Сценарій виховного заходу
Автор: Керівник гуртка Олексенко Тетяна Миколаївна
Ознайомити учнів з різновидами ляльок-мотанок; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до традицій свого народу, заохочувати учнів до вивчення української народної культури.
Сценарій етнографічного заходу
«Народна лялька»
Мета: розповісти учням про різновиди ляльок-мотанок; представити підготовлені учнями та вчителями етнографічні проекти; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до традицій свого народу, заохочувати учнів до вивчення української народної культури.
Обладнання: костюми для всіх учасників заходу, аудіо записи до творчих номерів, електронна презентація, мультимедійний проектор, мультимедійний екран, апаратура для озвучення свята, презентація
Коментар: для проведення заходу учні та учителі заздалегідь виготовляють ляльки-мотанки, для захисту своїх робіт готують творчі номери.
Дійові особи
1-й ведучий
2-й ведучий
Класні родини (шістнадцять класів)
Батьки учнів
Педагогічний колектив
Гості свята
Перебіг заходу
(Етнографічний захід відбувається у спортивному залі школи.
Центральна стіна прикрашена полотнищами синього, рожевого,червоного, блакитного та білого кольорів, зліва з віночку та рушників зображено українку. Усі учасники заходу займають місця у залі. Звучить музика. На сцену виходять ведучі)
1-й ведучий. Доброго дня усім присутнім в залі. У цьому світі ми українці – єдині. Сьогодні ми повертаємося до своїх животоків – одностайно, щиро, не вагаючись.
2-й ведучий. Ми помандруємо в минуле, в час наших пращурів та познайомимося з частинкою культурної спадщини України.
1-й ведучий. Запрошуємо вас узяти участь у етнопроекті «Народна лялька».
2-й ведучий. Ви вже бачили, які красуні-ляльки виготовили наші учні, випускники минулих років та педагогічний колектив школи. Чи не правда гарні?
1-й ведучий. Так, ляльки-мотанки дійсно неперевершені. А зараз ми дізнаємося про кожну з них. Отож, розпочинаймо!
2-й ведучий. Однією з найважливіших була лялька Хазяйка, або Бариня. Цю ляльку не ховали у скриню, вона стояла на видному місці й стежила за тим, щоб у будинку все було добре.
1-й ведучий. Першими захистити свій проект запрошуються учні 1-А класу.
(Виступ учнів 1-А класу)
2-й ведучий. Лялька Горобинка – символ жіночої мудрості, материнства, домашнього вогнища. Вона пов’язана з деревом горобиною.
1-й ведучий. Іменини дерева горобини святкували чотири рази на рік. Восени, коли визрівали плоди, робили цю ляльку, вбирали її в жіночий одяг.
2-й ведучий. Для захисту свого проекту слово надаємо учням 1-Б класу.
(Виступ учнів 1-Б класу)
1-й ведучий. Найбільше свято весни – Великдень, коли люди вітають один одного з воскресінням Ісуса Христа. Для своїх рідних виготовляли ляльку подарунок, яку називали Пасхальна, або Великодня, голубка.
2-й ведучий. А яким буде творчий подарунок-захист учнів 2-А класу.
(Виступ учнів 2-А класу)
1-й ведучий. Одним з величних та загадкових свят літа було Івана Купала – 7 липня, яке знаменувало вшанування бога Сонця. Дівчата до свята й виготовляли ляльку Купалку.
2-й ведучий. Це лялька одного дня. ЇЇ пускали на воду та дивилися, якщо лялька залишиться на місці, то ніяких змін у житті не буде. Якщо ж вона попливе за течією, довго її хазяйці ходити в дівках. А коли попливе та пристане до берега, можна цього року чекати сватів.
1-й ведучий. Цікаво, а на сцену запрошуються учні 2-Б класу.
(Виступ учнів 2-Б класу)
2-й ведучий. Зима закінчується Масляною. До цього свята виготовляли ляльку Масляної домашньої. ЇЇ зберігали рік. У давнину її саджали на підвіконня , щоб вона виглядала сватів.
1-й ведучий. А ще її ставили у будинку на видному місці, щоб вона оберігала садибу і господарів від злих духів.
2-й ведучий. До захисту свого проекту запрошуються учні 3-А класу.
(Виступ учнів 3-А класу)
1-й ведучий. Восени, коли закінчувалися польові роботи, жінки сідали за рукоділля. Треба було встигнути напрясти, наткати, нашити й вишити. Щоб усе вдалося, щоб на все вистачило рук, робили собі оберіг – ляльку Десятиручку.
2-й ведучий. Її виготовляли на Покрову, 14 жовтня ,з підручних матеріалів – соломи, трави, прикрашали дев’ятьма бантиками та загадували бажання, а ляльку відразу спалювали.
1-й ведучий. А на сцену запрошуються учні 3-Б класу.
(Виступ учнів 3-Б класу)
2-й ведучий. Коли влітку всі жінки вирушали на сінокіс, брали з собою й дітей. Щоб малюкам було що робити, для них виготовляли прості лялечки – Покісниці. У них були яскраве вбрання і ретельно обмотані хрестовиною ручки, щоб лялька допомогла вберегти руки косарів від порізів.
1-й ведучий. А на сцену вже поспішають учні 4-А класу, зустрічаймо їх.
(Виступ учнів 4-А класу)
2-й ведучий. Сестра милосердя – лялька, пов’язана зі здоров’ям. Вона може бути оберегом проти хвороб або чудовим подарунком.
1-й ведучий. Свого виходу на сцену чекають учні 4-Б класу, підтримайте їх оплесками.
(Виступ учнів 4-Б класу)
1-й ведучий. Коли в родині підростала дівчина, для неї проводили обряд закосичення. Жінки співали пісень, а мати розчісувала дочці волосся, заплітала косу і надягала перший віночок.
2-й ведучий. Дівчата починали самостійно виготовляти собі ляльок, щоб гратися у весілля. А в дивовижний танок готові пуститися учні 5 класу.
(Виступ учнів 5 класу)
1-й ведучий. Лялька Пилипівка – шестирукий оберіг, лялька рукодільниць, Вважається, що вона оберігає жіночі руки від утоми, травм, а також полегшує жіночу працю й перетворює її на задоволення.
2-й ведучий. Ляльку Пилипівку робили на посиденьках на Пилипів день, 27 листопада, після закінчення польових робіт. Для захисту проекту на сцену запрошуємо учнів 6-А класу
(Виступ учнів 6-А класу)
1-й ведучий. Зернянка – оберіг добробуту родини. В її основі – мішечок з монетами та зерном нового врожаю.
2-й ведучий. Ляльку зберігали цілий рік на почесному місті поряд з іконами, вірячи, що тільки тоді наступний рік буде врожайним. А до виступу готовий 6-Б клас
(Виступ учнів 6-Б класу)
1-й ведучий. Щастимира… Та, яка ощасливлює людей… Лялька-мотанка Щастимира подарує своєму хазяїну багатий і щедрий врожай! Однак Щастимира обдаровує свого господаря лише добрими плодами!
Плодами Щастя, світла, тепла, добра, процвітання, здоров’я та успіху!
Вона огорне його силою своєї сонячної енергії сповна!
2-й ведучий. А свій проект готовий захистити 7 клас
(Виступ учнів 7 класу)
1-й ведучий. Ляльки Веснянки починали робити з 14 березня. Лялька – оберіг, тому виготовляється вона тільки з натуральних матеріалів і за всіма правилами створення оберегових ляльок. Веснянка – оберіг молодості і краси.
2-й ведучий. Зустрічайте оплесками учнів 8 класу.
(Виступ учнів 8 класу)
1-й ведучий. Символи України… Ця лялька молода дівчина Україна якій нещодавно виповнилося 23 роки. У руках ляльки прапор нашої держави, русі коси , віночок..
2-й ведучий. А порадувати Вас поспішає 9 клас
(Виступ учнів 9 класу)
1-й ведучий. Лялька Торохкальце виготовлялась з макової головки та зерняток гречаної крупи. Виконувала кілька функцій: відлякувала нечисту силу, торохкаючи по кутках у домі, а також використовували як брязкальце для немовлят.
2-й ведучий. Запрошуємо на сцену учнів 10 класу
(Виступ учнів 10 класу)
2-й ведучий. Лялька Ведучка – це оберіг материнства. Руки мами утворюють замкнене коло. Це духовне поле і мудрість , які з’єднують мати й дитину. Мама дає малюкові зробити перші кроки, при цьому оберігає від зла, від нещасть.
1-й ведучий. А до захисту готовий учні 11 класу.
(Виступ учнів 11 класу)
2-й ведучий. Лялька Блаженна… Та, що приносить людям добро, щастя, радість, благополуччя… Блаженна тримає у своїй руці букет, а у ньому – яблука – прадавній символ життя та соняшник – прадавній символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту…
1-й ведучий. Зустрічайте оплесками вчителів вечірньої школи
(Виступ учителів вечірньої школи)
2-й ведучий. Вважається, що корінням ляльки-мотанки сягають Трипільської культури.
1-й ведучий. Трипільська мотанка є символом жіночої енергії, плодючості, продовження роду, а на сцену для захисту проекту запрошуються випускники нашої школи
(Виступ випускників школи)
1-й ведучий. Під час новорічних та різдвяних свят робилася мотанка Коляда. З такою льлькою ходили колядувати. Її обов’язкові атрибути – віничок, яким вона вимітала все недобре, що зібралося за рік у господарів, і два мішечки з зерном та сіллю, щоб побажати благополуччя всій родині.
2-й ведучий. Зустрічайте оплесками наших вчителів
(Виступ учителів школи)
(Лунає Гімн України)
1-й ведучий. От і завершився наш етнопроект «Народна лялька»
2-й ведучий. Отож, хочемо привітати вас з прийдешніми новорічними та різдвяними святами.
1-й ведучий. Дякуємо всім за участь у святі.
2-й ведучий. Щастя, миру та здоров’я!
1-й ведучий. До нових зустрічей!
Ніколи раніше не знала такої цікавої інформації. Виявляється , ляльки-мотанки мають різні імена та різне обрядове призначення. Етнографічний проект “Народна лялька” має цінне історичне значення, знайомить учнів із різновидами ляльок-мотанок, розвиває творчі здібності учнів, заохочує учнів до вивчення української народної культури.
Матеріал заходу цікавий, але однієї розповіді не досить. Треба додати ізюминки, можливо показати відеоперегляд майстер класу ,як робити ляльку-мотанку. При цьому сподобалось, що багато дітей приймає участь у цьому заході.
Подорожі у минуле завжди цікава форма,це оригінальний та пізнавальний матеріал,що спонукає до захоплення історією та звичаями українського народу. Це захід , який об’єднує всю шкільну родину та громадськість.
Мені здається виховний захід,який базується тільки на розповіді,не є вдалим.Від довгої розповіді діти швидко втомлюються.Батьки, молодці,таких ляльок гарних зробили.
Дякую Вам, чудовий сценарій виховного заходу))))))))))))))))))
Тетяна Миколаївна. спасибі за цікавий сценарій виховного заходу. Про українські рушники та вишиванки знають повсюди і в Україні і далеко за її межами, а от про ляльку-мотанку інколи не знають нічого. Такий сувенір, особливо виготовлений власними руками, може стати родинним оберігом та родинним спадком, котрий ввібрав в себе вікові знання та вірування.