Сценарій виховного заходу екологічного спрямування
Турнір-мозаїка “Загадки природи”
Автор: методист, керівник гуртка Глущенко Олена Іванівна
Мета: розширити знання дітей про різноманітність рослин та тварин нашої планети, виховувати любов до природи, розвивати кмітливість, логічне мислення, уміння працювати у групі, здійснювати екологічне виховання.
Форма проведення: турнір-мозаїка.
Вік учасників: діти середнього шкільного віку.
Обладнання: картки з завданнями, зображення рослин, тварин та явищ природи.
Опис турніру: учасниками турніру є дві команди, що будуть змагатися між собою протягом трьох турів. За кожне виконане завдання команда отримує бал (жетон). В кінці кожного туру капітани отримують додаткове завдання, яке виконується або індивідуально, або колективно. За додаткове завдання винагорода – 2 бали. В кінці турніру підводяться підсумки та визначається команда-переможець.
Хід заходу:
- Вступна частина
Керівник гуртка. Який прекрасний і дивний світ, що оточує нас! Які прекрасні й неповторні безкраї ліси і безмежні моря, повноводні річки і озера, високі гори і зелені рівнини, широкі степи і безмежні пустелі! Які дивовижні і унікальні тварини та рослини населяють нашу планету! Але мало тільки милуватися природою. Потрібно вміти ставитися до неї дбайливо. Наша зустріч сьогодні присвячена природі. Сьогодні ви зможете показати свої здібності, здивувати нас знаннями про природу та дізнатися незвідане.
Під час нашого турніру ми будемо говорити про природу, дізнаємося багато цікавих фактів з життя мешканців нашої планети. Отже, починаємо.
Поділ учасників турніру на команди. Знайомство з правилами турніру.
Умови турніру:
- Усі команди грають одночасно, кожна за своїм ігровим столом.
- Питання або завдання зачитується один раз.
- Дотримуватись визначеного часу для обдумування варіанту відповіді. Якщо команда готова відповідати капітан піднімає сигнальну картку.
- Якщо команда відповіла неправильно, право відповіді переходить іншій команді.
- Якщо прозвучала підказка, бали не зараховуються, а знімається один бал.
- За кожну правильну відповідь чи виконане завдання нараховуються бали.
- Якщо правильна відповідь не прозвучала її озвучує ведучий.
- Перемагає команда, яка за результатами набере найбільшу кількість балів.
ІІ. Основна частина
Керівник гуртка. Хоч раз в житті, всі ми стикалися з дивними або незвичайними рослинами. Загалом, знайомство з такими представниками світу рослин починається ще в дитинстві, коли ми бачимо кактус, і не розуміємо, що ж це таке. Нам кажуть, що це – рослина. Але ж ні листя, ні стебла, нічого того, що дитина вважає приналежністю нормальної рослини, немає. У цьому турі ми пригадаємо або познайомимось з ще більш дивними рослинами, які більше схожі на вихідців з іншої планети.
І тур «Самі дивовижні рослини»
Завдання учасникам: назвати правильний варіант відповіді на запитання. Запитання зачитуються для всіх команд. Відповідає та команда, що першою підняла сигнальну картку.
Орієнтовний перелік запитань:
- Яке дерево, з нині живих, втричі вище десятиповерхового будинку?
- Секвойя*
- Мамонтове дерево
- Баобаб
- У Китаї ця рослина уособлює мудрість і довголіття. В Японії – щастя і удачу. У старі часи носити одяг з цією квіткою могли тільки члени імператорської родини. Про яку квітку йде мова?
- Золотарник
- Хризантема*
- Звіробій
- Яка рослина «дружить» з павуками?
- Рорідула*
- Зозулині черевички
- Дремлік широколистий
- На честь якої відомої людини отримала свою назву камелія?
- На честь цукерки карамель
- На честь натураліста Камеліуса*
- На честь лікаря Камеля
- Яка рослина вміє хапати мух власним листям, як руками?
- Американська мухоловка*
- Французька мухоловка
- Африканська мухоловка
- У якої рослини стебло і листя вкриті, наче впалою росою, клейкими і кислими краплями?
- Синюха блакитна
- Росоліст*
- Купальниця європейська
- Королевою лісових квітів ми називаємо …
- Конвалія*
- Алтей
- Горець
- Яку квітку назвали на честь хлопчика Василя?
- Борець
- Васильок*
- Воронець
- Як по-іншому називається шток-троянда?
- Шипшина
- Трекулія
- Мальва *
- Яка квітка названа на честь професора Петербурзької Академії наук Йоганна Готліба Георгі?
- Маргаритка
- Аріземи
- Жоржина*
- У якого великого дерева дуже в’язка деревина, що його дуже важко розколоти сокирою. Нелегко навіть відколоти маленьку щіпку. За цю властивість дерево й отримало свою назву?
- В’яз*
- Дуб
- Граб
- Це назва одночасно й вищих чиновників, правителів Стародавнього Китаю, і смачного солодкого фрукту, який родом з цієї країни.
- Авокадо
- Манго
- Мандарин*
Додаткове завдання «Впізнай рослину»
Завдання учасникам: капітани команд мають за допомогою підказок впізнати незвичайну рослину. Перемагає та команда, капітан якої впорається першим.
Рекомендований перелік рослин:
1. Венерина мухоловка Підказки:
| Венерина мухоловка |
2. Росянка Підказки:
| Росичка круглолиста |
ІІ тур «Тваринний світ»
Керівник гуртка. У світі так багато тварин, і всі такі чудернацькі! Ті змінюють колір, ті втрачають хвіст, ті повзають по горах, як справжні альпіністи… А що, Вам, відомо про тваринний світ?
Завдання учасникам: дати відповіді на запитання.
Орієнтовний перелік запитань:
- У якого жителя морських глибин більше ніг: у чотирьох кальмарів чи п’яти восьминогів? (Порівно (4х10=5х8= 40)
- Скільки ніг у тварини, якщо у неї дві праві ноги і дві ліві ноги, дві ноги спереду і стільки ж ззаду? (4)
- У чому різниця між пташиним базаром і пташиним ринком? (Пташиний базар – це масове колоніальне місце, де гніздуються морські птахи, а на ринку торгують птахами)
- Які відомі вам тварини-альпіністи? (Гірський козел, ящірка гекон)
- У якого велетня ніс довший, ніж хвіст? (Слона)
- Для цього річкового будівельника у хвості накопичує жир на зиму. І він же виконує функцію керма і весла. (Бобра)
- Самий незвичайний примат. Нічна тварина, яка спить, обмотавши голову хвостом. (Лемур)
- У цього прудкого звірка голова ніби у зайця, тулуб і передні лапи як у миші, задні ноги мов у птаха, а хвіст лев’ячий. (Тушканчик)
- У кого голова плавно переходить у хвіст і, навіть, шиї немає. (У змії)
- У кого хвіст буває тільки в дитинстві, а потім зовсім пропадає. (У жаби)
- Коли європейці привезли цю тварину на Таїті, жителі острова, які досі її ні разу не бачили, назвали її «свиня з зубами на голові». Що це за тварина? (Корова)
- Яка тварина – Пумба з диснеївського мультфільму? (Бородавочник)
- Тварина, у якої тато – осел, а мама – кобила? (Мул)
- Як жирафа перевезти у зоопарк, маючи ріст – шість-сім метрів, і ні в поїзд, ні в літак жоден жираф на поміститься? (У зоопарк привозять молодняк зростом не більше півтора метрів)
- Чим відрізняється крокодил від алігатора? (Місцем проживання: алігатори живуть у Північній Америці, крокодили – в Африці, Азії, Австралії. Розміром: алігатори менші ніж крокодили. У крокодила, видно два ікла, а у алігаторів – ні)
Додаткове завдання «Хто це?»
Завдання учасникам: команди мають протягом 7 хвилин розгадати кросворд (додаток 1).
Запитання до кросворду:
По горизонталі:
- Гіпопотам. 7.Тато каченяти. 8. Хижак, який живе в південних країнах і харчується переважно падаллю. 9. Велика хижа морська риба із пласким тілом та вузьким хвостом. 10. Членистоноге, що паразитує на тілі тварин і людини, а також на рослинах, маленького розміру. Відноситься до класу павукоподібних. 13. Хижий птах родини соколиних з міцним гачкуватим дзьобом, довгими крилами і кривими кігтями. 14. Хижий ссавець родини єнотових, який живе переважно в гірських лісах Гімалаїв. У забарвленні переважає чорний та білий кольори. 16. Тварина, що живиться рослинною їжею.
По вертикалі:
- Віслюк. 2.Напівмавпа, що мешкає у природі лише на острові Мадагаскар та на деяких сусідніх островах. 3. Акваріумна рибка, яка полюбляє потаємні місця. Проявляє активність переважно вночі. 5. Велика морська тварина-ссавець із ряду китів. 6. Кільчасті черви. 11. Двостулковий морський молюск. 12. Чоловік вівці. 15. Водяний ластоногий ссавець, який має великі ікла, коротку шерсть та вусату морду.
Відповіді:
По горизонталі:
- Бегемот. 7.Качур. 8. Гієна. 9. Скат. 10. Кліщ. 13. Сокіл. 14. Панда. 16. Фітофаг.
По вертикалі:
- Осел. 2.Лемур. 3. Сомік. 5. Кашалот. 6. Анеліди. 11. Мідія. 12. Баран. 15. Морж.
ІІІ Тур «Неймовірні явища природи»
Керівник гуртка. Давним-давно людина, не розуміючи походження певних явищ, наділяла природу магічними властивостями. Грози, урагани, зливи навіювали страх, розпалювали уяву та викликали нестримне бажання пояснити їх виникнення. Багато дивного, незвіданого і незрозумілого людині залишається в природі і досі.
Завдання керівника гуртка: на дошці розвісити зображення з «неймовірними» явищами природи.
Завдання учасникам: розгадати ребуси (додаток 2) із закодованими явищами природи та знайти відповідне зображення на дошці.
ІІІ. Підведення підсумків
Підведення підсумків турніру, визначення переможця.
Додатки
Кросворд «Хто це?»
Ребуси «Явища природи»
Учителька підібрала для заходу цікаву для дітей форму- змагання, зміст завдань відповідає темі , вчителька провела велику пошукову роботу та знайшла незвичайний пізнавальний матеріал.
Вдало підібрані завдання для конкурсу повністю дозволяють реалізувати поставлену вчителем мету. Дана розробка може бути використана під час предметного тижня з метою популяризації екологічного виховання. Спасибі.
Сценарій виховного заходу екологічного спрямування дуже цікавий: ребуси, кросворд, різноманітні завдання. Все це спрямоване на усвідомлення дитиною значущості своєї практичної допомоги природі. Активізація екологічної освіти у школі та активна пропаганда екологічного досвіду є найнеобхіднішим терміновим заходом для оздоровлення екологічної ситуації.
Шановна, Олено Іванівно, мені дуже сподобалася форма проведення даного заходу -турнір-мозаїка. При допомозі неї Вам легко, в цікавій формі вдалося розширити знання дітей про різноманітність рослин та тварин нашої планети, виховувати любов до природи, розвивати кмітливість, логічне мислення ( ребуси ), уміння працювати у групі ( розгадування кросворду), здійснювати екологічне виховання! Дякую!
Багато цікавих фактів про рослин, тварин та явища природи отримали учні під час проведення турніру-мозаїки. А ще потренувалися працювати у командах, повчилися поважати один одного під час роботи в групі. Такі заходи дуже важливі, бо вони сприяють екологічному вихованню дітей.
Турнір-мозаїка “Загадки природи” дуже цікавий та творчий.Ви підібрали нестандартні завдання та запитання .Дякую Вам за це.