США в добу “проспериті” (20-ті роки ХХ ст.)
Автор: Викладач історії Фурса Анна Василівна
Мета: – визначити особливості розвитку США після ПСВ;
- з’ясувати зміну статусу США у світі;
- надати характеристику особливостям процвітання в США в 20-ті роки;
- формувати в учнів уміння аналізувати і узагальнювати історичний матеріал;
- виховувати учнів у дусі патріотизму, взаєморозуміння між народами на основі особистого усвідомлення досвіду історії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: Полянський П.Б. Всесвітня історія. 1914-1939: Підруч. для 10 кл. загально-освіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2002.; Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія. Новітній період (1914-1929).: Підруч. для 10 кл. загально-освіт. навч. закл. – Запоріжжя: Прем’єр, 2010; Давлетов А.Р., Харченко О.В. Политическая история Европы ХХ – начала ХХІ века. Учебное пособие для студентов, учащихся и абитуриентов. – Запорожье: Просвіта, 2007; Т.В. Ладиченко, С.О. Осмоловський Всесвітня історія 10 клас. – Інтернет-версія; презентація MS PP, роздатковий матеріал «Терміни до теми: «США в добу проспериті».
Основні поняття і терміни: «проспериті» (процвітання), «сухий закон», ізоляціонізм, протекціонізм, гангстери, конверсія, расова сегрегація.
Основні дати: січень 1920 р. – набрала чинності поправка до Конституції США, за якою вводився «сухий закон», що забороняв виготовлення і продаж горілчаних напоїв на всій території США, 1920 р. – надання виборчих прав жінкам, вступ у дію 19 поправки до Конституції, серпень 1921 р, – укладення сепаратного мирного договору між США і Німеччиною, 1921–1923 рр. – президентство Уоррена Гардінга, 1922–1929 рр. – стабілізація і процвітання, період «проспериті», 1923–1929 рр. – президентство Калвіна Куліджа, 1929 – 1933 рр. – президенство Герберта Гувера.
ХІД УРОКУ
1 етап Організаційний. Привітання, перевірка відсутніх, перевірка готовності учнів до уроку.
2 етап Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами починаємо вивчати новий розділ «Провідні країни світу після Першої світової війни» і першими з цього циклу будуть, як ви вже зрозуміли, США. Нашою метою сьогодні є ознайомлення зі становищем США після Першої світової війни і вивчення особливостей епохи процвітання. Запишіть, будь-ласка, нову тему.
3 етап Вивчення нового матеріалу. Метод: пояснювально-ілюстративний, проблемний виклад.
План уроку:
- Зміна міжнародного статусу США після Першої світової війни
- Особливості доби процвітання в США
- «Сухий закон» та його наслідки.
Вчитель: У вас на партах лежать листочки з термінами. Зверніть увагу на нові для вас поняття:
Як ви думаєте, що означає «проспериті» в перекладі з англійської?
Проспериті (від англ.. prosperity – процвітання) – період в історії США 1922-1929 рр., епоха економічного піднесення.
Чому цей період так називається ми з вами сьогодні з’ясуємо.
Які асоціації викликає у вас цей термін? Що таке ізоляція?
Ізоляціонізм – курс зовнішньої політики США в 20-30-х роках, спрямований на усунення від втручання в європейські справи.
Конверсія – політика держави, спрямована на переведення економіки на потреби мирного часу.
Які слова мають спільний корінь з цим словом? Що вони означають?
Протекціонізм – економічна політика держави, спрямована на обмеження імпорту і захист власного товаровиробника шляхом встановлення високих митних бар’єрів.
На вашу думку, що таке «сухий закон»?
«Сухий закон» (англ.. prohibition) – закон про заборону виробництва і продажу спиртних напоїв.
Слово «гангстери» доволі розповсюджене. Які асоціації воно у вас викликає?
Гангстери – член злочинного співтовариства, головним чином термін використовується по відношенню до членів злочинних організацій в США, пов’язаних із «сухим законом» або з американською віткою італійської мафії.
Чи знаєте ви щось про дискримінацію?
Расова сегрегація в США – різновид расової дискримінації, який полягає у фактичному чи юридичному відокремленні в межах одного суспільства тих суспільних груп, які вирізняються за расовими та релігійними ознаками, та подальшому законодавчому обмеженні їхніх прав; відокремлення білого населення США від інших етнічних груп (головним чином чорношкірих та індіанців), здійснювалось через різні соціальні перепони: окреме навчання і виховання, розмежування посадкових місць в громадському транспорті (білі сидять попереду) і т.д. Офіційно існувала з 1865 по 1941 рр., неофіційно існує і сьогодні.
Завдання: Вклейте їх у свої словнички і вивчіть на наступний урок.
- Зміна міжнародного статусу США після Першої світової війни.
Фронтальне опитування:
- Чи брали США участь у Першій світовій війні? (Відповідь: Так).
- На чиєму боці США брали участь у ПСВ (Відповідь: На боці блоку Антанти).
- США вступили до блоку Антанта? Чому? (Відповідь: Ні. США залишалися позаблоковою державою. Вони не зв’язували себе зобов’язаннями, щоб мати можливість після завершення війни диктувати свої умови).
- Назвіть основні наслідки ПСВ для США. (Відповідь: Війна не торкнулася американського континенту безпосередньо, США значно збагатилися за роки війни завдяки торгівлі).
- В якому документі викладена програма рішучої активізації зовнішньої політики США? (Відповідь: «14 пунктів» Вудро Вільсона, січень 1918 року, це програма облаштування післявоєнного світу).
- Як можна охарактеризувати підсумки Паризької мирної конференції для США? (Відповідь: Несприятливі. Через не ратифікацію Версальського договору, США не стали членом Ліги Націй, через що втратили вплив на справи в Європі).
- Назвіть головні причини скликання Вашингтонської конференції. (Відповідь: Загострення американо-японських відносин через посилення впливу США в Китаї плюс суперництво з Великою Британією через ВМФ; прагнення США перетворити англо-японський союз 1902 року в чотиристоронній союз США, Великої Британії, Франції та Японії).
- Як би ви визначили підсумки Вашингтонської конференції для США? (Відповідь: Фактично закріпили панування США в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні).
- Як ви думаєте, яким чином змінився міжнародний статус США внаслідок ПСВ (Відповідь: США не досягли своєї головної мети – світового лідерства, але суттєво зміцнили свої позиції як однієї з наймогутніших держав світу).
Висновки:
З усього вище сказаного, який можна зробити висновок?
Очікувана відповідь: США значно збагатилися за період війни, закріпивши за собою статус економічно наймогутнішої держави. У 1918 році США активізують свою зовнішньополітичну активність, щоб досягти «світового лідерства». На Паризькій мирній конференції представники США намагалися реалізувати програму «14 пунктів», але зазнали поразки. Внаслідок цього в країні поширюються настрої ізоляціонізму (термін в роздаткових картках) – невтручання в європейські справи. Відновити статус сильної держави США вдалося на Вашингтонській конференції, де вони закріпили своє панування в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
- Особливості доби процвітання в США.
Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією слайдів презентації.
Завдання: під час розповіді записати в зошит основні особливості епохи процвітання в США.
Розповідь вчителя.
Економічне піднесення в США почалося раніше, ніж в інших країнах – 1922 р. – і тривало до 1929 р. Цей період отримав назву «проспериті», або процвітаня.
Епоха процвітання припадає на час президентства республіканців Уоренна Гардінга (1921-1923) та Калвіна Куліджа (1923-1929). Кінець епохи пов’язують з іменем президента Герберта Гувера (1929-1933).
В 1920-1921 рр. США зазнали економічної кризи, викликаної скороченням воєнного виробництва і конверсією (перехід економіки на мирні рейки). Ліквідувати економічну кризу змогли завдяки пільгам корпораціям, стимуляції зовнішньої торгівлі, проведенню політики протекціонізму.
«Справа Америки – бізнес!» – так визначив президент Калвін Кулідж основний курс своєї політики.
Питання: Як ви думаєте, цей вислів сьогодні міг би стати девізом американців?Чому?
Процвітання в США стало можливим завдяки впровадженню наукових методів в організацію виробництва, раціонального використання робочого тижня (50 і більше годин), запровадження конвеєрного типу виробництва, втіленню останніх досягнень НТП, а також експорту капіталів і товарів до Європи.
В результаті економічного піднесення різко зросла питома вага США у світовій економіці.
Зверніть увагу на діаграму. На кінець 20-х рр. США давали 48% промислового виробництва усього західного світу, виробляючи продукції на 10% більше, ніж Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія і Японія разом узяті.
Символом Америки 1920-х рр. можна вважати Генрі Форда і його форд моделі Т, перший масовий автомобіль у всесвітній історії. Цей транспортний засіб був доступний багатьом, оскільки ціна його складала менше 300 доларів, а середньорічний заробіток промислового робітника дорівнював 1 300 доларам. В результаті автомобіль перестав бути предметом розкоші і перетворився на засіб пересування.
У 1920-ті рр. на Нью-Йоркській фондовій біржі відбувся справжній бум, викликаний небувалим підвищенням курсу акцій. Індекс акцій в 1929 р. був найвищим за всю першу половину ХХ століття.
Епоха проспериті — це час формування суспільства споживання. Поширеним гаслом того періоду було: «Реклама + кредит = процвітання назавжди!»
Питання: Чи працює ця формула сьогодні?
Разом з тим в економічному розвитку США в роки процвітання існували певні проблеми. Спостерігався застій в традиційних галузях виробництва (вугільна, текстильна) і в аграрному секторі.
Журналісти по-різному називали 20-ті – «Епоха джазу», «Проспериті», «Ревучі двадцяті». Остання назва характеризує динамічність суспільного і культурного життя періоду.
Проблемне питання: Чи були журналісти праві, назвавши так цей період в історії США?
Справжнім проривом в політичній сфері було надання виборчих прав жінкам згідно з ХІХ поправкою до Конституції США, яка набрала чинності в 1920 році. Це змінило статус жінки в суспільстві і сприяло емансипації (рух за рівні права для жінок і чоловіків).
У 1927 р. Чарльз Ліндберг вперше зробив трансатлантичний переліт, що продемонструвало можливості комерційної авіації, що розвивалася потім в 1930х роках.
Серед важливих відкриттів і винаходів, зроблених в цей період і реалізованих в недалекому майбутньому, були розробки телебачення і виділення британцем Олександром Флемінгом першого антибіотика – пеніциліну. До речі, поява пеніциліну завдячує безладу в лабораторії Флемінга (пліснява, що знищувала бактерії в чашках Петрі).
Наплив іммігрантів після Першої світової війни сприяє відродженню Ку-клус-клана і посиленню расової сегрегації.
Питання: Пригадайте, будь ласка, що таке Ку-клус-клан?
Очікувана відповідь: Ку-клус-клан – організація, створена білим населення США в середині ХІХ ст., спрямована проти чорношкірих громадян.
Питання: А як ви думаєте, чи існує сьогодні расова дискримінація?
Очікувана відповідь: В деяких країнах неофіційно, вже не так яскраво виражено.
Радіо стало першим засобом масової інформації. Наприкінці 20-х рр.. кожний другий американець мав радіоприймач, розпочавши еру радіо.
Виробництво кінофільмів також переживало бум, що створило Голлівуд і новий спосіб розваги. Ходити в кіно стало дешевше, і воно швидко стало масовим. Кіно отримало звук. Актор Чарлі Чаплін здобуває світову популярність.
Учні переглядають уривок з фільму «Золота лихоманка» з Чарлі Чапліним у головній ролі.
Питання: Ваші враження від побаченого?
Очікувана відповідь: Цікавий, але дивний. Тоді це був справжній прорив.
Немає людей, які б не любили музику.
Питання: Чи чули ви коли-небудь про такий музичний стиль джаз? Що ви знаєте про джаз?
Очікувана відповідь: Джаз – це музичний стиль, що зародився в Америці в 20-ті роки внаслідок поєднання європейської і африканської музичних традицій.
Дух ревучих двадцятих сучасниками сприймався як радикальна модернізація і розрив з традиційними цінностями вікторіанської епохи. Завдяки новим технологіям, все здавалося легко здійсненним. Життя представлялося фривольним танцем. У цьому аспекті період називають також «епохою джазу». Свою кар’єру починають такі відомі музиканти: Дюк Еллінгтон, Чарлі Паркер, Бік Бейдербек, пізніше Луї Армстронг.
Учні слухають композицію Дюка Еллінгтона – Flaming Youth (Полум’яна юність).
Питання: Які емоції у вас викликає ця композиція?
Якщо вам не подобається, це абсолютно природно, оскільки у кожного свої смаки і вподобання.
Мода – це теж така примхлива дама, ставлення до якої у кожного своє.
Питання: Який одяг зараз вважається модним?
Очікувана відповідь: Короткі спідниці, легкі сукні
А чи знаєте ви, що мода на короткі спідниці з’явилася саме в 20-ті роки. Для молодих дівчат носити короткі спідниці, коротко стригтися і слухати джаз було одночасно модною тенденцією і соціальною позицією, епатажним розривом з традиційними цінностями вікторіанської епохи з її корсетами і довгими спідницями до підлоги. Популярним стало також використання косметики, яка раніше вважалася негативним атрибутом зовнішності.
Питання: Чи одягли б ви сьогодні сукню, яка була модною в 20-ті роки в США? Чому?
А чи знаєте ви, що стиль 20-х був провідним на світових тижнях моди 2012 року?
Різко міняється відношення до спорту. Спортивні досягнення стали новою формою героїзму. Найпопулярнішим американським атлетом 20-х років був бейсболіст Бейб Рут.
Питання: То чи можемо ми погодитися з журналістами, які назвали цей період – «ревучі двадцяті» та «епоха джазу»?
Очікувана відповідь: Так, тому що ця епоха насичена різними подіями, відкриттями, динамічна і т.д., з’являються нові жанри музики, нові модні тенденції, жінки виборюють право голосу, міняється їх роль у суспільстві і т.д.
- «Сухий закон» та його наслідки.
Вступ вчителя.
США — країна контрастів. Шалений ритм економічного розвитку, що втілював матеріальний прогрес, новітні досягнення науки і техніки, вдосконалення побуту поєднувалися в 20-і рр. з войовничим політичним консерватизмом. Найяскравіший прояв консерватизму – прийняття «сухого закону».
Випереджальне завдання: доповідь учня з теми: «Сухий закон» в США та його наслідки».
Після доповіді учні мають проглянути уривок з фільму «В джазі тільки дівчата» і відповісти на питання.
Питання:
- Що ви побачили в даному уривку?
- Що найбільше здивувало вас в поведінці героїв?
- Які якості проявляють герої, щоб досягти поставленої мети? (На що здатні люди, аби заробити попри всі законні заборони?)
3 етап Закріплення нового матеріалу, узагальнення та систематизація. Метод: частково-пошуковий.
Запитання:
- Як змінилося становище США після Першої світової війни?
- Чому 1920-ті роки в США отримали назву період «проспериті»?
- Які основні причини процвітання?
Завдання:
Виберіть з поданих варіантів ті, що відповідають особливостям епохи процвітання в США:
– акційний бум на Нью-Йоркській фондовій біржі;
– швидкий розвиток автомобілебудівної галузі;
– запровадження конвеєрного методу виробництва;
– великі досягнення в аграрній сфері;
– динамічне суспільне та культурне життя;
– епоха телебачення;
– епоха радіо;
– посилення расової сегрегації;
– епоха розквіту авіапасажирського транспорту;
– поширення реклами та кредиту.
4 етап Підсумки уроку.
Таким чином, з усього вище сказаного можна зробити такі висновки:
- США зміцнюють свої позиції як одна з наймогутніших держав світу
- 1922-1929 рр. – доба процвітання в США
- 20-ті рр. – період динамічного розвитку суспільного і культурного життя
- «Сухий закон», запроваджений 1920 року, призвів до підпільного виробництва спиртних напоїв і створенню гангстерських угрупувань
5 етап Виставити оцінки і проаналізувати їх.
6 етап Домашнє завдання: прочитати § 19, вивчити конспект, переглянути додаткові матеріали, викладені на блозі викладача (презентація та відео).
Презентація до уроку
Урок методично побудовано виважено, правильно та грамотно.Усе продумано,навіть очікувані відповіді учнів.Є на уроці історії інтерактивні методи роботи . Дуже багато цікавого та пізнавального матеріалу для учнів.Деякі відомості до уроку готували учні, що заслуговує на повагу до вчителя. Ви постійно працюєте над саморозвитком та самоосвітою учнів.Ви- молодець.Дякую за творчість та закоханість у свій предмет.
Дякую за таку високу оцінку моєї роботи)