mail@urok-ua.com

Сценарій виховного заходу

 Автор: Керівник гуртка Олексенко Тетяна Миколаївна

Screenshot_1Ознайомити учнів з різновидами ляльок-мотанок; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до традицій свого народу, заохочувати учнів до вивчення української народної культури.


Сценарій етнографічного заходу

«Народна лялька»

 

Мета: розповісти учням про різновиди ляльок-мотанок; представити підготовлені учнями та вчителями етнографічні проекти; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до традицій свого народу, заохочувати учнів до вивчення української народної культури.

Обладнання: костюми для всіх учасників заходу,  аудіо записи до творчих номерів, електронна презентація, мультимедійний проектор, мультимедійний екран, апаратура для озвучення свята, презентація

Коментар: для проведення заходу  учні та учителі заздалегідь виготовляють ляльки-мотанки, для захисту своїх робіт готують творчі номери.

Дійові особи

1-й ведучий

2-й ведучий

Класні родини (шістнадцять класів)

Батьки учнів

Педагогічний колектив

Гості свята

Перебіг заходу

(Етнографічний захід відбувається у спортивному залі школи.

 Центральна стіна прикрашена полотнищами синього, рожевого,червоного, блакитного та білого кольорів, зліва з віночку та рушників зображено українку. Усі учасники заходу займають місця у залі. Звучить музика. На сцену виходять ведучі) 

1-й ведучий. Доброго дня усім присутнім в залі. У цьому світі ми українці – єдині. Сьогодні ми повертаємося до своїх животоків – одностайно, щиро, не вагаючись.

2-й ведучий. Ми помандруємо в минуле, в час наших пращурів та познайомимося з частинкою культурної спадщини України.

1-й ведучий. Запрошуємо вас узяти участь у етнопроекті «Народна лялька».

2-й ведучий.  Ви вже бачили, які красуні-ляльки виготовили наші учні, випускники минулих років та педагогічний колектив школи. Чи не правда гарні?

1-й ведучий. Так, ляльки-мотанки дійсно  неперевершені. А зараз ми дізнаємося про кожну з них. Отож, розпочинаймо!

2-й ведучий. Однією з найважливіших була лялька Хазяйка, або Бариня. Цю ляльку не ховали у скриню, вона стояла на видному місці й стежила за тим, щоб у будинку все було добре.

1-й ведучий. Першими захистити свій проект запрошуються учні 1-А класу.

(Виступ учнів 1-А класу)

2-й ведучий. Лялька Горобинка – символ жіночої мудрості, материнства, домашнього вогнища. Вона пов’язана з деревом горобиною.

1-й ведучий. Іменини дерева горобини святкували чотири рази на рік. Восени, коли визрівали плоди, робили цю ляльку, вбирали її в жіночий одяг.

2-й ведучий. Для захисту свого проекту слово надаємо учням 1-Б класу.

(Виступ учнів 1-Б класу)

1-й ведучий. Найбільше свято весни – Великдень, коли люди вітають один одного з воскресінням Ісуса Христа. Для своїх рідних виготовляли ляльку подарунок, яку називали Пасхальна, або Великодня, голубка.

2-й ведучий. А яким буде творчий подарунок-захист учнів 2-А класу.

(Виступ учнів 2-А класу)

1-й ведучий. Одним з величних та загадкових свят літа було Івана Купала – 7 липня, яке знаменувало вшанування бога Сонця. Дівчата до  свята й виготовляли  ляльку Купалку.

2-й ведучий. Це лялька одного дня. ЇЇ пускали на воду та дивилися, якщо лялька залишиться на місці, то ніяких змін у житті не буде. Якщо ж вона попливе за течією, довго її хазяйці ходити в дівках. А коли попливе та пристане до берега, можна цього року чекати сватів.

1-й ведучий. Цікаво, а на сцену запрошуються  учні 2-Б класу.

(Виступ учнів 2-Б класу)

2-й ведучий. Зима закінчується Масляною. До цього свята виготовляли ляльку Масляної домашньої. ЇЇ зберігали рік. У давнину її саджали на підвіконня , щоб вона виглядала сватів.

1-й ведучий. А ще її ставили у будинку на видному місці, щоб вона оберігала садибу і господарів від злих духів.

2-й ведучий. До захисту свого проекту запрошуються учні 3-А класу.

(Виступ учнів 3-А класу)

1-й ведучий. Восени, коли закінчувалися польові роботи, жінки сідали  за рукоділля. Треба було встигнути напрясти, наткати, нашити й вишити. Щоб усе вдалося, щоб на все вистачило рук, робили собі оберіг – ляльку Десятиручку.

2-й ведучий. Її виготовляли на Покрову, 14 жовтня ,з підручних матеріалів – соломи, трави, прикрашали дев’ятьма бантиками та загадували бажання, а ляльку відразу спалювали.

1-й ведучий. А на сцену запрошуються учні 3-Б класу.

(Виступ учнів 3-Б класу)

2-й ведучий. Коли влітку всі жінки вирушали на сінокіс, брали з собою й дітей. Щоб малюкам було що робити, для них виготовляли прості лялечки – Покісниці. У них були яскраве вбрання і ретельно обмотані хрестовиною ручки, щоб лялька допомогла вберегти руки косарів від порізів.

1-й ведучий. А на сцену вже поспішають учні 4-А класу, зустрічаймо їх.

(Виступ учнів 4-А класу)

2-й ведучий. Сестра милосердя – лялька, пов’язана зі здоров’ям. Вона може бути оберегом проти хвороб або чудовим подарунком.

1-й ведучий. Свого виходу на сцену чекають учні 4-Б класу, підтримайте їх оплесками.

(Виступ учнів 4-Б класу)

1-й ведучий. Коли в родині підростала дівчина, для неї проводили обряд закосичення. Жінки співали пісень, а мати розчісувала дочці волосся, заплітала косу і надягала перший віночок.

2-й ведучий. Дівчата починали самостійно виготовляти собі ляльок, щоб гратися у весілля. А в дивовижний танок готові пуститися учні 5 класу.

(Виступ учнів 5 класу)

1-й ведучий. Лялька Пилипівка – шестирукий оберіг, лялька рукодільниць, Вважається, що вона оберігає жіночі руки від утоми, травм, а також полегшує жіночу працю й перетворює її на задоволення.

2-й ведучий. Ляльку Пилипівку робили на посиденьках на Пилипів день, 27 листопада, після закінчення польових робіт. Для захисту  проекту на сцену запрошуємо учнів 6-А класу

(Виступ учнів 6-А класу)

1-й ведучий. Зернянка – оберіг добробуту родини. В її основі – мішечок з монетами та зерном нового врожаю.

2-й ведучий. Ляльку зберігали цілий рік на почесному місті поряд з іконами, вірячи, що тільки тоді наступний рік буде врожайним. А до виступу готовий 6-Б клас

(Виступ учнів 6-Б класу)

1-й ведучий. Щастимира… Та, яка ощасливлює людей… Лялька-мотанка Щастимира подарує своєму хазяїну багатий і щедрий врожай! Однак Щастимира обдаровує свого господаря лише добрими плодами!
Плодами Щастя, світла, тепла, добра, процвітання, здоров’я та успіху!
Вона огорне його силою своєї сонячної енергії сповна!

2-й ведучий. А свій проект готовий захистити  7 клас

(Виступ учнів 7 класу)

1-й ведучий. Ляльки Веснянки починали робити з 14 березня. Лялька – оберіг, тому виготовляється вона тільки з натуральних матеріалів і за всіма правилами створення оберегових ляльок. Веснянка – оберіг молодості і краси.

2-й ведучий. Зустрічайте оплесками учнів 8 класу.

(Виступ учнів 8 класу)

1-й ведучий. Символи України… Ця лялька молода дівчина Україна якій нещодавно виповнилося 23 роки. У руках ляльки прапор нашої держави, русі коси , віночок..

2-й ведучий. А порадувати Вас  поспішає 9  клас

(Виступ учнів 9 класу)

1-й ведучий. Лялька Торохкальце виготовлялась з макової головки та зерняток гречаної крупи. Виконувала кілька функцій: відлякувала нечисту силу, торохкаючи по кутках у домі, а також використовували як брязкальце для немовлят.

2-й ведучий. Запрошуємо на сцену учнів 10 класу

(Виступ учнів 10 класу)

2-й ведучий. Лялька Ведучка – це оберіг материнства. Руки мами утворюють замкнене коло. Це духовне поле і мудрість , які з’єднують мати й дитину. Мама дає малюкові зробити перші кроки, при цьому оберігає  від зла, від нещасть.

1-й ведучий.   А до захисту готовий  учні  11 класу.

(Виступ учнів 11 класу)

2-й ведучий. Лялька Блаженна… Та, що приносить людям добро, щастя, радість, благополуччя… Блаженна тримає у своїй руці букет, а у ньому – яблука – прадавній символ життя та соняшник – прадавній символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту…

1-й ведучий. Зустрічайте оплесками вчителів вечірньої школи

(Виступ учителів вечірньої школи)

2-й ведучий. Вважається, що корінням ляльки-мотанки сягають Трипільської культури.

1-й ведучий. Трипільська мотанка є символом жіночої енергії, плодючості, продовження роду, а на сцену для захисту проекту запрошуються випускники нашої школи

(Виступ випускників школи)

1-й ведучий. Під час новорічних та різдвяних свят робилася мотанка Коляда. З такою льлькою ходили колядувати. Її обов’язкові атрибути – віничок, яким вона вимітала все недобре, що зібралося за рік у господарів, і два мішечки з зерном та сіллю, щоб побажати благополуччя всій родині.

2-й ведучий. Зустрічайте оплесками наших  вчителів

(Виступ учителів школи)

(Лунає Гімн України)

1-й ведучий. От і завершився наш етнопроект «Народна лялька»

2-й ведучий. Отож,  хочемо привітати вас з прийдешніми новорічними та різдвяними святами.

1-й ведучий. Дякуємо всім за участь у святі.

2-й ведучий. Щастя, миру та здоров’я!

1-й ведучий. До нових зустрічей!

Screenshot_2

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 з 5)
468

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарів

  1. Подорожі у минуле завжди цікава форма,це оригінальний та пізнавальний матеріал,що спонукає до захоплення історією та звичаями українського народу. Це захід , який об’єднує всю шкільну родину та громадськість.

  2. Мені здається виховний захід,який базується тільки на розповіді,не є вдалим.Від довгої розповіді діти швидко втомлюються.Батьки, молодці,таких ляльок гарних зробили.

  3. Тетяна Миколаївна. спасибі за цікавий сценарій виховного заходу. Про українські рушники та вишиванки знають повсюди і в Україні і далеко за її межами, а от про ляльку-мотанку інколи не знають нічого. Такий сувенір, особливо виготовлений власними руками, може стати родинним оберігом та родинним спадком, котрий ввібрав в себе вікові знання та вірування.