Семінар соціальних педагогів
Соціально-педагогічний супровід процесу адаптації та соціалізації учнів 1-их, 5-их та 10-их класів
Автор: соціальний педагог Столяр Тетяна Андріївна
Бережіть дітей такими, якими вони є, зробіть їх такими, якими вони мають стати. Ви маєте розгадати їх. На те ви й доросліі.
Ш. Амонашвілі
План
1. Вступ. Важливість принципу наступності у навчанні, вихованні в перехідні періоди.
2. Соціально-педагогічна діяльність щодо адаптації першокласників до школи.
3. П’ятий клас: від адаптації до успіху.
4. Соціально-психологічна адаптація десятикласників.
5. Соціально-педагогічна робота з дезадаптованими учнями.
Практична частина
Тренінгове заняття
Мета: спонукати соціальних педагогів до формування мотивації для надання допомоги в успішному подоланні утруднень адаптаційного періоду учнів 1- их, 5-их та 10-тих класів.
Завдання:
– допомогти в осмисленні труднощів, що виникають в учнів у процесі адаптації;
– ознайомити з методами профілактики дезадаптації;
– сприяти мотивації соціальних педагогів для надання учасникам навчально-виховного процесу допомоги в адаптаційні періоди.
Хід заняття
1. Вступне слово (2 хв.)
Ми розпочинаємо тренінгове заняття і хотіли б, щоб те, що ви почуєте та побачите сьогодні, знадобилося вам у роботі.
2. Гра-розминка (3 хв.)
Мета: сприяти знайомству учасників, та допомогти емоційно налаштуватися на роботу.
Пропонується всім по колу подивитися на сусіда справа й побачити в ньому щось незвичайне, особливе, те, чого раніше не бачили і сказати йому про це: «Сьогодні тут я побачила в тобі (у вас)…».
3. Очікування. Вправа “Телеграма”
Мета: визначити очікування учасників тренінгу.
Обладнання: стікери, фломастери.
Учасникам пропонується сформулювати та озвучити очікування від тренінгу.
4. Актуалізація. Вправа «Спогади» (10 хв.)
Мета: спонукати учасників до відвертості у спілкуванні та обміну досвідом.
Виконується по групам 1, 5 та 10 класи.
Пригадайте ті далекі роки, коли ви прийшли в 1, 5 та 10 клас. Пригадайте перші місяці вересня-жовтня і запишіть перше, що прийде в голову в зв’язку зі словом «першокласник», «п’ятикласник», «десятикласник». Якими ви були? Опишіть.
Процес навчання є процесом двобічним і залежить від двох постатей – вчителя і учня.
5. Вправа «Сенкан» (10 хв.)
Мета: узагальнити інформацію, сформулювати її декількома словами.
Групам пропонується створити сенкан «Педагог очима учня» з погляду учня- п’ятикласника, першокласника та десятикласника (Додаток 3).
Хвилинка «Переключення» (5 хв.)
Мета: зняття м’язового та емоційного напруження.
Гра «Слон, пальма, крокодил»
Вправа виконується в колі. Ведучий називає одне із слів (слон, пальма, крокодил) та при цьому називає ім’я кого-небуть із участників семінару. Той, кого назвали, за допомогою сусідів показує те, що назвали.
(Слон – участник лівою рукою бере себе за ніс, а праву руку просовує через ліву; сусіди імітують вуха. Пальма – руками показують коріння, а сусіди – гілки. Крокодил – руками показують пащу, сусіди- гілки). Потім називають іншого учасника і дають йому завдання.
Міні-повідомлення
Організовуючи роботу з учнями необхідно пам’ятати, що:
Перші 3-5 хв. відбувається налаштування на роботу.
15-20 хв. – оптимальна тривалість роботи;
З 20 хв. – втома.
6. Вправа «Ідеальний учень» (15 хв.)
Мета: повторити та доповнити знання учасників про психологічні особливості учнів; допомогти в осмисленні труднощів, що виникають в учнів у процесі адаптації.
Учня «чайника» ми маємо перетворити на впевненого допитливого учня. Для цього ознайомтеся з теоретичним повідомленням та складіть портрет «ідеального учня».
І група 1. Ознайомитись з теоретичним повідомленням.
2. створити портрет дитини 5-6-ти років, готової до навчання у 1 класі.
ІІ група 1. Ознайомитись з теоретичним повідомленням.
2. Створити портрет учня, готового до переходу із початкової до середньої ланки.
ІІІ група 1. Ознайомитись з теоретичним повідомленням.
2. Створити портрет учня, готового до навчання у старшій школі.
7. Вправа «Коло ідей» (10 хв.)
Мета: визначити причини шкільної дезадаптації.
Робота виконується в групах. Завдання для груп: «Вказати причини шкільної дезадаптації».
8. Вправа «Адаптаційний портфелик» (10 хв.)
Виконується в групах.
Покладіть у портфелик необхідне:
Завдання для І групи
– Що потрібно вчителям, щоб процес адаптації пройшов успішно?
Завдання для ІІ групи
– Що потрібно учням, щоб процес адаптації пройшов успішно?
Завдання для ІІІ групи
– Що потрібно батькам, щоб процес адаптації пройшов успішно?
9. Вправа «Міст успіху» (17 хв.)
Мета: закріплення навичок щодо вибору методів та форм соціально- педагогічного супроводу учнів у перехідні періоди.
Завдання для груп: доповнити схему, дібравши найбільш доцільні, на вашу думку, методи та форми роботи під час організації супроводу учнів у перехідні періоди.
Перелік заходів:
координація компетентностей учнів;
складання «моделі» ідеального учня;
аналіз незакінчених творів;
розробка рекомендацій;
розробка індивідуальних планів;
аналіз відкритих уроків;
створення необхідних умов для виконання рішень педради.
збереження існуючого запасу здоров’я школярів в процесі здобуття освіти.
10. Рефлексія. Вправа “Телеграма”.
Мета: визначення здобутків учасників.
Учасники записують на стікерах власні здобутки від тренінгу.
Насамперед дуже сподобався вислів Амонашвілі, який може стати професійним кредом багатьох педагогів, а моїм він уже став після перегляду даної публікацію!!! Заняття з елементами тренінгу відповідає своїй структурі, підібрані хороші основні вправи:” Ідеальний учень”, “Адаптаційний портфелик”, єдине побажання, надати для реалізації цих вправ більше часу, тому що наші педагоги люблять подискусувати, а якщо виділити для підготовки завдання групам 5-7хв., то для презентації кожній групі, а їх є три, ще хоча б по 5хв. Загалом, заняття спрямоване на досягнення головної мети, а саме – формування мотивації для надання допомоги в успішному подоланні утруднень адаптаційного періоду учнів. ЩИРО ДЯКУЮ!!!
чудові матеріали дякую