mail@urok-ua.com

Розвивальне заняття із психології для 3 класу. Подаруй радість навколишнім

Автор: Практичний психолог Кузьменко Лілія Миколаївна

Screenshot_6Велике значення має робота з формування в учнів позитивного ставлення до оточуючих . Тому заняття спрямоване на розширення знання учнів про радість, її значення в житті людині; формування вміння дітей дарувати радість навколишньому світові (друзям, однокласникам, рідним, близьким, природі) словом, добрими вчинками; вчити бачити себе серед людей; викликати в школярів бажання дарувати радість та виховує доброзичливість, чуйність, співчуття до оточуючих .


 

Розвивальне заняття із психології у 3 класі

           Тема: Подаруй радість навколишнім
        Мета: розширити знання учнів про радість, її значення в житті людині; формувати вміння дітей дарувати радість навколишньому світові (друзям, однокласникам, рідним, близьким, природі) словом, добрими вчинками; вчити бачити себе серед людей; викликати в школярів бажання дарувати радість; розвивати мовлення, вміння висловлювати свої думки, уяву; виховувати доброзичливість, чуйність, співчуття до оточуючих
        Обладнання: м’яка іграшка; презентація; грамзапис мелодії  Д.Кабалевського «Полька»; плакат із зображенням лісу та будиночків гномів; малюнки із зображенням гнома Веселунчика (по кількості дітей); комп’ютер; промінці сонця (по кількості дітей); малюнок із зображенням сонця; картки «Поради Веселунчика» (по кількості дітей); аркуші паперу А4; ножиці; клей; кольорові олівці; фломастери; кольоровий папір та картон; картка із висловом

                                                                                Чтобы радость людям дарить,
надо добрым и вежливым быть.
Русская народная пословица
Хід заняття

I. Організація класу 
          Вправа «Привітання»
2.  Вправа «Компліменти»

II. Повідомлення  теми та мети заняття
III. Робота над темою заняття
Вправа « Сонечко радості»
2. Вправа «Закінчити  речення»
3. Вправа «Крісло надії»
4. Вправа «Прислів’я про добро»
5. Вправа «Добра справа»
6. Релаксаційна вправа «Квітка радості»
7. Бесіда за оповіданням В.О.Сухомлинського «Розділена радість»
8. Вправа «Даруємо радість навколишнім»
9. Вправа «Поради Веселунчика»
        IV. Заключний етап. Рефлексія
1. Підсумок заняття
2. Вправа «Прощання»
3. Заключне слово психолога

Хід заняття

I. Організація класу
                 Вправа «Привітання»  (діти стають у коло, беруться за руки, промовляють   слова:
              Я всміхаюсь сонечку:
«Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квіточці,
Хай вона цвіте.
Я всміхаюсь дощику:
«Лийся, мов із відра!»
І тобі всміхаюся,
Зичу я добра!)
 
(Передаючи один одному мяку іграшку, діти вітаються словами «Добрий день» або «Привіт»)
                2.  Вправа «Компліменти»  (створення гарного настрою)
                   Психолог

                –Діти, давайте пригадаємо, як ми створюємо собі гарний настрій?
(Говоримо один одному приємні слова, не забуваючи про слова подяки)–
діти виконують вправу

        II. Повідомлення  теми та мети заняття
                    Психолог
— Діти, давайте пригадаємо, яка гостя завітала до нас на минулому занятті?
                                        ( Білочка )
        — Сьогодні, діти, настала наша черга відправитися в гості, а до кого саме, ви зараз дізнаєтеся.
В одній казковій країні жили-були гноми. Всі вони були дуже різні і звати їх було теж неоднаково: Сумненький, Буркунчик, Дивунчик та Веселунчик. Кожен гном жив у своєму будиночку. Інколи вони ходили один до одного в гості. Сьогодні ми завітаємо тільки до одного з них. А до кого саме, ви дізнаєтеся, прослухавши музику, яка лине з будиночку цього гнома.
                                       (Звучить музика  Д.Кабалевського  «Полька»)
— Діти, яка ця музика?    (весела)
        — Що ви відчували, коли слухали цю музику?     (радість)
        — Діти, мабуть ви здогадалися, до якого гнома ми сьогодні завітаємо в гості?
(Веселунчика)
Психолог
— А ось і сам Веселунчик завітав до нас
(Вивішується малюнок із зображенням гнома на дошку)

       — Діти, а яке обличчя у Веселунчика?                     (Радісне)
                      Психолог
      — Тож сьогодні на занятті, діти, ми з вами будемо говорити про радість, визначимо, яке значення відіграє радість у житті людини, навчимося дарувати радість іншим, тому тема нашого заняття так і звучить: «Подаруй радість навколишнім» (презентація – слайд 1)
Наш Веселунчик звертається до вас із такими словами:
— Діти! Кмітливість,
Розум і старанність
На занятті проявіть.
Усміхніться всім довкола:
Небу, сонцю, квіточкам…
І тоді обов’язково
Все у вас складеться.
І мене, Веселунчика,
Ви не підведіть.

— Діти! Не підведемо Веселунчика?
( Відповіді дітей )
       — Наш Веселунчик приготував вам, діти, ряд завдань і буде спостерігати за вашою роботою на занятті. А іще вас чекають, як завжди, сюрпризи, але не від мене, а саме від Веселунчика. Хочете отримати сюрпризи?
                                                           ( Відповіді дітей )
               Психолог
— Тож давайте тоді працювати наполегливо та старанно.
III. Робота над темою заняття
          — А чи знаєте ви, діти, як з’явилося слово «радість»?
У давні часи в Єгипті люди називали бога сонця іменем РА, й від цього слова утворилися сонячні слова РАДІСТЬ, РАДІСНИЙ, РАДІТИ.
Ці слова несуть у собі частинку сонця, світла, добра. Сонечко дарує нам радість промінчиками, теплом.
1. Вправа « Сонечко радості»    (презентація – слайд 2)
           Психолог
          — Кожен із вас, діти, вкладає свій зміст у слово «радість». Пропоную вам на промінчиках написати те, що для вас означає слово «радість»
(Діти виконують завдання, озвучують написане на промінчиках та прикріплюють  їх до сонечка)
  Психолог

—  Дійсно, діти, можна сказати, що
Радість — це пісня, радість — це сонечко,
Радість — це мамині руки і тата,
Радість — це сніг, перший, лапатий,
Радість — це друзі, радість — це успіх,
Радість — це усмішка й тепле слово,
Радість — добро, без якого на світі
Не можуть жити дорослі й діти.
Найголовніше для вас, любі діти,
Бачити радість навкруг і радіти,
Вміти її по краплинах збирати
І одне одному їх дарувати.

2. Вправа «Закінчіть речення»
                      Психолог
          — Діти, а де живе радість?
( У кожному із нас )        
Психолог
          — Пропоную вам закінчити речення:
Я радію,коли…          (презентація – слайд 3)
    ( Виконання завдання )

                     Психолог
           — Діти, пригадайте, коли ви раділи останній раз і з якої причини?
                                                              (Відповіді дітей)
  3. Вправа «Крісло надії»  (презентація – слайд 4)
                     Психолог
— Діти, а як кожен із вас може дарувати радість іншому?
                                                              (Словами, вчинками)
                     Психолог
— Можливо, діти, комусь із вас сьогодні сумно на душі, хтось себе погано почуває? У нас є чарівне «крісло надії», яке може творити чудеса.
(Дитина, якій сумно на душі або яка погано себе почуває, сідає в крісло, а однокласники намагаються зробити (або сказати) для неї щось приємне, аби
на душі в дитини стало легше).
Психолог
      — Діти, а як змінює нас гарний настрій?
              (Хочеться співати, літати, танцювати, додає впевненості в собі)
                   Психолог  (звертається до дитини в «кріслі»)
           — Чи змінився твій настрій після тих слів, які ти почув (-ла) від однокласників?
(Відповіді дітей)          

  1. Вправа «Прислів’я про добро»      (презентація – слайд 5)                                 

                 Психолог
— Діти, а як ви розумієте ось таку російську народну мудрість: «Чтобы радость людям дарить, надо добрым и вежливым быть» ?
(Діти висловлюють свої думки)
            5. Вправа «Добра справа»           (презентація – слайд 6)
     Психолог
           — Діти, давайте подумаємо, які ваші вчинки можуть принести людям радість?
(Допомагати один одному, дорослим, пташкам та тваринам)
                     Психолог
           — А яку добру справу ви зробили нещодавно?
                                                             (Відповіді дітей)
Психолог

— А якщо у вашому класі хтось захворів, яку добру справу ви можете зробити?
(Зателефонувати, провідати, виготовити подарунок власноруч)
                    Психолог  (показує на комп’ютері зображення пташок узимку)
           — Діти, як ви вважаєте, чому ці пташки такі невеселі?
(Їм холодно взимку і немає чого їсти)
Психолог
          — А чи можемо ми з вами їм допомогти? Як саме?
(Виготовити годівнички та насипати крихт )
           — Дійсно, підгодовувати пташок узимку — означає врятувати їх від голодної смерті. Скоро наступить зима, і я впевнена, що ви дійсно будете виготовляти годівнички та будете давати пташкам зерна, крихти від хліба, адже ви — добрі діти, у вас  — чуйне серце, ви — небайдужі до чужої біди.
 6. Релаксаційна вправа «Квітка Радості»
                        Психолог

— А зараз пропоную всім трохи розслабитися, відпочити.
(Звучить спокійна музика)
— Закрийте очі і уявіть, що у вас у руках знаходиться чарівна квітка — Квітка Радості. Ваші руки відчувають незвичайне тепло, квітка зігріває вас, ваше тіло, вашу душу. Ви протягуєте руку і розглядаєте Квітку Радості. Уявіть собі якого вона кольору. Якого розміру? Можливо, вона має запах. А, можливо, ви почуєте приємну музику, яка лине від квітки…І вам хочеться її послухати. Подумки зберіть усю радість від цієї квітки й помістіть у своє серце. Ви відчуваєте, як радість входить у вас, як зігріває вашу душу… Я хочу, щоб сьогодні й надалі ви відчували допомогу від Квітки Радості. І коли у вас неприємності, або погано на душі, можна собі допомогти тим, що ми робимо зараз: уявити в руках Квітку Радості й подумки помістити її в своє серце.  А зараз відкриваємо очі.
— Діти, уявили Квітку Радості?     (презентація – слайд 7)

 (Відповіді дітей)
— А чи сподобалася вам Квітка Радості? Чим саме?
(Відповіді дітей)

7. Бесіда за оповіданням В.О.Сухомлинського «Розділена радість»
Психолог
             
— А зараз, діти, я пропоную вам прослухати ще одне оповідання відомого педагога, який написав багато творів для батьків, вчителів та дітей,–В.О.Сухомлинського — «Розділена радість».  Пригадайте, із якою казкою Василя Олександровича ми знайомилися на останньому занятті?
                                               («Як Білочка Дятла врятувала»)
                    Психолог 
— Слухайте оповідання уважно, оскільки потім вам потрібно буде відповісти на ряд запитань.
                     (Психолог зачитує вголос оповідання «Розділена радість»)
                                                     
Розділена радість
У Катрусі сьогодні велика радість. Понад рік хворів її татко.
У лікарні лежав, три операції переніс. Мамі і Катрусі було тяжко. Не раз, бувало, прокинеться Катруся вночі й чує: мама тихо плаче.
А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і бадьорий.
Радісно сяють Катрусині очі. Прийшовши до школи, зустріла дівчинка в дворі двох своїх однокласників, Петрика і Гришка. Зустріла й поділилась радістю:
– Наш татко видужав…
Петрик і Гришко, глянувши на Катрусю, здивовано знизали плечима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м’яча. Катруся пішла до дівчаток, що гралися в класи.
– Наш татко видужав, – сказала вона, і радість засяяла в її очах.
Одна з дівчаток, Ніна, з подивом запитала:
– Видужав – ну й що з того?
Катруся відчула, як із грудей до горла підкотився важкий клубок і дихати стало важко. Вона відійшла до тополі на кінці шкільного подвір’я і заплакала.
– Чому ти плачеш, Катрусю? – почула вона тихий, ласкавий голос Кості, мовчазного хлопчика, її однокласника.
Катруся піднесла голову й, схлипуючи, відповіла:
– Наш татко видужав…
– Ой, як же це добре! – зрадів Костя. – Біля нашої хати в бору вже зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарвемо пролісків і понесемо твоєму таткові.             Радість засяяла в Катрусиних очах.
? Чому зраділа Катруся?
            ? Хто розділив із Катрусею радість?
 ?– Як, на вашу думку, чи можна Костю вважати справжнім другом? Чому?
Психолог
     — Діти! Почуття радості — це не тільки здатність допомагати, а також уміння співчувати. Радість — це здатність радіти чужим радощам, успіхам, сприймати чужу радість, як свою.
            
   8. Вправа «Даруємо радість навколишнім»   (творче завдання)   (презентація – слайд 8)
Психолог
           — А зараз, діти, я пропоную вам попрацювати творчо: намалювати малюнок або виготовити подарунок  тій людині у класі, якій ви своєю роботою хочете подарувати радість.
(Діти виконують завдання, демонструють свої малюнки або подарунки,   дарують їх та пояснюють свій вибір )
     9. Вправа «Поради Веселунчика»          (презентація – слайди 9-10)
   Психолог
               — Діти, перед кожним із вас є аркуш із порадами від самого Веселунчика. Мені хочеться, щоб ви не просто їх прослухали, а завжди виконували.
                               (Психолог зачитує аркуш «Поради Веселунчика») 
    IV. Заключний етап. Рефлексія
1. Підсумок заняття
 Психолог
                
— Час із Веселунчиком прощатись,
І додому повертатись.
У лісі ми весело гуляли,
Багато цікавого спостерігали,
Повертаємось у клас,
Бо вже кличе дзвоник нас!
— Діти, я, як і наш Веселунчик, задоволена вашою роботою на занятті. Веселунчик приготував вам за гарну роботу сюрпризи
(Психолог роздає дітям картку із зображенням гнома Веселунчика, на звороті якої  написані слова:              Даруй людям завжди тільки  радість!) (презентація – слайд 11)
  2. Вправа «Прощання»
                   (Діти стають у коло, передаючи один одному мяку іграшку, прощаються, говорячи слова «До побачення, всього тобі найкращого!»)
3. Заключне слово психолога
  — Не лінуйтесь дарувати радість
День і ніч, і у кожну хвилину.
Щоб серденько ваше, як сонце цвіло,
Це хорошою робить людину!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. В наш час, коли в масмедіа пропагується лише насильство та презентується злочинність, – дуже важливо вчити дітей дарувати радість оточуючим. Дуже сподобалась вправа на релаксацію. Буду практикувати на своїх уроках. Дякую.

  2. Чудова розробка уроку. Розкриваються стосунки між батьками та дітьми.Цікаві види роботи. Щиро дякую автору. Наснаги Вам та вдячних учнів!!!!

  3. Дуже хороша розробка заняття на тему етичного виховання. Відмінний матеріал для формування в учнів молодших класів культури людських відносин: культури поведінки, спілкування, залучення учнів до моральних цінностей, накопичення знань про норми і вимоги моралі.

  4. Сподобалась вправа”Компліменти” на початку уроку. Наші діти настільки не вміють спілкуватися і дуже сором*язливі. Дуже цікаво було почути,що вони кажуть один одному. Тема заняття підібрана вдало,буде цікаво,як вчителю,так і дітям.Дякую

  5. Дане заняття побудовано в доступній і цікавій формі для дітей. Підібрано ігорові завдяння, які допомагать підтримати увагу сучасних активних діточок!!!! Дякуємо за матеріали.

    1. Пані Марино! Дякую Вам за гарний відгук щодо мого конспекту. Сподіваюся, що конспект стане в нагоді ще багатьом моїм колегам.