Сценарій виховного заходу “Кременчуки – мій рідний край”
Автори: Вчителька початкових класів Морозюк Тетяна Володимирівна, Вчителька початкових класів Поліщук Тетяна Петрівна
Мета: поглибити знання дітей про історію рідного краю, про історію заснування Кременчук; виховувати в учнів національні почуття, любов та гордість за рідний край.
Розкішний став, безкраї поля квітів.
Зелений ліс, де трелі солов’я.
Для нас ти, найрідніша в світі,
Рідненька, кременчуківськая земля!
І. Організація учнів.
Всі ласкаво посміхніться,
Та в віконце подивіться!
Там побачите село –
Нам найкращеє воно!!!
ІІ. Актуалізація життєвого досвіду учнів.
Бесіда з учнями.
- Як називається краєвид за вікном?
- Яку землю ми називаємо рідною?
Отже, ми з вами живемо в Україні, всі ми – українці. Україна – наша Батьківщина. Багатств ми маємо багато – і моря, і гори, озера, ліси, села та міста. І от в одному невеличкому куточку величезної країни ми з вами народилися. Ми теж маємо багатства: рідних, хату, вулицю та школу, землю, на якій квітують квіти.
- Хто скаже, як називається наша область, район, село?
- З якими областями межує наша Хмельницька область?
Ми народилися на Хмельниччині. В дуже мальовничому селі Кременчуки, що розташоване за 45 км від районного центру міста Красилова. І ця земля стала для нас другою матінкою, де ми вчились ступати на ніжки, робити перші кроки, вперше йшли до школи…
ІІІ. Оголошення теми і мети виховного заходу.
Сьогодні ми будемо говорити з вами про наше село, його назву, визначні місця. Донесемо інформацію нашим заочним друзям, які прочитають ці рядочки.
ІV. Основна частина заходу.
- Згадки істориків про село.
В радіусі 40-50 км від села Кременчуки не зустрічаються гірські породи. Тут рівнинні простори, вкриті чорноземом.
Корінь топоніма кремен (кремінь) вказує лише на заняття поселенців обробкою привізного кременю, що пов’язано, мабуть, з виготовленням вогнепальної зброї. Про це свідчать дослідження колишнього вчителя історії Кременчуківської школи Прокопчука А.М., який у свій час у районі села зібрав понад тисячу екземплярів поміщицького економа, який часто примушував кріпаків збирати на полях куски кремінних відшип і скидати їх у ставок тому, що вони заважали обробітку плантацій цукрових буряків. Чому цукрових буряків?А тому, що у нашому селі ще в 1914 році було побудовано антонівську цукроварню, згодом Антонінський цукрокомбінат – потужний та відомий, але на жаль зруйнований сучасними господарями.
Отже, Кременчуки – це умільці по обробці кременю, які славились своїм ремеслом на весь округ, а їх прізвисько закріпилось за назвою села.
- Водойми села.
- А тепер гайнемо до води. Через село протікає річка малий Потік, яка була припинена в своїй течії, щоб наповнити технічний ставок, шириною 250 м, довжиною 3 км, середньою глибиною 4м. Далі річка малий потік продовжує течію в південно-західному напрямі і несе свої води в річку Случ. Біля ставка влітку чудова природа, яка приваблює до себе туристів з інших міст – Старокостянтинова й Хмельницького. Засмагають та купаються в ставочку діти та дорослі. Рибалки також мають тут собі здобич: сом та короп, карась і плитка, окунці – є чим порибалити.
- Ще поблизу села протікає річка Ікопоть. Біля неї теж гарно. Свою назву вона отримала від слова «кіптява». Вздовж її берегів були поклади торфу, який люди використовували для опалення житла. У спекотне літо родовища тліли і сажа потрапляла у течію річки.
- Куточки нашого села.
- Любимою є школа, якій понад 100 років. Зараз у ній навчається 140 учнів.
- Дуже гарною спорудою є Будинок культури.
- Нещодавно у селі збудовано нову церкву.
- Також працюють млин, хлібопекарня, лікарня, аптека, с/г спілка, дитячий садочок, залізнична станція, хлібоприймальний пункт.
- Село славне своїми жителями: лікарями Лисюком Д.П., Сидорук Г.Я., вчителями Нагорним В.Д., Нагорною Є.Й.
V. Підсумок.
- Гра «Хвости»
– Закінчіть речення:
– Моє село називається…
– Я живу на вулиці…
– Через моє село протікає річка…
– на полях мого села вирощують…
Поетична хвилинка.
- Учителька нашої школи Нагорна Є.Й. написала вірш про наше село. А вчитель музики Надолинський М.А. поклав його слова на музику. І народилася пісня – пісня про наше село Кременчуки, якою ми завжди зустрічаємо гостей у нашій школі.
Пісня про Кременчуки
Кременчуки – коханий мій краю,
Наймиліше село ти моє.
Я на карті тебе не шукаю.
Та у серці моєму ти є.
Вітаю тебе, мала батьківщино,
Задуманий ліс та широкі стежини.
І потягу стукіт у серці моїм.
Верби колишуть приязно вітами
Над любим ставком посеред села.
З небесних глибин перли падають квітами.
Виблискує врода твоя вікова.
І де б не бував я – далеко чи близько,
Завжди мене тягне у батьківську хату.
Я в рідній оселі вклоняюся низько
І спогадів лине приємних багато.