mail@urok-ua.com

Сценарій позакласного заходу із зарубіжної літератури

“Віртуальна подорож до Еллади”

Автор: вчитель зарубіжної літератури Микитишин Анна Богданівна

вчитель зарубіжної літератури Микитишин Анна БогданівнаЗахід орієнтований на учнів 6 та 8-их класів, які на уроках зарубіжної літератури знайомляться із міфами Давньої Греції. У формі віртуальної подорожі вони матимуть можливість використати свої знання не лише із зарубіжної літератури, а й географії та історії.


 

Мета: 

  • узагальнити знання з давньогрецької міфології;
  • формувати загальнокультурну компетентність учнів;
  • розвивати креативні здібності;
  • виховувати в учнів повагу до культурних надбань інших народів.

Обладнання: електронна презентація, картки із завданнями, зображення творів античних митців, музичний супровід.

Хід заходу

І. На сцену виходять діти, розмовляють між собою.

 Учень1: Я так втомилася від цих контрольних, тематичних, домашніх завдань. Так хочеться просто відпочити, забути про всі турботи і відправитися на безлюдний острів.

Учень2: Справді, це було б чудово.

Учень3: А давайте звернемося в туристичне агентство, а вони нам порекомендують, куди б поїхати, трохи розвіятися.

Учень4: Ну, давайте.

ІІ. Діти вирушають в туристичне агентство.

Учень1: Добрий день! Ми  хотіли б поїхати на екскурсію, але не можемо вибрати куди саме. Чи не могли б Ви нам допомогти?Може щось порекомендуєте?

Турагент: Так, звичайно! Зараз в нас діє вигідна пропозиція: колективна поїздка в Грецію за досить прийнятними цінами. До речі, можете подивитися наш відео-каталог.

ІІІ. Перегляд презентації про Грецію.

Учень2: Це просто вражає! Ми із задоволенням погоджуємося на вашу пропозицію, та ще й кількох друзів візьмемо з собою.

Турагент:  Добре, за кілька днів підійдіть будь ласка в наш офіс для оформлення документів.

IV. Виходять з офісу:

Учень3: Ага, пропозиція – чудова. Де б ще грошей стільки взяти?

Учень4: А знаєш, подорож – це необов’язково зі зміною місця. Подорож може бути в душу іншої людини, в світ письменника та в глибину його творів.

V. Чути шум моря, крики чайок. Дивним чином діти опиняються на узбережжі і знаходять щоденник мандрівника. Хвилі виносять на берег пляшку з картою всередині. З’являється дівчина, яка буде провідником мандрівників на протязі їхньої подорожі.

Провідник: Я випадково почула ваші бажання, вони можуть здійснитися. Ви можете вирушити у віртуальну подорож до Еллади – батьківщини міфів. Я можу стати вашим провідником. Та на вашому шляху буде багато перешкод.

Учень1: О, до цього ми звикли. Ми надіємося на фортуну і гідно знесемо всі випробування.

Провідник: От і добре, ви можете потрапити на наш корабель під назвою «МІФОЛОГІЯ», та спершу вам потрібні квитки. Не лякайтеся, гроші вам не знадобляться. Щоб мандрувати, вам необхідні знання, кмітливість і фантазія. Ви згодні?

Учень2: Так!!!

Провідник: Ви отримаєте квитки, якщо правильно розгадаєте кросворд.

VI. Кросворд «Отримай квиток»

  1. Наука про виникнення світу у давніх греків. (Космогонія)
  2. Найвища гора Греції, місце перебування богів. (Олімп)
  3. Розповідь про походження світу, богів, героїв давніх народів.( Міф)
  4. Початковий стан Всесвіту, символ безладдя. (Хаос)
  5. Одна з назв Давньої Греції, батьківщина грецької міфології(Еллада)
  6. Сукупність богів грецької міфології. (Пантеон)
  7. Давньогрецький герой, син Зевса і Алкмени. (Геракл)
  8. Божества у давньогрецькій міфології, які жили в печерах, лісах, горах, річках та уособлювали сили і явища природи. (Німфи)
  9. Місто, з яким пов’язана назва Троянського коня. (Троя)

Кросворд

VII. Відповіді на запитання.

Провідник: Молодці! Ви маєте карту. Уважно погляньте на неї, оскільки наступне завдання пов’язане саме з мапою. Вам необхідно дати відповіді на наступні питання:

  • Як називається півострів, на якому розташована Греція.? (Балкани)
  • Які моря омивають Грецію? (Іонічне, Егейське, Середземне)
  • На які частини поділяється територія Греції? (Північна, Середня, Півд)
  • Як називали себе стародавні греки? (Елліни)
  • Як називаються найвища гора Греції? (Олімп)
  • Як називаються острів на південному сході Греції? (Крит)
  • Як називається грецьке місто, славне хоробрими воїнами? (Спарта)

Учень1: – Подивіться, що це там таке?

Учень2: Та це ж стародавня амфора.

Учень3: – Так-так. А всередині  щось є. Зараз поглянемо, що  там.

Учень4: – Це написи з висловами. А як їх зрозуміти?

VIII. Учні по-черзі витягують карточки і пояснюють значення висловів.

  • Ахіллесова п’ята – … (слабке, вразливе місце)
  • Троянський кінь – … (підступна хитрість)
  • Вогонь Прометея – … (самопожертва в ім’я людства)
  • Авгієві стайні – … (занедбані справи, безладдя)
  • Яблуко розбрату – …(причина суперечки, ворожнеча)
  • Нитка Аріадни – … (спосіб, що помагає вийти з скрутного становища)
  • Танталові муки – …(нестерпні муки від близькості жаданої мети і неможливості її досягти)
  • Данайські дари – …(підступні дари, що несуть загибель тим, хто їх отримує)

Провідник: – Ви правильно розтлумачили ці слова. Отож, ви отримуєте право рухатися далі і продовжити свою мандрівку. Рушайте вперед!

Учень1: – Що це за дивні співи?

Учень2: –  А дівчата які красиві!

Учень3: – Та це ж німфи – повелительки природних стихій.

Учень4: – Тихіше, щоб не налякати їх…

IX. Танець німф

Учень1: – Попереду я бачу лабіринт.

Учень 2: – Ой як нелегко його буде пройти!

Провідник: Та щоб у нього потрапити, ви мусите  сказати, хто охороняв вхід до лабіринту.

Діти дають відповідь на поставлене запитання.

Провідник: – Вхід вільний, але щоб подолати небезпеки лабіринту, вам треба розгадати ці символи і сказати, кому вони належать або що вам про них відомо. Якщо відповідь буде правильною, ви проходите далі.

X. Учні пояснюють символи, їх шлях показується стрілочками.

XI. Потрапляють до картинної галереї.

Дівчина-екскурсовод демонструє ілюстрації із зображеннями давньогрецьких героїв або античних митців і коротко розказує про них.

XII. Відвідують античну бібліотеку, де знаходять твори Гомера, Алкея, Сапфо, Анакреонта, Тіртея, Архілоха у вигляді свитків.

Учень3: – Ого, та з творами цих давньогрецьких поетів ми познайомилися на уроках світової літератури. Можемо навіть зачитати уривки з них.

XIII. Учні декламують вірші.

XIV. Міфологічне лото

Провідник: – Наступний етап подорожі – сходження на гору Олімп! Уявіть собі: на вершині цієї славетної гори ми можемо зустріти весь грецький пантеон. Але спочатку ми повинні пригадати, хто з них хто і чим займається. Ви отримуєте картки з іменами богів і  їх завданнями. Треба це співвіднести.

  • Верховний бог греків, цар і батько богів та людей.(Зевс)
  • У переносному значенні ім’я цього бога вживається як синонім слова «мистецтво», «ідеал чоловічої вроди». (Аполлон)
  • Бог моря. (Посейдон).
  • Покровителька рільництва, уособлення родючості і хліборобства(Деметра)
  • Бог виноградарства й виноробства (Діоніс)
  • Богиня – втілення краси і жіночності. (Афродіта)
  • Дочка Зевса, сестра Аполлона, богиня полювання. (Артеміда)
  • Зображення цього бога можна побачити на емблемах банків, торгівельних фірм, оскільки він – покровитель торгівлі. (Гермес)
  • Богиня мудрості. (Афіна)
  • Богиня правосуддя. (Феміда)
  • Бог ковальства і вогню. (Гефест)
  • Бог війни. (Арей)
  • Богиня шлюбу. (Гера)

Провідник: – Ви достойно справилися із завданнями, подолали всі перешкоди, використовуючи свої знання не лише із світової літератури, а й з історії та географії. Ви заслужили на те, щоб на власні очі побачити мешканців Олімпу – верховних богів. А ось і вони.

XV. Виступи богів.

Зевс: Шановне товариство! Попрошу вашої уваги! Сьогодні ми зібралися тут, щоб вшанувати наших гостей. Ми стежили за вашими здобутками, бачили, які перешкоди вам довелось подолати, щоб дістатися сюди. Я приємно вражений, що про нас ви знаєте не з чуток. Ще жоден смертний не зміг досягти Олімпу, але ваші знання допомогли вам у цьому. То ж ми, величні боги, схиляємо перед вами голови. Та на досягнутому не зупиняйтеся.

Посейдон: Я – Посейдон, володар бурхливого океану. Я керую хвилями, посилаю на море то бурю, то штиль. Спостерігав за вашим бурхливим шкільним життям, яким ви власноруч вправно управляєте. Нехай у вашому житті зустрічаються лише такі хвилі, які вам під силу подолати. Але як би там не було, нехай вас не лякають ніякі бурі і незгоди, завжди знаходьте в собі сили гідно витримати їх.

Феміда: Тепер хочу сказати я. Я – Феміда – охоронниця закону і правосуддя. Я рада, що ви знаєте про нас, богів великого Олімпу. Я завжди допомагаю вам, попереджую ваші витівки, пробуджую жагу до істини і наставляю на правильний шлях. Моя вам порада: будьте законопослушними і справедливими.

Гера: Я – Гера – богиня родинних стосунків. Хочу віддати вам належне. Всі погодяться зі мною, що ваше шкільне життя насичене цікавими подіями, захоплюючими поїздками, кмітливими заходами. Вам завжди хочеться йти до школи. Оскільки поле моєї діяльності – родинні стосунки, то бажаю вам знайти тепло і затишок сімейного вогнища.

Діоніс: Перепрошую, зараз моя черга. Ви, мабуть, мене впізнали, я – Діоніс – бог веселощів. Неодноразово я бачив, які ви дотепні і часто перебираєте на себе мої обов’язки. Не забувайте про мене і надалі: розважайтеся, веселіться, потіште інших в гірку хвилину. Та не переходьте межі!

Деметра: Я – Деметра, богиня природи. Знаю: садите квіти й дерева, насолоджуєтеся співом птахів, милуєтесь горами, лісами, красою природи. Любіть і бережіть природу, бо ж вона – ваша годувальниця.

Афіна: Я – богиня мудрості, наук і мирної праці. Користуючись нагодою, хочу подякувати вашим вчителям, які стільки сили, терпіння і важкої праці вкладають у те, щоб зростити вас мудрими, розумними людьми. Будьте спраглими до знань, старанно вчіться, адже рано чи пізно ваші зусилля принесуть плоди.

Гефест: А я – Гефест, бог ковальської справи. Хочу віддячити вам за те, що своїми руками намагаєтесь давати лад своїм оселям. Не бійтесь експериментувати, але будьте обережні: не грайтесь з вогнем!

Афродіта: Я – Афродіта – богиня краси. Впевнена, що з дівчатами ми легко знайдемо спільну мову. Вашій привабливості навіть я, олімпійська богиня, можу позаздрити. Залишайтесь такими ж красивими, та не забувайте про красу внутрішню. Хочу довести вам незаперечну істину, що саме краса, гармонія і любов таки врятують світ!

Геліос: Тепер моя черга. Я – Геліос, бог Сонця. З першими променями сонця починається новий день і зароджується надія, адже сонце – джерело життя. Ви – мої провісники, перші промінчики. Ви запалюєте світло в серцях інших людей, несете тепло й доброту. То ж будьте чуйними, світлими і ласкавими.

Артеміда: Я – Артеміда – богиня полювання і спорту. Мушу зазначити, що прихильників моєї справи тут більш, чим достатньо. Хлопці полювати полюбляють, щоправда, за дівчатами. Легкої вам здобичі, а при потребі – я посприяю.

Гермес: Я – Гермес, бог торгівлі. Зізнаюся, винагороди ви також любите, то ж зі мною співпрацюєте найчастіше. А за оцінки торгуєтесь краще мене – в цьому хоч у вас досвід переймай.

Зевс: Отож бажаємо вам миру на землі, мудрості і наснаги.

Богиня: Всім людям треба вірити в дива,

Тоді майбутнє наше стане кращим.

Сторінка нашого життя відкрилася нова,

Добра бажаєм вам, терпіння все ж і щастя.

Танець богів під грецький народний танець «Сіртакі»

Учень4: – На цьому наша чудова подорож закінчилася. Але залишилося стільки незабутніх вражень.

Учень1: – Справді, швидше б вже до школи, щоб розповісти все однокласникам. Вони просто не повірять.

Учень2: – Ми набралися нових сил і можемо з легкістю приступати до навчання.

Учень3: Недарма ми вчилися, нам пригодилися знання не лише з світової літератури, а й історії та географії.

Учень4: А вчителі нам завжди говорять: вчіться – в житті все пригодиться!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Урок-мандрівка – один із найцікавіших нетрадиційних уроків.Пані Анна ефективно використовує цю форму проведення заходу: ознайомлює із місцем подорожі (“Отримай квиток”), вводить цікавий етап “Міфологічне лото”, інсценізацію. На мою думку, учні досягли вирішення усіх проблемно-пізнавальних завдань. Можна дану розробку використати під час проведення тижня гуманітарного циклу, до Дня мови. Дякую)

  2. Досить цікава розробка. Проте хотів би звернути увагу на те, що потрібно вказувати форму проведення заходу, вступну та заключну частини. Щиро Вам дякую!!!

    1. Спасибі, пане Владиславе, за коментар. Важі зауваження прийму до уваги. Стосовно форми проведення, то уважніше читайте анотацію. Сподіваюся, Ваші розробки більш досконалі, ніж мої. Успіхів Вам!

  3. С задоволенням ознайомилась із заходом “Віртуальна подорож до Еллади. Цей захід одночасно і розважальний, і познавальний. Він розкриває і позакласну роботу вчителя, і стимулює учнів до самовдосконалення.

  4. Сценарій позакласного заходу “Віртуальна подорож до Еллади”цікавий, тому що містить міжпредметну складову, адже учні в ході його проведення матимуть можливість використати свої знання не лише із зарубіжної літератури, а й географії та історії. Дякую!