головне завдання – це збереження та зміцнення здоров’я наших дітей.
Заняття наукове, цікаве, доступне. Психолог застосовує ігрові види роботи, матеріал пов’язаний з життям. Це сприяє активізації пізнавальної діяльності школярів, досягненню накреслених завдань.