Сценарій позакласного заходу “Я люблю математику”
Автор: викладач математики Куліковська Лариса Павлівна
Ведуча У нас на Україні кажуть: скільки людей – стільки і думок. І щоб почути ці думки, ми звернулися до вас із запитанням : «З чого починається математика?» І ось які відповіді ми отримали.
(відео «Відповіді учнів та викладачів»)
Як бачимо думки різноманітні. Але ми переконані, що математика, як і все у житті починається з любові. З любові до цього предмету. Отже, всіх тих, хто любить математику, і тих, хто ще не знає, що любить цю науку, запрошуємо на гру «Я люблю математику».
В народі кажуть: гарний воротар – це половина команди. Тож зустрічаємо аплодисментами капітанів наших команд – чарівних Машу Скрипник та Анастасію Соколову. Половина команди уже зібралася, але все ж таки нам хочеться побачити інших учасників нашої гри. Вони як інь і янь, як чорне та біле, як лід та полум’я. Вони такі різні. Вони – це учні та вчителі. Але всі вони єдині в одному – в любові до математики. Запрошуємо наші команди на сцену.
(заходять команди)
Чудово, команди зібралися і готові до гри. Машо, представ, будь ласка, вашу команду.
Маша (представляє команду викладачів «Цифри»)
Ведуча Анастасіє, уже сама назва команди повинна вас примусити злякано трепетати. І я хочу вас попередити, що тут половина команди вивчала вищу математику. Чи не здається тобі, що сили занадто не рівні?
Анастасія. Звичайно ні. (представляє команду учнів «Синус»)
Ведуча Скажіть мені, будь – ласка, яка гра обходиться без суворого журі. Зустрічайте оплесками справедливих та непідкупних – старосту училища – Олю Бородавку та заступника директора з виховної роботи Макарову Людмилу Іванівну.
Всі ми, як справжні українці, любимо прислів’я, а всі ми, як справжні математики, любимо прислів’я з числами. Отже, починаємо наше змагання. Інтелектуальна гра «Продовж прислів’я». Кожному учаснику команди треба буде закінчити речення. Максимальна кількість балів, яку може заробити команда – шість, тобто кожен учасник може принести команді 1 бал. Розпочинаємо із команди «Цифри».
- Мати одною рукою б’є, а (другою гладить).
- Одне літо краще, ніж (сто зим).
- Краще один раз побачити, як (тричі почути).
- Одна голова добре, а (дві-краще).
- Краще на п’ять хвилин раніше, ніж (на одну хвилину пізніше).
- Як напише один дурний, то (сто розумних не розберуть).
Ведуча Тепер прислів’я команді «Синус».
- Ліпше десять приятелів, ніж ( один ворог).
- Сім разів одмір, а (один раз відріж).
- За одного битого ( двох небитих дають).
- За двома зайцями не женись, бо ( й одного не спіймаєш).
- Жінка за три кутки хату держить, а ( чоловік — за один).
- Лінивий двічі робить, а скупий (двічі платить).
Ведуча Журі фіксуйте, будь-ласка, результати.
(журі оголошує результати)
Ведуча Скажіть мені, будь ласка, хто із присутніх в залі жодного разу не скористався підказкою. Мабуть, таких немає. Бо підказка – це таке рятівне коло, яке гріх не використати, якщо ти нічого не знаєш. Але в той же час, та людина, яка підказує також може нічого не знати. Тоді підказка із рятівного кола перетворюється у замкнутий круг. Отже, наступний конкурс «Підказка». Кожна команда отримає по три запитання. У вас буде можливість скористатись підказкою, порадитись між собою і дати відповідь. Якщо ваша відповідь буде правильною – ви отримаєте 2 бали. Тобто за цей конкурс ви зможете максимально отримати 6 балів. Але головне, що ви повинні пам’ятати: не факт, що в підказці буде правильна відповідь.
Отже, підказка для команди «Синус»..
(відео «Підказка про синус»)
Ведуча Хтось уже догадався про, що йде мова? А питання до вас таке: скажіть , будь- ласка, що таке синус? (відповідь команди)
Ведуча Правильна відповідь: синус – це відношення протилежного катета до гіпотенузи. Так, радійте ви отримали за це завдання 2 бали.
Підказка для команди «Цифри».
(відео «Підказка про вектор»)
Ведуча Дайте відповідь на запитання, що таке вектор? (відповідь команди)
Ведуча Правильна відповідь. Вектор – це напрямлений відрізок або відрізок, який має напрямок. Молодці, ви дали правильну відповідь. Наступне відео для команди учнів.
(відео «Підказка про трапецію»)
Ведуча Питання до вашої команди, Насте. Що в перекладі з грецької мови означає слово «трапеція». (відповідь команди)
Ведуча Так, слово «трапеція» — грецьке. І воно колись означало столик. Як бачимо, Наталія Миколаївна, підказала вам правильно. Воно і не дивно, бо слово «трапеція» тісно пов’язана із професією кухаря-пекаря. До речі, «трапеція» і слово «трапеза» мають спільне походження, бо слово «трапеза» дослівно означає «застілля». На жаль, ви дали неправильну відповідь і не поповнили рахунок команди двома балами.
А тепер знову черга команди «Цифри».
(відео «Підказка про циліндр»)
Ведуча Не здогадалися, про що ми запитували наших респондентів? А запитували ми їх, що означає слово «циліндр». І чекаємо вашої відповіді. (відповідь команди)
Ведуча Слово «циліндр» походить від грецького «киліндрос», що означає вал, коток. Ви абсолютно правильно дали відповідь. Останнє відео команді «Синус».
(відео «Підказка про шестикутник»)
Ведуча Дайте мені відповідь на запитання: «Яку країну Європи її жителі називають «наш шестикутник». (відповідь команди)
Ведуча Правильна відповідь – Франція, бо за своєю конфігурацією територія країни нагадує шестикутник.
І остання підказка команді «Цифри».
(відео «Підказка про нуль»)
Ведуча Запитання звучить так: «У якому європейському місті знаходиться пам’ятник нулю? (відповідь команди)
Ведуча Приймаємо вашу відповідь і слухаємо правильну. Пам’ятник нулю знаходиться в центрі міста Будапешт (Угорщина). Від цього маятника відміряють всі відстані в країні. Цифра 0 і надпис км означають початок всіх доріг по Угорщині. До речі, нуль – єдина цифра, яка має пам’ятник. І знову ми прохаємо суддів зафіксувати результат.
(журі оголошує результати)
Ведуча
Ми звикли з дитинства
Вірити слову,
Та наше життя має
Різні боки:
Доярка на березі
Доїть корову,
В воді ж відбивається все
Навпаки.
Ми віримо свято,
Вірим наївно,
Що, наче роса,
Згинуть всі вороги,
Про це ми співаєм
У рідному гімні,
В житті ж відбувається все
Навпаки.
Ми будемо жити
Щасливо й багато,
Можливо уже
У найближчі віки,
Великі проблеми,
Маленька зарплата,
А якби хотілось, щоб все
Навпаки!
Я думаю, всі уже зрозуміли, що попереду нас чекає конкурс «Все навпаки». Зараз ми перевіримо як швидко ви можете робити все навпаки. З кожної команди потрібен буде один сміливий гравець, який дуже швидко вміє перевертати слова. Тобто читати їх не зліва направо, а справа наліво. Зрозуміло, що всі слова будуть пов’язані з математикою. Я буду читати слова справа наліво, а гравцю треба швидко перевернути це слово і сказати як воно звучить в оригіналі. Кожен гравець повинен перевернути шість слів. Якщо він правильно все зробить, то отримає шість балів. Якщо з якимось завданням не впорається, то і бали будуть відповідно менші. Представники команд готові? Починаємо з команди «Цифри». Отже, я кажу слово, ви швидко читаєте його навпаки, а наші вельмишановні судді фіксують результат. Почали.
Тук (кут)
Ирт (три)
Отс (сто)
Нидо (один)
Гурк (круг)
Сунок (конус)
Молодці! Ви дуже гарно справилися з цим конкурсом.
Тепер представник команди «Синус».
Умови конкурсу зрозумілі? Починаємо.
Міс (сім)
Авд (два)
Бук (куб)
Ялук (куля)
Іліц (цілі)
Акчот (точка)
Чудовий результат. Вельмишановне журі фіксує результат.
(журі оголошує результати)
Ведуча Кажуть, зараз дуже важко влаштуватися на роботу. Бо на співбесідах задають дуже хитрі питання. Наприклад, одне з них. «Петро провів три дні в лікарні. Він не був хворий і не отримав травму, але під час виписки його довелося нести. Питання: чому?». Відповідь також хитра: «Петро тільки що народився в цій лікарні». Мені здається, команди вже здогадалися, що наступний конкурс буде «Хитрі запитання», і зрозуміло, що ці запитання будуть пов’язані з математикою. Кожному учаснику команди буде задано по одному хитрому запитанню, і якщо ви правильно дасте на нього відповідь, то отримаєте один бал, тобто максимальна кількість балів за цей конкурс – шість. Починаємо з команди «Синус».
- На одній нозі півень важить 4 кілограми. Скільки важитиме півень на двох ногах? (4 кілограми)
- Що стоїть між числами 2 і 4? (Буква і)
- Світланка і Василь прийшли вранці в клас, а там уже було 4 учениці. Скільки учениць стало у класі? (П’ять)
- На столі стояло 3 кухлі з молоком. Кіт випив один кухоль молока. Скільки кухлів залишилось? (Три)
- Без чого не можуть обійтися мисливці, барабанщики і математики? (Без дробу).
- Пара коней пробігла 20 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь? (20 км)
Ну що Насте, твоя команда чудово справилася з цим завдання. А зараз черга команди «Цифри».
- Мама дала Сергію 4 сливи, 5 яблук і 2 цукерки. Скільки фруктів мама дала синові? (9)
- У школу йшло 7 дівчаток. Назустріч їм – 2 дівчинки. Скільки дітей ішло в школу? (7)
- У якому слові можна знайти цілий метр букви «о»? (Метро)
- Що є в кожного слова, рослини і рівняння? (Корінь)
- Яка цифра завжди катається в електричці? (Три)
- У бабусі Олени були: кіт Моряк, собака Дружок, онука Леся і онук Денис. Скільки всього онуків у бабусі? (Два)
Ну, що ж, Машо, недарма ти так була впевнена в своїй команді. Гарний результат. Ви чудово відповіли на хитрі запитання. Знову звертаюся до журі, фіксуйте результати.
(журі оголошує результати)
Ведуча Скільки разів від учнів доводилося чути, що все на уроці залежить від пояснення учителя. Якщо викладач все доступно розповідає, то і учням все зрозуміло. Зараз конкурс «Пояснення». Один представник команди буде виступати у ролі вчителя, а решта буде учнями. Ваш вчитель повинен буде пояснити вам математичний термін, не називаючи його. Якщо він доступно це зробить, і ви дасте правильну відповідь, то отримаєте один бал. Максимальна оцінка за цей конкурс – шість балів. Тобто кожна команда буде пояснювати шість термінів. Вибирайте, хто у вас буде пояснювати нову тему. Пояснення команди «Цифри».
(представник команди читає слово на листочку і пояснює команді, не називаючи його)
Піфагор
Перпендикуляр
Конус
Аксіома
Геометрія
Периметр
Ведуча Чудово. Гарний викладач. Кмітливі учні. Чудовий результат. Пояснення математичних термінів від команди «Синус».
Площа
Куля
Радикал
Паралелограм
Дріб
Рівняння
Ведуча Хоча досвід викладання команди «Синус» невеликий, гравці показали чудовий результат. Журі зафіксуйте результати.
(журі оголошує результати)
Ведуча В наступному конкурсі ми перевіримо, як ви вмієте ставити знаки більше або менше. Конкурс називається «Постав знак». Пояснюю умови конкурсу. Починаємо з команди «Синус». Вам буде поставлено запитання. Ви можете радитись між собою, і потім дати відповідь. Цією відповіддю буде якесь число. Команда «Цифри» повинна поставити знак – більше або менше. Та команда, яка ближча до відповіді отримує 2 бали. Кожна команда отримає по три запитання. Максимальна оцінка за конкурс – шість балів. Все зрозуміло? Розпочинаємо. Питання команді «Синус».
Скільки існує способів доведення теореми Піфагора? (відповідь команди «Синус»).
Ведуча Насте, який знак ви ставите? (відповідь команди «Цифри»).
Ведуча Існує 370 способів доведення теореми Піфагора.. Команда … отримує два бали. Питання команді «Цифри».
Перший сайт в Інтернеті був опублікований 6 серпня 1991 року. Скільки слів містив цей сайт? Слухаємо вашу відповідь. (відповідь команди «Цифри)
Ведуча Машо, ваш знак, будь-ласка. (відповідь команди «Синус»).
Ведуча Сайт містив всього 153 слова. 2 бали отримує команда….
Питання команді «Синус».
Який відсоток населення Землі щодня заходить в Інтернет? (відповідь команди «Синус»).
Ведуча Насте, який знак ви ставите? (відповідь команди «Цифри»).
Правильна відповідь 37,7%. 2 бали отримує команда….
Питання команді «Цифри».
Ведуча Скільки років прожив Піфагор? (відповідь команди «Цифри»).
Ведуча Машо, який знак ви поставите? (відповідь команди «Синус»).
Ведуча Піфагор прожив 90 років. Бали отримує команда…..
Питання команді «Синус». Скільки існує способів, що зав’язати краватку? (відповідь команди «Синус»).
Ведуча Як думає команда суперників . (відповідь команди «Цифри»).
Ведуча Математики порахували, що існує 177147 способів зав’язати краватку. Ближче до відповіді була команда….
І останнє питання команді «Цифри».
Який відсоток золота міститься у золотих олімпійських медалях? Ваш варіант відповіді. (відповідь команди «Цифри»).
Ведуча Що скажуть гравці команди «Синус»? Який ставите знак? (відповідь команди «Синус»).
Ведуча У золотих олімпійських медалях міститься 1,34%золота. Бали отримує команда…… Журі фіксує результати.
(журі оголошує результати)
Ведуча Мені здається, що ми допустилися невеликої помилки. Запросили гравців на гру, змагання іде повним ходом, а головне ми забули у них перевірити. Чи вміють вони рахувати? Наступний наш конкурс «Ми вчимося рахувать». Зараз кожна команда отримає пісню. Точніше назву пісню. Вам треба буде згадати текст цієї пісні. Скільки рядків ви згадаєте – скільки балів і отримаєте. І не просто згадаєте – а заспіваєте. О, бачу ви вже злякалися. Якщо ніхто не хоче співати, то нехай капітани команд рятують свою команду. Але якщо не капітан команди, а хтось із гравців заспіває цю пісню, то команда отримає два бонусних бали. Умови конкурсу зрозумілі? Зараз ви почуєте назву своєї пісні, згадаєте слова і свій виступ почнете словами: «Ми вміємо рахувати до..» і вказуєте кількість рядків, які ви заспіваєте. Якщо ви проспіваєте правильно ту саму кількість рядків, що вказали, то бали вам зараховуються, якщо заспіваєте меншу кількість – жодного балу не отримаєте. Кожна з запропонованих пісень містить три куплети і один приспів. Отже максимальна кількість балів, яку ви можете заробити за пісню -16. І плюс бонусні 2 бали. Отже максимальна оцінка за цей конкурс -18 балів. Як бачите – чим далі, то ставки крутіші. Умови конкурсу зрозуміли? Пісня команди «Цифри» – «От улыбки», а пісня команди «Синус» – «Голубой вагон». Пісеньки дитячі, слова всім відомі. А поки команди будуть радитися, згадувати слова, записувати їх на листочку та вчитися рахувати, для вас прозвучить красива українська пісня у виконанні Світлани Грунь.
(пісня)
Ведуча Спасибі Світлано за чудове виконання пісні. Повертаємось до наших команд. Першою буде показувати своє вміння рахувати команда «Синус» . Машо, скажи до скількох може порахувати ваша команда? (відповідь команди «Синус»).
Нічого собі, які сильні математики. Вони вміють рахувати до… А чого я власне дивуюсь, тут же ті, хто вивчав вищу математику. І хто буде виступати?
О, я бачу команда вирішила заробити бонусні бали.
(виступ команди «Синус»)
Ведуча Чудовий виступ. Як бачимо команда дійсно вміє рахувати до… і отримує……
Насте, а як у вас з математикою, до скількох ви навчилися рахувати? (відповідь команди «Цифри»).
Ведуча Ой які молодці, як чудово готувалися до заходу. Я бачу повторили весь програмовий матеріал
(виступ команди «Цифри»).
Ведуча На жаль вам ще треба попрактикуватися. Ви не отримуєте балів.
Вельмишановні судді допомагають нам і фіксують результати.
(журі оголошує результати)
Ведуча Всі ми переконалися, що рахувати команди вміють. А зараз ми перевіримо, як ви вмієте додавати. Хто мені скаже «Скільки буде 2+2»? Правильно: чотири. Тобто при додаванні результат збільшується. Наш наступний конкурс так і називається «2+2». Ми перевіримо, як гравці будуть додавати бали своїй команді. Перед вами ось така математична мішень. Кожен із вас кидає дротик один раз і попадає в якесь число. Це число і буде додаватися до балів команди. Першою починає команда «Цифри». Машо, починай як капітан команди. (Гравці команди «Цифри» по черзі кидають дротик по мішені і набирають бали).
Ведуча Я думаю, що наше журі встигло зафіксувати результат команди. Перевіряємо, як вміє додавати команда «Синус» . Насте розпочинай. (Гравці команди «Синус» по черзі кидають дротик по мішені і набирають бали).
Ведуча Не гірше справилася і команда «Синус» . Судді записали результат.
(журі оголошує результати)
Ведуча А зараз ми перевіримо як наші гравці знають таку важку дію як множення. Наступний конкурс «Таблиця множення». Так, я з вами згодна, що множити набагато важче ніж додавати. Але не хвилюйтеся ,всю таблицю множення ми у вас перевіряти не будемо. Ми перевіримо у вас таблицю множення на….1. (На слайді 1*1= 2*1= 3*1= 4*1= 5*1= 6*1= ) Розповідаю детальніше. Кожній команді ми дамо по шість математичних частівок. Ви з ними ознайомитесь і скажете, який із запропонованих прикладів ви зможете розв’язати. Розповідаю на прикладі. Якщо капітан команди каже: «Ми знаємо, що 1*1=1», то один гравець співає одну частівку. Одна частівка коштує 5 балів. Тобто максимальна кількість балів за конкурс -30. Так, ставки ростуть. І в ваших інтересах, щоб кожен учасник заспівав частівку. Судді будуть враховувати не ваші вокальні дані, шановні гравці, а активність вашої команди. (Гравці команди отримують текст з частівками).
Ведуча А поки команди ознайомляться з текстом і визначать, який приклад на множення вони можуть розв’язувати, до вашої уваги невеликий відеоролик «Множення по-китайськи».
(перегляд відеоролика)
Ведуча Багатьом здається, що такий спосіб китайського множення занадто складний і заплутаний, але це тільки на перший погляд. Цей метод дозволяє не тільки швидко і ефективно множити двозначні і тризначні числа одне на одного без калькулятора, а й розвиває ерудицію. Погодьтеся, не кожен зможе похвалитися тим, що на практиці володіє найдавнішим китайським методом множення. Хоча я особисто не хотіла би множити 999 на 999.
Ну а тепер я звертаюсь до капітанів команд. Насте, скажи, будь – ласка, який із запропонованих прикладів вам по силі. (відповідь команди «Синус»).
Ведуча Сильні математики. Отже шість учасників команди співають по одній частівці.
(виступ команди «Синус»)
- Математику решал,
Только время потерял.
Все-равно ниче не понял,
Лучше я бы погулял. - Уравнения я знаю
И решаю их на 5.
Только я не понимаю,
Где прибавить, где отнять. - не казалося всегда,
Математика сложна
Только пару получила
Весь учебник изучила. - Я примерный ученик
Всю таблицу знаю.
5*5=25,
6*6 –не знаю. - Математику учу,
Все я понимаю.
Как домашнюю пишу,
Сразу забываю. - Теоремы, теоремы,
До чего вы довели.
Иксы, минусы, задачи
Вы с ума меня свели.
Ведуча Як гарно команда «Синус» знає таблицю множення і як весело нам про це розказала.
А зараз ти, Машо, скажи, як гарно ви вмієте множити. (відповідь команди «Цифри»).
Які чудові гравці, вміють розв’язувати такі важкі приклади. Переконаємось у цьому. (виступ команди «Цифри»)
- Пифагоровы штаны
Во все стороны равны,
Их не пробуй надевать –
Ноги не куда девать. - Математика родная,
до чего ты довела.
Все красивые девченки
От тебя сошли с ума - На рубашке у меня
Циферки да кубики,
Отвечая у доски,
Оторвал все пуговки. - Я, вообще-то, парень умный,
Математику учу.
И не нужен мне компьютер-
Все задачи так решу. - В математике задачи,
Словно в жизни неудачи.
И скажу я вам ребята,
Как решать их непонятно. - Мы ребята удалые,
Математики сплошные,
Мы разделим и умножим,
Все остатки вместе сложим.
Ведуча Яка весела таблиця множення у нас вийшла. Шановні судді, фіксуйте результати.
(журі оголошує результати)
Ведуча І останній конкурс на сьогодні. «Математична казка». Кожна команда отримала домашнє завдання- інсценізувати казку на математичний лад. І зараз ми побачимо, що із цього вийшло. Максимальна оцінка за казку -10 балів. Відеоказка команди «Синус» «Колобок».
(перегляд відеофільму)
Ведуча Чудова казка про необхідність вчити математику.
Відеоказка команди «Цифри» «Ріпка».
(перегляд відеофільму)
Ведуча Команди дуже добре підготували домашнє завдання. Таких казок в жодній книжці не прочитаєш і в жодному кінотеатрі не побачиш.
Тепер, журі, за вами слово.
Хоч грали всі вони чудово,
Та треба, щоб всі сумніви пропали,
І хто найкращий, ви сказали.
(Оголошується переможець конкурсу)
Ведуча
Это ложь, что в науке поэзии нет.
В отраженьях великого мира
Сотни красок и звуков уловит поэт,
И повторит волшебная лира.
За черточками формул, забыв о весне,
В мире чисел бродя, как лунатик,
Вдруг гармонию выводов дарит струне,
К звучной скрипке прильнув, математик.
Настоящий ученый, он тоже поэт,
Вечно жаждущий знать и предвидеть,
Кто сказал, что в науке поэзии нет?
Нужно только понять и увидеть!
Ми вітаємо з перемогою команду….. І вітаємо команду… з почесним другим місцем. Адже у будь-якій грі є переможці і переможені, що і робить гру азартною. І найголовніше. Я впевнена, що після сьогоднішнього заходу всі присутні в цьому залі скажуть «Я люблю математику».
Лариса Павлівна, спасибі за цікавий сценарій. Дійсно. позакласна робота сприяє глибокому і міцному оволодінню матеріалом, підвищенню математичної культури, виробленню навичок самостійної роботи, розвиває мислення, закріплює і не дає втратити дитині інтерес до вивчення математики, розвиває творчі здібності дитини.
Чудове поднання знань з творчістю, мислення з артистизмом дали можливість Ларисі Павлівні провести таке свято – торжество Математики. Проблемне питання на початку заходу, можливість дітей позмагатися зі своїми наставниками створили вдалу мотивацію та внесли інтригуючу нотку. Публікація, особисто для мене, актуальна та необхідна, спасибі за творчість!
Ларисі Павлівні вдалося організувати чудовий позакласний математичний захід. Читаючи його переконалася, що слова С.Кавалевської “Математик повинен бути поетом в душі” відноситься і до Вас, шановна пані Ларисо. Дякую за захід!
Гарна розробка! Особливо сподобалося завдання: «Математична казка», коли кожна команда отримала домашнє завдання- інсценізувати казку на математичний лад. Чудова форма роботи)))
Я підтримую попередній кометнар, адже в своєму позакласному заході автор змушує дітей працювати над математикою. Та не просто працювати, а із захопленням вирішувати та чекати нового завдання. Адже сама найбільша проблема – це зацікавити учнів. Я думаю, автор із цим справилася чудово.
Чудовий позакласний захід! Дійсно є завдання для розвитку критичного мислення учнів, вдосконалення вміння порівнювати, аналізувати, синтезувати, узагальнювати й абстрагувати, висувати твердження та аргументувати їх, уявляти й систематизувати уявлення. Учитель спрямовує діяльність учнів на динамічний пошук, що примушує їх стати дослідниками, першовідкривачами знань, сприяє формуванню людини з креативним мисленням, творчими нахилами.І, найголовніше, захід показує, що математика – цікава!